taşlarla ibadet yapmak sizce mantıklımı kusuruma bakmayın

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
çok mu önemli allah aşkına.
bu tür konuları açmasanız ne olur sanki kardeşim. :uzgunum[1]:

iyi valla aklınıza gelen her ilginç soruyu yazın bakalım. :(

DJ MESNEVI

Doçent
o tasları tesbih amacıyla kullanıyorlar.. fatih kardesim eğer amacınız bilgi edinmekse lütfen yıkıcı olmadan sorun bizde cevablarını verelim.. sonra siz muhakeme edin karar verin hangi tarafta olacagınıza lakin bilmeden öğrenmeden yargılamayın lütfen..

DJ MESNEVI

Doçent
İntifada.. abi sen tekbirin intifada sı deilmisin :) Yahu su ise bak milleti gökte ararken yerde bulduk ben neyzenabdulkadir abi eski tekbir menzil elemanlarından..:)

The İmam

Asistan
Web sitesi
theimamnbahesi.blogspot.com
arkadaşlar benimde bahsettiğim hatme taşları zaten yani taşlarladeğilde bu iş ellerle vea başka birşeyle yapılsa kabulmu olmaz hani yani onu diyorum yalnış anlamayın djmesnevi kardeşim uyarın için saol

EbuMahir

Asistan
Tasi begenmediysen nohut ile yap kurban... :)

hirahos

Kıdemli Üye
Hatme-i Haceganda önemli olan sayıdır.. Belli Esmalar, Adedince okunur.. Bir eksik, bir fazla okunmaz..

İşte insanlar şaşırmasın diye, adedi belli taşlar, nesneler kullanılması bu yüzden..

Taş ile sayı sayılması, Esma okunması daha uygun görülse de; misal nohut, tesbih tanesi, şeker vs.. gibi sayı sayabilecek temiz nesneler de kullanılabilir.. Hatta hiç bir nesne kullanılmadan, sayı hesabı parmaklar ile de yapılabilir.. Hepsi uygundur..

Hz. Resulullah bir mecliste Ashab Efendilerimizle otururlarken, mübarek ellerindeki taşlar dile gelip aşikar "La İlahe İllallah" zikrine başladı.. Herkes taşların zikrini aşikar işitiyordu.. Sonra, o taşları mübarek Resulullah Efendimiz sağındaki Ashabın avuçlarına döktü.. Taşların zikri devam ediyordu.. O Ashab Efendimiz de kendi sağındaki Ashaba aynı şeyi yapıp taşları onun avucuna döktü.. Böylece Resulullah Efendimizin sağındaki 7 kişiye kadar devretti.. Taşların aşikar zikri 8. Ashab Efendimizde kesildi..

Sırayla yeniden Peygamber Efendimize taşlar devrede devrede geri geldi.. Mübarek avuçlarına aldığında taşlar yeniden aşikar zikirlerine başlamıştı..

Resulullah Efendimiz, bu sefer, taşları solundaki Ashab'ın avuçlarına döktü.. Aynı şekilde taşların zikri 7. Ashab Efendimize kadar soldan da devam etti..

(Kaynak: İlmine son derece güvendiğim bir Alim zattan işitmiştim..)

Arifane

Profesör
sevgili hirahos yazdığın konu çok hoş yanlız resulallahın elinde zikreden taşlar biz olabilirmiyiz ne dersin

AdigeBatur

Profesör
Web sitesi
www.blogcu.com
Tasi begenmediysen nohut ile yap kurban... :)

Ben sofi kardeşlerimizin fasulyeyle yaptıklarını görmüştüm. :)
taş mevzusuna takılmayalım, bu taşlara kutsallık yüklenmiyor... sadece hesap kolay olsun diye... mesela sofi kardeşimiz o fasulyelerden bize yemek yapmıştı daha sonra... günah mı işledik acep, zekeriya hocaya bir sorsak mı :)

.

EbuMahir

Asistan
AdigeBatur vbmenu_register("postmenu_107295", true); kardesim bende nohut ornegini onun icin vermistim. Taslarda bir kutsallik yok. Sadece sayilari sasirmamak icin vardir. Tas bulamazsan baska temiz sert seylerlede olur. Ama tesbih ile olmaz. Ama tesbihi koparip tesbih taneleri ilede yapilabilir...

Hirahos kardesim el ilede yapilabilir demis ama el ile olmaz, cunku el ile sai tutturulamaz ayrica cemaat ile yapiliyorsa kimin ne kadar neyi zikredecegi onceden bilinmedigi icin el ile olmaz.

Yani burda el ile olmamasi teknik bir sorundan kaynaklaniyor :O

aBı ReyyaN

EnE AbDuKeL Asİ
s.a

arkadaşlar;hatmenin taşla yapılmasının sebebi tesbih amaçlı,yani tesbihlede yapılır ama avamdan olan bazı insanlarımız saymayı yapamadıklarından şaşırdıklarından dolayı ,onlara kolaylık olsun diye kişi başına kaç zikir düşüyorsa bölüp veriyorlar,başka bir amaç yok,,,,,duanızı esirgemeyin

aBı ReyyaN

EnE AbDuKeL Asİ
s.a

özür dilerim cevap verilmiş ben yazarken yoktu ,konuyu uzatmak istemezdim, selam ve duayla.......

EbuMahir

Asistan
^^We aleykum Selam...

Estagfirullah kardesim tekrar etmis olduk, zarari olmaz...