Tahiyyatta ...

Burak*

Paylaşımcı
Selamun Aleyküm sevgili din kardeşlerim. Gene cevabını bulamadığım bir soruyla nette gezintideyim :)

Tahiyyattaki Salli-Barik'in okunması/okunmaması
İkindi ve Yatsı namazlarının ilk sünnetini kılarken, ilk oturuşta ettahıyyatü, salli barik okuyoruz.
Öğlen namazının ilk sünnetini kılarken, ilk oturuşta ettahıyyatü okuyoruz, salli barik okumuyoruz.

Neden öğlenin ilk sünnetinde okunmuyor? Hepsinde okursak (veya okumazsak) ne olur?

Nafile namazlarda niyetin şekli nasıl olmalı?
Diyelim ki ikişer erkat halinde 6 rekat evvabin namazı kılacağız. Bir kere "niyet ettim Allah rızası için 6 rekat evvabin namazı kılmaya" mı demeliyiz yoksa her iki rekatın başında da ayrı ayrı mı niyet etmeliyiz? Aynı şey nafile başka bir namaz için de geçerli. Yani 10 rekat, 20 rekat, 100 rekat namaz kılıcam. Bir kere en baştan niyet etsek yeter mi yoksa her rekatın başında ayrı ayrı niyet mi gerekir? bir de rekat sayısı belirtilmeli mi?

fi emanillah!

Leylifer

Kıdemli Üye
Neden ikindinin ve yatsının ilk sünnetinin ilk oturuşunda salli-barik dualarını okuyoruz? Unutma durumunda sehiv gerekir mi?
Kullanıcı: Sorularlaislamiyet.com

| Tarih: Per, 08/10/2009 - 00:00

Değerli kardeşimiz;
İkindi ve yatsı namazlarının ilk teşehhüdünde salli ve barik dualarını okumak sünnettir. Okumamaktan dolayı her hangi bir şey gerekmez. Sünnet terkedildiği için sevabından mahrum kalınmış olur. Sehiv secdesi gerekmez.

İkindi ve yatsı namazının ilk sünnetleri iki rekat olarak da kılınabilmektedir. Peygamberimiz (asv) bazan iki rekatta bir selam vererek de kılmıştır. Bu sebepten ikindi namazının ve yatsı namazının ilk sünnetlerinin ilk oturuşlarında salli-barik duaları da okunmaktadır.

Ebû Dâvud’ta rivayet edilen bir hadis-i şerife göre, Resul-i Ekrem Efendimiz (asv) ikindinin sünnetini dört rekât kılar, her iki rekâtın arasını da selâmla ayırırdı. Yine Hazret-i Âişe’nin rivayetine göre, “Resul-i Ekrem (a.s.m.) yatsının farzından önce dört rekât, farzından sonra da dört rekât kılar, sonra yatarlardı.”

Peygamberimizin (a.s.m.) ikindi namazının sünnetini sadece iki rekât kıldığına dair rivayetler de mevcuttur. Neseî’nin Hz. Ali (ra)’den rivayetine göre, “Resulullah (a.s.m.) ikindi namazının farzından önce iki rekât kılardı.”

Bu hadislere göre, ikindi ve yatsı namazından önce dörder rekât kılmak menduptur. Sevabı ve fazileti yüksek bir ibadettir. İmam Muhammed, ikindiden ve yatsıdan sonra kılınan sünnetlerde iki rekâtla dört rekât arasında serbest kalmıştır. Yani ikindi namazının sünneti iki rekât olarak da kılınabilir. Fakat Hanefi mezhebinin diğer imamları dört kılmayı efdal görmüşlerdir.
Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

http://www.sorularlaislamiyet.com/a...uyoruz-unutma-durumunda-sehiv-gerekir-mi.html

Burak*

Paylaşımcı
Diyelim ki ikişer rekat halinde 6 rekat evvabin namazı kılacağız. Bir kere "niyet ettim Allah rızası için 6 rekat evvabin namazı kılmaya" mı demeliyiz yoksa her iki rekatın başında da ayrı ayrı mı niyet etmeliyiz? Aynı şey nafile başka bir namaz için de geçerli. Yani 10 rekat, 20 rekat, 100 rekat namaz kılıcam. Bir kere en baştan niyet etsek yeter mi yoksa her rekatın başında ayrı ayrı niyet mi gerekir? bir de rekat sayısı belirtilmeli mi?

lafons7275

Kıdemli Üye
Niyet kalp ile olacak tek sefer niyet yeterli. Dil ile söylenmesi de güzel görülmüş ama ben şahsen sabah namazını kılacakken dilimle öğlen namazı demişliğim oldu. Bu sebeple kalp niyeti çok önemli. Rekat sayısına da gerek yok.

fakiri

Kıdemli Üye
Selamun Aleyküm sevgili din kardeşlerim. Gene cevabını bulamadığım bir soruyla nette gezintideyim :)

Tahiyyattaki Salli-Barik'in okunması/okunmaması
İkindi ve Yatsı namazlarının ilk sünnetini kılarken, ilk oturuşta ettahıyyatü, salli barik okuyoruz.
Öğlen namazının ilk sünnetini kılarken, ilk oturuşta ettahıyyatü okuyoruz, salli barik okumuyoruz.

Neden öğlenin ilk sünnetinde okunmuyor? Hepsinde okursak (veya okumazsak) ne olur?

Diyelim ki ikişer erkat halinde 6 rekat evvabin namazı kılacağız. Bir kere "niyet ettim Allah rızası için 6 rekat evvabin namazı kılmaya" mı demeliyiz yoksa her iki rekatın başında da ayrı ayrı mı niyet etmeliyiz? Aynı şey nafile başka bir namaz için de geçerli. Yani 10 rekat, 20 rekat, 100 rekat namaz kılıcam. Bir kere en baştan niyet etsek yeter mi yoksa her rekatın başında ayrı ayrı niyet mi gerekir? bir de rekat sayısı belirtilmeli mi?
fi emanillah!

İkindi ve Yatsı Namazlarının ilk sünnetleri gayr-ı müekked sünnet olup, Peygamber _s.a.v.- Efendimizin bazen kıldığı ve bazen terk ettiği sünnetlerdendir. Ve üstelik bunların iki rekât olarak kılınmalarında da bir beis yoktur. Çünkü, nafile namazlarının her çifti ( 2 rekâti) başlı başına bir namazdır. Diğer dört rek`atlı nâfilelerden farklı olarak ikindinin sünneti ile yatsının ilk sünnetinin birinci oturuşunda Tahiyyât'tan sonra Salli-Bârik ve ayağa kalkınca namaza yeni başlıyormuş gibi Sübhâneke okunur. Bu husus, sadece bu namazlara mahsustur. Çünkü, Rasulullah-s.a.v. Efendimizden bize bu şekilde ulaşmıştır. Yani, Rasulullah -s.a.v.- Efendimiz bir başka sünnet namazını İkininin ve Yatsının bu 4 rekâtlik sünnetleri gibi kılmamıştır. Niyet konusuna gelince....Bendeniz kaç rekâtlik olursa olsun kılınacak nafile namazınının ilk rekâtinde niyet yeterlidir diye düşünüyorum. ÖrneğinTeravihNamazını başında teravih namazı kılmaya niyet eden birkişi, ilerki rekâtlarda artık bir daha niyet etmez. Ancak, imamdeğişikliği olursa tekrar imama uymaya ve namaz için niyet gerekir.

Kaptan

Mecra Yazarı
yatsinin ilk sünneti yoktur

4 farz, 2 sünnet sonra vitir

hz aise'den gelen rivayette yatsinin ilk sünneti yoktur

ömerusta

Kıdemli Üye
sünnet diye bir namaz yoktur nafile vardır
namazda tahiyatta sali barik yoktur peygamber efendimiz sav hiç okumamıştır

İlim Talebesi

Yasaklı
teneke bunlar ya

he senin bi üst modelin de , tahiyat yoktur dio , onun da bi üst modeli tevbe suresinin son 2 ayeti uydurmadır dio

sende uydurmasın.

nefahtü

Kıdemli Üye
Doğru sünnet diye bir namaz yotur.
ancak bizim için değil Peygamberimiz sav için yoktur ve onun için nafiledir.
Bizler için sünnettir.

lafons7275

Kıdemli Üye
teneke bunlar ya

he senin bi üst modelin de , tahiyat yoktur dio , onun da bi üst modeli tevbe suresinin son 2 ayeti uydurmadır dio

sende uydurmasın.

kardeşim 2 sorum var yardımcı olur musun?

1. Sabah namazını kıldım ve dışarı çıktım, 40 dakika sonra eve döndüm ve abdestli olduğum için meshlerimi giydim ve iş yerine gittim.

Gün içinde vakit namazlarımı ayağıma mesh yaparak aldığım abdest ile kıldım.

Akşam eve geldim ve meshlerimi çıkardım yatsı için abdest aldım. O anda sabah namazından sonra tuvalete girdiğimi ve abdestimi bozduğumu hatırladım. Bu durumda ne icap eder?

2. Vitir namazında 2. rekatın tahiyyatında namazın 3. rekatı zannedip selam verip namazdan çıktım. Fakat o anda 2. rekatta olduğumu hatırladım. Kalkıp tekbir getirdim ve 1 rekat daha kunut dualarıyla birlikte kıldım. Bu şekilde vitir namazını 3 rekata tamamladım. Doğru mu yaptım?

İlim Talebesi

Yasaklı
kardeşim 2 sorum var yardımcı olur musun?

1. Sabah namazını kıldım ve dışarı çıktım, 40 dakika sonra eve döndüm ve abdestli olduğum için meshlerimi giydim ve iş yerine gittim.

Gün içinde vakit namazlarımı ayağıma mesh yaparak aldığım abdest ile kıldım.

Akşam eve geldim ve meshlerimi çıkardım yatsı için abdest aldım. O anda sabah namazından sonra tuvalete girdiğimi ve abdestimi bozduğumu hatırladım. Bu durumda ne icap eder?

2. Vitir namazında 2. rekatın tahiyyatında namazın 3. rekatı zannedip selam verip namazdan çıktım. Fakat o anda 2. rekatta olduğumu hatırladım. Kalkıp tekbir getirdim ve 1 rekat daha kunut dualarıyla birlikte kıldım. Bu şekilde vitir namazını 3 rekata tamamladım. Doğru mu yaptım?

1- Öğle,İkindi ve Akşamın sırayla Kazalarını kılarsın.Sonra yatsıyı eda edersin.

2-Vitri en baştan kılacaksın.

Kaptan

Mecra Yazarı
sünnet diye bir namaz yoktur nafile vardır
namazda tahiyatta sali barik yoktur peygamber efendimiz sav hiç okumamıştır

evet sünnet diye bildigimiz bütün namazlar nafile namazlardir
namazi ne peygamber icin kiliyoruz ne de peygamberimiz kildigi icin kiliyoruz
sadece onun kildigi gibi kiliyoruz, o kim icin kildiysa ona kiliyoruz

salli barik'e gelince, sahih hadisler var okunacagina dair
hem okunmasinda ne gibi bir sakinca olabilir
salli barik dua'dir

ömerusta

Kıdemli Üye
salli barik peygambere duadır peygamber efendimiz kendine elbette dua etmiştir ama salli barik okumamıştır

ömerusta

Kıdemli Üye
bunlar sünnetcilerin uydurmasıdır başka bir şey değildir sünnet namaz olmaz ya farzdır yada nafile dir

nefahtü

Kıdemli Üye
evet sünnet diye bildigimiz bütün namazlar nafile namazlardir
namazi ne peygamber icin kiliyoruz ne de peygamberimiz kildigi icin kiliyoruz
sadece onun kildigi gibi kiliyoruz, o kim icin kildiysa ona kiliyoruz

salli barik'e gelince, sahih hadisler var okunacagina dair
hem okunmasinda ne gibi bir sakinca olabilir
salli barik dua'dir

siz sünnet kılıyorsunuz bu durumda

spesifik

آزادی قید و بند
usta sahabe namazda bir cüz okuyor
bizim en uzun süremiz Duha sanırım
yiyorsa bir cüz oku ))

kızarım tabi
millet farzını eda ediyor da sünnete geldi sıra te heyy...