Suudi İmam Dünyanın Döndüğünü Reddediyor!

Kaptan

Mecra Yazarı
Suudi imam; Dünya Dönmüyor!

suud selefisi akli iste, dünya dönmüyormus
hatta gecende suud'un türki'ye subesi bir arkadas "uzaya cikildigi falan yok, hepsi yalan" demisti.

la havle, ne diyelim Allah akil fikir versin.

Aljazeera.com.tr'de yer alan habere göre, bir panelde öğrencilerin dünyanın sabit olup olmadığı yönündeki sorusunu yanıtlayan El Hayberi,
“ Dünya sabittir. Hareket etmiyor” dedi.

İmam, dünyanın dönmediği yönündeki fikrini, önündeki plastik su bardağıyla açıklamaya çalışırken “Bir kere bakalım, biz neredeyiz? Diyelim ki Serce havalanından uçakla Çin’e gidiyoruz. Dünya dönüyor dediniz değil mi? Peki Bana odaklanın şimdi, bu (su paketini gösteriyor) dünya. Eğer dünya dönüyorsa uçak havada durduğunda Çin'in uçağa doğru gelmesi gerekmez mi? Doğru mu yanlış mı? Eğer dünya aksi yönde dönseydi bu sefer de uçak asla Çin’e ulaşamazdı. Çünkü Çin de uçak gibi dönüyor olacaktı” dedi.

ihvanistanbul

AkhenAton
Ben tatmin oldum bu aciklamadan. Bence yer cekimi de yok gok itimi var. Yer bizi cekmiyor ama gok bizi yere dogru itiyor. Aksi olsaydi eger ayaklarimiz topraga degdiginde agaclar gibi kalirdik ama kanguru gibi ziplayabiliyoruz cunku hava latiftir.

Kaptan

Mecra Yazarı
Ben tatmin oldum bu aciklamadan. Bence yer cekimi de yok gok itimi var. Yer bizi cekmiyor ama gok bizi yere dogru itiyor. Aksi olsaydi eger ayaklarimiz topraga degdiginde agaclar gibi kalirdik ama kanguru gibi ziplayabiliyoruz cunku hava latiftir.

öyle ya "dünya'nin dörtte ücü suysa niye dökülmüyor" degil mi ihvan :)

kebîkec

İhvan Forum Üye
Sizden de bir şey kaçmıyor arkadaş :)

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Fetvalarıyla hayatımıza düzen verdiğimiz ulemâ bu işte.. O başka bu başka demeyin.. Dünyanın döndüğü gerçeğini fehmedemiyen bir beynin Kur'an ayetlerinden sağlıklı hükümler çıkartabileceğini mi sanıyorsunuz?

Bu arada @ihvanistanbul gök itimi tutar.. :)

Bu arada ben birisiyle tanışmıştım. Demişti ki, uzay bir boşluksa bu boşluk içinde Dünya'nın sabit durduğunu, uzayın bizim etrafımızda döndüğünü kabul edebiliriz, demişti.. Düz mantık bakarsan adam haklı gibi duruyor değil mi? Öyle değil işte. Dünyanın döndüğünün yüzlerce gözlemlenebilir delili vardır. Kutuplardan basık olması bir delildir. Kuniden akan suyun ekvatordan bu tarafa geçince ters yöne girdap yapması bir delildir. Mesela yeni öğrendim; bilim o kadar gelişti ki, Dünya'nın yazın, kışa nazaran biraz daha yavaş döndüğünü bile gözlemleyebiliyor. Sebebi ise kışın yaprakların yere dökülmesi, yazın yaprakların ağaçlarda olması.. Bu ağırlık dengesinin birkaç metre yüksekten aşağıya geçmesi sonucu meydana gelen yavaşlama ve hızlanmayı dahi ölçebiliyorlar.. Bu şaka falan değil haa..

Kaçak

Yeni
eskiden olsa acabamı derdim yani ....
ama vertigo denen şeyi yaşayınca , yok abi külli nevale dönüyor ...
şahidim çok pis dönüyor hemde ....
bu Adama bir vertigo şeysi yaşatmak lazım ....
rakınında ne olduğunu anlar eroininde ...
dönmenin şahını anlar ....

kebîkec

İhvan Forum Üye
Ya üstad şimdi hocanın hiç mi hatırı yok. Azıcık dursa ne olur yani. Hem nereye yetişiyor ki :) Geçenlerde zamanı 1 saniye durdurdular. Ne kaybettik. Sırf bu hocanın hatırına dünyayı da durdururlar görürsünüz. :gl

alanyali07

Kıdemli Üye
Dünya dönüyor ya ben mesela denizde sabit dururken kulaç atmıyorken bi bakmışım bulunduğum yerden teee nereye uzaklaşmışım.. :p hadi bunu da açıklasın SUUD imamı :D

şaka bir yana atmosferin de o dönen dünyaya dahil olduğunu anlayamamış bu gariban..
atmosferden çıkıp uzay gemisini durdursa o zaman dediği gibi çine de gelir dünyayı da turlar durduğu yerde .. :)

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Bu konu ile ilgili olarak bir iki haftadır izlemeye çalıştığım bir film vardı.

Sonunda dün izleyebildim, müsait olursanız izlemenizi tavsiye derim.

Film 2009 yapımı ve konusu M.S 350 li yıllarda geçiyor.

Filmde hristiyanlık geleli 350 sene olmuş, halk arasında paganlar (çok tanrılı inanışta olanlar) ile hristiyanlar arasındaki oran hristiyanlar ağır basmış ve pagan inancında olanlara karşı bir baskın gelme kontrolü yönetimi ele almaya çalışma söz konusu.

Filmdeki kahramanımız olan bayan yani Hypatia bir filozof, felsefeci.

Paganlar ile hristiyanlar arasındaki mücadele sürerken Filozof Hypatia'nın derdi ise dünya güneş gezegenlerdir.

Milattan sonra 350 li yıllarda bu mesele konuşulurken bilim adamlarının genel görüşü şu;

1- Dünya düzdür, yuvarlak olsa dünyanın yan tarafında bulunanlar yada alttakiler boşluğa düşüp giderlerdi.

2- Kainatın merkezi dünyadır. Her şey dünya çevresinde döner.

3- Yıldızlar gökyüzünde asılı dururlar.

4- Dünya dönüyor olsa idi yüksek bir yerden bir cismi bıraktığımızda tam hizasında yere düşmez dünyanın döndüğü tarafın tersine geriye düşerdi.

1650 Yıl öncesinin düşünce tarzı bu şekilde.

Filmdeki kahramanımız Hypatia ise bazı sorulara cevap bulmaya çalışıyor.

Neden yıldızlar aşağı düşmüyor da elimizdeki bir cismi bıraktığımızda yere düşüyor ?

Neden dünya dönüyorsa bıraktığımız cisimler dümdüz yere düşüyor da geri düşmüyor ?

Güneş mi dünyanın etrafında dönüyor yoksa dünyamı güneşin etrafında dönüyor ?

Dünya güneşin etrafında dönüyor ise mevsimler nasıl oluşuyor ?

Güzel bir film, kahramanımız 1650 sene önce bu soruları cevaplıyor.

Konu ile ilgili olduğu için yazdım.

Bu filmin bir bakış açısı. Diğer bir bakış açısı da ham softa hristiyanların diğer dinlere bakış açısı.

Diğer dinden olanlara saldırması...

Enteresan bir filmdi.

Selam ve dua ile...

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Filmin adı Agora

p8040869_p_v8_ac.jpg

Kaçak

Yeni
Bak şimdi oldu mu ...
kaç aydır flim seyretmiyordum , içime kurt düşürdün ...
kadın ve felsefe ...
güzel tema olmuş filmlere konu olacak cinsten ...

alanyali07

Kıdemli Üye
Bu konu ile ilgili olarak bir iki haftadır izlemeye çalıştığım bir film vardı.

Sonunda dün izleyebildim, müsait olursanız izlemenizi tavsiye derim.

Film 2009 yapımı ve konusu M.S 350 li yıllarda geçiyor.

..
bu filmi yeni mi izledin ..oooo Ebu nasıl bu zamana kadar gözden kaçırdın :)

Ebu Computer

Kıdemli Üye
bu filmi yeni mi izledin ..oooo Ebu nasıl bu zamana kadar gözden kaçırdın :)

Elimde binlerce film var ve sürekli yeni filmler geliyor.

Takip etmek zor.

Ama bu filmi beğendim. Kurgusu, karakterlerin rolü, kostümler aksesuarlar, mekanlar, müzikler kısacası hepsi uyum içinde.

Selam ve dua ile...

Kaçak

Yeni
Konular birleşince dünya dönmeyemi başladı ?
Dönmüyor kardeşim dönmüyor ...

adams77

Kanalizasyoncu
Hakketten yaa durdurun dünya 'yı inecek var...