Tasavvuf dinin felsefe kanadı

msh8822

Üye
bence tasavvuf çok farklı bir alan
dinin hidayet bulan gönüllere yerleşmesinde büyük bi yardımcı
çünkü bu farklı alanın temsilcileri yerli-yabancı,müslüman-hristiyan herkesin ilgisini çeken,hayranlık uyandıran isimler
MEVLANA bu isimlerden biri ve yüce din İSLAM'a kalpleri ısıtan bir misyonu var
hem kendi müstesna şahsında hem de yazdığı eşsiz eser ve KUR'AN'ın özü olarak gösterilen mesnevide İSLAM'ın temeli olan hoşgörü,ana-babaya itaat,ibadet,zikir,cömertlik ve daha nice konuyu anlattığı gibi gıybetin,faizin,hak yemenin ve yine daha nice konuların sakıncalarını sosyal yaşayıştan hareketle anlatmış ve kalplerin önce yumuşamasına sonra da İSLAM nuru ile nurlanmasına vesile olmuştur.öyle ki cenazesinde yahudiler,hristiyanlar yer almış ''biz kendi dinimizi bile ondan öğrendik'' demişlerdir.HZ.MEVLANA gerçek aşkı en temel düüstur olarak almış ve ALLAH aşkı ışığında tüm konuları ele almıştır
bence ''tasavvuf nedir'' diyeceksek MEVLANAyı ve eseri MESNEVİyi incelemek,tanımak,öğrenmek bize büyük fayda sağlayacaktır...
bizde onun öğrencileri olalım ve ''HAMDIM,PİŞTİM,YANDIM'' diyebilecek kadar feyz alalım inşaallah...
selam ve dua ile...

hirahos

Kıdemli Üye
Yazı için teşekkürler.. Yazının içeriği güzel ama başlıkta sıkıntı var.. Felsefe ile Tasavvuf birbirinden çok farklılar.. Felsefede mutlak bir hakikat yoktur, aksine çeşitli felsefi akımların etkisiyle epeyce çeşitlenmiştir.. Oysa Tasavvufta tek bir Hakikat vardır..

Felsefe biraz da düşünce üretmektir.. Tasavvuf ise düşünceden ziyade yaşamaktır..

msh8822

Üye
düzeltme

bende yorumun için teşekkür ediyorum ama benim kastettiğim felsefenin dine konu olması değil
ben filozofların yaptığı felsefeden de bahsetmiyorum
kastettiğim aslında yazıdan anlaşılacaktır
belki ifadede hata olabilir kusura bakmayın

fani

Üye
Yazi Ve Yorum İÇİn TeŞekkÜrler.bİldİĞİm Üzre Zİkİr Ve TefekkÜr Tasavvufun En Önemlİ İbadetlerİndendİr.tasavvuf Belkİ Tamamen TefekkÜr DeĞİldİr Ama Hakİkate Gİden Yolda BÜyÜk Bİr AraÇtir.allah'a Emanet Olunuz