Tayyip Erdoğan : Hakan Fidan'ın adaylığına olumlu bakmıyorum.

menzil5453

Doçent
lll_3934.jpg

Cumhurbaşkanı*Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın görevinden istifa ederek AK Parti'den milletvekili adayı olmasına ilişkin olarak,*"Açık sözlüyüm ben bunu da açık sözlü olarak değerlendirmek isterim. Ben adaylığına olumlu bakmıyorum. Bunu çok açık, net söyleyeyim. Bunu sayın Başbakana da söyledim.*Tabi bu karar Sayın Başbakanımızın kararıdır. Buna karışmam doğru olmaz"*dedi.

Ensonhaber
http://m.ensonhaber.com/haber.php?id=344678

Ahter

Kıdemli Üye
Bu durum, kim ne derse derin bir ilk çatlaktır..Böyle önemli bir konuda başbakanın , C. B. nının görüşünü almadan ve anlaşma olmadan hakan Fidanın istifa ettirilmesi ciddi bir tutarsızlık ve tecrübesizliktir.Mit gibi yılların getirdiği yapılanmanın tasfiye edilip, yeni bir yapılanmaya girmenin daha filizlenmeye başlamasında ve hakan Fidanın tecrübe kazanmasının arefesinde önemli bir bürokratın çok önemli bir gerekçe olmadan(olsaydı Erdoğan karşı çıkmazdı) görevden ayrılması kafalarda soru işaretleri bırakır..Bizim bildiğimiz Erdoğan , Hakan fidan bakan yapılsa bile listeyi geri gönderecektir.İnş. bu safhaya gelinmezGerçekten ilginç bir durum..Sayın Arınçın konuyla ilgili bir tvde yaptığı açıklamaları bir daha dinlemek gerekir.O konuşmasında Başbakan ve C.B. nının mutabakı olması gerekir demişti...Sonuç ortada..

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Erdoğanın açıklaması çok ilginç gerçekten, hemen herkes hakan fidanın adaylığının erdoğan tarafından istendiğini düşünürken erdoğna tam tersi bir açıklama yapıyor.

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Bülent Arınç'tan Hakan Fidan tepkisi - İleri Haber

Tayyip Erdoğan "Mit Müsteşarı Hakan Fidan'ın İstifasına" Olumlu Bakmıyorum Açıklaması

Bu durum, kim ne derse derin bir ilk çatlaktır..Böyle önemli bir konuda başbakanın , C. B. nının görüşünü almadan ve anlaşma olmadan hakan Fidanın istifa ettirilmesi ciddi bir tutarsızlık ve tecrübesizliktir.Mit gibi yılların getirdiği yapılanmanın tasfiye edilip, yeni bir yapılanmaya girmenin daha filizlenmeye başlamasında ve hakan Fidanın tecrübe kazanmasının arefesinde önemli bir bürokratın çok önemli bir gerekçe olmadan(olsaydı Erdoğan karşı çıkmazdı) görevden ayrılması kafalarda soru işaretleri bırakır..Bizim bildiğimiz Erdoğan , Hakan fidan bakan yapılsa bile listeyi geri gönderecektir.İnş. bu safhaya gelinmezGerçekten ilginç bir durum..Sayın Arınçın konuyla ilgili bir tvde yaptığı açıklamaları bir daha dinlemek gerekir.O konuşmasında Başbakan ve C.B. nının mutabakı olması gerekir demişti...Sonuç ortada..

"...Fidan’a yönelik 7 Şubat operasyonu, onu MİT Müsteşarlığından almak için yapılmamış mıydı? Fidan’ı MİT’ten uzaklaştırmak isteyen kimdi? Cemaat... Yani “üst akıl”, yani MOSSAD-CIA. 3 yıl sonra tam 7 Şubat’ta “kendi istek ve iradesiyle” MİT’ten ayrıldı. MİT Müsteşarı olarak bir milletvekili, hatta bakandan daha fazla dokunulmazlık zırhına büründürülen Hakan Fidan söylendiği gibi, Başbakan yapılmayacaksa, milletvekilliği terfiyen tasfiye anlamına gelmez mi? Özetle, “üst aklın” isteği bir başka şekilde yerine getirilmiş olmadı mı? “Birilerinin bu gerçeği hatırlatma ihtimaline karşı şimdiden ön alıp, sorumluluğu Davutoğlu’na atıyor” yorumunu yapsak, yanlış mı olur?.."

kaynak:
http://www.odatv.com/n.php?n=hakan-fidana-7-subat-tasfiyesi-mi-0802151200

not: bizce tayyip bey hala fark edemese bile ahmet davutoğlu da bülent arınç ta fetulahçıdır. satrancı bir de böyle okuyun bakalım...

Hakperest

Kıdemli Üye
arka planda kalmasını istiyor bence
muhtemelen farklı görevler vermeyi planlıyor
çok kişi miletvekilliği yapabilir
ama herkes hakan fidan görevlerini icra edemez

KAFKAS

Kıdemli Üye
Erdoğan gerçekten olumlu bulmasaydı, Fidan istifa edebilir miydi

Erdoğan ın demeçlerinin devamında kullandığı önemli bir kalıp var: "Başbakan'ın kendi takdiridir". Hakan Fidan'ın, Erdoğan ın onaylamadığı bir hamleyi yapacağına inanan var mı sahi?Hakan Fidan'ın Ahmet Davutoğlu yerine başbakan olacağı ıddialarını susturmak için söylenmiş sözler.

Dua Nur

Kıdemli Üye
Hakan Fidan^da bıktı artık ne yapsın daha, çeteyi ortaya çıkardı, en önemli misyonunu tamamladı.

Farklı bir alanda, bir dışişleri bakanlığına çok yakışır.

Dua Nur

Kıdemli Üye
Erdoğan gerçekten olumlu bulmasaydı, Fidan istifa edebilir miydi

Erdoğan ın demeçlerinin devamında kullandığı önemli bir kalıp var: "Başbakan'ın kendi takdiridir". Hakan Fidan'ın, Erdoğan ın onaylamadığı bir hamleyi yapacağına inanan var mı sahi?Hakan Fidan'ın Ahmet Davutoğlu yerine başbakan olacağı ıddialarını susturmak için söylenmiş sözler.

Güzel bir tesbit katılıyorum.

Ahter

Kıdemli Üye

Kolombiya ziyareti öncesi yaptığı açıklamada MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın görevinden istifa edip AK Parti'den Milletvekili adayı olmasını eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çıkışına dair çarpıcı bilgileri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uçağında bulunan Akif Beki'den geldi.

Erdoğan'ı Kolombiya'da takip eden gazetecilerden Akif Beki, Erdoğan'ın uçakta yaptığı açıklamalardan izlenimlerini CNN Türk'te paylaştı. Erdoğan'ın Hakan Fidan'a kızgın olduğunu söyleyen Beki "kendisinden onay istediğinde kendisi onay vermemesine karşın, yani kendisine rağmen Hakan Fidan'ın yine de aday olmasıdır. Tepkisine yol açan şey bu" dedi.

ERDOĞAN'IN HASSASİYETİ ÇÖZÜM SÜRECİ VE PARALEL YAPI

İşte Beki'nin açıklamalarından satır başları:

Uçakta gelirken bir şeyler söyledi ama bunları açıklamaya hakkım yok. Gazeteler yarın sabah okura ulaşmadan bu konuda bilgi paylaşma engeli var. Ben ambargoyu delmeyeyim... Basın toplantısından söylediklerin anlaşılıyor aslında. MİT önemli bir kurum. Erdoğan'ın Fidan'a özel bir güveni var. Çözüm süreci ve paralel yapı ile mücadelede önemli bir isim. Bu konularda Erdoğan'ın ciddi bir hassasiyeti var. Şimdi dere geçilirken bu iki kritik konu nedeniyle MİT Müsteşarı'nın değiştirilmesine karşı olduğunu anlıyorum ben. Yoksa Fidan'ın siyasete girmesine kategorik olarak karşı değil. Ama MİT'in başında Hakan Fidan'a bu dönemde bir süre daha ihtiyaç olduğunu düşünüyor.

ERDOĞAN KIZGIN ÇÜNKÜ ONAYI ALINMADI

Daha doğrusu bunu tepkisel bir dille dile getirmesi de, bütün bu gerekçelere istinaden kendisinden ‘olur' istendiğinde, onayı istendiğinde, muvafakat vermemesine rağmen, bir yerde kendisine rağmen Hakan Fidan'ın istifa yoluna gitmesi biraz tepkisine yol açan bu. Kendisinden olur istendiğini anlıyoruz biz. Başbakan tarafından sorulmuş. Kuvvetle muhtemel Hakan Fidan da bu konuda cumhurbaşkanın müsaadesini istemiştir. Aksini düşünmem ben. Çünkü hem teamül gereğidir, hem o ilişkinin nezaketi gereğidir. Fakat kendisinin ‘olur' vermediği anlaşılıyor. Olur vermediği halde, bu gerekçelerle, Hakan Fidan'ın kendisine rağmen istifayı tercih olmasına bir tepkisi var. Bu konuda bir rahatsızlığı yansıyor açıklamalarına. Benim anladığım bu. Uçakta gelirken de bir takım değerlendirmeler yaptı.

AK PARTİ'DE ADAY LİSTELERİNDE ERDOĞAN'IN ETKİSİ NE OLACAK?

Biraz da onu ilk kez görmüş olacağız. Bu daha önce denenmiş bir şey değil. Bir tecrübe yok. Geride bir örnek yok. Onunla kıyaslayabileceğimiz bir durum yok. Bilmiyorum nasıl olacağını. Cumhurbaşkanın açıklamalarında hep şöyle bir vurgu vardı. Dünkü Hakan Fidan ile ilgili açıklamalarına da dikkat ettiyseniz, Başbakan'ın yetki alanı ile, Cumhurbaşkanı olarak kendi yetki alanını ayrıştırdığını görüyoruz.

Hakan Fidan ile ilgili kendisinde kanaati sorulduğunda bir cevap verdiğini, fakat bu konuda sonuçta takdir yetkisinin Başbakan'a ait olduğunu, çünkü aynı zamanda AK Parti'nin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na ait olduğunu teslim ediyor. Bu şu demek, başbakan ve AK Parti Genel Başkanı olarak Ahmet Davutoğlu son söz sahibidir. Listelerin yapımında vs. Hakan Fidan konusu ekstrem bir örnek. Cumhurbaşkanın onayına iznine başvurulmuş olması aday listeleri ile ilgili Cumhurbaşkanı ile görüşüldüğü onun onayının alındığı anlamına gelmez. Belli konularda, çünkü MİT Müsteşarı'ndan söz ediyoruz. Bir muvafakat ararlar. Hassas bir ilişki var. O ilişkin gereği olarak gider rızasını alırsınız. Bu informel bir şeydir. Ama nezaketen bun yaparsınız. Hakan fidan konusunda görüşünün sorulması, bütün listeler yapılırken cumhurbaşkanın görüşünün alınacağı bunu bekliyor demek diye gelmiyor. /Time türk