Tercihiniz Eğitimden Yana Olsun

Bedrin_Aslanı

Profesör
RaBiA' Alıntı:
arkadaşlar.Allah nasip ederse tercihimi Başörtüsünden yana yapıcamm...herşeyde hayır vardır..Dua edinn
Yolun doğru olduktan sonra dualarımız hep sizinle kardeşim...

ZeYnEp

Üye
Niyet Niyet ve yine Niyet diyorum...

ameller niyetlere göredir.

tercihim tabiki eğitimden yana,,, (zaten başörtüsü kullamıyorum da):)

herkesin kendi tercihidir diyorum,

ama KİMSE, ASLA bir başkasını bu tercihinden dolayı yargılayamaz...

asla hakkı yok.

eğitim şart...

çünkü hiç kimsenin yaptığı ibadetler Allahın rızasını kazanmasına yetmez...

asıl görev dini tebliğdir...

bu da eğitimle mümkündür. okul ortamlarında çok güzel bir şekide çok saygıdeğer insanlar tarafından yerine getiriliyor...

ben güzel vatanımın öğretmeninin, doktorunun, avukatının, savcısının dinini bilen ve yaşayan insanlardan olmasını isterim...

diğer düşüncede olanlar isemiyorlar demek ki

çok yazık

_MeCBuRi_

Asistan
hocaefendi'yi işin içine sokmanız benim yorum yapmamı kısıtlar.ozaman yorumsuz demek istiyorum..:eek:fftp:

göklerden mahzene
qolop4444

talib

Kıdemli Üye
Ülkemizin yetişdirdiği alim, fazıl, hizmet ehli insanlardan biri olan Ebubekir sifil hoca ya bırakılm sözü:

Bir önceki yazıda zikrettiğim sorulardan ikincisi başörtüsü meselesinde yaşadığımız bir ikilemi dile getiriyordu: Eşinize bayan doktor arıyorsunuz. Kızlarımız başlarını açıp okumazsa bayan doktoru nereden bulacaksınız?

Ölüm ile sıtma arasında tercihe zorlanmak... Buna mecbur muyuz? Sorunun yanlış sorulmasına itiraz etmediğimiz takdirde evet.

Peki sorunun "doğrusu" ne?

Türkiye'de başörtülü doktor bulmak, Tıp Fakültesi'ne giden kızlarımızın başlarını açmalarına mı bağlıdır? Bunun başkaca mümkünü yok mudur?

Bana kalırsa bu noktada başörtüsü gibi bir gündemi bulunan müslümanlar bir "samimiyet sınavı"ndan geçiyor.

Her şeyden önce yurt içinde kız öğrencilerin başörtülü olarak okullara gidebilmesi konusunda herkes elinden geleni, üstüne düşeni yapmış mıdır? Mahşer günü bu zulmün ortadan kaldırılması için ne yaptığımız sorulduğunda kendimizi kurtaracak bir cevabımız varsa diyeceğim yok.

Acaba bu kardeşlerimiz mesela –az sayıdaki benzerleri gibi– yurt dışında okuma imkânına kavuşturulamaz mıydı? Pek çoğunun bu kapıyı zorladığını, ancak teessür ve inkisarla yüz-geri olduğunu biliyoruz.

Türkiye'de başörtüsü meselesi ile hangi seviyeden olursa olsun ilgili bulunanların kümülatif etki yapacak irade birlikteliği onlara bu kapıyı açmak için fazlasıyla yeterli olacaktı. Bu yolda hiç adım atılmadı. Bu imkân potansiyel olarak halen mevcut; ama problem tavsamaya terk edildiği için artık "görmüyor gibi" yapıyoruz.

Abdi İpekçi'de direnen "Başörtüsüne özgürlük yürüyüşçüleri"ne ne oldu? Başörtüsünü "teferruat" sayanlar nezdinde zaten birer "fitneci" idiler; iyi ki sesleri kesildi değil mi?!!

Okumak mı istiyorsun? Fitne çıkarmaya (!) lüzum yok; açarsın başını, paşa paşa gidersin okuluna!

Bu kadar basit, bu kadar ucuz ve bu kadar "pespaye".

Her dayatmada bir adım gerilemek bize nereden mirastır? Bu tavrın sosyo-kültürel genetiğini nerede aramalıyız?

"Osmanlı'da muhalefet anlayışı gelişmemiştir" diyenler haklıysa Mustafa Sabri Efendi, Muhammed Zahid el-Kevserî, Bediüzzaman Said Nursi, Ömer Ziyaeddin Dağıstanî, Ahıskalı Ali Haydar Efendi, Abdülhakîm Arvasî, Ermenekli Mustafa Safvet Efendi, Süleyman Hilmi Tunahan, Ömer Nasuhi Bilmen... ve benzeri "muhalif"leri "hıyanet"le mi suçlamalı?...

Başörtüsü bir "izzet" meselesidir ve "izzet", özgürlük dilenerek kazanılan bir "şey" değildir. Dilenme mevkiinde "izzet"ten söz edilmesi abestir…

RaBiA

Asistan
ZeYnEp' Alıntı:
.

çok yazık

böyle bir genelleme yapmak bana pek doğru gelmiyor.kimin neyi niçin yaptığını bilmeden böyle bir yorum yapmak kul hakkına girebilir dikkat edelim lütfen.okumak konusu benim hassas olduğum bir konu.emin olun çok güzel hayallerim vardı okuyarak elde edebileceğim ama eğer %99 müslüman olan ülkem buna izin verseydi.bu seçimi ben istemedim ben bu seçime zorlandım tıpkı diğer kardeşlerim gibi.Eğer başörtüsü ile okumaya izin(!) verilseydi tabiki herkes okumaktan yana kullanacaktı seçimini.diğer madur kardeşleriminde çpok güzel hayalleri vardı eminim.ama nasip..Bence burada tercihini Allahın bayanlara farz kıldığı örtüden yana kullan kardeşlerimizi eleştirmek yerine buna sebep olan insanlara karşı tepkimizi göstermeli çoğunlukla başa gelerek sözünü tutmayanlara karşı olmalıyız.doğrusunun bu olduğu kanısındayım..

meftun

Paylaşımcı
Böyle su-i zanlarda bulunulması çok acı. Neden istemeyelim kardeşim, kim istemez ki inançlı insanların iyi yerlerde bulunmasını. Ama benim için öncelik Rabbimin rızasıdır. Bunu kazanmanın da emirlerini yerine getirip yasaklarından kaçınarak olduğuna inanıyorum. Tebliğde rabbimizin emri fakat bu tebliğ sadece okullarda olmuyor.

Bedrin_Aslanı

Profesör
talib' Alıntı:
Ülkemizin yetişdirdiği alim, fazıl, hizmet ehli insanlardan biri olan Ebubekir sifil hoca ya bırakılm sözü:

Bir önceki yazıda zikrettiğim sorulardan ikincisi başörtüsü meselesinde yaşadığımız bir ikilemi dile getiriyordu: Eşinize bayan doktor arıyorsunuz. Kızlarımız başlarını açıp okumazsa bayan doktoru nereden bulacaksınız?

Kızlarımız başörtüsünü çıkarıp okumazsa bayan doktor kıtlığımı baş göstercek anlamıyorum.Türkiyedeki kızların hepsi başörtüsü kullansa ve sistem yüzünden üniye gitmeseler tamam dicem bütün doktorlar erkek oldu. Kadın doktor kalmaması imkansız.

Ölüm ile sıtma arasında tercihe zorlanmak... Buna mecbur muyuz? Sorunun yanlış sorulmasına itiraz etmediğimiz takdirde evet.

Peki sorunun "doğrusu" ne?

Türkiye'de başörtülü doktor bulmak, Tıp Fakültesi'ne giden kızlarımızın başlarını açmalarına mı bağlıdır? Bunun başkaca mümkünü yok mudur?

Bana kalırsa bu noktada başörtüsü gibi bir gündemi bulunan müslümanlar bir "samimiyet sınavı"ndan geçiyor.

Her şeyden önce yurt içinde kız öğrencilerin başörtülü olarak okullara gidebilmesi konusunda herkes elinden geleni, üstüne düşeni yapmış mıdır? Mahşer günü bu zulmün ortadan kaldırılması için ne yaptığımız sorulduğunda kendimizi kurtaracak bir cevabımız varsa diyeceğim yok.

Acaba bu kardeşlerimiz mesela –az sayıdaki benzerleri gibi– yurt dışında okuma imkânına kavuşturulamaz mıydı? Pek çoğunun bu kapıyı zorladığını, ancak teessür ve inkisarla yüz-geri olduğunu biliyoruz.

Türkiye'de başörtüsü meselesi ile hangi seviyeden olursa olsun ilgili bulunanların kümülatif etki yapacak irade birlikteliği onlara bu kapıyı açmak için fazlasıyla yeterli olacaktı. Bu yolda hiç adım atılmadı. Bu imkân potansiyel olarak halen mevcut; ama problem tavsamaya terk edildiği için artık "görmüyor gibi" yapıyoruz.

Abdi İpekçi'de direnen "Başörtüsüne özgürlük yürüyüşçüleri"ne ne oldu? Başörtüsünü "teferruat" sayanlar nezdinde zaten birer "fitneci" idiler; iyi ki sesleri kesildi değil mi?!!

Okumak mı istiyorsun? Fitne çıkarmaya (!) lüzum yok; açarsın başını, paşa paşa gidersin okuluna!
Hocam çok güzel demiş. Okumak isteyen gitsin okusun kendi tercihi.
Allah C.C emirlerine sonunda hastalıktan ölmek olsa bile karşı gelmek istemeyenler ise otursun evinde kuran ilimlerini öğrensin. Sadece üniye gitmekle eğitimli oluyor insan. Tek farkı bir diploman oluyor.

Bu kadar basit, bu kadar ucuz ve bu kadar "pespaye".

Her dayatmada bir adım gerilemek bize nereden mirastır? Bu tavrın sosyo-kültürel genetiğini nerede aramalıyız?

"Osmanlı'da muhalefet anlayışı gelişmemiştir" diyenler haklıysa Mustafa Sabri Efendi, Muhammed Zahid el-Kevserî, Bediüzzaman Said Nursi, Ömer Ziyaeddin Dağıstanî, Ahıskalı Ali Haydar Efendi, Abdülhakîm Arvasî, Ermenekli Mustafa Safvet Efendi, Süleyman Hilmi Tunahan, Ömer Nasuhi Bilmen... ve benzeri "muhalif"leri "hıyanet"le mi suçlamalı?...
Burada hocam ne demek istemiş? Burada yazdığı zatların hepsi Davalarından hiç bir zaman ödün vermemiş insanlar. Senelerce hapis yatmışlar işkence görmüşler ama Allah yolundan hiç bir zaman sapmamışlar. Zaten ondan büyük insan diyoruz ve hepsini rahmetle anıyoruz.

Başörtüsü bir "izzet" meselesidir ve "izzet", özgürlük dilenerek kazanılan bir "şey" değildir. Dilenme mevkiinde "izzet"ten söz edilmesi abestir…
Bu yazıyı ekleyen kardeşe cevap olarak yazdım. Ebu Bekir Sifil Hocam basın camiasında en güvendiğim ve beğendiğim kişidir. Bu yazıyı daha öncedende okumuştum. Hepsi bukadarmıydı hatırlamıyorum ama aklıma o zaman yine yukarıdaki sorular takılmıştı. Onları yazdım sadece....

Bedrin_Aslanı

Profesör
ZeYnEp' Alıntı:

asla hakkı yok.

eğitim şart...

bu da eğitimle mümkündür. okul ortamlarında çok güzel bir şekide çok saygıdeğer insanlar tarafından yerine getiriliyor...

ben güzel vatanımın öğretmeninin, doktorunun, avukatının, savcısının dinini bilen ve yaşayan insanlardan olmasını isterim...

çok yazık

Ameller niyetlere göredirde. Her amel buna dahilmi?
Bizim semtteki barda içki içenlere sor içkilerini su gibi içiyorlar. Sorsan su içiyoruz derler. Burada ameller niyetlere göre diyebilirmiyiz.?
Bence diyemeyiz. Neden çünkü Ayetle sabitlenmiş haram olduğu.
Diğer meselenin ne farkı var?
Ayetlerle sabitlenmiş bir örtünme olayı? Açarsan haram. Haramdan helale gidilmiyor demi. olay buraya kadar. Sen bu saatten sonra istetiğin kadar uğraş altına üstüne nedenler koy kendini kandırırsın.

SiNeM

Piss'a!
Bizim semtteki barda içki içenlere sor içkilerini su gibi içiyorlar. Sorsan su içiyoruz derler. Burada ameller niyetlere göre diyebilirmiyiz.?
komikk bir örnek...

Bedrin_Aslanı

Profesör
Evet arkadaşın verdiği kadar komik bir örnek.

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli
Sinem nette ilk arkadaşımsın çok değer verdiğim dostumsun.Başörtü konusunda ilk tanıştığımızda görüşünde bu kadar katı değildin.Nefsine mağlup olma canım.Zeynep ben lise mezunuyum ama üniye giden milyonlarca insnandan daha çok tebliğ yapıyorum(Enaniyet olsun diye dğeil örnek olsun diye)
Haşa Alalh bu zulmu bilmiyor mu kaldırmıyor?
Biliyor ve eliyor eliyor eliyor
İmtihan!
İmtihan!
imtihan!
Dünyayı mı tercih edecek ahiretimi tercih edecek imtihanı!
Nefisler irşat edilmeden başkası irşat edilmez!
Bu imtihandan hakkıyla çıkabilmek duasıyla
sElametle...

ŞehbaL

Kıdemli Üye
ZeYnEp' Alıntı:

asla hakkı yok.

eğitim şart...

çok yazık

üniversite okumak insanın eğitilmesi manasına mı geliyor üniversite kapısından çıkan o kadar insan görüyoruz eğitilmiş demeye bin şahit gerek..Hem ayrıca insan yeter ki İslamı anlatmaya hevesli olsun.Bunu rahatlıkla yapabilir.Çevremizde kaç tane küçük çocuk oluyor.Onlara islamiyeti anlatmak yerine çocukluğunu yaşasın diyip serbest bırakıyoruz sonrada 25 yaşına gelip fikirleri sabitlenmiş kişiler için başımızı açıp üniversiteye gidiyoruz.bataklıkta batmakta olan insanları kurtarmak için illa bataklığa girmek zorunda değildir insan....Rahatlıkla dışarıdan mudahaleyle de kurtarılabilir

talib

Kıdemli Üye
Limriemvrm' Alıntı:
Bu yazıyı ekleyen kardeşe cevap olarak yazdım. Ebu Bekir Sifil Hocam basın camiasında en güvendiğim ve beğendiğim kişidir. Bu yazıyı daha öncedende okumuştum. Hepsi bukadarmıydı hatırlamıyorum ama aklıma o zaman yine yukarıdaki sorular takılmıştı. Onları yazdım sadece....

Kardeş orda yazılanları o şekilde anlamana şaşırdım doğrusu. O sa senin dediklerini diyor ama sen ne anlıyorsun. Dikkatli oku, ünlem işaretine de dikkat et...

simerg

Üye
herkesin fikrine saygı göstermemle birlikte bence bunu kişinin tercihine bırakmak lazım.
ve inanın mesele burda pc başında tartışacağınız kada ufak değil.herkesin günahı vebali kendilerine değil sebep olanlara olsun

zemahşeri

Paylaşımcı
ya bu konuda neden kutuplaşma oluyor yaaaaa bi kadın eve ekmek getirmek zorunda diildir fakat toplumumuz BUNUN BİLİNCİNDE DİLLLLLL!!!!! bayanlar okuyup maddi özgürlüğünü kazanıp kimseye muhtaç olmamalıdır ya bunu kabullenmek niye zor ya.. Allah insana akıl vermiş kullan diye.. bu konuda bidaha yorum yapmicam başka bi sitedede bu konu hakkında tartışmıştım sanırım kırdım ve kırıldım herkez bildiğini okusun ozaman.. yapabileceklerimiz bunları delicesine tartışmak diil dua etmekk.."Allah ım eğer yanılıyorsam nefsime uymaktan sana sığınırım bizi sapmaktan şaşmaktan koru. yardımcımız ol" amin..................... işte bu kadar :)

SiNeM' Alıntı:
haram haramdır..kimse, haramı kılıfa sokma gayreti icerisinde degildir.Hoca efendi kendi fikrini söylemiştir..ki gayet normal birşeydir bu..siz sanırım üniverstelerde yapılan hizmetleri görmediginizden veya görüpte önyargılı içerisinde sırf eleştirmek amaçı eleştirenlerdensiniz..nedense herkes bu gayret içerisinde..bu cemaatin dünya çapında ilerlemesi bir müslümanı sevindirmesi gerekirken, hep eleştirel bir bakış açısı görüyorum.üniverstelerdeki mevcut duruma, ögrencilerin durumuna isteseniz bir bakın..siizin eleştirdiginiz, bazılarının da dinden cıkardıgı türbanlı kardeşleriniz okula girerken başlarını açıyorlar malesef ama kaç kişinin imanına sebeb oluyorlar.bu da hizmettir..bir insanı kazanmak tüm insanlıgı kazanmaktır.bir insanın imanına sebep olan tüm insanlıgı kurtarmış gibi sevaba nail olur..ki ben bunlara bizzat şahit olarak yazıyorum..herkesin hizmeti ve hizmet anlayışı farklıdır..türbanını açmaz evde oturup buşekilde imanini kurtardıgını düşünene de saygı duyarız..Bu ülkenin yaratıcının rızası adına iyi yerlere gelmeye çalışan müslümanlara ihtiyacı var..herkes agzından cıkan kelimelere dikkat etsin ve kimseyi yargılamasın.bu onu hassas konu dikkat edin lütfen!
helalin yolu haram'dan geçmez.....

RaBiA' Alıntı:
arkadaşlar.Allah nasip ederse tercihimi Başörtüsünden yana yapıcamm...herşeyde hayır vardır..Dua edinn
Allah senden razı olsun be bacım,maşallah emin ol en doğrusunu yapıyorsun..karşılığını engüzel bir şekilde alacağız......sakın allah'ın ayetine karşı bişi diyecek olurlarsa ve dedik,leri görünüşte sana çok süslü gelsede tericihin her daim Allah'ın emrinde olsun...unutma mahşer'de validelerimizde olacak..inşallah alnı açık bir şekilde bakacağız....ve inan ki çok sevindim... :clap2: