Tasavvuf'ta 4 Kapı vardır...

dilhuba

Profesör
Web sitesi
mustafababuroglu.sitemynet.com

1- Şeriat Kapısı
2- Tarikat Kapısı
3- Marifet Kapısı
4- Hakikat Kapısı

Öğreti olarak bu kapılar birer birer geçilerek Hakikate ulaşılır.

Öğrencilerinden biri Mevlana'ya sormuş;

"Efendim, bu 4 kapı meselesini ben pek anlayamıyorum.
Bana anlayabileceğim bir lisanla anlatır mısınız?"

"Şimdi bak, karşı medresede dersini çalışan dört kişi var ve
hepsi rahlelerine eğilmiş.
Sen git bunların hepsinin ensesine bir şamar at, sonra gel sana anlatayım."

Öğrenci gitmiş, birincinin ensesine bir tokat akşetmiş.
Tokadı yiyen derhal ayağa kalkıp arkasını dönmüş ve daha kuvvetli bir
tokatla Mevlana'nın öğrencisini yere yıkmış. Öğrenci dayağı yemiş, geri dönecek ama
hocasına itaat var.

Yaradana güvenip ikinciye de bir tokat akşetmiş. O da derhal ayağa
kalkıp elini kaldırmış.
Tam tokadı vuracakken vazgeçip yerine oturmuş.

Öğrenci devam etmiş, üçüncüye de bir tokat atmış.
Üçüncü şöyle bir kafasını çevirip baktıktan sonra çalışmasına devam etmiş.

Dördüncü, tokadı yemesine rağmen hiç oralı bile olmadan çalışmasına
devam etmiş.

Öğrenci Mevlana'ya dönmüş, olanları anlatmış.

Mevlana; "İşte sana istediğin örnekler....

- Birinci, şeriat kapısını geçememiş biri idi.
Şeriatta kısasa kısas olduğu için, tokadı yiyince kalktı, aynısını
sana iade etti.

- İkinci, tarikat kapısındadır. Tokadı yiyince o da kalktı, tam
tokadı iade edecekti ki, tarikat öğretisinde verdiği söz aklına geldi.
"Sana kötülük yapana bile iyilik yap".
Onun için döndü, oturdu.

- Üçüncü, marifet kapısına kadar gelmiştir.
İyinin ve kötünün tek Yaradandan geldiğini bilir, inanır.
Yaradan bu kötülüğe hangi iblisi alet etti diye merakından şöyle bir dönüp baktı.

- Dördüncü, hakikat kapısını da geçmiştir.
İyinin ve kötünün tek sahibi olduğunu ve aynı olduğunu bilir.
Onun için dönüp bakmadı bile... (İŞDE BUDUR KARDEŞLERİM OLAY...)

Hz. Mevlana

zeygue

Aktifleşmemiş

1- Şeriat Kapısı
2- Tarikat Kapısı
3- Marifet Kapısı
4- Hakikat Kapısı

Öğreti olarak bu kapılar birer birer geçilerek Hakikate ulaşılır....

Üçüncü, marifet kapısına kadar gelmiştir.
Yaradan bu kötülüğe hangi iblisi alet etti diye merakından şöyle bir dönüp baktı. ...

Hz. Mevlana

Yaradan neden kuluna kötülük yapsın?
Yok kulun bir hatasının cezası ise neden kötülük olsun?
Yaratanın iradesini yerine getiren neden iblis diye nitelenir?

Diyelim ki Mevlana öğrencisine espri yapmıştır,tasavvuftaki 4 kapı ve şamanizm
kavramlarınınbu benzerliğini(!) nasıl izah ediyorsunuz?

...Ahmet Yesevi, öğretisini "Dört Kapı" olarak bilinen şu ilkeler üzerine kurmuştur: Şeriat, Tarikat, Marifet ve Hakikat'tir. Dört Kapı, İslamiyet'ten önceki Türk inançlardan kaynaklanmıştır. Şamanlıkta Doğu, Batı, Kuzey ve Güney yönleri, kutsal kabul edilen dört ögedir. Yönler dört renk ve dört kutsal varlıkla simgeleştirilmiştir: Mavi, Beyaz, Siyah ve Kızıl. Ağaç, Demir, Su ve Ateş. Şaman inancına göre bunlar, evrenin ve insanın özünü oluşturur: Adalet, Kudret, Akıl ve Uyum....
http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?kim=ahmetyesevi

müttaki

Profesör
Yaradan neden kuluna kötülük yapsın?
Yok kulun bir hatasının cezası ise neden kötülük olsun?
Yaratanın iradesini yerine getiren neden iblis diye nitelenir?

Diyelim ki Mevlana öğrencisine espri yapmıştır,tasavvuftaki 4 kapı ve şamanizm
kavramlarınınbu benzerliğini(!) nasıl izah ediyorsunuz?

kötü ve iyi.. Fena ve Beka'dır.. Fena nedir öldüren kahreden ... benim benliğimi öldürecek ki Bekaya geçebileyim... kahredecekki benliğimi benliğimden ölmeyi arzulayabileyim...

yunusemre der ya.. kahrın da hoş.. lütfun da hoş... :)

iblis.. benlikdir..

bektaşinin biri.. herşey Allahdan herşey Allahdan der dururmuş..

külhanbeyinin birisi de ensesine şamarı vurmuş..

bektaşi hiddetli bir şekilde dönmüş arkasını

külhanbeyi demiş.. ne bakıyorsun herşey Allahdan değil mi Allah vurdurttu demiş

biliyorum biliyorum herşey Allahtanda demiş hangi ..... elinden vurdu O'nu merak ettim demiş :)

işte kişinin kendini bilmesi için Fena... vardır.. böylece benim dediği şeyleri teslim edecek Sahibine..

hayatta ki herşey birbirine bağlantılıdır... İslamdan size bi ton örnek çıkartılabilir.. hac zikir kurban hindu ibadetleridir.. namaz yahudilikde de zerdüştlükte de vardır.. kemalat bir anda gökten düşmüyor.. İslam A'demden bugüne kadar tüm dinlerin İfadesidir ve tüm şeriatler de islamın tezahürleridir..

Arifane

Profesör

iki kişinin bildiği sır sır değildir! çünkü ikilik var birliğe yani vahdete ulaşmak amaç, o zaman ne suç ne ceza var kim kime! ceza keser.

zeygue

Aktifleşmemiş
iki kişinin bildiği sır sır değildir! çünkü ikilik var birliğe yani vahdete ulaşmak amaç, o zaman ne suç ne ceza var kim kime! ceza keser.
sayın Arifane

Sır dediğiniz nedir bildiğimiz anlamda sır mı?

SIR:
1 . Varlığı veya bazı yönleri açığa vurulmak istenmeyen, gizli kalan, gizli tutulan şey.

2 . Aklın erişemediği, açıklanamayan veya çözülemeyen şey, giz, gizem

hüseyini

Üye
tasavvufta dört kapı vardır ,ancak bu dört kapı....

vardır diye vardır

1- Şeriat Kapısı
2- Tarikat Kapısı
3- Marifet Kapısı
4- Hakikat Kapısı

Öğreti olarak bu kapılar birer birer geçilerek Hakikate ulaşılır.

Öğrencilerinden biri Mevlana'ya sormuş;

"Efendim, bu 4 kapı meselesini ben pek anlayamıyorum.
Bana anlayabileceğim bir lisanla anlatır mısınız?"

"Şimdi bak, karşı medresede dersini çalışan dört kişi var ve
hepsi rahlelerine eğilmiş.
Sen git bunların hepsinin ensesine bir şamar at, sonra gel sana anlatayım."

Öğrenci gitmiş, birincinin ensesine bir tokat akşetmiş.
Tokadı yiyen derhal ayağa kalkıp arkasını dönmüş ve daha kuvvetli bir
tokatla Mevlana'nın öğrencisini yere yıkmış. Öğrenci dayağı yemiş, geri dönecek ama
hocasına itaat var.

Yaradana güvenip ikinciye de bir tokat akşetmiş. O da derhal ayağa
kalkıp elini kaldırmış.
Tam tokadı vuracakken vazgeçip yerine oturmuş.

Öğrenci devam etmiş, üçüncüye de bir tokat atmış.
Üçüncü şöyle bir kafasını çevirip baktıktan sonra çalışmasına devam etmiş.

Dördüncü, tokadı yemesine rağmen hiç oralı bile olmadan çalışmasına
devam etmiş.

Öğrenci Mevlana'ya dönmüş, olanları anlatmış.

Mevlana; "İşte sana istediğin örnekler....

- Birinci, şeriat kapısını geçememiş biri idi.
Şeriatta kısasa kısas olduğu için, tokadı yiyince kalktı, aynısını
sana iade etti.

- İkinci, tarikat kapısındadır. Tokadı yiyince o da kalktı, tam
tokadı iade edecekti ki, tarikat öğretisinde verdiği söz aklına geldi.
"Sana kötülük yapana bile iyilik yap".
Onun için döndü, oturdu.

- Üçüncü, marifet kapısına kadar gelmiştir.
Yaradan bu kötülüğe hangi iblisi alet etti diye merakından şöyle bir dönüp baktı.

- Dördüncü, hakikat kapısını da geçmiştir.
İyinin ve kötünün tek sahibi olduğunu ve aynı olduğunu bilir.
Onun için dönüp bakmadı bile... (İŞDE BUDUR KARDEŞLERİM OLAY...)

Hz. Mevlana

abla

Doçent

arifane ağabey adem ve şeytan ikiside hata işlediler.şeytan dedi ki;beni sen azdırdın.adem le havva dediki ;rabbim biz nefsimize zulmettik. merhamet edip bağışlamazssan şüphesiz hüsrana uğrayanlardan oluruz.

kim kime ceza kesti,kim kurtuldu......
ne dersiniz biraz tefekkür edelimmi?

Arifane

Profesör
arifane ağabey adem ve şeytan ikiside hata işlediler.şeytan dedi ki;beni sen azdırdın.adem le havva dediki ;rabbim biz nefsimize zulmettik. merhamet edip bağışlamazssan şüphesiz hüsrana uğrayanlardan oluruz.

kim kime ceza kesti,kim kurtuldu......
ne dersiniz biraz tefekkür edelimmi?

abla ! adem iki tane biri kovuldu biri dünyaya gönderildi dünya şereflensin diye hangisini soruyorsun onu anlatalım.

zeygue

Aktifleşmemiş
sayın islamsayfasi

Aklın erişemediği, açıklanamayan veya çözülemeyen şey, giz, gizem

bunuda Allah(c.c) soyletti bak;)

Aklımızın erişemediği,açıklayamıyacağımız şeyler bizi ilgilendirmez.Allah bizi böyle şeylerden sorumlu tutmaz.Ruh nedir,kıyamet ne zaman kopacak gibi bizi az da olsa ilgilendiren konularda bile anlıyamayacağımız için uğraşmamızı Cenabı Hak yasaklamıştır.

Anlıyabileceğimiz sırlardan bahsediliyorsa Yüce Yaratan yarattığı aciz kullarından neyi niçin saklıyacak:confused1[1]: .Böyle şey olmaz.

Neticede sır,esrar,gizem vs..bunlardan bahsetmek anlamsızdır,boş işlerdir.Çünkü böyle bir şey yok.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Ne güzel söylemiş Yunus Emre (k.s.)

Şeriat, tarikat yoldur bana,
Hakikat, marifet ondan içeru..

Sofuoglu

Ordinaryus
sayın islamsayfasi

Aklımızın erişemediği,açıklayamıyacağımız şeyler bizi ilgilendirmez.Allah bizi böyle şeylerden sorumlu tutmaz.Ruh nedir,kıyamet ne zaman kopacak gibi bizi az da olsa ilgilendiren konularda bile anlıyamayacağımız için uğraşmamızı Cenabı Hak yasaklamıştır.

Anlıyabileceğimiz sırlardan bahsediliyorsa Yüce Yaratan yarattığı aciz kullarından neyi niçin saklıyacak:confused1[1]: .Böyle şey olmaz.

Neticede sır,esrar,gizem vs..bunlardan bahsetmek anlamsızdır,boş işlerdir.Çünkü böyle bir şey yok.

amenna kardesim,bizde diyoruzki aklinizin ermedigine ahkam kesmeyin,
senin aklin ermiyorsa Allah(c.c) sana bunu vermediyse verenden alacaksin,
senin aklinin ermedigini bir baska kulu vasitasi ile sana bildirmisdir,

kendinde olmayani inkar edenlerden olmayalim,tehlike burda basliyor isde,
yuzyillar boyunca tasavvuf ve tarikat dusmanlari,kendine olmayani inkar ederek,kufre girmislerdir,
bu islerde bilmiyorsak susacagiz vesselam

selametle

Bedrin_Aslanı

Profesör
Şeriat bilmeyen bilmez tarikat.
Tarikat bilmeyen bilmez hakikat.
Hakikat bilmeyen bilmez şeriat...

Ayetleredikkatlice bakarsak hep huşu içinde ibadet yapmamızdan bahseder. Bir işi kalben yapmak. Tarikatta buna vesile olma yoludur. Bir mürid günde enaz 5000 bin kere Allah C.C zikr eder. Burada asıl amaç çok sayıda zikr etmek değildir. Kalbin Allah zikrine alışması ve o 5 binini içinde 1 kere ihlasla ALLAH diyebilmektir. O 1 i yakalayana ne mutlu.

Bildiğiyle amel edene bilmediklerinide öğretiyor Rabbimiz. İslamsayfasının dediği gibi; aklımızın ermediği ve kendimizde olmayan şeyleri inkar etmek tehlikelidir.

islamveinsan

Doçent
" her kım kı ahır zamanda benım sunnetıme yapısırsa, o kısı garip kalacak... ve her kım kı benım sunnetımden yuzcevirirse, ona hızmet eden 50 kısı veya daha fazlası olacak" (sadaka Rasulllah fiimakal)

Benim gördüğümü başka görenler var mı ?

Tarikat ın kaç kapısı var beni ilgilendirmiyorda

Cehennem in kaç kapısı var ?

hirahos

Kıdemli Üye
Cehennem'de kaç kapı var sormuşsunuz; tabi görmediğimden bu sorunuza malesef cevap veremeyeceğim.. Onun 7 kat ya da 7 kapı olduğunu söylemişlerdi..

Bununla birlikte, Elhamdulillah Tarikat ehlini gördüğümden buna cevap verebilirim:

Onlar Allah'ın emirlerine aşk ile boyun eğerler; yasakladıklarından titreye titreye kaçarlar.. Her amellerinin, her işlerinin, her sözlerinin Sünnet-i Resulullah'a uygun olması için kılı kırka yararcasına çırpınırlar.. O kadar ki şüphelilerden dahi uzak dururlar.. O kadar ki mekruhları dahi işlememeye çalışırlar.. Bütün bunları dereceleri, makamları yükselsin gibi bir takım manevi menfaatler için de yapmazlar.. Sırf Sevgililerini razı edip sırf Onu hoşnut etmek için yaparlar.. Sevgililerini küstürmemek için canhıraş mücadeler verirler.. Hatta derler ki:

Biz Allah'a kulluğumuzu ve Peygamber Efendimize ümmetliğimizi yerine getirmeye çalışalım, neticede mukadder Cehennem'e düşsek bile gam değildir.. Çünkü Onun "kulum" demesi, Peygamberimizin "ümmetimdendir" demesi her çileyi taşımaya, her belaya razı olmaya değerdir! Neticede mukadder, Cennet'e girsek dahi bu, Allah'ın ve Resulünün sevgisinden daha aziz ve kıymetli değildir!

serdAR-

Üye
cok güzel bi yazi, gercekden cok güzel bir örnek ALLAH RAZI OLSUN

zeygue

Aktifleşmemiş
Cehennem'de kaç kapı var sormuşsunuz; tabi görmediğimden bu sorunuza malesef cevap veremeyeceğim.. Onun 7 kat ya da 7 kapı olduğunu söylemişlerdi..

Cehennemin 7 kapısı var.Cennetin ise 8 kapısı var.İnsan ve cinlerin çoğu cehenneme gireceğine göre cehennemin cenneten daha fazla kapısı olması lazım değil mi?
Yoksa "kapı "nın bizim anladığımız kapıdan farklı bir anlamımı var????
Bu konuda bilgisi,kafa yormuşluğu olan var mı?

dayi

Profesör
Alıntı: (hirahos´isimli üyeden Alıntı )

Cehennemin 7 kapısı var.Cennetin ise 8 kapısı var.İnsan ve cinlerin çoğu cehenneme gireceğine göre cehennemin cenneten daha fazla kapısı olması lazım değil mi?
Bu konuda bilgisi,kafa yormuşluğu olan var mı?...alıntı..zeygue..

Evet kardeş..kapı pimapen kapı değil:D..farklı anlamları var elbette..

Rahmetim azabımın üzerindedir..;)
İyilikler kötülüklerden bir adım öndedir..;)
İyi huylarımız,kötü huylarımızdan,da bir sayı hep öndedir..bakın kendinize isterseniz..açıkça göreceksiniz..;)

İşte kapılardan bir kaç örnek..Cennet kapıları neden fazla..hep iyi olan önde,de ondan..:)

Birde şu yönden bakmak gerekecek..burada,bu dünyada beden kabrinde kim nerede yaşıyor..kim Cennette?kim Cehennemde?

Cehennemi görmeden Cennete gireceğinizimi sanıyorsunuz..

Cemal Cennet...Celal Cehennem...kim yaşantısında öfkeli,kızgın yani Celalliyse,her şeye hemen kızıp sinirleniyorsa CELALyani Cehennemi yaşıyor..zaman zaman hepimizin yaşadığı gibi...

Kim yaşantısında sinirlenmeden,kızmadan,sükunet ve huzur içerisinde yaşayabiliyorsa,kabul kapıları açık ise,her şeye itiraz etmiyor,sorgulayıp,tefekkür edip Merkezindedir diyebiliyorsa CEMAL,yani Cenneti yaşıyordur..Allah hepimize nasib eder inşallah..

HU..

zeygue

Aktifleşmemiş
Alıntı: (hirahos´isimli üyeden Alıntı )

Bu konuda bilgisi,kafa yormuşluğu olan var mı?...alıntı..zeygue..

Cehennemi görmeden Cennete gireceğinizimi sanıyorsunuz..

Kim yaşantısında sinirlenmeden,kızmadan,sükunet ve huzur içerisinde yaşayabiliyorsa,kabul kapıları açık ise,her şeye itiraz etmiyor,sorgulayıp,tefekkür edip Merkezindedir diyebiliyorsa CEMAL,yani Cenneti yaşıyordur..Allah hepimize nasib eder inşallah..

HU..
Sorgulayıp tefekkur edip sonunda kabul edeceksek niye kendimizi yoruyoruz direk kabul edelim gitsin.:D
Acaba cennet 8.boyut mu? diye aklımdan geçirmiştim,o sebeple sordum.Sizin pencereden ne gözüküyor merak ettim.Daha doğrusu sizin kapıdan nasıl görünüyor.Ben şeriat kapısındayım da.:)

dayi

Profesör
Sorgulayıp tefekkur edip sonunda kabul edeceksek niye kendimizi yoruyoruz direk kabul edelim gitsin.:D
Acaba cennet 8.boyut mu? diye aklımdan geçirmiştim,o sebeple sordum.Sizin pencereden ne gözüküyor merak ettim.Daha doğrusu sizin kapıdan nasıl görünüyor.Ben şeriat kapısındayım da.
smile%5B2%5D.gif
..alıntı..zeygue..

İlgi,Bilgi ve Gerçek SEVGİ..ilgisiz bilgisiz sevgi değil SEMPATİ..:D..direk kabul edenlerde vardır mutlaka..:D

Bizim kapıdan dünya gözüküyor..biz Cennet,te pencereden baktıkmı dünya görünüyor..masmavi:D..latife bir yanda dursun..Hakikat sadece sizlerin Hakikati olmalı..siz yaşamda sorgulayıp,deneyimleyip,hissederek İDRAK,e varmalısınız..

Bu alem Allahın Alemi değilmi..üstelik Şahadet,yani şahid olma alemi..eksikmi var burada,da öteki alemlerde arar dururuz..bu zahir alemi tam manası ile kavradık idrak ettik,şimdi sıra ahırettemi? :D..bize kalırsa bu alemde üstelik bizde,düşüncemizde,tefekkürümüzde her şey..kimi kapısının şeriat olduğunu söyler,kimi tarikat kapısındadır,kimi der ben hakikati buldum..kim ne diyorsa doğrudur..bulunduğu yeri en iyi kişinin kendisi bilir..;)

HU..