Tartışalım... Avrupada yükselen islam!!

Enes

İhvan Forum Üye
Kardeşlerim avrupada yaşayan kardeşlerimden hep duyuyorum avrupada gerçekten islam büyük revaçtaymış...

forumumuza üye gurbetçi üyelerimizde bize katılırlarsa sevinirim...

bu konuyu tartışalım

1- islamın avrupada revaçta olması gelecek için neleri doğuru

2- islam dünyanın en büyük dini konumunda görünüşe bakılırsa islam büyük çileler çekiyor buna rağmen neden insanlar müslümanlığı seçiyor...

ya da bu konu ile ilgili daha iyi neler yapılabilir...

tartışalım kardeşlerim...

S

SaLtan

Guest
su anda dunya uzerindeki nufusun en fazla olduğu din hristiyanlık olsada hatta en fazla yönelilen din olsada.ki sömürü yoluyla edilen misyonerlik faaliyetlerin neticesinde.dinine bağlı çok az insan var avrupada.günahlarının sadece isa ya af dilemkle giderileceğini söyler hrstiyanlık.ciddi dini eylemlere gerek yoktur.özünde sevgi ve affetmeyi barındırma dusturuyla toplumları düzenleyci özelliğini taşır.oysa islam cok daha geniş dustur ve kavramları bünyesinde barındırır.aslında islam yaşam biçimini öngörür,hristiyanlık inancı,tutkuyu sevgiyi.artık biliyoruzki sadece duygusal değerler başlıbaşına mutluluk sağlamıyor.mateyelist değerlerde eklenince,kişilerin metafizik arayışları doğallıkla doğu dinleri ve islama yöneliyor

ibrahimi

Has Uşak

Bence ordakiler maddesel doygunluğa ulaştı fakat mutluluğu bulamadı.
Kaldı ki kaç tane incil olduğunun sayısı belli değil.Artı "DAvinci'nin şifresi" filmini seyrettiyseniz eğer göreceksiniz ki bazı kesimler Hz İsa yı sadece bir kul olarak bir kesim ise Allahı oğlu olarak nitelendirir (haşa).Yani çok çelişkili.

Bakın İslamiyette öncelik ahiretini kurtarmaıktır değilmi?
Onlar dünyada ki bütün hazları taddılar ve gerçek mutluluğa erişemediler.Hayvansı yaşamaktan bıktılar açıkçası bence...

Bizse elimizde olanın kıymetini bilmiyoruz.Merak ediyorum acaba maddesel doygunluğa uşalınca mı Allah'ın ipine sımsıkı sarılacağız?

Vuslat Rana

Edep Ya Hu
Web sitesi
vuslatirana.blogcu.com
Şebnem dergisi de bu sayıısnda "Dünya islama Koşuyor1 başlığı ile bu konuya değinmişti. hakikaten ilginç ve sevindirici notlar var.

Özellikle karikatür kriziyle gündeme oturan Danimarkada Haftada 5-10 gencin Müslüman olduğu belirtiliyor.

Bazı şer görünenlerin ardında hayır yatar. Küstah karikatürler ve 11 eylül sonrası İslam ve Peygamberimizin hayatı içerikli kitapların satışarları ilgi merak ve alakayı gösteriyor.
2004 te satışını en fazla artıran yayınevlerinin başında sini kitaplar yayınlayanlar geliyor.

ibrahimi

Has Uşak
Vuslat Rana' Alıntı:
Şebnem dergisi de bu sayıısnda "Dünya islama Koşuyor1 başlığı ile bu konuya değinmişti. hakikaten ilginç ve sevindirici notlar var.

Özellikle karikatür kriziyle gündeme oturan Danimarkada Haftada 5-10 gencin Müslüman olduğu belirtiliyor.

Bazı şer görünenlerin ardında hayır yatar. Küstah karikatürler ve 11 eylül sonrası İslam ve Peygamberimizin hayatı içerikli kitapların satışarları ilgi merak ve alakayı gösteriyor.
2004 te satışını en fazla artıran yayınevlerinin başında sini kitaplar yayınlayanlar geliyor.

Bu da hayr bildiğimiz şeylerde şerr;şerr bildiklerimizde hayr vardır sözüne örnek mi acaba ? :)

saide

Asistan
selam arkadaslar ben avrupada yasadigim icin bazi olaylara yakinen sahidim.Islamiyeti secen bir cok gayri muslim arkadasim var islamiyete gecis sebeblerinden bir kaci sunlar:
-islamiyetin Yaraticiyi en güzel sekilde tarif etmesi( Mekandan munezzeh olusu,Adaletli olusu,insani bi varliga benzemeyisi,Sadece onun af edebilmesi,Ezeli ve Ebedi olusu.. v.s)
-muslumandan örnek yasayis görmüs olmasi ve düsündürücü bi kac muhabbetde bulunmasi.
-Isa a.s da peygamber olarak kabul edisimiz
-Soru isaretlerine yaniti islamiyette bulmasi
-medyanin yardimiyla:O ,Islamiyete karsi propaganda yapila yapila saolsunlar insanlari okadar korkuttular ki millet arastirma ve ögrenme pesine düstü.Islamiyetin özünü anlayanlar akin akin islamiyete gecis yapti.Böylelikle niyetlerinin aksi elde edildi

Sunu belirtmek istiyorum avrupada cok az hakiki hiristiyan var.En yaygin hiristiyanlik ama bu sadece bi gelenek olarak görülmekdedir avrupa insaninda .Cünkü bir cok insan bozulmus hiristiyanligi yasamakdansa dinsiz olmayi tercih ediyor.Ki ben bunu yasiyorum.Bazisi da sade bi cevapla Yaraticinin var oldugunu nasil oldugundan dolayi hiristiyanlikda tatmin olmadigini belirtiyor.(Kilisiye gitmek istemiyorum neden evde ibadet edemiyeyim,ve ya benim günahimi papaz mi alcak gibi sözler)

saide

Asistan
eksik kaldi bunu da ekliyeyim.
Avrupada güzel neticeler edelde eden muslumanlar kendi dinini taklid olarak yasayanlardan ziyade tahkik edenler olmustur.Muslumanlarin cogu ilk etapta tavizlerle gayri muslime ayak uydurdular ve anladilar ki taviz tavizi getirdigi gibi özünden ayri olan hic biseyle muvaffak olunamiyor.Tokat olarak kendi özlerini ve niyetlerini yitrmeye basladilar.
Neyse ki yeni nesilin cogu anladi ve muslumanim ben böyleyim diyerek saglam adimlarla özgüveniyle yanit vermeye basladi.

Avrupada olsun nerde olursa olsun herkez kendi capinda iyi kötü yasadigi cevresini analiz etmisdir.Kültür seviyesinide ,bakis acisinida dini tututmuna kadar anlayabilmistr.Iyi kötü dinimizi madem anliyoruz ve taniyoruz diyebiliyoruz o ortamin veya o cevreyi mesgul eden sorulara cevap verebilmemiz mümkündür.Allahi bile bilmeyen bi insana bes vakit namazdan bahsetmek den ziyade Allahin varligini isbat etmek.Bu yüzden musluman ilk önce gayretiyle dinini tahkik etmeli bence ve o ortama faydali olmaya calismali.
Gayret bizden netice ise Allahdan

ŞehbaL

Kıdemli Üye
cahiliye devrinde de Peygamber efendimiz sav e yapılan hakaretler insanları meraka sevketmiş ve "islam nedir?" diye araştırmaya meylettirmiştir.Şimdi ki cahiliye devrinden farkı olmayan insanlarında islamı kötülemeleri ve hakaret ederek aşağılamaları sonucu çoğu insanı islamı araştırmaya meylettiriyor.Araştırmalar sonucu islamın önce kalbe sonra da mantığa hitap ettiğini gören insanların islamiyeti seçmesine sebep oluyor {bence}

D

DictatoR

Guest
Kıyamet alametlerinden biride biliyorsunuz Güneşin batıdan doğmasıdır.

Burada kastedilen acaba gerçek anlam mıdır yoksa mecazi bir anlam da içeriyor mu?

Güneş = İslam olabilir mi?

Batı = Avrupa denilebilir mi?

Doğmak = İslam'ın Batı'da yaygınlaşması olabilir mi?

Bilemiyorum....

saide

Asistan
DictatoR' Alıntı:

Burada kastedilen acaba gerçek anlam mıdır yoksa mecazi bir anlam da içeriyor mu?

Bilemiyorum....

Allahu alim bunu biz bilemeyiz Allah bililr

Bedrin_Aslanı

Profesör
DictatoR' Alıntı:

Bilemiyorum....
bununla bir alkası olamaz kardeşim. Güneşin batıdan doğmasında bir mecezı anlam yotur. O zaman tövbe kapıları kapanacak. Herkes Allah'ın varlığını ve birliğini anlamış olacak. Tabi işişten geçmiş olacak.

Enes

İhvan Forum Üye
Limriemvrm' Alıntı:
bununla bir alkası olamaz kardeşim. Güneşin batıdan doğmasında bir mecezı anlam yotur. O zaman tövbe kapıları kapanacak. Herkes Allah'ın varlığını ve birliğini anlamış olacak. Tabi işişten geçmiş olacak.

katılıyorum...

yani benim rabbim o kadar büyükki güneş doğudan batıp batıdan doğacak (hz. musanın firavuna cevabı) ve bunu tövbe kapıları kapandıktan sonra gösterecek...

ilayda

Üye
bence avrupada gencler arasinda islamiyet (MALESEF)okadarda revacta degil .Özellikle turk genclerinde buyuk bir kompleksduygusuyla avrupalilasma ve avrupali tarzinda yasama ozentisi var .Avrupali genclerde ise buyuk bir hizla dinsizlesme ve allahi inkar etme dusuncesi var... Ve bence islam sadece belli kesimlerde dogru ve guzel yasaniyor burda .Daha cok halkimizda geleneksel bir anlayis var ki buda avrupalilari bizlerden itiyor ve islama daha onyargili yaklasmalarini sagliyor ........