Tesbih namazi

berraksu

Aşafatlı
Tesbih namazi tevbenin, istigfarin en büyügü ve bütün vücudla yapilanidir. Hazret-i Rasul-i Ekrem (s.a.v), amcalari Hz. Abbas'a (r.a.) hitaben tesbih namazi ile alakali söyle buyurmuslardir:
"Ey amca, sana on haslet haber vermekle ikram etmis olayim ki, onu isledigin vakit günahinin evveli ve ahiri, yenisi ve eskisi, hata ile ve kasden yapilani, kücügü ve büyügü, gizlisi ve asikar olani magfiret edilmis olsun... Muktedir olursan bu tesbih namazini her gün kil. Her gün kilamazsan ayda bir kere kil. Onu da yapamazsan senede bir, onu da yapamazsan ömründe bir kere kil."
Tesbih namazi 4 rek'attir. Bu namazda 300 defa su tesbih okunur:
"Sübhaanellahi velhamdü lillahi vela ilahe illallahü vellahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahilaliyyil-aziym."
Bu tesbih, namaz icinde söyle okunur:
15 kere sübhaneke'den sonra (Fatiha'dan önce),
10 kere zamm-i sureden sonra,
10 kere rükuda,
10 kere rükudan kalkinca ayakta (kavmede),
10 kere birinci secdede,
10 kere iki secde arasindaki oturmada (celsede),
10 kere ikinci secdede,
Bu birinci rek'atte okunan tesbihlerin adedi 75'tir. Ikinci rek'atte ayni siralama ile yine 75 defa okunur. Ücüncü ve dördüncü rek'atler de böyle kilinir.
Tesbih namazi, kilinmasi tesvik edilmis bir namazdir. Bunu aliskanlik haline getirmek müstehaptir. Kilmasini bilmeyenlerin de istifade etmesi maksadiyla cemaatle de kilinabilir.

İmandanihsana

Doçent
ALLAH RAZI OLSUN KARDESIM.yanlısım varsa duzeltın ama bır hadıste galıba okumustum her bır tesbıh ıcın kısının adına cennette bı agac dıkılırmıs ve agacın golgesı cok buyukmus.bır tabır vardı onu unuttum.sımdı ozmn bı tesbıh namazı kılana cennette 300 agac dıkılıyor demektır.ELHAMDULILLAHHHH :)

^diyar^

susss gönlüm!!!
iki cihan güneşi Rasülullah ile kevser havuzundan su içmeyi nasip eyle Allah'ım

AMİNNNN

Nur Cennet

Profesör
Kursta Hocalarıma Sormuştum Yanlışım Çıkmadı Şükür...Ama Annem Bazen tereddüte Düşüyor Ve Bn Anlatınca Kanıt İstiyo..Ona Açıp Burayı Gösteriveririm:D
Allah Razı Olsun..:)