Taliban'dan Uluslararası Topluma Özel Karşılama

cahid

Kıdemli Üye
Katılım
18 Ağu 2009
Mesajlar
5,523
Tepkime puanı
1,278
Puanları
113
Konum
Muamma...!
resim.php

Taliban savaşçıları, Afganistan'da düzenlenen uluslararası konferansı, işgal güçlerini hedef alan etkin operasyonlarla karşıladı.

Taliban'ın saldırılar dün gece geç saatlerde başladı ve hala devam ediyor. Dün akşam saat 23:00 sularında Kabil havaalanına düzenlenen füze saldırısı, havaalanında gergin anların yaşanmasına neden oldu.

Dün akşam Zabil'de hareket halinde olan Amerika ordusuna ait iki tankı imha etti, 9 askeri ise öldürdüğünü açıkladı. Helmand'a bağlı Sangen'de de İngiltere ordusunun tankını imha ettiğini duyuran Taliban, çok sayıda İngiliz askerin öldürüldüğünü belirtti.

Taliban sözcüsü Yusuf Ahmedi, dün akşam 21:00 sularında Kandahar'daki Amerika ordusuna ait birliğe saldırıldığını, yaklaşık 2 saat süren operasyonda Amerika'nın ağır kayıplar verdiğini, bir direnişçinin de yaralandığını söyledi. Dün akşam saat 22:00'de ise yine Kandahar eyaletinde Amerika ordusunun bir tankı, Taliban savaşçıları tarafından imha edildi.

Dün Uruzgan'da işgal güçleriyle Taliban arasında çıkan çatışmada işgal güçlerinin ağır kayıplar verdiği öğrenildi. Taliban sözcülerinden Zebihullah Mücahid'in bildirdiğine göre dün Meydan Vardak'taki işgal güçlerine ait bir karargaha düzenlenen baskında 6 askerin öldürüldüğünü açıkladı.

Paktika'da da Amerika ordusunun bir tankını imha eden Taliban savaşçılarının 2 Amerikan askerini öldürdüğü öğrenildi.

Loghar eyaletinde ise Amerika ordusunun bir karargahı, Taliban özel birliklerinin havan toplarıyla vurulduğu bildirildi.

Taliban, uluslarası toplumun Afganistan'a yapacağı mali yardımların şartlı olacağını, dolayısıyla Afganistan halkının zararına olacağını düşünüyor.

isra haber
 
Üst