Tesettür bozuluyormu yoksa? :@

DJ MESNEVI

Doçent
son zamanlarda carsıya felan cıktıgımda gördüğüm manzara cok fecahat bir boyutta oldugumuzu gösteriyor.. kapalı bayanların acık bayanlardan(Genel olarak söylemiyorum yarası olan üstüne alınsın,yarası olan diyorum cünkü islam dinindeki hersey 1400 yıl önceki gibi standart tır kimsenin kalbi kırılmasın kendisine baksın) Bi farkı kalmadıgını görüyorum.. yolda giderken iste erkeklere naber yakısıklı diyebilicek kadar yada islami müzik dinleyen birisini toplum ortasında gerici diye hor görecek kadar.. cok acaip bir durum icerisindeyiz..:( :( :( :(

Oysaki toplum aileden aile fert ten fert olarakta kadından baslar bir toplumun ıslah olması yanlızca bayanların elinde olan birsey insanlar aksama kadar(Genel söylemiyorum) iste of su kıza bak su kız söle bu kız böle muhabbetinden baska birsey bilmiyor.. buna meydan veren kisiler lütfen diyorum,biraz ceki düzen alsın.. allaha emanet..

Acizane fikrimi belirtmek istedim..:thinking:

musabbinumeyr

Asistan
katılıyorum ve aynı dusunceler bendede var.Kapalıların bırcogu acıkları arattırmıyor.

almaz

Üye
Dusunce parki

Merhaba, Sizin yazdiginizi okudum, cok dogru diyorsunuz.

meftun

Paylaşımcı
evet son zamanlarda kapalı bayanlar çoğaldı ama tesettürlü bayan az. Ya tesettürün anlamını tam idrak edemiyoruz yada nefsimize uyuyoruz. Tesettür ayetinin tefsirlerini bol bol okumak gerekiyor sanırım..

mavi sakal

Üye
Ce: Tesettür bozuluyormu yoksa? :mad:

Çok haklısın arkadasım teşekkür ederim böyle bi konu açtığın için ve umarım faydası olur..

ŞehbaL

Kıdemli Üye

" bir milleti abad edende berbad eden de kadındır"

çok sevdiğim bir hocamın sözü...

Tesettür sadece başta ki saç olarak algılandığından insanların bu hale gelmesi bence çok normal.Önce tesettürün ne manaya geldiğini bilmek lazım.

ibrahimi

Has Uşak

Artık İslami moda denen birşey de var ama o ad altında dikilen elbiselerin ne kadarı İslami tartışılır :)

zemahşeri

Paylaşımcı

evet toplum tesettürlüleri hor gördükçe yoldan çıkarmaya çalıştıkça nefisler yenik düşüyor sanırım.. rabbim hiçbirimizi o duruma düşürmesin..

A

ada

Guest

Evet malesef bunlar doğru günümüzde sadece başını kapatıp kot pantolon giyen ve adı kapalı bayanlar var bunlar kapalı denince ne anlıyor acaba?

sadece başını kapatmakla kapalı olunmaz bunu biliyoruz..Bayanların başını kapatmasının yanı sıra vücut hatlarını belli edecek her türlü kıyafet giymeside yasaktır bizim dinimizde Allah doğruyu görmeyi nasip etsin..

M

Murat Sâki

Guest

Günümüzde tesettür gericilik, medeniyetsizlik gibi benzetmelerle gündeme geliyor hatta ufak bir kızın tesettürlü olması ''aa yazık'' - ''bu kadar ufak kız'' - ''daha çok ufak yapmayın'' gibi cahilene yorumlara maruz kalıyor...

RaBiA

Asistan

Artık "tesettür mağazaları"nda bile takımların çoğunluğu pantolundan oluşuyor.Bu bile çok üzücü.İnancımızı yaşamamızda yasaklara uğradığımız ve sürekli aşağılama moduna giren modern(!) ve çağdaş(!) insanların yüzünden tesettürde de modernleşmeye gidildi.Tabi modernleşmeden herkesin algıladığı farklı şeyler oldu.Ortaya böyle karışık,nahoş görüntüler çıktı.Meftun'unda dediği gibi tesettür ayetinin tefsirlerini çok iyi okumak ve anlamak gerekiyor..

Rabbim doğruyu anlamayı,yaşamayı ve yaşatmayı nasip etsin inşaAllah..:( :(

samii

Üye

inandıgın gibi yaşamazsan yaşadıgın gibi inanmaya başlarsın bize olan bu
elhamdüllilah bu aralar bi gelişme görüyorum gençlerde bi hareket bi uyanış allah selamet versin daha da iyi olacak inş.
biraz iyi güzel bakalım olmaz mı!

NehiR

mütebessim :)

çok haklısınız ama ben de şundan şikayetçiyim..neden kadınlardan tesettüre, islami kıyafete tam hakkıyla uyması isteniyor da erkekler hep göz ardı ediliyor..gördüğüm kadarıyla müslüman kardeşlerimiz -erkekler- dar kıyafetleri çok rahat giyiyor..sizce erkekler çok mu dikkatli de hep bayanlar söz konusu oluyor..

kemalali

Profesör

çok haklısınız ama ben de şundan şikayetçiyim..neden kadınlardan tesettüre, islami kıyafete tam hakkıyla uyması isteniyor da erkekler hep göz ardı ediliyor..gördüğüm kadarıyla müslüman kardeşlerimiz -erkekler- dar kıyafetleri çok rahat giyiyor..sizce erkekler çok mu dikkatli de hep bayanlar söz konusu oluyor..

Allah Razı Olsun.Sizde haklısınız.

Enes

İhvan Forum Üye

ben bunların cahillikten kaynaklandığını düşünüyorum...

insanlar evet örtünüyor ama neden örtündüklerini bilmiyolar... hatta bazıları örtülü daha güzel göründükleri için örtünüyolar...

örtü şartı vucut hatları belli olmasın diyedir ama birçok bayan kardeşim dar pantolonlar giymekten asla kaçınmıyolar...

bekekec

Üye
biz tesettürlülerin her halimizle bir şeyleri temsil etmemiz lazım hal ile tebliğ yani...

EshabiL

Üye
Resulullah (sa) buyurdular ki: "Ömrün biraz uzarsa ellerinde sığır kuyruğu gibi birşeyler taşıyan birtakım insanları çok geçmeden göreceksin. Onlar Allah`ın gadabına uğrayarak sabaha ererler, Allah`ın nefretine uğrayarak akşama ererler.

" Resulullah bir başka rivayette de: "Ateş ehlinden iki sınıf vardır, henüz onları görmedim: Yanlarında sığır kuyruğu gibi birşeyler taşıyıp onu insanlara vuran insanlar; giyinmiş, çıplak kadınlar ki bunlar Allah`a taatten dışarı çıkmışlardır. Bunlar, başkalarını da baştan çıkarırlar. Başları deve hörgücü gibidir. Bu kadınlar cennete girmek şöyle dursun, kokusunu dahi almazlar. Halbuki onun kokusu şu şu kadar uzak mesafeden duyulur" buyurdular.

Muhabbet ve Dua ile ...

volkanca3

Üye
bence bazı bayanlar kafalarına taktıkları örtüyü taşıyamıyorlar...ağır ise çıkartsınlar..çünki lekelemekten daha kötü ne olabilir....

mavigece

Asistan
Ya adam gibi tesettür kıyafet yok...Ben uzun kıyafetlerin çoğunu tesettür olmayan mağazalardan alıyorum...Çok kısıtlı islamiyeti yansıtan kıyafetler...Heryer badi dolu...Resmen insanları kendi istedikleri gibi giydirmek isityorlar...Tesettür mağazasına gidiyoruz...80-100 milyondan aşağı kıyafet yok...Bu ne biçim bir düzen anlamıyorum...