Tek tip askerlik dokuz ay

ummuhan

Kıdemli Üye
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Tepkime puanı
1,042
Puanları
0
Konum
Arz
Tek tip askerlik dokuz ay olacak

  • 27.08.2010 / Sabah
SABAH'ın ulaştığı taslak çalışmaya göre, tüm askerler dokuz ay aynı karavanadan yiyecek. Asker ihtiyacı karşılanırsa bedelliye izin çıkacak
Bugün itibariyle Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturacak Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner'in yeniden gündeme getirdiği tek tip askerlik uygulamasının detaylarına SABAH ulaştı. Zorunlu askerlik hizmetini sadeleştiren tek tip askerlik düzenlemesinde dokuz aylık bir süre üzerinde çalışıldığı öğrenildi. Yeni model hayata geçtiğinde dört yıllık üniversite mezunu olanlar ile olmayanlar aynı sürede vatani görevini yapacak. Kısa dönem askerlik sistemini rafa kaldıracak bu modelde, dokuz ay boyunca herkes aynı karavanadan yemek yiyecek. Önceki gün görevini Orgeneral Erdal Ceylanoğlu'na devreden Org. Koşaner, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, tek tip askerlik düzenlemesine biran önce geçileceğini belirtilerek, "Vatan hizmetinin herkes için eşit şartlarda yapılması, ayrıca eğitimli insan gücümüzden daha uzun süre ve daha etkin şekilde yararlanılmasına imkan yaratılması önem arz etmektedir" demişti.

45 GÜN ÖZEL SİLAH EĞİTİMİ

SABAH'ın ulaştığı ayrıntılara göre yeni uygulamayla eğitim sisteminde de bazı değişikliliklere gidilecek. Terörle mücadelenin yoğun olduğu bölgelerde görev yapan er ve erbaşların eğitimsiz olduğu eleştirilerini dikkate alan Türk Silahlı Kuvvetleri, tek tip askerlik düzenlemesinde askerlere özel bir silah eğitimi verecek. Acemilik döneminden sonra herkes 45 gün süren özel silah eğitimi alacak. Yeni uygulamayla yedek subaylık da tarihe karışacak. Hazırlıkları iki yıl önce başlayan tek tip askerlik çalışması tamamlandıktan sonra kanun taslağı TBMM'ye gönderilecek. Tek tip askerliğin taslak çalışmasına göre 9 aylık sürede acemilik ve usta birliği dönemleri de komutanlık ve birliklere göre değişiklikler içerecek. Bu süreyi kuvvetler belirleyecek. Planlamaya göre acemi eğitimi 20 ile 30 gün arasında verilecek. Yemin töreninden sonra ikinci döneme geçilecek. Bu dönemin ise 45 gün sürmesi planlanıyor. Bu süre içinde askerler özellikle silah kullanma konusunda özel eğitimden geçirilecek. Bu sürenin sonunda da personelin birlik görevlendirilmesi yapılacak.

YEDEK SUBAYLIK TARİH OLUYOR

Yeni düzenlemeyle, TSK'nın ihtiyacı doğrultusunda dört yıllık üniversite mezunları arasından seçilen yedek subaylık dönemi de sona erecek. 12 ay süreliğine takım komutanı olarak kıtalarında gören yapan yedek subaylar da er statüsüyle zorunlu askerlik hizmeti yapacaklar. Takım komutanları ise mesleği askerlik olan sözleşmeli subaylardan oluşacak. Bedelli askerliğin çıkmaması için gerekçe gösterilen TSK'daki asker açığı da tek tip askerlik uygulaması sayesinde kapanmış olacak. Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ, 29 Nisan 2009'da düzenlediği İkinci İletişim Toplantısı'nda 2008 yılı itibariyle TSK'nın asker ihtiyacının ancak yüzde 65.49'unu karşılayabildiklerini açıklamıştı. Asker açığının kapanması halinde bedelli askerliğin yeniden gündeme gelebileceği öngörülüyor. Türkiye'de 400 bin dolayında kişinin bedelli askerlik beklediği belirtiliyor.

5 FARKLI UYGULAMA VAR
Askerlik çağına gelmiş kişiler, kısa dönem, yedek subay ve uzun dönem askerlik yapabiliyor. Buna göre ilköğretim ve lise mezunu vatandaşlar 15 ay askerlik yapıyor. Üniversite mezunu olanlar ise askerliklerini 6 ay kısa ve yedeksubay olarak 12 ay yapabiliyor. Yurtdışında yaşayanlar ise 28 günlük paralı eğitimle askerliklerini tamamlayabiliyor. Gündemdeki bedelli askerlikte ise parayı yatıranlar 28 günlük eğitim alıyor.
 

korakademik

Ordinaryus
Katılım
17 Ağu 2009
Mesajlar
2,236
Tepkime puanı
63
Puanları
0
sen her zaman haklısın abla
yalnız yukardaki habere inanıyor musun 9 ay:D
6 ay askerlik yapan yüksek yüksek insanlar nasıl 9 ay yapıcaklar:D hem de çöpçülerle aynı stadüde

pes yani

sizinle alay etmek haddimize mi:D
bugün cuma hayırlı olsun
 

ummuhan

Kıdemli Üye
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Tepkime puanı
1,042
Puanları
0
Konum
Arz
Yaf bana ne yazan yazmış gündemde konuşuluyo habarı olmayan görsün dedim, beni (henüz) pek yakından ilgilendirmiyo bu eskeriye meselesi.....:D

Hayırlı cumamız olsun inşaallah cuma vakti bana dua edecen unutma:)
 

isocan42

Asistan
Katılım
21 May 2008
Mesajlar
258
Tepkime puanı
48
Puanları
0
Yaş
38
Konum
ankara
bunu eğer hükümet kabul ederse resmen ayağına pompalıyla sıkmış olur.

ha eğer onlar da okumuş kesimin törpülenmesini istiyorlarsa o başka.

ulan şuna bak tüm ülkenin gençlerinin hayatları gelecekleri 3-5 bürokrat denen zibidinin fosilleşmiş beyinleri olan dinozorların elinde yaa.

bir de diyorlar sonra beyin göçü oluyüüüüüürrr diye. ağlaşıyorlar.

de gidin işinize zıpçıktılar sizi...

bu iş olur da bu genç kesim ve aileleri askeriyenin kapısına meclisin kapısına yığılmazsa artık bu halktan hayır gelmez demektir. nokta.

vesselam.
 

isocan42

Asistan
Katılım
21 May 2008
Mesajlar
258
Tepkime puanı
48
Puanları
0
Yaş
38
Konum
ankara
arkadaşım 9 ay bile çoook fazla hatta zorunlu askerlik bile bu zamanda saçma bir olaydır.

elinde 1 milyon piyaden olsa da gelecek bir konvansiyonel saldırı bu piyadeleri telef edecektir.

ordu küçülmeli askerlik gönüllülük ve paralı esasına dayanmalı ve insanlara zorla askercilik oynatılmamalıdır.

benim kastım buydu.
 

korakademik

Ordinaryus
Katılım
17 Ağu 2009
Mesajlar
2,236
Tepkime puanı
63
Puanları
0
haklısın olsa olsa
istediği dönemde olucak şekilde
silah eğitimi yeterli
 

TakVa

Ordinaryus
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Tepkime puanı
79
Puanları
0
karikature.jpg
 

AynAlı

Kıdemli Üye
Katılım
16 May 2007
Mesajlar
8,728
Tepkime puanı
1,378
Puanları
0
bence olmayacaktır bu uygulama şimdilik. olmasın benden sonra olsun :D
 

agbi

Yasaklı
Katılım
2 Kas 2006
Mesajlar
25
Tepkime puanı
382
Puanları
0
Konum
İzmir
Hükümetten 'tek tip askerlik'e tepki
Genelkurmay'ın iki yıldır üzerinde çalıştığı ve yakın dönemde hayata geçirmeyi planladığı 'tek tip askerlik' uygulaması tartışmaları da beraberinde getirdi.
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, asıl çözümün tamamen profesyonel orduya geçmek olduğunu söylüyor. "Bir milyonluk amatör bir ordumuz olmasındansa daha az sayıda profesyonel bir ordu, değişen güvenlik şartlarındaTürkiyeiçin daha mantıklı." diyen Bağış, ilk aşamada bedelli askerliğin mutlaka gerektiğini vurguluyor.

Kısa vadede özellikle Güneydoğu'daterörle mücadelekapsamında görev alacak askerlerin 18 yaşındaki çocukların toplam dört mermi kullanarak üç ayda aldıkları bir eğitim sonrasında hedef tahtası haline gelmelerini doğru bulmadığını vurgulayan Bakan Bağış, "Özellikle Güneydoğu'da terör bölgesinde çalışacak olan askerlerimizin bu konuda alınabilecek en iyi eğitimi almış, en iyi teçhizatla donatılmış ve bu işi bir meslek olarak görüp o formasyona sahip insanlardan oluşması gerekli." diye konuşuyor. Avrupa Birliği uygulamalarından örnekler veren Başmüzakereci, "Bugün AB üyesi 27 ülkenin sadece 7'sinde mecburi askerlik var. Onlarda da vicdanî ret var." hatırlatmasında bulunuyor.

Bedelli askerlik seçeneğinin mutlaka hayata geçirilmesini isteyen Egemen Bağış, buradan elde edilecek kazancın profesyonel ordu için kullanılabileceğini söylüyor. Bağış, "Bedelli askerlik olması gerektiğine inanıyorum. İlk aşamada bedelli olmalı ama uzun vadede tamamen profesyonel bir orduya geçmeliyiz düşüncesindeyim." ifadelerini kullanıyor. Türkiye'de askerlik meselesinin toplumun tamamını memnun etmesi için önce bu terör belasının bitmesi gerektiğini anlatan Başmüzakereci Bağış, "Terör belasının bitmesi için de bizim bütün vatandaşlarımızı kucaklayan bir anayasaya ihtiyacımız var. Bütün vatandaşların, vatandaşı olmaktan onur duydukları bir devlet haline gelmemiz lazım." diyor
 
Üst