TEOG kalkarsa yeni sistem nasıl olur?

nefahtü

Kıdemli Üye
TÜRKİYE ÖZEL OKULLAR DERNEĞİ BAŞKANI NURULLAH DAL: ADRESE DAYALI YERLEŞTİRME GELMELİ

Okullarımızda eğitimin özünde pedagojiden uzaklaşmış sınav tipine dönüyoruz. Kimse TEOG’un iyi olduğunu söyleyemez. Peki bu kadar öğrenciyi liseye nasıl yerleştireceğiz? Toplum olarak sınavsız bir sistem hayal edemiyoruz. Ancak ilkokuldaki gibi adrese dayalı yerleştirme yapılmalı. Tabii ki istisnalar ve çok nitelikli okullar var. Geçmişte bu okullar kendi sınavlarını kendi yapıyordu. Tüm öğrencileri saran bir stres yoktu. Yetenekliler giriyordu. Köklü okullarda alım böyle yapılmalı. Cumhurbaşkanı çok güzel bir konuya parmak bastı. Güzelce tartışılmalı, çözüme ulaştırılmalı.

EĞİTİM REFORMU GİRİŞİMİ KOORDİNATÖRÜ BATUHAN AYDAGÜL: SİSTEM YENİDEN DÜZENLENMELİ

Belli sayıda nitelikli lise var. TEOG’u değiştirirken ortaöğretimi yeniden ele almak gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 4 yıl önce ortaklaşa verdiği karar bugün tekrar karşımıza çıkıyor, dönme dolapta gibiyiz. TEOG kesinlikle değişmeli. Cumhurbaşkanı’nın söylemleri önemli ve büyük fırsat. Bu sefer ortak aklın kullanılmasıyla, paydaşların danışmanlığıyla çözüm bulunmalı. Sınava gerek yok. Bilim insanlarının, sanatçıların şekilleneceği bir sistem lazım. Ortaöğretim geçiş sınavının ve sisteminin harmanlanıp bir çözüme ulaştırılması gerekiyor.

TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ (TED) BAŞKANI SELÇUK PEHLİVANOĞLU: SINIRLI ÖĞRENCİ SINAVA GİREBİLMELİ

TEOG’u kısa zamanda kaldırabiliriz ama yavaşça, mesela 1 yıl içinde sınavı sıralama değil ölçme şeklinde yaparlarsa üst kademeye çıkacak çocuklar belirlenir. Fen liseleri, belli Anadolu liseleri gibi nitelikli liseler dışındaki okullarda durum iç açıcı değil. Bu nitelikli okullar için öğrenci belirlemek gerekiyor, ki bunun için de 2 milyon öğrenciyi sınava sokmak yerine 50 binini sokabilmeliyiz. ‘Notlar şişirilebilir’ eleştirisine katılmıyorum. Notlar şişirilse bile bu sınavda belli olur, yapan kurum da ceza alır. Ortaöğretimde reform gerçekleştirmeliyiz.

nefahtü

Kıdemli Üye
DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖR YARDIMCISI VE EĞİTİM PROFESÖRÜ YAŞAR ÖZDEN: ÖNCE SİSTEMİ DÜZELTMEK GEREKLİ

Yerine uygun bir şey koyamadığımız sürece aynı sonuç çıkacak. Bütün okullar aynı seviyede değil. Çoktan seçmeli sınav fayda getirmiyor, kendi sistemini oluşturuyor. Devamlı sınav öğrencileri köreltiyor. Öğrendikleri tek şey 5 seçenek arasından birini seçmek.

EĞİTİMCİ ALAADDİN DİNÇER: EŞİTSİZLİK YARATTIĞI DOĞRU

Sistemin eşitsizlik yarattığı doğru ancak sistem değişikliği akşamdan sabaha alınacak kararlarla olacak bir şey değil. Bu kadar sık değişiklik de tartışmalı oluyor. Okulları merkeze alan, çocukların yetenek ve becerilerini ortaya çıkaracak bir sistem lazım.

YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ YRD. DOÇ. DR. BEKİR GÜR: EVLERE EN YAKIN LİSELERE GİTMELİ

Lise çağına gelmiş öğrencilerin evlerine en yakın liselere gitmesi gerek. Bununla beraber az sayıda okulun sınavla öğrenci alabilmesi mümkün. Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada buna da dikkat çekti. Bütün öğrencilerin sınavla girmesi yanlış.

nefahtü

Kıdemli Üye
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: Bu sene TEOG yapılmayacak,,

19 Eylül 2017 Salı, 11:31:01 Güncelleme: 12:26:06HABERTURK.COM

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu sene TEOG sınavının olup olmayacağı sorusuna ilişkin TEOG'un kaldırılmasına karar verildiğini vurgulayarak, "TEOG bu sene uygulanmayacak. Çocuklarımız yarış atına dönüyor. Çocuklar büyüyor, büyüdüğünün farkına varmıyor. Etüt merkezleri arttı TEOG'dan dolayı. Çocukların yarış atına dönmesini hangi anne baba ister. Bize güvenin. Hiçbir kimsenin kaygılanmasına gerek yok, iyiye gidiyor" diye cevap verdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında, TEOG sınavına ilişkin, "Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG'un kaldırılması lazım. Biz TEOG'la mı geldik?" açıklamasında bulunmuş, ardından Başbakan Binali Yıldırım ile İstanbul'da bu konuda bir görüşme yapmıştı. Sınavın kaldırılması için Milli Eğitim Bakanlığı'nca çalışma başlatılmıştı.

ömerusta

Kıdemli Üye
iyi güzelde doğdaki bir çocuk batıdaki güzel bir lisenin yapacağı sınava nasıl girecek
yeni gelmesi beklenen her okul kendi sınavını yapar tekniği dayın var mı ? paran var mı ? sistemini getirir torpil diz boyunu aşar gibi görünüyor zaten kpss sınavın dan sonra mülakat yaparak adalet vede adilliğini yitiren hükümet
yeni adaletsizlige gebe gözüküyor

nefahtü

Kıdemli Üye
Yıllardır bu sınav faciasını bu hale getiren sadece hükümet değil tabi.
Asıl tedavi görmesi gereken kesim Anne ve Babalar ve tabi özelliklede Anneler.
Girmeseler bu yarışa sokmasalar çocuklarını bu hale gelmezdi.
Gelmiş geçmiş en kötü sınav sistemi Teog gibi geliyor bana.
Bizim zamanımızda okulların kendi sınavı vardı.
Diğerleride normal okullardı tabi özel okullarda açılmaya başlamıştı.
Tüm yazı ağaç tepesinde geçiriyorduk
Ne stres ne yorunluk hiç biri yoktu.

O kadar üzücü bir durumdaki çocuklar.

Ha şimdi çocuğum ufak olsa kesinlikle okutmam.

nefahtü

Kıdemli Üye
İlaç firmaları ve Hastaneler arasında kullanılan hastalardan hiç bir farkı yok Teog çocuklarının.
Annelerin bir an evvel uyanması lazım diyeceğim ama nerde en çok hırslanan onlar.

nefahtü

Kıdemli Üye
Ekonomi boyutu

TEOG'un ekonomik boyutu dikkatleri çekecek düzeyde. Sınavda başarıyla sonuç almak isteyen öğrenciler için veliler özel dersler ve takviye eğitim setleri satın almak durumunda kalıyor. Bu harcamanın aile bütçesinde büyük yer tutması da en önemli hususlardan biri.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kapsamda TEOG'un kaldırılmasına ilişkin düşüncelerini paylaşırken 'ekonomi' unsuruna da işaret etti. Erdoğan, TEOG'un kaldırılmasının aileleri ekonomik anlamda da rahatlatacağını ifade etti.

nefahtü

Kıdemli Üye
88543fddsinav4.jpg

nefahtü

Kıdemli Üye
sabah sabah teog okuyorum ancak çok canımı sıkan konulardan biri eğitim biri tarım.

Son düzenleme:

nefahtü

Kıdemli Üye
Bakan Yılmaz: TEOG öncekilerden iyiydi, yeni sistem de TEOG'dan iyi olacak.. 20 Eylül 2017 Çarşamba, 09:17:41

iNŞEALLAH

Dua Nur

Kıdemli Üye
İyi olur inşallah. Sınav en çok anneleri yoruyor. Allah kolaylıklar versin.