Tarkan bilmediği konuya burnunu sokmasın

ummuhan

Kıdemli Üye
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Tepkime puanı
1,042
Puanları
0
Konum
Arz
587098265298.jpg
http://www.facebook.com/pages/Sabahcomtr/114291218610934http://www.sabah.com.tr/Ramazan
'Alliaoni' diye bir yer yok


Çevre Bakanı Eroğlu, "Orası 'Allianoi' değil. 'Allianoi' diye bir yer o kişinin uydurduğu bir kelimedir, bunu ben ispat ettim. Sanatçı arkadaş sanatıyla ilgilensin, herkesin bir ihtisası vardır. Herkes bilmediği bir konuya burnunu sokarsa çok yanlış olur" dedi. Tarkan, bölgeyle ilgili çektiği fotoğraflar Facebook sayfasından yayınlamıştı.
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir'in Bergama ilçesinde Yortanlı Barajı'nın su toplama havzasında tartışmalara neden olan bölgeyle ilgili koruma kurulunun istediği şekilde düzenleme yapacaklarını belirterek, ''Alliaoni' diye bir yer yoktur,bu tamamen Paşa Ilıcası adıyla bilinen ve zaman içinde tadilatı yapılmış olan bir kaplıcadır'' dedi.

Bakan Eroğlu, İzmir'in Bayındır ilçesine gelerek Belediye Başkanı Mehmet Kertiş'i makamında ziyaret etti.
Küçükmenderes havzası üzerinde yıllardır hayal edilen projeleri gerçekleştirdiklerini, 50 yıldır yapımı devam eden Beydağ Barajı'nı tamamladıktan sonra, bu barajın sulama ihalesinin tamamlandığını, 200 bin dekarlık alanı sulayacak projenin sözleşmesini bu hafta içinde tamamlayacaklarını belirten Eroğlu, Zeytinova Barajı'nın projesinin tamamlandığını, Aktaş Barajı'nın ihalesinin bugün yapıldığını söyledi.
Aktaş Barajıyla bin 580 hektar, Zeytinova Barajıyla 3 bin 568 hektar alanın sulanacağını belirten Bakan Eroğlu, Gördes Barajı'ndan İzmir'e su taşıyacak olan 35.5 kilometrelik isale hattının da 9 Eylül günü tamamlanacağını, bu projelerin açılış ve temel atmalarını referandum sonrası gerçekleştireceklerini belirtti.

Bakan Eroğlu, gazetecilerin İzmir'in Bergama ilçesinde bulunan Yortanlı Barajı sınırlarındaki eserlerin tartışma konusu olduğu, bazı sanatçıların da konuyla ilgili açıklama yaptığını, bu konudaki değerlendirmesinin sorulması üzerine şöyle konuştu:

''Sanatçı arkadaş sanatıyla ilgilensin, herkesin bir ihtisası vardır. Herkes bilmediği bir konuya burnunu sokarsa çok yanlış olur. Ben şimdi kalkıp da onun sanatıyla alakalı bir şey söylesem ne derece yanlış olursa, onun da bir baraj ya da tarihi eserin korunmasıyla ilgili söyleyeceği şey fevkalade yanlıştır. Bunlar doğru değil. Dünyanın hiçbir yerinde de yoktur. Bilimadamları karar verir ne yapılacağına, ona göre yapılır.
Bu Yortanlı polemik mevzu oldu. Buna ilk defa orada kazı yapan kişiler sebep oldu. Kazılara devam etmek istediler. Yıllarca DSİ'den yüklü miktarda kazı paraları aldılar. Yaklaşık 4.5-5 milyon lira kazılar için para ödedik. Ayrıca ayni yardımlarla destekte bulunduk. Bugünün parasıyla 7 milyon lira kazı ve çıkartılan eserlerin Bergama Müzesine taşınması için masraf yaptık. Bunu tamamen Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bergama Müze Müdürlüğünün denetimi altında yaptık.''

''TARİHİ ESERLERE ÖNEM VERİYORUZ''


Barajların pek çok tarihi eserin ortaya çıkmasına, müzenin kurulmasına vesile olduğunu, Bakanlık olarak tarihi eserlere çok büyük önem verdiklerini, bir eser çıktığı zaman korumak için ne gerekiyorsa yaptıklarını, gereken tüm masrafları karşıladıklarını söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Orası 'Allianoi' değil. 'Allianoi' diye bir yer o kişinin uydurduğu bir kelimedir. Bunu ben ispat ettim. Bunu çok net söylüyorum. Bununla ilgili TRT'yi yanıltmışlar, bir tarihte belgesel diye hazırlamışlar. Belgesel olduğuna göre belgesini gönderin dedim. Böyle bir tarihi kayıt gösteremediler. Genel müdürken TRT'ye sert bir yazı yazdım. Neticede kendim baktım.

Orada Paşa Ilıcası adıyla bilinen Türkiye'nin her tarafında olan bir ılıca, kaplıca var. Geçmiş dönemde eski bir valimizin zamanında restore edilmiş. Beton duvarlar var. Mermerler konmuş. Sadece Peri Kızı adı verilen bir eser çıktı, Bergama Müzesi'ne kondu. Her tarafta olan mozaikler var. Çatı uydurma bir malzemeyle yapılmış. Çıkan bir tek sütun var, Peri Kızı var. Sütunlar korunacak. Üniversiteyle bilim adamlarıyla görüştük, koruma kurulları vesaire. Ne istiyorsunuz dedik. Burası zaten kullanıma kapalıydı. Onların istediği şekilde koruyacak tedbirler alıyoruz, örtüyoruz. İstenildiği zaman, gelecekte tekrar açılır kullanılır. Tarihi eserlere bir şey yaptığımız yok. Oraya biz 60 milyon lira para harcadık. Bir takım cahil insanlar yüzünden, bazı art niyetli kişiler yüzünden orada su tutulamadı çiftçiler mağdur oldu. 2 senedir bekliyor, neticede artık tahammülümüz de yoktur. Bu tamamen Paşa Ilıcası adıyla bilinen ve zaman içinde tadilatı yapılmış olan bir kaplıcadır. Allianoi diye bir şey yoktur. O kişinin uydurduğu bir şeydir.''

ORMAN YANGINLARI


Bakan Eroğlu, bir gazetecinin orman yangınlarıyla ilgili sorusu üzerine ise Türkiye'nin orman yangınıyla mücadelede dünyanın en başarılı ülkesi olduğunu söyledi.

Türkiye'de yanan ormanların diğer ülkelere bakıldığında çok cüzi kaldığını belirten Eroğlu, sadece ülke içindeki değil Rusya, Suriye, Yunanistan gibi ülkelerdeki yangınlara da müdahale ettiklerini belirtti.
Eroğlu, bu konuda kullandıkları teknolojinin çok ileri olduğunu, Portekiz'in bu sistemi almak istediğini, Suriye'ye benzerini kuracaklarını, Yunanistan için de benzer bir gelişmenin gündemde olduğunu söyledi. 2003-2009 arasında Türkiye'de 68 bin hektar alan yanarken, İspanya'da 794 bin, Fransa'da 130 bin, İtalya'da 497 bin hektar alanın yandığını dile getiren Eroğlu, orman teşkilatıyla gurur duyduklarını söyledi.

İLÇEYE YAPILAN YATIRIMLAR


Bakan Eroğlu daha sonra Bayındır Parkı içinde sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlara seslendi.

Hükümetin İzmir ve Bayındır'a yaptığı yatırımlar hakkında bilgi veren Eroğlu, İzmir'e en büyük desteğin ve yatırımın AK Parti döneminde yapıldığını söyledi.

Bakan Eroğlu, ''İzmir, İzmir olalı bu kadar barajı, göleti, yolu gördü mü? İzmir Büyükşehir Belediyesine en büyük desteği veren bizim Bakanlığımız ve hükümetimizdir. Su sıkıntısı çekerken yıldırım hızıyla Gördes Barajı'nı biz inşa ettik. 41 yılda bitecek barajı destan yazarak 3 yılda bitirdik. 2 metre çapında isale hattını inşa ediyoruz. 9 Eylül 10.59 bitsin diye talimat verdik. Oradan izmir'e 59.5 milyon metreküp su vereceğiz. 3-4 milyon kişiye su gelecek. Bunları yapan kim, hükümetimiz. Ben İSKİ genel müdürü olduğum dönemlerde geçmiş hükümetlerin bize neler yaptıklarını biliyorum. Biz onları asla yapmıyoruz. Bizim partimizin adı Adalet ve Kalkınma, adaletle yönetiyoruz. İzmir için ne gerekiyorsa yapmak bizim boynumuzun borcudur'' dedi.

Bakan Eroğlu, İzmir'e Yiğitler Barajı ve Bademler Barajı'nı da yapacaklarını belirterek, Bakanlığının İzmir'de ağaçlandırma konusunda da büyük yatırım yaptığını ifade etti.

2009 yılında 8 bin 668 hektar alanda ağaçlandırma yaptıklarını, sadece geçen sene 3 milyona yakın ağaç diktiklerini söyleyen Bakan Eroğlu, ''Ankara-Afyon-İzmir hızlı tren hattının tamamlanması konusunu da sayın Başbakana arz ettim. Şu anda etüt projeleri başladı, bunun da müjdesini vereyim. İstanbul-Konya'dan sonra Ankara-İzmir hızlı treni de hayata geçecek'' diye konuştu.

Bakan Eroğlu, 12 Eylül'deki referandumda bir partiye oy verilmesinin söz konusu olmadığını, bir adayın da seçilmediğini belirterek, milletin yıllardır özlemini çektiği bir Anayasa değişikliğinin oylanacağını ifade etti.

Vatandaşların değişiklik maddelerini okuyup vicdanlarının sesini dinlemesi gerektiğini belirten Eroğlu, ''Türkiye'nin önünü açacaksa, ayağındaki prangaları koparacaksa, hep birlikte 'evet' dememiz lazım'' dedi.
Bakan Eroğlu'nun konuşması sonrası Rahmi Sürer isimli bir vatandaş, ''Hizmet yaptık diyorsunuz, kaç tane devletin kurumunu sattınız? O parayla yaptınız bunları'' demesi üzerine Bakan Eroğlu, ''Sen bizim ne yaptığımıza dikkat et. Tercihin neyse söylersin. Provokasyona gerek yok'' dedi.

Bakan Erdoğlu daha sonra Zeytinova beldesine geçerek, vatandaşlarla sohbet etti. Referandum için destek isteyen Erdoğlu, Zeytinova Barajının temelinin referandum sonrasında atılacağını kaydetti.
 

TakVa

Ordinaryus
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Uyuşturucu müptelaları, homolar, bilumum ergenekoncular akıllarını taktılar bu bölgeye, bir çıkarları olmasa konuşmaz bunlar.
 
K

Kaçak

Guest
Şahsı zatında Tarkan'la yakın uzak alakam yoktur ...
Olmadıgı gibi bildigim ve duydugum kadarıylada sevgim ve saygımda yoktur ...
Fakat "sanatcı" dedigimiz insanların toplumsal sorunve olgunlaşmaları saglayan kişiler olduguna inanırım ...
Ve sanatcı sanatı vasıtası ile topluma mesajlar verir ...
Orası vardır yoktur , tarihidir degildir , korunuyordur korunmuyordur konularını bilmiyorum ...
Ama bir sanatcının toplumu ilgilendiren konulara egilip , tartışmaya açması bence sevindirici ...
Çunku yapılması gerekenin bu oldugunu düşünüyorum ...
Bakan bey amca haklıda olsa uslup hatası yapmıştır ..
Haksızsada zaten su ustune çıkma eylemi gercekleştirmiştir ...
Tarkan sanatcımıdır degilmidir konusu , konu dışı kabul edilerek , vatandaşın gunumuz toplumunda kabul görmüş kimligi üzerinden bu yazı yazılmıştır ...
Selamlar ...
 
Üst