Tercihiniz Eğitimden Yana Olsun

meftun

Paylaşımcı
Ben bu konudu dini bilgisine güvendiğim bir kaç hocaya danıştım ve hiç birinden de açılabilir gibi bir fetva almadım. Benim düşüncem de bundan yana . Meslek, ilim ve hizmet bunların hiçbiri sadece üniversite okumakla olmuyor. Üniversite okumak tabiki insana bişeyler kazandırıyor. Önemli bir farziyeti terk ederek başka şeyler kazanmak acaba gerçekten kazanç mı ? Bilemiyorum. Bunun mukakemesini iyi yapmak lazım..

M_i_r_a_y

Paylaşımcı
nur suresi 31. ayeti kerimeyi "....Baş örtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar.

Ayet gayet ACIK ve NET...Daha fazla yoruma gerek var mi sizce????

Web sitesi
beysehiraktuel.blogcu.com
SaLtan' Alıntı:
dindar bir ailede büyüdüm(daha ötesi babam bilmem kaç kere haca gitmiş.kaç camii tadilat işlerini yüklenmiştir.sayısını hatırlamıyorum)softa denilebilecek kadar.din eğitimi veren okullarda okudum. avrupalarda ya bu içkiyi içersin yada işten kovulursun gibi tehditlerde gördüm.tabir yerindeyse kulağımın deymediği hücre yeri kalmamıştır.

Riya koktu..üffff...Bunları yazmana gerek yok arkadaş sadece bu konuyla olan fikirlerinin değişmesi lazım o kadar...Babanı filan bize anlatmana gerek yok..

erciyes_prensi

Asistan
Web sitesi
www.benimblog.com
M_i_r_a_y' Alıntı:
nur suresi 31. ayeti kerimeyi "....Baş örtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar.

Ayet gayet ACIK ve NET...Daha fazla yoruma gerek var mi sizce????

miray getirdigin ayet kapanmayla ilgili bir ayet ama nasıl olacagını tam anlatmıyor sadece başmı kapanacak veya başınızla birlikte vucudun diger hatlaridamı kapanacak burdada validelimiz devreye giriyor yani Peygamber efendimizin eşleri onlar bize naıl kapanılacagını anlatıyor ve gösteriyor umarım anlayanlar anlamıştır

RaBiA

Asistan
buradaki birçok kardeşimiz doğru söylüyor aslında.Bediüzzaman'ın da dediği gibi "DÜNYA İÇİN DİN FEDA OLUNMAZ"..bende gel-gitler çok yaşıyorum.ama sonra okuma amacımı düşününce okumam gerektiğini düşünüyorum.evet başımı açarak günaha girdiğimi biliyorum ve bunun kişiye verdiği azapta hayli fazla lakin okumaktaki sebebimi düşününce "belki de birileri kendini feda etmeli" diyorum ve yoluma devam ediyorum.evet belki okumadanda kısmen düşüncelerimi gerçekleştirebilirim ama Rabbimin bana verdiği ömür süresince manevi huzura ulaşamıcam.çok denedim.Rabbimin rahmeti bol bunu umarak yaşayacağım...

şevin

Üye
bediüzzaman hz. şöyle diyor.
"Bu asrın bir hassası şudur ki, hayat-ı dünyeviyeyi hayat-ı bakiyeye bilerek tercih ettiriyor. Yani, kırılacak bir cam parçasını bakî elmaslara bildiği halde tercih etmek bir düstur hükmüne geçmiş"
Evet gerçekten bir düstur haline gelmiş.

Bişey soracam arkadaşlar. Allah ayetlerde eğer sorunlarla karşılaşırsanız başınızı açınmı diyor?
Zaten ayetlerde belirtilmiş gerisi bizim dünyadaki karşılaşacağımız imtihanlarımıza kalmış.

S

SaLtan

Guest
GÖNÜL İKLİMİ' Alıntı:
Riya koktu..üffff...Bunları yazmana gerek yok arkadaş sadece bu konuyla olan fikirlerinin değişmesi lazım o kadar...Babanı filan bize anlatmana gerek yok..
sizene açar açmaz.Allah alla
kimseyi istemediğin şekilde ithamda edemezsin..bayanlar üniversitede kovulmamak için başına açıyolarsa son ihtimal den.sen ne yapabiliyorsun erkek olarak.hele bir çaresiz olduğunu düşün.eminim parasız kalsan.sokaklarda sigara izmariti toplamaya başlıyacaksındır..bilirsin buda küçültücü bir durumdur.dinde yeri varmı yokmu bilmiyorum..

S

SaLtan

Guest
RaBiA' Alıntı:
buradaki birçok kardeşimiz doğru söylüyor aslında.Bediüzzaman'ın da dediği gibi "DÜNYA İÇİN DİN FEDA OLUNMAZ"..bende gel-gitler çok yaşıyorum.ama sonra okuma amacımı düşününce okumam gerektiğini düşünüyorum.evet başımı açarak günaha girdiğimi biliyorum ve bunun kişiye verdiği azapta hayli fazla lakin okumaktaki sebebimi düşününce "belki de birileri kendini feda etmeli" diyorum ve yoluma devam ediyorum.evet belki okumadanda kısmen düşüncelerimi gerçekleştirebilirim ama Rabbimin bana verdiği ömür süresince manevi huzura ulaşamıcam.çok denedim.Rabbimin rahmeti bol bunu umarak yaşayacağım...

kim dini feda ediyor ya.yani şimdi o başını sadece okulda açanlar kafirmi oldu..

Bedrin_Aslanı

Profesör
SiNeM' Alıntı:
şöyle açıklama getireyim.Hoca efendi açabilirsiniz şeklinde dini açıdan bir hüküm vermemiştir.Orda sadece fikrini dile getirmiştir.ben de bu fikri destekleyenlerin arasındayım..Kimse bu konuda hüküm veremez.Bu bir imtihandır.Açan kaybetmiştir, açmayan kazanmıştır diyemezsiniz.
Haram işleyen ve haramı bir kılıfa sokmaya çalışan kişlere ne dememizi istersiniz. Hocaefendi burada hata yapmıştır. Bunu ben değil tüm herkes yani onu yanlışsız olarak görmeyenler söylüyor. Dinimizi sulandırmaya çalışıyorlar ve her geçen gün bunu biraz daha başlıyorlar. Dini ağırlıklı okullarımızda bile karma eğitim uygulanıyor. Ama gel görelim ki Avrupa ve Abd bunun zararını anlamış olacak erkek ve kızları ayrı okutmak için çalışmalar yapıyorlar hatta bir kaç yerde başlamış olabilir. Elin hristiyanı yıllardır bizi Dinimizden uzaklaştırmaya çalıştı ama kendisi hep islamı örnek alarak düzenlerini kurdu ve gelişti. Bildiğiniz gibi yapmaya devam edin. Er geç neyin doğru neyin yanlış olduğu ortaya çıkacak Allah C.C izni ile...

Bedrin_Aslanı

Profesör
SaLtan' Alıntı:
kim dini feda ediyor ya.yani şimdi o başını sadece okulda açanlar kafirmi oldu..
Kardeş kimse kafir oldu demez.Ama dini sulandırmak taviz vermek olmaz. İnan bu bir kafirden daha çok zarar verir. Kafir ne der ben inanmıyom öyle birşeye falan filan.... Ama bir müslüman ayetle sabit olan bir hüküme işte şu şöyle demiş aslında biraz daha hoşgörülü olmak lağzım, bu devirde ÇARŞAFLA gezilirmiolalım biraz daha medeni (avrupalalaşalım)derse inan bunun bize ve dinimize daha fazla zararı dokunur. Avrupa zaten medeniyeti bizden aldı. Biz ise onlrdan saçmalıkları almaya devam ediyoruz. Allah C.C hidayet eyler inş. bizim gibi gariplere.

SiNeM

Piss'a!
Limriemvrm' Alıntı:
Haram işleyen ve haramı bir kılıfa sokmaya çalışan kişlere ne dememizi istersiniz. Hocaefendi burada hata yapmıştır. Bunu ben değil tüm herkes yani onu yanlışsız olarak görmeyenler söylüyor. Dinimizi sulandırmaya çalışıyorlar ve her geçen gün bunu biraz daha başlıyorlar. Dini ağırlıklı okullarımızda bile karma eğitim uygulanıyor. Ama gel görelim ki Avrupa ve Abd bunun zararını anlamış olacak erkek ve kızları ayrı okutmak için çalışmalar yapıyorlar hatta bir kaç yerde başlamış olabilir. Elin hristiyanı yıllardır bizi Dinimizden uzaklaştırmaya çalıştı ama kendisi hep islamı örnek alarak düzenlerini kurdu ve gelişti. Bildiğiniz gibi yapmaya devam edin. Er geç neyin doğru neyin yanlış olduğu ortaya çıkacak Allah C.C izni ile...

haram haramdır..kimse, haramı kılıfa sokma gayreti icerisinde degildir.Hoca efendi kendi fikrini söylemiştir..ki gayet normal birşeydir bu..siz sanırım üniverstelerde yapılan hizmetleri görmediginizden veya görüpte önyargılı içerisinde sırf eleştirmek amaçı eleştirenlerdensiniz..nedense herkes bu gayret içerisinde..bu cemaatin dünya çapında ilerlemesi bir müslümanı sevindirmesi gerekirken, hep eleştirel bir bakış açısı görüyorum.üniverstelerdeki mevcut duruma, ögrencilerin durumuna isteseniz bir bakın..siizin eleştirdiginiz, bazılarının da dinden cıkardıgı türbanlı kardeşleriniz okula girerken başlarını açıyorlar malesef ama kaç kişinin imanına sebeb oluyorlar.bu da hizmettir..bir insanı kazanmak tüm insanlıgı kazanmaktır.bir insanın imanına sebep olan tüm insanlıgı kurtarmış gibi sevaba nail olur..ki ben bunlara bizzat şahit olarak yazıyorum..herkesin hizmeti ve hizmet anlayışı farklıdır..türbanını açmaz evde oturup buşekilde imanini kurtardıgını düşünene de saygı duyarız..Bu ülkenin yaratıcının rızası adına iyi yerlere gelmeye çalışan müslümanlara ihtiyacı var..herkes agzından cıkan kelimelere dikkat etsin ve kimseyi yargılamasın.bu onu hassas konu dikkat edin lütfen!

S

SaLtan

Guest
Limriemvrm' Alıntı:
Kardeş kimse kafir oldu demez.Ama dini sulandırmak taviz vermek olmaz. İnan bu bir kafirden daha çok zarar verir. Kafir ne der ben inanmıyom öyle birşeye falan filan.... Ama bir müslüman ayetle sabit olan bir hüküme işte şu şöyle demiş aslında biraz daha hoşgörülü olmak lağzım, bu devirde ÇARŞAFLA gezilirmiolalım biraz daha medeni (avrupalalaşalım)derse inan bunun bize ve dinimize daha fazla zararı dokunur. Avrupa zaten medeniyeti bizden aldı. Biz ise onlrdan saçmalıkları almaya devam ediyoruz. Allah C.C hidayet eyler inş. bizim gibi gariplere.

dini,kim ne kadar sulandırıyor.o senin düşüncen.ben aksini düşünüyorum.din genişiliyor ve dindarlarda çoğalıyor.kim derdi akp tek başına iktidar olabilecek,(ölçü bu değil ama sadece bir örnek)yada dünyanın her tarafında okullar açılacak bir yandan çagdaş dersle verilecek diğer yandan imanlı gençlik yetişecek ve bunların sayısı milyonları bulacak.içlerinden profosör,işletmeci,ekonomist,alim,işadamı,doktor mühendis çıkacak..

erciyes_prensi

Asistan
Web sitesi
www.benimblog.com
SaLtan' Alıntı:
dini,kim ne kadar sulandırıyor.o senin düşüncen.ben aksini düşünüyorum.din genişiliyor ve dindarlarda çoğalıyor.kim derdi akp tek başına iktidar olabilecek,(ölçü bu değil ama sadece bir örnek)yada dünyanın her tarafında okullar açılacak bir yandan çagdaş dersle verilecek diğer yandan imanlı gençlik yetişecek ve bunların sayısı milyonları bulacak.içlerinden profosör,işletmeci,ekonomist,alim,işadamı,doktor mühendis çıkacak..

dini sulandıran kim diyene bak hele kendi kendine fetva veriyorsun ve üstüne dini sulandıran kim diyorsun yazık kardeşim lütfen biraz araştır yasaksa yasaktır senin bu yasakları cigneme gibi bir lüksün yok umarım anlamışsındır
bidatlere sünnet kılıfına sokunca ve dinde yeri olmayan bazı şeyleri varmış gibi gösterince din sulanmış oluryor bu konudada anlaştık umarım
ben okullarına birşey demiyorum Allah razı olsun onca insanı müslüman yaptı onca insanı müslüman yaparkende ehl-i sünneti yerle bir etti diyolog ugruna

S

SaLtan

Guest
kardeşim erciyes prensi.türban islami emirdir.bi şey demiyoz.inkar da etmiyorum.inkar ediersem o zaman sen kafirsin de bana.
yavv birazda insan pskolojisinden,davranışlarındandan,değişimden,sosyo kültürel olgulardan,toplumların ve kültürlerin çoklulğundan anlayın.geniş düşünce mi ne deniliyor buna..ha öyle bi şe..

erciyes_prensi

Asistan
Web sitesi
www.benimblog.com
SaLtan' Alıntı:
kardeşim erciyes prensi.türban islami emirdir.bi şey demiyoz.inkar da etmiyorum.inkar ediersem o zaman sen kafirsin de bana.
yavv birazda insan pskolojisinden,davranışlarındandan,değişimden,sosyo kültürel olgulardan,toplumların ve kültürlerin çoklulğundan anlayın.geniş düşünce mi ne deniliyor buna..ha öyle bi şe..
inşallah inkar felan etmezsin
estafurullah benim ne haddime müslüman birine kafir demek ben kimimki
senin yukarıdaki degişim dedigin ne oluyor ve ne tarafa dogru bi degişim
şu düşünce şeklini ac istersende bende müneccimlik yapmak zorunda kalmayım;)

erciyes_prensi

Asistan
Web sitesi
www.benimblog.com
SaLtan' Alıntı:

burdaki yazını aç istersen nedemek istedin ya kelimelerini nereye getirmeye calışıyorsun

S

SaLtan

Guest
yavv birazda insan pskolojisinden,davranışlarındandan,değişimden,sosy o kültürel olgulardan,toplumların ve kültürlerin çoklulğundan anlayın.geniş düşünce mi ne deniliyor buna..ha öyle bi şe..

diyorumki..din vede dindar olmak bu kavramlara haiz olmaya engel değil.

Web sitesi
beysehiraktuel.blogcu.com
SaLtan' Alıntı:
sizene açar açmaz.Allah alla
kimseyi istemediğin şekilde ithamda edemezsin..bayanlar üniversitede kovulmamak için başına açıyolarsa son ihtimal den.sen ne yapabiliyorsun erkek olarak.hele bir çaresiz olduğunu düşün.eminim parasız kalsan.sokaklarda sigara izmariti toplamaya başlıyacaksındır..bilirsin buda küçültücü bir durumdur.dinde yeri varmı yokmu bilmiyorum..
saltan Burda kimseyi itham eden yok..Açan haram işler..Vebali kendinedir..Bu arada parasız kalmak izmarit toplamak ne saçmalıyorsun sen..Edebsizlik yapma ..Laflarına dikkat et..