Suudi İmam Dünyanın Döndüğünü Reddediyor!

Dua Nur

Kıdemli Üye
Suudi Arabistanlı imam Şeyh Bender El Hayberi, dünyanın dönmediğini söyledi. Suudi imamın "Eğer dünya dönüyorsa bir uçak havada durduğunda Çin'in uçağa doğru gelmesi gerekmez miydi?" sorusu sosyal medyada tartışma konusu oldu.
Bir panelde öğrencilerin dünyanın sabit olup olmadığı yönündeki sorusunu yanıtlayan El Hayberi, “Dünya sabittir. Hareket etmiyor” dedi. İmam, dünyanın dönmediği yönündeki fikrini, önündeki plastik su bardağıyla açıklamaya çalışırken “Bir kere bakalım, biz neredeyiz? Diyelim ki Serce havalanından uçakla Çin’e gidiyoruz. Dünya dönüyor dediniz değil mi?

Peki Bana odaklanın şimdi, bu (su paketini gösteriyor) dünya. Eğer dünya dönüyorsa uçak havada durduğunda Çin'in uçağa doğru gelmesi gerekmez mi? Doğru mu yanlış mı? Eğer dünya aksi yönde dönseydi bu sefer de uçak asla Çin’e ulaşamazdı. Çünkü Çin de uçak gibi dönüyor olacaktı” dedi.

'Allah iyiliğini versin'

Videonun Youtube’a yüklenmesiyle birlikte sosyal medyada Arapça olarak "#cleric_rejects_rotation_of_Earth" (İmam dünyanın döndüğünü reddediyor) hashtag’iyle tweetler atıldı. Bir twitter kullanıcısının “Ne büyük tesadüf, tam da Galileo’nun doğum gününde böyle bir şey oluyor” mesajı vererek, 'Ama yine de dönüyor' diyerek ortaçağda engizisyon tarafından hapse atılan ünlü gökbilimciyi hatırlattı. Başka twitter kullanıcıları da dünyanın güneş etrafında döndüğünü çocukların anlayacağı görsellikte bilimsel olarak anlatan videolar paylaştı. Bir kullanıcı ise “Allah iyiliğini versin” yorumunu yaptı.

http://www.haber10.com/haber/589239/#.VOLy_LccRPM

Yahayy

Kıdemli Üye
Zeki Müren de bizi görecak mi?
İnsanlar azıcık bu bağnaz taassubculardan sıyrılıp akletmeyi filan seçmeselerdi biz de şuan bu durumdaydık. bunların hilafına hareket eden de ya mürted di ne Zındık. Bilim ancak bulduğunu sanır gerçek ilim ancak bunların yanında dır.

adams77

Kanalizasyoncu
Kabe 'nin anahtarları kimin elinde

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Benimde aklıma şöyle bir soru takıldı.

Ola ki dünya aniden dursa bizler ayakta dururken düşermiydik acaba.

Yoksa dünyanın durduğunu hiç hissetmez miydik.

Aklıma takıldı...

@elbiss @Ebu-Zer-1

Selam ve dua ile...

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
Suudi Arabistanlı imam Şeyh Bender El Hayberi, dünyanın dönmediğini söyledi. Suudi imamın "Eğer dünya dönüyorsa bir uçak havada durduğunda Çin'in uçağa doğru gelmesi gerekmez miydi?" sorusu sosyal medyada tartışma konusu oldu.

Bu amca her halde dünyanın bir atmosferi olduğunu ve dünya ile beraber onunda döndüğünü hesaba katmadı....:)

İlim Talebesi

Yasaklı
Videoda Bir soru soran : Dünya sabit mi yoksa hareket ediyor mu? diye soruyor.

Ardından Şeyh Hayberi cemaate '' Sabit mi? Dönmüyor ? '' diye soruyor.

Sonra şöyle diyor :

Hakikat şudur ki : Şeyhimiz Abdullah b. Baz'ın fetvasına göre : Dünya sabittir.Dönmüyor,hareket etmiyor.''diyor.

Ardından diğer görüşlere itibar edilmeyeceğini söyleyerek Kurandan deliller getiriyor.

Sonra da : Bir kere bakalım, biz neredeyiz? Diyelim ki Serce havalanından uçakla Çin’e gidiyoruz. Dünya dönüyor dediniz değil mi? Peki Bana odaklanın şimdi, bu (su paketini gösteriyor) dünya. Eğer dünya dönüyorsa uçak havada durduğunda Çin'in uçağa doğru gelmesi gerekmez mi? Doğru mu yanlış mı? Eğer dünya aksi yönde dönseydi bu sefer de uçak asla Çin’e ulaşamazdı. Çünkü Çin de uçak gibi dönüyor olacaktı” diyor.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Bu imam efendi hiç dünyanın dönme görüntülerini görmedi mi acaba.

world.gif

Yada dünya sabit olsa gece ile gündüz nasıl olacak.

Yada dünya sabit olsa sürekli bir taraf güneşli bir taraf karanlık olmaz mıydı.

Sadece dünya dönmüyor.

1- Dünya kendi etrafında dönüyor.

2- Dünya güneş etrafında dönüyor.

3- İçinde bulunduğumuz solar system yani güneş sistemi komple dönüyor.

solarsystem.gif

Tartıştığımız konuya bak.

Selam ve dua ile...

İlim Talebesi

Yasaklı
الشَّمْسُ وَالْقَمَرُ بِحُسْبَانٍ

Güneş ve Ay bir hesaba göredir (Rahman suresi)

ayetinin tefsirinde İbn Aşur şöyle diyor :

فَالشَّمْسُ : كَوْكَبٌ سَمَاوِيٌّ لِأَنَّهُ أَعْلَى مِنَ الْأَرْضِ وَالْأَرْضُ تَدُورُ حَوْلَهُ وَدَاخِلَهُ فِي النِّظَامِ الشَّمْسِيِّ

Güneş : Semavi bir yıldızdır.Çünkü güneş dünyadan daha a'lâ(yüksek,üstte)'dir.

Dünya da onun etrafında dönmektedir.Ve ona güneş sistemi içerisinde dahildir.

(İbn Aşur,ilgili ayet tefsiri)

elbiss

Ordinaryus
Benimde aklıma şöyle bir soru takıldı.

Ola ki dünya aniden dursa bizler ayakta dururken düşermiydik acaba.

Yoksa dünyanın durduğunu hiç hissetmez miydik.

Aklıma takıldı...

@elbiss @Ebu-Zer-1

Selam ve dua ile...

Bu sorulara yönelip cevaplara bulabilmek için Felsefe Terimlemelerinden yararlanarak düşünmek gerek diye düşünüyorum...Neden-nasıl-Ne şekilde kavramları gibi...
,
Şöyle düşünmeni isterim...

Dünya Neden dönüyor?....

Dünyanın dönmesinin mutlaka bir sebebi olmalıdır....yoksa genel manada istenilseydi...Dönmeyen sabit bir Dünya olabilirdi....ama dönmeyen akım oluşturmayan bir etmen nasıl bir KUTUP oluşturabilir diye aklımdan geçiriyorum...

Yani ben bu durumu Bisikletlerin Tekerlerine takılan Dinamoya benzetiyorum....

Eğer Bisiklette enerji ile bir KUTUP oluşturmamız gerekiyorsa devamında bu enerji ile AYDINLATMA üzerine bağlı bulunduğu ortama ETKİ etmek isteniyorsa Tekerlerin dönmesi gerekiyor.....ama tekerlerin dönmesi içinde bir KUVVET gerekiyor onu sürekli çalıştırıp itecek...Bu kuvvetti maddesel değilde KİNETİK ENERJİ olarak düşündüğümüzde İNSAN aklımıza geliyor...

Aslında İnsan + durum olsun Dinamodaki çıkan enerjide - durum olsun yani bir DENGE için + ve - KUTUP lar çok önemli....çünkü kaymaması rotasında olması adına...

Pek elde ettiğimiz bu bisikletteki dinamo ile çıkan enerji bize bisiklette ne tür faydalar verir diye düşünürsek...?..

Öncelikle enerji farkedildiği anda IŞIK olur...IŞIK hayatı renklendiren çeşitlerden sadece biri....peki bu ışık Ampulun etki ivmesinde değilmi yani ısına TELLERİN açığa ÇIKARDIĞI ISI ile gelen ENERJİ değilmi....

o zaman Kuvvet+Isı =Enerji oluşturmuyormuyuz....bir Dinamo ile KUTUP yaparak bir IŞIK süzmesi elde ettik....,

Peki Dinamo ile Dünya arasında nasıl bağ kurabilir yada neden bağ kurmalıyız?...

Dinamodan yola çıkmayı bilerek istedim çünkü örneği en iyi özetleyecek diye düşünüyorum....

Dünyanın bilinen bir yörünge çekirdeği var fakat bu yörünge çekirdeğinin çalışması için aynı dinamo gibi dönmeye ve ısınmaya ihtiyacı var...Dünya dönmeseydi Dünyanın sabit kalması uzayda zor olurdu bununla birlikte dönmeyip ısı ile LAV oluşturmayan akım kutupta kendini tamamlayamacağı için sistemin bir yer çekim kuvveti yada uzay yörünge kuvveti olmayabilirdi....elbette doğrusunu ALLAH bilir yada bunlar doğru terimlemeler mi bilemem ben sadece Felsefeden esinlenerek yola çıktım...

Peki dönen dünya için dünyanın çekirdeğini ve ısısı ile konumlanmasını farkettik buradaki İNSAN yada DÜnya üzerindeki Yaşam ne ifade ediyor dünya adına denilirse yada sorulursa ?..

Bana göre...

İNSAN bir ENERJİ dir...ENERJİ bir Bedensel varlık içerisinde hapsedilmiş ama bu ÖYLE bir güzel tasarım ve dizayn ki bu kelimelerle anlatılamaz....Bu insanda ki hapsedilen enerji ÖYLE harikalar oluşturmuş ki sizlere bizlere çok büyük nimetler veriyor....

İNsanın enerjisi AZALdığında ...İNSAN açıkıyor.....diyor ki...

bak enerjin azalıyor enerjini şarz et diye....

Şarz değince aklıma Telefondaki Batarya sistemi geliyor....

Bu sistemi Dizayn edip tasarlayan insanların akıllarındaki düşünce bir enerjiyi kütlesini yada hacmini hapsederek kullanıma sunmak fikridir diye düşünüyorum...

işte tanımlayıp bütünlemem gerekirse...

İnsanda ÖYLE....bir enerji hazmesi içerisinde Dünya yaşantısını yaşıyor ve şarz etmesi gerektiğinde kendisini yemek yiyerek şarz etmesi gerekiyor...

Dünya ile İnsan nasıl etkileşebilir...

Bu da İNSANIN ve diğer canlıların var olan POTANSİYEL ENERJİ lerinden diye düşünüyorum...Buradaki ENERJİ kavramı Dünyanın var olmasının temekl ihtiyaçlarının karşılaması diye düşünüyorum...

Aslında farkedemiyoruz belki ama sanırım Dünyada biz insanların enerjilerinden de oldukça besleniyor...çünkü bir devrenin tamamlanması için her bir AKIM çok önemli....İnsan burada devrede hangi sıralamada nasıl bir değerlendirmede bilemem ama düşünmekte oldukça zaman ister...

İNSAN ın değilde Hayvanların doğa ekolojisi üzerine Dünyanın olmazsa olmazı bir durumda....Ekoloji sisteminin Dünyada yenilen yenilenmesi için Hayvan zincir çarklarının her birinin ayrı görevlerini yapmasına bağlıdır....işte bu kavramı düşündüğümde İNSANIN Dünya için hangi EKOLOJİ adına bir görevde yada tamamlamada olduğunu ben bir yorum yapamayacağım çünkü düşüncelerimi oldukça yoruyor ve zorluyor bu sizlere ait kalsın...

Dünyanın durması Yaşamın kendini yenilememesi demektir....Zamanın durması anlamını ifade eder ki bu da süreç içerisinde herşeyin Pixellerde bozulduğu gibi akıp bozulması olabilir diye düşünüyorum...

Bu durumu şu örneğe benzetebilirim...

Sulu boya yada boya ile bir tuvale resim yapıyorsun fakat boyayı fırçaya o kadar bandırdın ki....

neredeyse boya fırçandan aşağıya akacak....işte tam bu sırada sen fırçayı tuvale götürdün ve belli sabit hareket etmeyecek şekilde tuvalin bir noktasına sabitledin ama hiçbir hareket yok .....??

Zamanla farkedeceksin ki...

Bu zenginlik içerisinde olan boya ile zenginlenen fırça sabit olduğu için belli bir noktadan sonra o boya tuvalin güzelliği içerisinde AKIP dşağıya yada bir yöne doğru gidecek....

O zaman farkedeiyorsun ki...

Güzelliklerin olabilmesi için hareket ve zaman gerekli...

Zaman Tuvalde....İnsan el hareketlerinin oluşup ortak birleşimiyle neticeleniyor...

Yani burada insan el hareketlerini dünyanın dönmesine bağlayabilir....tuvaldeki beyaz renk ve güzelliği ise Dünyaya bağlayabilir devamında tüm bu iki oluşan bileşenin oluşturduğu süreçide zaman içerisinde oluşan birim kare diye değerlendirebiliriz...

O zaman bize şu neticeye akıla geliyor...

Dünyanın dönmesi güzellikleri ve zamanı adına çok önemli....eğer dünya dönmezse aynı tuvaldeki resimlerin zaman içinde saniyeler içerisinde bozulduğu gözlemlenecektir...

ALLAH bize Dağların oluşumundan bahsederken ve bu oluşan Dağların biz insanlar için Hayırları oluşturduğunu söylerken devamında Düşünmezmisiniz Dağlar nasıl oluştu diye bize seslenirken aslında Dünya döndüğü kadarıyla Yer katmanında da Hareketlenmeler var...yani karaların ve kıtaların zaman içerisinde kayıp birbiri üstüne çıkıp dağları oluşturması yada birbiri altına girip kıtaları karaları birbirine bağlaması yada birbirinden koparıp ne denir buna yeni okyanusları denizleri vss belirlemesi......

Anlaşılıyor ki...

Dünyanın Dönmesi kadar Karaların harket etmeside İNSAN lar için çok önemli.....Buradaki Karaların hareket etmesi Dağlar üzerinde bir etkenlik sağlıyor yani bana göre aşağıda eee ne desem....

Sürekli MAĞMA oluşan ISINAN bir yapı için bence SOĞUTUCU bir BACA gerekli.....eğer bu baca olmazsa Dünyaya zaman sonra aşağıdan MAĞMA lar yeryüzeyine çıkar ki buda Dünyanın Zamanla yok olması demektir....yada saniyleer içerisinde...ta bi bular sadece Felsefe düşüncelerimden...

Fakat soğuyan yani soğutmayı yarayan bacalar zamanla içeridekini sışarıya atmak zorunda kalıyor bende bu durumu fazla SICAK AKIŞKANIN aynı DÜDÜKLÜ TENCEREDE ki gibi fazlalığı dışarıya atmasına bağlıyorum aksi halde yine YIKIM olabilirdi...

Peki bu DAĞ lar yer harketleri içirisnde karaların yada kıtaların birbirini üstüne çıkması ile oluyorken karaların birbirinden kopuo birbirinin altına girmesi ne oluyor denilirse....aslında oda bir yer kabuğu hareketi ve yükseltisi fakat diğerinin aksine parçalanmış şekilde girebilmesi o sistemin gazlar açısından rahatlatılması diye düşünüyorum ki zaten her rahatlayan sıkışmış gazın ardından dünyada doğal afet olan DEPREM meydana geliyor ki buda Şıkışmış gazın çıkardığı oran enerjisine baglı olarak Dünyada ki Depremlerin şiddetini ve nedenselliklerini belirliyor olması...

Yanii...

Yüksek hızla dönen ve bu hızın sayesinde MIKNATIS etkisi yapan Dünya Çekirdeğinin Çekim Etkisi sağlaması sayesinde uzaydaki yörüngesini sabitleyen bununla birlikte zaman akışı içerisinde YAŞAMI VE HAYATI belirleyip şekillendirmesi hızın gösterdiği etkiyle ISININ açığa gelip HAYAT damarını oluşturması bununla birlikte fazla ısının DAĞ lar ile atılıp rahatlatılması ve bununla birlikte KARALARIN yer hareketleri ile yeni kıtalar ve cografyalar oluştururken devamında açığa çıkan gazları boşaltıp dünyanın kendisini SÜSPANSİYON etmesi de diyebiliyoruz.....devamında Dünyanın EKO -ZİNCİR çark halkası için yaşamların her bir görevinde hayvanların üstlendiği rollerin ve görevlerin eksiksiz yapılabilmesi Dünyayı dahada mükemmel bir yaşam biçimi olarak sunuyor işte burada ENERJİ ile Dünyaya MAVİ lik vermeside İnsanın kısmen olmasada benim hayalimden ETKİSİ olsun :)

Hayat bazen değil çoğu zaman SORULAR sormayı ve ÖĞRENMEYİ ister...(Ne kadar başarı sağlanılır bilinmez ama denemek başarmanın yarısıdır derlermiş :)...)

İşte bendeki FELSEFE den çıkan ürün ...

Böyle.

elbiss

Ordinaryus
Yazılarda kısmen biraz yazım hataları var ama akışı bozmuyor gibi duruyor :) ilk anki tazeliği bozmak istemediğim için düzenlemeden yayınladğım için kusuruma bakmayın..

Dünya Dönmüyor sözleri benim için sadece İRONİK bir BİREYSEL SÖZLER diye geçiştirmek olur....

Kararlar İNSAN ların kendilerini Bağlar..Düşünmek var olmanın ve yaşamanın bana göre BAŞLAGIÇ ıdır.. Ki zaten ALLAH insanlara Düşünmesi gerektiğini çok kez söylemiştir.

ALLAH ı İnsan tanıdıkça bence daha çok SEVER...ALLAH Mükemmeli en iyi bilen tasarlayan ve DİZAYN edendir...Bizler biliriz ki TÜM ÖVGÜ DOLU GÜZEL SÖZLER sadece ALLAH a aittir...,

Çok ŞÜKÜR ki BÖYLE si GÜZEL BİR ALLAH biz İNSAN larla birlikte....

Böyle.

İlim Talebesi

Yasaklı
Ömer El-Hamlâvî

قدر الله سبحانه أن تدور الأرض حول محورها أمام الشمس مرة كل أربع وعشرين ساعة

Allah Subhaneh , Dünyanın güneş önü ekseninde her seferde 24 saat dönmesini takdir etmiştir.(Kitabut-Tevhid)

elbiss

Ordinaryus
Aklıma birşey geldi DAĞ ların sistemine benzer....

Timsahlar VE Su aygırların yazın kurak sıcağında ağızlarını açıp aşırı sıcağı dışarıya atıp rahatlatması buna ek olarak su aygıları üzerlerine çamurlar birleştirerek sıcağın aşırı etkisinide azaltıyorlar....bunu FİLLER de yapıyor...

Bunu hayvanlar bilebiliyorlar....Düşündüğümüzde yada görebildiğimizde şu akla geliyor...

dünyada olan herşey farklı bir sistem üzerine kurulu olması.....yani her bir bireyin yada hayvanın yada canlının ayrı bir işletim sistemi var.....

Dünyada ki Bilgisayarları düşündüğümüzde her biri aynı model sistem üzerine sadece yenilik farklarını kenarda tutarsak sistem anlamında işleyiş anlamında aynı...Dünyada Bilgisayar satan firmaların isimleri sistem üzerindeki farklılıkları temsil ediyor...bunu hayata bağlarsak....firma isimlerinin farklılıkarı sistem üzerindeki canlıların yaşam görevleri gibi düşünebiliriz..

Yani...

Hayvanlar--insanlar--canlılar := Dünya...bir eko zincir sistemi..

ALLAH o kadar güzel bir DİZAYN etmiş ki...

yukarıdakini ayrı bir SİSTEM üzerinde değerlendirmiş...devamında insanı ayrı sistemlendirmiş devamında hayvanaları ve canlıları ayrı sistemlendirmiş....sonrasında her bir hayvanın ayrı görevlerini yüklediği gibi sisteminide ayrı yapmış....

devamında insana DNA zincir halka kodları vererek sistem üzerinde etken ve özellik kılmış.....devamında Dünya için ayrı bir çalışma sistemi kurmuş...devamında Dünya ile insanlar yetinmesin sıkılmasın AYDINLIK görsünler diye UZAYI renklendirmiş,ışıklandırmış.....yıldızlar ile yani gezegenler ile....

Devamında UZAY içinde ayrı devasa sistemler kurmuşş...

devamında her gezegen için ayrı görev ve sistemler tanımlamış...

Aslında biliyormusunuz GÜZEL ALLAH ımızın Güzelliklerini hiç sıkılmadan yorulmadan sabaha kadar burada yazar anlatırım ama bitiremem ALLAH ımızın güzelliklerini anlatmak kelimelerle yetmez...İnsanlar olarak görebilmeyi denediğimizde bence güzellikleri çok farkedebiliriz..

Dünyada Kaç insan AÇIK SAMİMİ olarak size Böyle yazılar yazabilir bilemem ama bence sizlerde ALLAH ın güzelliklerini anlatmalısınız diye düşünüyorum çünkü her insanın birbirinden öğreneceği çok şeyler var yeter ki insanlar olarak birbirimizi kıskanmadan birbirimize gücenmeden ve birbirimize karşı büyüklük göstermeden değer verelim önemli olan doğruların nasıl güzelle açığa çıkabilmesidir değil mi?...ben şahsen Böyle Düşünüyorum....

Böyle.

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
10991048_723800224405617_9045359764024978857_n.jpg

Sözcü-Kalem

Suudi imam: "Dünya dönmüyor. Aksini söyleyen İslamofobiktir." dedi.

Biz kendisini döndürüverdik...

İlim Talebesi

Yasaklı
Putkıran işin gücün yok resmi döndürmekle mi uğraştın Allah iyiliğini versin :D

elbiss

Ordinaryus
10991048_723800224405617_9045359764024978857_n.jpg

Sözcü-Kalem

Suudi imam: "Dünya dönmüyor. Aksini söyleyen İslamofobiktir." dedi.

Biz kendisini döndürüverdik...

Hehee :)

Kendinin Dünyada Sanalda Ters döndüğününde bence farkında değildir...eğer farkederse eminim Dünyanın döndüğünüde farkedecektir...

Nede olsa bir Terimleme vardır...

Görmek ile Görebilmek arasında FARK var diye ...İŞTE BU FARK..

İnsanın Güzelliğe nasıl baktığıyla ilgiliymiş..

Böyle.

Kaptan

Mecra Yazarı
Suud'lu ve Turkiye uzantisi olan Ebu Said El Yarbuzi - Selefi grup ( Almanya subesu Ebu Enes) Ay'a ayak basilmadigini, basildigini gosteren resim ve vidolarin gercegi yansitmadigini da iddia ediyorlar.