Tembel ve uyuşukların Bahaneleri 4

_ikLiL_

VUSLATA HASRET.....
b-433227-in%C5%9Faat_m%C3%BChendisi_g%C3%B6revde.jpg

ÇALIŞMA BAHANESİ

Bazıları, hayatın çiçek gibi vakitlerinin tümünü çalışmaya ayırıyor. Halbuki bütün vakitlerini çalışmaya ayırmanın yanlışlığını itiraf edip dönmeleri gerekirken tam aksine kendilerine tutunacakları bahaneler aramaya ve üretmeye koyuluyorlar. Hemen de uyduruyorlar : hayat bu, çalışmak zorundayım. Birisi:

-8221;Tamam efendiler! Çalışın. Fakat her şeyden evvel sizler müslümansınız, dini görev ve ibadetlerinizi de yapın, yerine getirin8221; dese cevap hazır:

-8221;Aman efendim, ben bu görevde bulunduğum ve bu işte çalıştığım müddetçe müslümanlığımı yerine getiremem.Zaten zaman da kalmıyor. Hem namaz kılacak olsam hemen kapı dışarı ederler. Birazcık dinden bahsetsem dünden 8220;irticacı8221; diye kodese atarlar.8221;

İnsanların çoğu bu ve benzeri bahanelerle kendilerini avutuyorlar . Ayrıca abdest yok, namaz, oruç yok, iyiliği emretme-kötülükten sakındırma diye hiç bir şey yok.

Kısacası müslümanlık namına ve hanesine yaptıkları hiçbir şey yokken 8220;Çalışmakta ibadettir8221; diyerek sırf yaptıkları işleri intizamlı yapmalarıyla kendilerini kandırıyorlar.

Allah-u teala8217;yı atlatabileceklerini sanıyorlar.

Halbuki; ibadet olan çalışma bu değildir. Bilakis ibadet olan çalışma,dini görev ve sorumluluklarını yerine getirmekle beraber dünyevi ihtiyaçları gidermeye ve uhrevi hayırları yapmaya sebep olan çalışmadır. İşte böyle çalışmanın kendisi de İslam davetinin en güzel vasıtalarındandır. Hem de çalışmayı 8221;ibadet8221; şuuruyla değerlendirenlerin Rableriyle de araları düzelir iş verenleriyle de! çünkü müslüman, 8220;Allah korkusu8221;n dan dolayı ibadetlerinde; 8220;Kul hakkı8221; sorgusundan dolayı da yaptığı vazifede gevşeklik göstermez.

Süfyan bin Üyeyne diyor ki; Allah-u Teala8217;yla arasını düzeltirse Allah-u Teala8217;da onunla insanlar arasını düzeltir. Kim de ahireti için çalışırsa dünya dünya işlerinde Allah-u Teala ona yardım eder.
[1]

Bir gün, akşamın beşine kadar muayene hanelerinde çalışan doktor kardeşlerimizden birine sordum. Bugün dinin için ne yaptın? Bir gün bile apaçık, günahlarla müptela olmuş herhangi bir hastanı uyardın mı? 8220;Ahiret hayatın nasıl:

Namazlarına, vird ve zikirlerine devam ediyor musun?8221; diye ikaz edebildin mi? Şifa veren Allah8217;tır. Tedavi ve ilaçlar birer vesiledir. Ayrıca günahlarla müptela birilerinden şifa beklenmez diyebildin mi?

Sonra o doktor kardeşimiz tövbe edip Allah-u Teala8217;nın dinine sarıldı. Halbuki daha önce böylesine avantaj ve geniş imkanlar içinde Allah-u Teala8217;nın dinine hizmet etmeyi hiç hiç düşünmemişti. İyilik ve hizmet namına hiçbir şeye iştirak etmemişti.

Dualarınızı bekleyen

A.Metin GÜLTEKİN (ALINTI)

[1] Kitab-üz-Zühd: El-İmam Ahmed: 446- 447