Tarih Hakkında Görüşleriniz?

Sizce Tarih tekerrürden ibaret midir ?

• a) Evet

Oy: 2 22.2%
  • b) Hayır

Oy: 3 33.3%
  • c) Evet, ancak ;

Oy: 4 44.4%
  • d) Hayır, ancak ;

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    9

kadem

Profesör
Arkadaşlar, bu konu hayır canım olur mu öyle şey ? ya da bence de... şeklinde birçok ortamda konuşuluyor veya konuşulmuş siz de duymuşsunuzdur... Ben şahsen ikinci gruptanım ancak, "Anlayana !" ön şartını ekleyerek....
Siz ne diyorsunuz?

M

Murat Sâki

Guest
Tarih tekerrürden ibaret yargısına doğru yada yanlış diyemem.Ama kesinlikle bu yargının dogma olduğuna katılmıyorum.Eğer tarih tekerrürden ibaretse,tarihin müthiş derecede önemli sayfası olan Asr-ı Saadet'in tekrarı nerde?Osmanlı demeyin sakın.O kadar yanlış politikaları ve uygulamaları vardıki Osmanlı'nın(doğruları çok çok daha fazla olsada),Asr-ı Saadet'le kesinlike paralel değil.Hilafetin yerini saltanatın,halifenin yerini sultanların paşaların padişahların aldığı bir toplum asla Asr-ı Saadet nefesini yudumlayamaz.Ki hep böyle oldu.Bakın Emevilere,Osmanlı'ya.

Sözün özü;madem tarih tekerrürden ibaret,neden tarih helakları tekrarlıyorda(Ad,Semud,Sodom,Gomore,Pompei vs),neden Asr-i Saadet'i daha doğrusu Darü'l İslam'ı tekrarlamıyor?Tarih tekerrürden ibaretmidir değilmidir birşey diyemem ama tarih tefekkür,tecessüs ve teyakkuzdan yoksun diyebiliriz.

malik ejder

Profesör
Hilafet ve saltanat

Zınar kardeş ben bu konuları fazla anlamam ama;Osmanlı ve emevilerde saltanatakiler aynı zamanda halife diye tanımlanmıyorlar mı?

EGELI EFE

Doçent
Tarih öğrenmeyenler , onu tekrar yaşamak zorunda kalırlar diye bir söz vardır..Geçmişte yapılan hataları bilmezsen aynı hataları yaptığın vakit tarih tekerrür etmiş olur ve sende aynı sonu yaşarsın ...

kadem

Profesör
katılımınız için teşekkürler.
ancak tarihi yeterince biliyor olmak tarihi tekrar etmesini önlüyormu, bir soru işareti kaldı aklımda mesela asr-i saadet'i biliyor olmamız bir daha tekerrür etmeyeceği anlamınamı geliyor?

Vuslat Rana

Edep Ya Hu
Web sitesi
vuslatirana.blogcu.com
Tarih, yaşanmış kalıpsal ifadeleriyle tekerrür eder.. Savaş, barış, antlaşma,iktidar vb....

Ancak bunların içeriğini, yeniden dönemin koşul ve kişileri otuşturur.
Örneğin her gün birileri doğup birileri ölüyor.. bu durum tekerrürdür. Ancak her doğan ve ölen kişi aynı değildir. Bu da farklı yönü

Dua ile vesselam...

ibrahimi

Has Uşak
Tarih tekerrürden ibaret değildir.(bence)
Çünkü Tarihte her olay biriciktir/tektir.
Fakat benzer nedenler benzer sonuçlar doğruru ;)

ozti

Asistan
Tarihin tekerrür ettiği fikri bana göre pek kabul edilebilir değil. Sürekli kendini tekrarlayan bir hayat yaşamak insanoğlu için çok sıkıcı olurdu. En azından ben bu fikre katılırsam yaşamımın ne manası kalır? Tarihte benzer olaylar yaşanıyor olabilir ki bu da doğal bir durumdur bu tarihin tekerrür ettiğini göstermez. Sadece birbirine çok benzer olaylar yaşanıyor o kadar. Aynı nehirde iki kez yıkanılmıyor yani.

tebeyyün

Doçent
umutsuz_vaka' Alıntı:
Tarih tekerrürden ibaret değildir.(bence)
Çünkü Tarihte her olay biriciktir/tektir.
Fakat benzer nedenler benzer sonuçlar doğruru ;)

"Fakat benzer nedenler benzer sonuçlar doğruru " işte tekerrürden kasıtta bu dur ;) ....

inteus

Üye
aslında tum insanlık tarihi ayni olayların farklı zamanlarda olmasından başka birşey degildir felsefesi yoksa tarih tekerrür etmez.tekerrürlüğünüz biz kendimiz yorumlarımız.hiç bir şey değişmez değişen sadece dünyadır felsefesiyle alaksı kurulabilir..

M

Murat Sâki

Guest
karakan' Alıntı:
"Fakat benzer nedenler benzer sonuçlar doğruru " işte tekerrürden kasıtta bu dur ;) ....

Tekerrürden kasıt kesinlikle o değildir, düşünülen var olmadan bu yana bir döngü misali hep aynı şey oluyor manasındadır :)

kadem

Profesör
Ce: Tarih Hakkında Görüşleriniz?

katılımlarınız için teşekkürler.

şehidan

Asistan
Ce: Tarih Hakkında Görüşleriniz?

Eğer ibret alısaydı tarih tekerrür etmezdi. Sözün küme ait olduğunu hatırlayamadım.

Selametle