Tasavvufa bakışım

Darul_Beka

Profesör
TASAVVUFA BAKIŞIM
Seri es- Sakati yeğeni Cüneyd el Bağdadi’ye(ö:297/909); “Evladım Allah seni önce muhaddis, sonra sofi yapsın” diye dua ederken tasavvufta ilmin önemine vurgu yapmıştır. Dayısının, duasına mazhar olan Cüneyd (ks.) genç yaşta bağdat ve havalisindeki bütün medreselerden icazet almıştır. “Kur’an okumayan ve Hadis yazmayanlara iltifat etmemeyi” tavsiye eden Üstad öyle bir tasavvuf tanımı yapmış ki her Müslümanın üzerinde derin düşünmesini öneriyoruz. Cüneyd’e (ks....) göre tasavvuf, “ Barışı olmayan bir savaştır.” (Kuşeyri, s.149) Bu savaşın karşı tarafının nefis, bitmeyen kötü tutkular, şeytan ve şeytanlaşmış insanlar; monarklar, firavunlar, belamlar ve karunlar olduğunu düşünürsek Cüneyd’i (ks.) daha iyi anlarız. Müslümanları uyanık hâlde tutma bağlamında çok derin anlamlar ifade eden bu tanımın yanında Osman el- Mekki de (ö: 291/903) Müslümanları çalışmaya ve projeler üretmeye yönlendirecek şekilde çağa şehadet merkezli bir tasavvuf tanımı yapmıştır. O’na göre tasavvuf; “Kulun her zaman, o anda kendisine en uygun gelen şeyle/işle meşgul olmasıdır.” (Kuşeyri, s.148) Zaman içerisinde ne gerekiyorsa; ilim, siyaset, ahlak, hukuk, iktisat, eğitim, kadrolaşmak, cihad, davet ve kurumlaşmak; tasavvufun bunları çağa tanıklık ve çözüm dairesinde kendisine konu edinmesi şarttır. Eğer yukarıdaki tanımlar çerçevesinde tasavvuf ilmi kendini yenileyip geliştirmez ve Müslümanların iman ve ahlak alanlarıyla ilgili sorunlarına çözüm yolları göstermezse elbette eleştirilir; sonrada kendi kendini tüketir.
Mehmet Sürmeli

Dr Mehmet SÜRMELİ hocamızı facebook adresi https://www.facebook.com/mehmetsurmelihoca/?fref=ts
Dünyada ifrat ve tefrit noktasında dengeyi koruyan ender alimlerdendir siteyi takip etmenizi tavsiye ederim
bu kadar değerli biri neden mi tanınmıyor çünkü sadece islamı baz alıyor hiç bir grup cemaat yalakası veya düşmanı değil

talib

Kıdemli Üye
İyi güzel de son cümle ile bu güzelliğe kara çalınmasa daha şık olurmuş.

Kaptan

Mecra Yazarı
Facebook sayfasını kabaca inceledim bir kaç yazısını okudum. Anahtar kelime "zikir" kavramıydı, yazıyı da buldum. "Zikir hayatı vahiyle anlamlandırmaktır" demiş, ne güzel demiş. Diğer tasavvuf ekollerinden farklı olduğu çok bariz belli oluyor.

Ne diyebilirim, bildiğimiz tasavvufun dışında surekli kuran ve sünnete vurgu yapan gayet mutedil, aklı başında, uçtu kactiya yer vermeyen ayağı yere basan fikirlere sahip.

Darul_Beka

Profesör
İyi güzel de son cümle ile bu güzelliğe kara çalınmasa daha şık olurmuş.

son cümlede kara çalma yok tam tersi çok haklı bir uyarı var çünkü sen daha iyi bilisin ki ilimsiz tasavvuf küfre ışık hızı ile götürür

cemaliii

Kıdemli Üye
darulbeka sende ilim talebesini gibi tasavvufu seviyor görünüp azılı tasavvuf düşmanlarindan birisin.

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
16711528_744535945709048_2248308224134487830_n.jpg

ummuhan

Kıdemli Üye
Bazıları şaşı bakar, bazıları ters bakar :)

Lakin Tasavvufun kimsenin bakışına ihtiyacı yoktur Tasavvuf bir bakıştır..

Son düzenleme:

bi husben

Kıdemli Üye
bu gavsların bır yere yetıstıgıde vuku bulmus değildir

adams77

Kanalizasyoncu
peki kimin bir yere gittiği vuku bulmuştur

Darul_Beka

Profesör

putkıran verdiğim linkten Dr Mehmet SÜRMELİ'nin tek cümlesini okuduğunu sanmıyorum bu alıntın için demiyorum tüm yazıların için fikrim bu siteye provakasyon makasadıyla girdiğini çok belli ediyorsun bir Müslümana yakışmayan karikatürler inanç düşmanı sitelerden yaptığın Müslümanları aşağılayıcı yazı ve resimler vs rol icabı da olsa biraz seviyeli düzeyli şeyler paylaş