TesettÜr Ve MÜslÜman Olan TÜm KardeŞlerİmİze

KARDEŞLERİM SİZ ACABA KENDİNİZE ŞU SURUYU SORDUNUZ MU????

ACABA BEN TAMAMEN ALLAH'U TEALA'NIN İSTEDİĞİ GİBİ TESTTÜRLÜ OLABİLDİM Mİ???? DİYE

SİZ PEKİ ALLAH'A YALVARDINIZ MI? ACABA ŞİMDİ BEN SİZİN YERİNİZE ALLAH'A YALVARIYORUM

-ALLAH'IM BEN DE DAİR MÜSLÜMAN OLAN VE TESETTÜRLÜ OLAN BÜTÜN KARDEŞLERİMİN SENİN EMRETTİĞİN GİBİ TESETTÜRLÜ OLMAYI HERKESE KARŞIDA HAYIRLI BİR İNSAN OLMAYI NASİB EYLE YARABBİM...

DJ MESNEVI

Doçent
tsk ederim sevgi ciceği kardesim.. benim en cok kızdıgım sey bu.. ya basörtü takıyolar görüyorum carsıda diz kapagına yaklasan etek giyiyorlar kısa.. kot pantolon giyiyorlar yani ne akla hizmet anlayamıyorum

EVET DJMESNEVİ KARDEŞİM SENDE ÇOK DOĞRU SÖYLEDİN BENDE ŞUAN 6. SINIFA GİDİYORUM OKULDA KAPALI KADIN GÖRÜYORUM BAŞLARI GÖRÜNÜYOR KİMİLERİ KISA ETEK VE BAŞININ YARISIN AÇIK ALLAH'U TEALA BÖYLEMİ EMRETMİŞTİR TESTTÜRLÜ OLMAYI DEĞİLMİ AMA

The İmam

Asistan
Web sitesi
theimamnbahesi.blogspot.com
hepiniz haklısınız ne deseniz doğru! giyinen çıplaklardan olmaktan allaha sığınmak lazım! Allah erkek gibi giyinen kadınlara ve kadın gibi giyinen erkeklere lanet etsin (hadis)

dilhuba

Profesör
Web sitesi
mustafababuroglu.sitemynet.com
Müslüman kadının giyim şekli nasıl olmalıdır?

Müslüman kadının giyiminde esas mesele, tesettürü sağlamasıdır. Eli ve yüzü dışında bütün vücudunu örtmesidir. Giyilen bir elbisenin tesettüre uygun
olması için de altını göstermeyecek şekilde kalın ve namahrem yerlerini örtecek kadar uzun olmalıdır. Bunun için altını gösterecek şekilde ince ve
şeffaf olan bir elbise ile örtünme gerçekleşmiş olmaz.

Bu meseleye esas teşkil eden hadis-i şeriflerin meali şöyledir: Hz. Aişe'nin rivayetine göre, kız kardeşi Hz. Esma bir gün Peygamberimizin huzuruna gitti. Üzerinde altını gösterecek şekilde ince bir elbise bulunuyordu. Resulullah (a.s.m.) onu görünce yüzünü çevirdi ve şöyle buyurdu:
"Ya Esma, bir kadın buluğ çağına erince (yüzünü ve ellerini göstererek) bunlardan başka bir tarafının görünmesi sahih olmaz."(1)

Sahih-i Müslim'de Ebû Hüreyre (r.a.) tarafından bir rivayette Peygamberimiz, giyindiği halde açık olan, yani ince ve şeffaf elbise ile dolaşan kadınların
cehennemlik olduklarını, cennetin kokusunu bile alamayacaklarını bildirirler.(2) Alkame bin Ebi Alkame annesinin şöyle dediğini rivayet eder: "Abdurrahman'ın kızı Hafsa'nın başında, saçını gösterecek şekilde ince bir başörtüsü olduğu halde Hz. Aişe'nin huzuruna girdi. Hz. Aişe başından örtüsünü alarak ikiye katladı, kalınlaştırdı.(3)

Hz. Ömer (r.a.) ise, cam gibi şeffaf olmasa da, giyindiği zaman altını iyice belli eden elbisenin kadınlara giydirilmemesi hususunda mü'minlere ikazda
bulunmuştur.(4)

İmam Serahsi bu nakilden sonra, kadının giydiği elbise çok ince de olsa yine aynı hükmü taşır, şeklinde bir açıklama getirir. Daha sonra da, "Giyindiği
halde açık" olan mealindeki hadisi kaydeder ve şöyle der: "Bu çeşit bir elbise şebeke (ağ) gibidir, örtünmeyi temin etmez.Bunun için yabancı
erkeklerin bu şekilde giyinmiş bir kadına bakması helal olmaz.(5) Elbisenin şeffaf olmasındaki ölçü, tenin rengini belli etmesidir. Dışarıdan bakıldığı
zaman elbisenin altından insanın teni görünüyorsa, elbise ince de olsa, kalın da olsa böyle bir elbise ile örtünme gerçekleşmiş olmaz.

(1) Ebû Davud, Libas:31.
(2) Müslim, Libas:125.
(3) Muvatta', Libas:4
(4) Beyhakt. Sünen, 2:235
(5)el-Mebsût,10:155.

BENCE MÜSLÜMAN OLAN TÜM KADINLAR İĞNE UCU GİMEYECEK

ŞEKİLDE GİYİNMELİDİRLER ÇÜNKÜ ALLAH BÖYLE EMRETMİŞTİR

EĞER BİZ ALLAH'IN EMRETTİĞİ GİBİ GİYİNMEZSEK ALLAH BİZİ

CEHENNEM'İNDE ÇOOOOK AZAB ÇEKTİREBİLİR EĞERKİ BİZ

ALLAH'U TEALANIN EMRETTİĞİ GİBİ GİYİNİRSEK VE İBADET

EDERSEK ALAH'DA BİZİ CENNET'İNDE ÇOOOOK MUTLU EDER.

YANİ KARDEŞLERİM HEPİMİZ ALLAH'IN EMRETTİĞİ GİBİ

GİYİNELİM VE ALLAH'DA BİZİ CENNET'İNDE ÇOOOOOOOOOK

MUTLU ETSİN DİYELİM LAFIDA FAZLA UZATMAYALIM UMARIM

HEPİNİZ BENİ ANLAMIŞSINIZDIR BENİM ALLAH'TAN TEK DİLEĞİM

ALLAH HEPİNİZİ KENDİ EMRETTİĞİ GİBİ (YANİ BUYURDUĞU

GİBİ) EĞLESİN İNŞAALLAH DİYORUM.

( ALLAH'IN BUYRUKLARINA UYMAYANLARI ALLAH ISLAH ETSİN)

( İNŞAALLAH )

BANA TEŞEKKÜR ETTİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM BEMDE HEPİNİZEBANA SİZLER TEŞEKKÜR YERİNE HEP CEVAP YAZSANIZ SİZİNDE NEDEMEK İSTEDİĞİNİZİ BİZDE ANLARIZ DEĞİLMİ?

hasret

Asistan
evet bende çok üzülüyorum bu duruma hepimiz asıl tesettürü giydiğimizi zannediyoruz(!)halbuki ne büyük eksiğimiz var

sümeyye

Üye
herseyde olduğu gibi tesettürde de tam teslim olmalıyız

Rabbm ona layık kul olmayı nasip etsn..

KÖRDÜĞÜM

Profesör
Allah razı olsun

Rabbim cümlemizi nefislerini yenenlerden eylesin inşallah
O'na layık bir kul omayı nasib etsin

H

hod-ray

Guest
tsk ederim sevgi ciceği kardesim.. benim en cok kızdıgım sey bu.. ya basörtü takıyolar görüyorum carsıda diz kapagına yaklasan etek giyiyorlar kısa.. kot pantolon giyiyorlar yani ne akla hizmet anlayamıyorum

Ben de anlamıyorum...:O kimse mükemmel olamıyor mesnevi kardeşim...elbette hatalı insanlar olacak.Her şeye bir anlam vermeye çalışırsak ohooo...Bizim yapmamız gereken bu arkadaşlara yanlışlarını nasıl gösterebiliriz olmalı,onlara böyle tenkitlerle gitmektense...;) ;) Herkes doğruyu yapsaydı,herkes dinini mükemmel yaşasaydı yaratılma sebebimiz ne olacaktı???

zebih

Kıdemli Üye
biraz once tatyana ile tanistim. tatyana turkmenistan'li bir kiz. ortadoks kendisi. merjen ile ( o musluman) burs almak icin muracaat etti egitim dernegimize. fethullah gulen evlerinde kaliyorlar. 230 ytl aylik ev aidatinin 75'er ytl'sini aliyorlar bunlardan ve evlerinden hic gelirleri yok. burs istiyorlar ve durumlarini kendi agizlarindan dinleyince icim burkuldu. cocuklar her an fuhusa saplanabilecek bir aclik ve ihtiyac giderememe sinirinda.

tabi yardimci olduk; ama bir onlara baktim simdi bir de bu konuya...

ne kadar farkli dunyalar var...

ve ne kadar farkli hakimlikler...

piddikkk

Üye
biraz once tatyana ile tanistim. tatyana turkmenistan'li bir kiz. ortadoks kendisi. merjen ile ( o musluman) burs almak icin muracaat etti egitim dernegimize. fethullah gulen evlerinde kaliyorlar. 230 ytl aylik ev aidatinin 75'er ytl'sini aliyorlar bunlardan ve evlerinden hic gelirleri yok. burs istiyorlar ve durumlarini kendi agizlarindan dinleyince icim burkuldu. cocuklar her an fuhusa saplanabilecek bir aclik ve ihtiyac giderememe sinirinda.

tabi yardimci olduk; ama bir onlara baktim simdi bir de bu konuya...

ne kadar farkli dunyalar var...

ve ne kadar farkli hakimlikler...

ozur dılerım ama fethullah gulen evlerıne demek bunula ne kasdedıyor kardesımız acaba ogrenmek ısterdım
ayrıca yorumun olumlu mu olumsuz mu bunu da anlayamadım bıraz daha acıklama eklermısın?
ve de eger bır seyı yarım yapacaksan o seyı hıc yapma derler yarım ımam cemaatı ımandan edermıs tesetturlu olmak ısteyenler nasıl testturlu olmak gerekıyorsa oyle olmalılar bence degıl boyle dıyor buyukler

zebih

Kıdemli Üye
ozur dılerım ama fethullah gulen evlerıne demek bunula ne kasdedıyor kardesımız acaba ogrenmek ısterdım
ayrıca yorumun olumlu mu olumsuz mu bunu da anlayamadım bıraz daha acıklama eklermısın?
ve de eger bır seyı yarım yapacaksan o seyı hıc yapma derler yarım ımam cemaatı ımandan edermıs tesetturlu olmak ısteyenler nasıl testturlu olmak gerekıyorsa oyle olmalılar bence degıl boyle dıyor buyukler

isin ozu, bu kizlari turkiye'de universitelere getirmisler, okusunlar diye. normal ogrencilerden evde adam basi 230 ytl aylik aidat alirlarken, bunlardan 75'er ytl aidat aliyorlar. lakin bu cocuklarin 75 ytl verecek gucleri de yok.

sordum: size burs vermiyorlar mi? dediler iste 230'u tam almadiklari bursmus. e peki siz ne ile ulasim, kitap, sair masraflarinizi karsiliyorsunuz, ananiz babaniz para gonderiyor mu dedim. birinin ana baba ayri annesinin yaninda kaliyor annesi bir kreste calisiyor turkmenistan'da, para gonderemiyor, digeri de benzer bir hikaye...

nasil geciniyorsunuz diye israrla sordugumda kafalarini onlerine egiyorlar. cok zor oluyor diyorlar.

evet sahip cikilacaksa tam cikilmali. yarim sahip cikmak da olmaz. yarisini sokaga salarsaniz, sokak geregini yapar, vebali de kimleri bulur...

selametle

piddikkk

Üye
cevap alamadim
fethulllah gulen evlerinin tanimini yapar misiniz
lutfen konusurken dikkat edelim
muflisler yeterince alimlerimizi kirletiyor her alime bir sifat yakistirabiliyorlar bar iburadaki guzel kardesleimizden gormeyelim biz onu beklerdik///

zebih

Kıdemli Üye
cevap alamadim
fethulllah gulen evlerinin tanimini yapar misiniz
lutfen konusurken dikkat edelim
muflisler yeterince alimlerimizi kirletiyor her alime bir sifat yakistirabiliyorlar bar iburadaki guzel kardesleimizden gormeyelim biz onu beklerdik///

bu iki kiz cocugu 650 ytl'ye tutulan bes kiz talebenin kaldigi konya nalcaci'daki fethullah gulen hocaefendi cemaatinin bir talebe evinde ikamet ediyorlar aziz kardesim.

ayrica daha bircok benzer evlerde ikamet eden ve 180-23* ytl aidat odeyen takriben 30 kadar talebeye de degisik kanallardan burs yardimimiz vardir.

sordugumuzda yetkili kardeslerimize 'neden bu ogrencilerden aidat aliyorsunuz, bunlarin durumu iyi degil' cevab olarak bize: 'ne guzel iste, sizin de hizmete katkiniz oluyor' denilmistir.

bizim ihtiyac sahibi talebeye yardimci olmaktan seref duydugumuzu nerede kimin evinde kaldigi ile ilgilenmedigimizi de bu vesile ile soyleyeyim.

dernegimiz hicbir menfaat gutmeden 300 kadar ogrenciye cesitli miktarlarda burs vermektedir aylik periyodda...

bu mevzuyu uzatmak ve farkli mesajlara sirayet edici izahatlara girmek istemiyorum.

yeterli olsun insallah...

eger bu ogrencilere yardimci olmak isterseniz ozel mesaj yoluyla bizimle irtibata gecin. kimliginiz hususunda emin olduktan sonra isimlerini, ikamet adreslerini telefonlarini veririz.

selametle

piddikkk

Üye
Allah razi olsun bak mevsiminde ekim yapiyorsun
demek istedigim ben fethullah gulen in evvlerini gormedim
ama onculuk ettigi evlleri gordum
yani o evler o zata ait degil anlatabildim mi

zebih

Kıdemli Üye
Allah razi olsun bak mevsiminde ekim yapiyorsun
demek istedigim ben fethullah gulen in evvlerini gormedim
ama onculuk ettigi evlleri gordum
yani o evler o zata ait degil anlatabildim mi

izahat icin tesekkurler kardesim,

siz de bizi anladiniz umuyorum.

selametle

PortakaL

๑ஐ๑нαticє кüвяα๑ஐ๑
Ben de anlamıyorum...:O kimse mükemmel olamıyor mesnevi kardeşim...elbette hatalı insanlar olacak.Her şeye bir anlam vermeye çalışırsak ohooo...Bizim yapmamız gereken bu arkadaşlara yanlışlarını nasıl gösterebiliriz olmalı,onlara böyle tenkitlerle gitmektense...;) ;) Herkes doğruyu yapsaydı,herkes dinini mükemmel yaşasaydı yaratılma sebebimiz ne olacaktı???
:clap2: TESEKKUR SANA COK KATILIYORUM ARKADASIM.. ALLAH INSANLARI HATA YAPMALARI FITRATINDA YARATTI.. HATA YAPMASAYDIK MELEK OLARAK YARATILIRDIK!!!

erdemceerdem

Profesör
Rabbi Teala Emek ve gayretlerinizde yardımcınız olsun Hak-dilaram kardeşim... değinmiş olduğunuz husus gerçekten önemle üzerinde durulması gereken bir olay... veballik bir durum... Allah'ım bu durumdaki kardeşlerimizin yar ve yardımcısı olsun inşallah... imkanı olup bu kardeşlerimize yardımlarını esirgemeyenlerden de razı olsun inşallah...