Tavuk olup çiftliklerde sürüneceğinize, kartal olup semalarda süzülün!..

Katılım
27 Mar 2010
Mesajlar
512
Tepkime puanı
120
Puanları
0
Tavuk olup çiftliklerde sürüneceğinize, kartal olup semalarda süzülün!..

Bir çiftçi, yerde bulduğu bir kartal yumurtasını, tavuk yumurtası sanarak çiftliğine götürmüş ve kuluçkaya yatan tavuğun altına koymuş. Tavuk, kartal yumurtasını da kendi yumurtası sanarak kuluçka döneminde koruyucu kanatları altında tutmuş..
Civcivler ve kartal yavrusu yumurtadan çıkmış. Kartal yavrusu, tavukların ve civcivlerin davranışlarını taklit ederek kanat çırpmış, eşinmiş,darı tanelerini ve solucanları yemiş. Kendisinin bir tavuk olmadığını düşünmek aklına bile gelmemiş..
Bir gün küçük kartal gökyüzünde uçan kocaman bir kuş görmüş. Bu olağan üstü yaratığa hayranlıkla bakmış. En yakındaki tavuğa bu kuşun ne olduğunu sormuş.
Ona "kartal" derler yanıtını almış.
"Bende kartal olmak istiyorum" demiş küçük kartal.
"Saçmalama" demiş tavuk ve kendince nasihat vermeye baklamış:
"Haddini bil. Sen asla kartal olamazsın.Sen bir tavuksun.
Bunu kabul et."
Küçük kartal boynunu eğerek, toprağı eşelemiş ve "galiba haklısın." demiş..
Küçük kartal yaşamı boyunca tavukların arasında yaşamış, gökyüzünde özgürce dolaşa bileceğini bilmeden, uçmayı denemeye bile gerek görmeden, kendi gücünü ortaya koymadan, koyamadan, birkaç metre dahi yükseğe kadar kanat çırpıp daha fazlasını yapabileceğini, gökyüzüne ulaşa bileceğini hiç düşünememiş. Çünkü uçabileceğine olan inancı, özgüveni yokmuş.
Halbuki yavru kartalın birazçık özgüveni, cesareti, inancı olsaydı, tavuk arkadaşı ona "saçmalama uçamassın" dediğinde "Hayır en azından denemeliyim" diyerek bütün enerjisini toplayıp, bir defa olsun uçmayı deneyebilseydi, kendisinde bu özgüveni taşıyabilseydi bir kartal bir şahin gibi semalarda süzülebilecekti. Ozaman kendi kimliğine kavuşmuş olacak ve yüksek tepelerin uçlarında tavuk olan arkadaşlarını seyredebilecekti.
Yani dünyayı yerden değil de,gökyüzünden kuş bakışı seyredecekti. Dolayısıyla bakış açısı genişleyecekti!

SON-UÇ
Sizin gerçek anlamda ne olduğunuza başkaları değil, siz kendiniz karar verin. "isteyin kartal olun, semalarda süzülün, ister tavuk olun, seralarda sürünün!..
"Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez!"
 

korakademik

Ordinaryus
Katılım
17 Ağu 2009
Mesajlar
2,236
Tepkime puanı
63
Puanları
0
tavukları küçümsemeyin
hele bi yavrusuna zarar vermeye çalışın.
 
Üst