tasavvufta teveccüh

cemaliii

Kıdemli Üye
teveccuhu kim açıklamak ister. var mı babayiğit. Anlatsın bizde öğrenelim. sebeplenelim.

ömerusta

Kıdemli Üye
cemaliii tevecühü anlatayım amma bu işin dinle alakası falan yok kardeşim bilirsin ben bir zamanlar adıyamana intisaplı bir mürit idim
fakat kuranı okuyup manasını anlayınca ne tarikat ne tasavuf nede mesep tanımamaz oldum nedeni ise müslümanları böldüğü parçaladığı uyuşturduğu aklı yok saydığı sanki islam şerefi yetersizde şu tarikat bu mesep şu meşrep gibi yeni kavramlarla mümini müminden üstün görmek şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır gibi kabaca hakaret edip diğer müslümanı küçük görmek gayıplardan haber vermek kendi imanını garantide görmek söfilerin imanına kefil olmak gibi daha binlerce yanlışlık yamukluk saya bilirim

gelelim sizin sorunuza
müritler hatme düzeni alır gözler kapanır cember halinde oturur hatmeden sonra şeyh seçtiği müridin ağzına bir nefes üfürür o müritte öbür müride üfürür bu döngü devam eder ederken cezbelenenler hatta bayılanlarda olur sonra hatme duası okunur vede tevecühten çıkılır

bu konuda yorum yaparım fakat sözlerim ağır olacağından inan mış kanmış yüreği gönlü temiz insanların gönlü kırılır diye yapmıyorum

cemaliii

Kıdemli Üye
başkalarından 50 kere duyarsin. ama tam algilayamazsin. Aynı cümleyi mursidinden bir kere duyarsin. 50 kere duymana rağmen anlamadığını, bir defada anlarsın. Teveccüh budur bize göre.

talib

Kıdemli Üye
Mürşidi kamilin yetiştirme metodlarından birisi de "Öz"dür der Üstaz Hazretleri. Ama bu kitaplarda geçmez, ancak ehli bilir derler. Bu teveccühün bununla alakası var zannediyorum.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
başkalarından 50 kere duyarsin. ama tam algilayamazsin. Aynı cümleyi mursidinden bir kere duyarsin. 50 kere duymana rağmen anlamadığını, bir defada anlarsın. Teveccüh budur bize göre.
Gurban, mensup olduğun bir tarikat var mı?