Tarihi değiştirecek olay

Ezrak Yektâ'

NisyanDireniŞ
Katılım
21 Nis 2008
Mesajlar
629
Tepkime puanı
84
Puanları
0

İsrailli arkeologlar tarihin en eski yazılı belgesini Kudüs'te bulduklarını iddia etti.
Arkeologlar, 2'ye 2,8 santimetre ölçülerindeki bu kırık tablet kil parçasının 3 bin 400 yaşında olduğunu ve dönemin diplomatik lisanı Akatça ile çivi yazısı (küneiform-şekilsel hiyeroglif) olarak yazıldığını belirttiler.
HENÜZ OKUNAMIYOR
Keşfin kutsal kentin bronz çağında önemini ortaya koyduğunu söyleyen İsrailli arkeologlar, kırık tablet parçasının kentin 1967 savaşından beriİsrailişgali altında bulunan doğu kesimindeki Haremüşşerif'in güneyinde yer alan Ophel bölgesinde bulunduğunu kaydettiler.
Çivi yazısını okuyabilen Kudüs İbrani Üniversitesinden assiriyolog Wayne Horowitz, tablet parçasının bir cümleyi tam olarak çözebilme olanağı vermeyecek kadar küçük olduğunu, ancak bu harika yazı kalitesinin, tabletin büyük olasılıkla Kudüs kralının hizmetindeki üst düzeyli birmemurtarafından yazıldığını ortaya koyduğunu ifade etti.
Arkeolagların iddiasının doğruluğu kanıtlanırsa, tarihin bazı bölümlerinin yeniden yazılması gerekecek. Çünkü tarih kitapları en eski tarihi belge olarak, M.Ö. 3000 yılına ait olan Sümer kil talbetlerini gösteriyor. Bahsedilen belge, Sümerlerin Uruk şehrindeekonomive yönetimle ilgili resimli yazıyla yazılan binlerce kil tablet olarak biliniyor.

Bugün
 
Üst