Tasavvufta sükut

cemaliii

Kıdemli Üye
Evet konumuz Tasavvufta sükut.

Değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

Turkbeyi

Ordinaryus
sükut Başlangıçtır ve bitişin zirve noktasıdır.

cemaliii

Kıdemli Üye
sükut Başlangıçtır ve bitişin zirve noktasıdır.

Başlangıcı anlıyoruz. Zaten birçok tarikin başlangıcında az yemek az uyumak az konuşmak türünden riyazet mevcut. Bitişin zirve noktası kısmı ilginç geldi. O kısmı anlayamadık.

Acaba az yemek az uyumak az konuşmakla ne hedeflenmiş. Arif ihvanlar aydınlatırsa güzel olur.

ömerusta

Kıdemli Üye
az konuşmak sormamak söylememek boş cuval gibi olmak aklını varlığını adamak kula kul olmak ALLAH c.c. tan uzaklaşıp mürşide bağlanmak ölü gibin olmak ölülerin dinide olmaz canıda malıda
şeyh önünde el bağlayıp boyun büken müritlere duyurulur şeytanlarınızla yaşayın

talib

Kıdemli Üye
Az yiyen, az uyur, az uyuyan az konuşur derler.

Sükut, dilin ve azaların susmasıdır. Bu içe dönüş için şarttır. Konuşmak dışa dönük bir eylem. Sükut ise içe dönük. Zahiren bir sessizlik görünse de, fikirler, duygu ve düşünceler aktiftir. Sükuttan gaye de odur. Sükutumuz gizli bir zikir eylemine dönüşmüyor ise, ondan bir menfaat yoktur.

İkinci bir husus ise, konuşan, boşalır. Dolmak lazımdır oysa ki... Daha testiyi doldurmadan durmadan boşaltır isen içindekini sittin sene dolmayacaktır o.

Fakirin anladıkları bunlar.

talib

Kıdemli Üye
Muhterem Ethem Cebecioğlu'nun Tasavvuf Sözlüğünden:

SÜKÛT: Arapça, susmak demektir. Tasavvufta susmak, teslimiyeti ifade eder. Tasavvuf hal ilmi olduğu için, konuşarak değil, susarak yani hâl ile (yaşayarak) öğrenilir. Hz. Hızır (a)'ın, Hz. Musa (a)'dan istediği "susmak"tı. Ancak, bu gerçekleşmedi, iki çeşit sükût vardır: 1. Dış sükût 2. İç sükût. Mesela, tevekkül halindeki kişinin rızık endişeleri açısından kalbi (içi), susma durumundadır. Vücûdun hareketsiz hali de, kendine göre sükûtu ifade eder. Muhib'in sustuğunda helake uğrayacağı, arifin de sustuğunda malik olacağı kaydedilir. Sükût'un sebebi bedihi (açık) hayrettir. Aşık susarsa, arif konuşursa helak olur. ibn Ebi'dDünya'nın, konuyla ilgili olarak "Kitabü's- Samt ve Âdâbü'l-Lisân"ı meşhurdur.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
açtım ağzımı yumdum gözümü değil

yumdum ağzımı, açtım gözümü olmalı...

cihad38

Profesör
az konuşmak sormamak söylememek boş cuval gibi olmak aklını varlığını adamak kula kul olmak ALLAH c.c. tan uzaklaşıp mürşide bağlanmak ölü gibin olmak ölülerin dinide olmaz canıda malıda
şeyh önünde el bağlayıp boyun büken müritlere duyurulur şeytanlarınızla yaşayın

ya hayr söyle ya da sus.

Sükût ederek muhabbet edenlerin aldığı manevi hazzı
hiç bir zaman tadamayacaksın.
Bulaşmayım dedim ama baktım hâlâ fitne devam ediyor.

cemaliii

Kıdemli Üye
Hâlâ tatminkar bir cevap bulamadım.

ömerusta

Kıdemli Üye
ya cemalii yukarda söyledim cevabı fitneci damgasını yedim sukut edeyim dedim ama yanlış mümin yanlış karşısında susmaz doğrudada susmaz doğruyu tasdik vede tekrar eder örnek kurandır hiç susmsaz tekrar tekrar okunur vede saddak denir kafirin yüzüne yüzüne cehennem ayetleri okunur üflenir münafıklarada tekrar tekrar okunur üflenir
şeyhlerinin eline ayağına kapanan ya gavs beni kurtar diye anıran ALLAH c.c. ümidini kesmiş gibi şeyhe sığnan
onu imanın kurtarıcısı iylaneden şuncuyum buncuyum diyen ALLAH c.c. cıyım demeyen kurana uymayan her kim ne kadar sukutta etse anırsada onlar münafıklığın zirvesindedir

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Acaba az yemek az uyumak az konuşmakla ne hedeflenmiş. Arif ihvanlar aydınlatırsa güzel olur.

Az yer/içersen az uyursun,

Az uyursan konuşursun

Az konuşursan Allah CC ı daha çok zikredersin, daha çok tefekkür edersin vs

Ayrıca çok konuşma ile gelen günahlardan da (gıybet, küfür, hakaret, kalp kırma vs) bir derece emniyette olursun...

kebîkec

İhvan Forum Üye
Evet konumuz Tasavvufta sükut.

Değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

Anadolu Lisesi dokuzuncu sınıfa sınavla gelen öğrenciler fazla havaya girmesin diye hocalar ilk sınavı zor sorulardan seçerek yaparlar. Maksat çok bilen öğrencinin yetinmesini önleyip daha çok çalışmasına ve yeni şeyler öğrenmesine hız vermektir. Yeni tasavvufa gireni de sustururlar bir müddet ki bildikleri kendinde kalsın üzerine yeni şeyler eklesin. Yoksa kendindekileri tükete tükete ilerleyip zamanla tam takır kuru bakır olur. Ne zamanki şartlar olgunlaşır son tahlilde sözler inci inci dökülür dillerden. Hamdık, piştik, yandık. gibi...

adams77

Kanalizasyoncu
@cemaliii

sen önce ağzındaki baklayı çıkar. Senin tasavvuf dediğin şey nedir ki?

sukütu, insanı gören ve işiten kıldık ayetinde bulabilirsin. Tabi senin tasavvuf anlayışın bulmana müsade ederse :)

Yüzde bir

Doçent
Merhaba @cemaliii azizim ...
Hak için hakkı nefy etmek gerektir; konuşurken Hak sözü söylemek, dinlerken Hak sözü dinlemektir.

spesifik

آزادی قید و بند
Sükut etmeyi uygulamaya döktüğüm an erdim demektir
O vakit gelsin müritler -)

cemaliii

Kıdemli Üye
Adams konu benim tasavvuf anlayışım değil.
Konu sükut.

ömerusta

Kıdemli Üye
ey dilim tatlı söyle dilim dilim
öyle bak ki güzelim ne kadar sevdiğini bileyim
bak bana içinle
ne konuş nede sevdiğini söyle
sadece sukut eyle

adams77

Kanalizasyoncu
Adams konu benim tasavvuf anlayışım değil.
Konu sükut.

güzel kardeşim her eylem bir sonuç doğurmaktadır, yani her eylem bir tohum sonuçta meyven olur. Yani tohum tarla ilişkisi (NİSA)
konu elbette sükut bunu biliyoruzda sen tasavvufu nasıl biliyorsunki içinde sükut arıyorsun. bizde buna göre konuşalım değil mi.
tasavvufçu var şeyhi karşısında hiç konuşmaz düşünmez şeyhinin anlattıkları karşısında sessiz kalmayı sükut der.
tasavvufçu hayat içinde başına ne gelirse gelsin başını öne eğmiş ses çıkarmadan yoluna devam eder.
tasavvufçu var dünya işlerini bırakmış zikir çeker buna sükut der.
örnekleri çoğaltayım mı? sen hangi yoldasın kardeş