Tasavvufun birleştiriciliğine ihtiyaç var

girdap

Ordinaryus
Bosna-Hersek'te düzenlenen 14. Caz Festivali için Saraybosna'ya gelen Mercan Dede, konser verdi. Doğu ile Batı'nın, gelenekle modernizenin buluştuğu Saraybosna'nın icra ettiği müziğe çok benzediğini söyleyen Mercan Dede, "Bu kente ait bir film olsa, Mercan Dede müzikleri çok iyi anlatır burayı" dedi. Balkan coğrafyasının son 20 yılda çok acı yıllar yaşadığını, yüzyıllar boyunca bir arada yaşamış toplumun bölünmüşlük sürecinin en önemli nedeninin politika olduğunu savundu. Mercan Dede, "Hiçbir ayrımcılık yapmaksızın, bütün politik söylemler 'ben' diye başlıyor, tasavvuf ise benden sıyrılıp 'biz' diye hitap ediyor. Tasavvuf o kadar evrensel ki, dünyanın şu anda ayrımcı söylemlerin olduğu bir süreçte tasavvuftaki gibi birleştirici kavramlara çok ihtiyacı var"dedi.

Yenişafak

türkü

Kıdemli Üye
sahiplenme hissi tavan yaptıgı zaman yalnızca politik söylemleri olanlar degil tasavvufa mensub olanlarda ben diye başlamasa bile ben ile bitiriyor. selam vermeyin o bizden degil diyenler, o vehhabi diyenler, mürşidi olmayanın mürşidi şeytantır diyenler(ay ne çok doluymuşum dur bir dökeyim hepsini :)) hangi biz'den sözediyorlar acaba?
dindarların en büyük zaafiyeti hüküm verme arzularına galebe çalamayışlarıdır. (Allah olma istekleri) o yüzden mercan dede sen çal biz dinleyek :D

girdap

Ordinaryus
Maalesef. Zaten o birleştiricilik eskideki gibi "güçlü" olsaydı, şimdi birleşmiş olurduk.
Lakin o ruh hâlâ bekliyor kendisi ile kuşanacak olanları.
Nasiplenenlerden eylesin Allah.

YagmuR

Üye
Web sitesi
www.gencislam.com
Nefis hep galip geliyor bir yerden, Parmaklarımızın sayısı kadardır "biz" diyenler ki mertebe yükseldikçe benlik duygusu dahada yoğun basıyor.
Rabbim sonumuzu hayr etsin, inşallah bir olabiliriz biz olabiliriz...

korakademik

Ordinaryus
neden tasavvuf birleştiliciliği

fıkıh alanında birleşemez miyiz.
tasavvufi birliktelikten daha hızlı olur.

kısacası yukardaki beyanatı veren arkadaşın konuşması kısa ve boş
onca alim bu konularda konuşup doğru dürüst yol almak yerine hatta bırakın ilerlemeyi ben bu forumdaki tartışmalara bakarak gerilemekte olduğumuzu düşünüyorum.
bölünmek için çalışılıyor
birleşmeyi unutun

girdap

Ordinaryus
Fıkıhta mı? Fıkıhta niye birleşelim ki, değişik mezhepler farklı hükümlere varmış ve isteyen istediğini seçip ona göre yaşıyor. Ki normal olanı bu zaten.
Dolayısıyla böyle bir birleşme hem imkansız, hem gereksiz.
Tasavvufun ilkelerinde, kurallarında değil bahsedilen birleşme, özünde. İnsana, mümine değer veren bakış açısından bahsediliyor.

korakademik

Ordinaryus
neden birleşme olmasın fıkıhta
asıl birleşme fıkıhta olur.
tasavvuffun neresinde birleşme olucak
zikirleri fikirleri farklı

ama fıkıh ta ahım şahım bir farklılık yok
tabi sünni 4 mezhepten bahsediyorum.

saliha kalem

Profesör
korakademik kardeşim fıkıh ile tasavvuf aynı şeyler değilki

fıkıh dini ilmi hal ve hükümlerinin kaidelerini oluşturur, bilinmesi her müslümana farzdır.
nitekim tasavvuf ise dinin ruhudur özüdür, tasavvuf nefis terbiyesini esas alır ve en büyük hastalık olan benlikten kurtulup, benlik perdelerinden sıyrılıp hakkın hakikatın manasını anlamaya ve yaşamaya çalışmaktır.
terbiye dediğimiz üzere terbiye edilen nefis benlikten kurtulur.yanlış anlamadıysam bu konudada bu anlatılmak isteniyor

korakademik

Ordinaryus
fıkhın ne olduğunu biliyorum
onca geniş mevzuatı var ki
o mevzutanı tümüne uyulsa
tasavvufa ne ihtiyaç kalır

herkes makamları atlamak zorun da mı.
imanını kurtarsın çoğunluğa kafi

tasavvuf diyoruz ama millet fıkhı unuttu
tekbir getiren insanlar biliyorum
namaz kılmasını dahi bilmez.

Hikem

Kıdemli Üye
neden tasavvuf birleştiliciliği

fıkıh alanında birleşemez miyiz.
tasavvufi birliktelikten daha hızlı olur.

kısacası yukardaki beyanatı veren arkadaşın konuşması kısa ve boş
onca alim bu konularda konuşup doğru dürüst yol almak yerine hatta bırakın ilerlemeyi ben bu forumdaki tartışmalara bakarak gerilemekte olduğumuzu düşünüyorum.
bölünmek için çalışılıyor
birleşmeyi unutun

İbrahimi Dinlerde!(Ehli Kitab) birleşmede, biz fıkıhtada birleşmeye, tasavvuftada birleşmeye razıyız!

saliha kalem

Profesör
fıkhın ne olduğunu biliyorum
onca geniş mevzuatı var ki
o mevzutanı tümüne uyulsa
tasavvufa ne ihtiyaç kalır

herkes makamları atlamak zorun da mı.
imanını kurtarsın çoğunluğa kafi

tasavvuf diyoruz ama millet fıkhı unuttu
tekbir getiren insanlar biliyorum
namaz kılmasını dahi bilmez.
çok haklısınız fıkıh konusunda eksikler çoktur.buna eğilmek öncelik ister zaten farzdır. önce fıkıh bilgin olacak fıkıhda bilgin olduktan sonra kemal makamları ALLAH'ı daha iyi bilmeyi, nefsinin kötü hastalıklarından kurtulmayı uman tasavvufa girer. mesele budur.
kardeşim İstanbul'u tasavvuf ehli kimseler fetih etti. Osmanlı'da tasavvufa tarikate girmeyen yoktu herkes tasavvuf ehliydi ve böylece dünyaya hükmetti.sen tasavvufa ne gerek var dersen yanlış yaparsın bunca silsile ve bunca evliyaullahın çizgisine kötü söz söylemiş olursun.
ama şunuda söylemek lazım fıkıh bilmeyen tasavvufa girerse zındık olur. diye bir söz vardır bunu unutma.
fıkıhsız din olmaz, dinin ruhunada nefis terbiyesine girmeden ulaşılmaz.
huşu tasavvuf iledir, fıkıh usul iledir.
bu işler kolay işler değildir.bilmeyen bu yolu kesmeye uğraşmasın ziyanını hesap edemez bilipde bu işleri değerlendirmek efdaldir

korakademik

Ordinaryus
fakirullah kardeşim
kadircik gibi okuyup anlama zorluğu çekiyorsun sanırım

ben genel çoğunluğun birleşmesi için tasavvuftan çok fıkıh ilminin birleştiriciliğinin daha kolay yöntem olduğunu söylüyorum.

tasavvufi birlikşu an için zor.
diyelim tüm insanlık tekbir getirdi.
bu birleşme mi getirecek.

ben böyle düşünüyorum diye
herkes böyle düşünecek değil.
çok uzatmaya gerek yok

saliha kalem

Profesör
fakirullah kardeşim
kadircik gibi okuyup anlama zorluğu çekiyorsun sanırım

ben genel çoğunluğun birleşmesi için tasavvuftan çok fıkıh ilminin birleştiriciliğinin daha kolay yöntem olduğunu söylüyorum.

tasavvufi birlikşu an için zor.
diyelim tüm insanlık tekbir getirdi.
bu birleşme mi getirecek.

ben böyle düşünüyorum diye
herkes böyle düşünecek değil.
çok uzatmaya gerek yok
siz yazdığımı birdaha okuyun en iyisimi

girdap

Ordinaryus
Tasavvufun birleştirici rolüne ihtiyaç var demek, herkes tarikate girsin demekle aynı şey değil korakademik..

Meryem

Komplike
Fıkhın neresinde birleşilecek ya hu? : )
Bence siz tasavvufla tarikatı karıştırdınız korakademik... : ))