Tandoğan'ın Yeni Adı Anadolu Meydanı Oldu ( Çok Şükür ) | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Tandoğan'ın Yeni Adı Anadolu Meydanı Oldu ( Çok Şükür )

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
Tek parti döneminin baskıcı valisi olarak bilinen Nevzat Tandoğan'ın soyadını taşıyan Tandoğan Meydanı'nın ismi 'Anadolu Meydanı' olarak değiştirildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde görüşülen isim değişikliği önergesine CHP'li meclis üyeleri itiraz etti. MHP'li üyeler ise Tandoğan isminin değiştirilmesinde çekimser oy kullandı. Meydanın yeni ismi 96 AK Partili ve 3 bağımsız meclis üyesinin toplam 99 oyu ile kabul edildi.

Başkent'i en tanındık mekanlarından biri olan Tandoğan Meydanı, ismini eski Ankara Valisi Nevzat Tandoğan'dan alıyordu. Meydanın ismi ilk olarak Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 2012 yılında değiştirilmiş ve 'Nevzat' ismi kaldırılarak Tandoğan Meydanı olarak değiştirilmişti. Bu değişiklikten yaklaşık 3 yıl sonra meydanın ismi tamamen değiştirilerek Anadolu Meydanı oldu.

Böylelikle Anadolu insanına 'Öküz' diyen Nevzat Tandoğan'dan adını alan meydanın ismi Anadolu Meydanı olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi meclisi kararı ile değiştirildi. Nevzat Tandoğan kimdir
1894 yılında doğan Nevzat Tandoğan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1914-1918 yılları arasında öğretmenlik yaptı.

İstanbul Polis Müdürlüğü 2. Şube'de Müdür Yardımcısı olarak atandıktan sonra öğretmenlik görevinden ayrıldı. Daha sonra 1. Şube Müdürlüğü'nde de bulundu. İstanbul'daki görevinden sonra 1927 yılında Malatya Valiliği'ne atandı. Buradaki valiliği sırasında Konya Milletvekili olarak gösterilip seçildiyse de valilikten ayrılmak istemediğinden milletvekilliğinden istifa ederek valiliğine devam etti.

1929 yılında Ankara'ya vali olarak atandı. Çok uzun süre bu görevde kaldı. Vali olduktan sonra Ankara Belediye Başkanlığını da birlikte yürüttü. 18 yıl gibi uzun süre devam eden Ankara Valiliği ve belediye başkanlığı 1946 yılındaki ölümüne kadar devam etti.

''Bu memlekete komünizm gerekiyorsa ve komünizm yararlı bir şeyse onu da biz getiririz, size ne oluyor?'' sözü Tandoğan'ın tarihe geçmiş önemli sözlerindendir.

Tandoğan, ''Ankara Cinayeti'' olarak bilinen ve dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kazım Orbay'ın oğlunun karıştığı cinayetle ilgili mahkemede kendisine yapılan muameleyi içine sindiremeyince 1946 yılında evinde silahla intihar etti.

http://www.haber10.com/haber/607435/#.VSy7JrccRPM
 

can feda

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
11 Ocak 2015
Mesajlar
1,014
Puanları
0
Ohhh nihayet....tek ve en büyük derdimiz bu idi.....yıllardır özlemle hasret ile bekliyorduk bu gelişmeyi...

-artık yeni Türkiye yolunda en büyük engel geçildi...
-artık ihracatta 500milyar$ hedefi için bir engel kalmadı...
-artık asgari ücret insanları bir nebze olsun rahat yaşatacak seviyeye çekilebilir...
-ithalatımız bundan sonra artmayacak...

güldürmeyin Allahaşkına insanı...isim değiştirme hadi tamam ama bence Melih Gökçek orayı da parsel parsel satmış mı...onu araştırmak gerek...malum Başbakan yardımcısı adam öyle dedi...o meydan da Ankara'da olduğundan...araştırılmalı bence...
 

ummuhan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Puanları
113
mış, miş, muş..... uydurma sözlerde en çok kullanılan geçmiş zaman biçimidir :D
 

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
ENGİN ARDIÇ @enginArdc_ · 9 sa. 9 saat önce

Nevzat Tandoğan, "Ulan öküz Anadolulu! Bu memlekete komünizm lazımsa onu da biz getiririz, size ne oluyor?" demiş olan adamdır

Ankara Valisi Tandoğan, aynı zamanda Atatürk Bulvarı'na kötü giyimli kişileri (örneğin kravat takmayanları) sokmayan adamdır.

Tandoğan"Anadolulu'nun iki vazifesi vardır,birincisi çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek,ikincisi askere çağırdığımızda askere gelmek"diyordu

Hem vali,hem belediye başkanıydı.Tek parti döneminde bütün bu görevler tek kişide birleşiyordu,o kişi aynı zamanda partinin de il başkanıydı

CHP'nin Tandoğan'a sahip çıkmasını pek iyi anlarız.

Lakin solcu geçinenlerin solun anasını ağlatmış bu adamın ismi o meydandan kaldırıldı diye ağlaşmalarının bir tek tercümesi vardır:
 
Üst