Suudi Arabistan'da iskambil şampiyonası

cahid

Kıdemli Üye
Okursun elbet geri dönersen.
Benim derdim şahıs bazında birini yüceltmek falan değil, kim olursa olsun, git gelleri olmuştur,
iradesinin idrakinin zayıf yahut güçlü olduğu dönemler olmuştur, normal vasıflı insanları bırak diyelim hadi,
ilahi görev v'az eden peygamberlerler bile yaşamıştır, nitekim vahyin kesildiği dönemde, Varaka 'nın vefat ettiği,
yıllara yaygın uzunca bir süre vahiy ile irtibatı kesilen peygaberin ölmek isteyecek, canına kıymak isteyecek kadar
daraldığı ve depresyona girdiği nakillerle ulaşmış.

Burada dile getirmek istediğim husus Atatürk özelinde konuşmak değil, kaldı ki konuşmak gerekse de hassaten severim, saygı duyarım kendisine,
ama mesele bu değil, mesele şu ki..
Kendi hizbini aidiyetinin söylemini, görüşünü insanın gönlüne hitap ederek, hikmetle, hilimle dile getirebilecek kalite ve vizyon sahip olmayan insanların,
münazara algısının saldırganlık ve salya saçmak olduğuna dikkat çekmek olduğunubu,
bunu yaparken de dönüp eleştirdiği hususta kendi evinin leş gibi olmuş bahçesine bakmadan komşusunun evine paldır küldür saldırması,
kendi acziyet ve çelişkileri gündeme getirildiğinde de yapay bir hikmet ve saçmasapan tevillerle karşısındakinin aptal olduğu varsayımıyla durumu kurtarma çabalarına bürünmeleri, tam bir rezalet, trajikomedi, bu ruh halleriyle yaşayan insanların kaybolan yıllarına, geçirdikleri her dakika ziyan, o prangadan kurtulamadıkları için sürekli patinaj içindeler ama kendi paradokslarından kurtulmaları mümkün değil, çünkü gerçeğe hakkını vermek yerine, kendi doğrularını delillendirip canhıraş savunma derdinler.

Mesele kişiler değil, mesele görüşler, stiller kardeş.
He bu arada, Atatürkün milli mücadele döneminde millet uğruna kımıldayıp geçirdiği bir günü, bir mollanın bir ömür boyu kıldığı nafileye,
tuttuğu oruca, çektiği tesbihe tercih ederim, deist, meist, kendi inandığı yaratıcısı ne ise işte, ona rahmet etsin, hakkıyla karşılığını versin.

Bugün bir adam yok cemaat evinde kaldı diye hayatını karartan,
dün Hocaefendi Türkiyenin en büyük değerlerinden biridir, susun saygı duyun hadsiz köpekler diye
vatansever adamlara şarlayan Akp tayfası, bugün bulsa lider tayfasının hepsini asar keser,
Bir milletin komple yok olma, çoluk çocuk bugün ortadoğuda olduğu gibi bir milletin mandası, köpeği
olma mücadelesine dil uzatıp, milli mücadeleye destek verenleri küfürle, katillerini emreden fetvalar veren,
ingiliz mandasına ve halifeye itaat etmeyene kafir fetvaları çıkaran o mehşhur meşhur şapkacı başı hocalara
o verdiği iğrenç fetvaları istiklal mahkemesinde uygulayan zalim oluyor, hadi oradan be....

Bu kadar.

Allah'tan (c.c.) başka ilahlar mı var sana göre de olmayan şeye duâ ediyorsun. Şu cümleleri aklı başında ve şuurlu olarak sarf eden kimse dinden çıkar. Senin gibi İskilipli Atıf Hoca'lara dil uzatan bir adamın da pek itikâdi bilgiye sahip olmasını beklememek gerek.

"bizim devlet idaresindeki ana programımız, chp programıdır. bunun kapsadığı prensipler, idarede ve siyasette bizi aydınlatıcı ana hatlardır. fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır. biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz.”

Bu sözleri hazmeden kimselerin Kur'an ve vahiy konusunda söz söyleme hakkı yoktur!!

ihvanistanbul

AkhenAton
sanılan demeseydi belki tevili olurdu.

Bu sözü söyleyenin ilahi kitapların Allah'tan olduğuna dair şüpheleri olduğunu gösterir.

Esasında edilebilir. Enel Hak! sözü nasıl tevil ediliyorsa bu da edilir. -sanılandan- kasıt Kuranı kerim değil bu bana ilhamla/emirle/nida ile yazdırıldı diye bahsedilen kitaplar denilebilir. böylelikle ilahi kitaba yapılan atıf düşmüş m.kemal kafirlikten kurtarılmış olur da bu tevil zorlamadır, yanlıştır derseniz itirazım yok zaten tevil için söylemedim sadece sevdiğimiz birisi bu sözü sarfetseydi bu şekilde davranırdık demek için söyledim :)

lafons7275

Kıdemli Üye
Esasında edilebilir. Enel Hak! sözü nasıl tevil ediliyorsa bu da edilir. -sanılandan- kasıt Kuranı kerim değil bu bana ilhamla/emirle/nida ile yazdırıldı diye bahsedilen kitaplar denilebilir. böylelikle ilahi kitaba yapılan atıf düşmüş m.kemal kafirlikten kurtarılmış olur da bu tevil zorlamadır, yanlıştır derseniz itirazım yok zaten tevil için söylemedim sadece sevdiğimiz birisi bu sözü sarfetseydi bu şekilde davranırdık demek için söyledim :)

ben davranmam, şeriat neyi emrediyorsa gereğini yaparım.

ihvanistanbul

AkhenAton
ben davranmam, şeriat neyi emrediyorsa gereğini yaparım.

Öyle olmadığını ikimizde biliyoruz dostum lafons. Belki şimdi öyledir ona bir şey diyemem ama evvel zaman içinde öyle değildi. Ne kadar çok öyle dedim. Sahi böyle diyerek mesajları bitiren üyemiz vardı.

böyle.

Hakperest

Kıdemli Üye
"bizim devlet idaresindeki ana programımız, chp programıdır. bunun kapsadığı prensipler, idarede ve siyasette bizi aydınlatıcı ana hatlardır. fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır. biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz.”
Laikliğin din üstü olduğuna ve gerekliliğine değinmiş
Bu sözün sahibi vahyi kabul etse bile, bu fikir üzre ölürse islamla alakası yoktur
Zahir budur ancak ne döndü, takiyye mi yaptı Allah cc bilir

cahid

Kıdemli Üye
@ihvanistanbul lafons ve hakperest cevabı vermiş zaten bana gerek kalmadan. Ezcümle "şeriat zâhire göre hükmeder kimsenin kalbini açıp bakmakla mükellef değiliz".

Not : Çelebiler de zaten yazı içerisinde deist olabileceğini söyleyip üstüne bahsi geçen kimsenin inandığı "ilah"a (olmayan ilah) duâ etmiş..

Yahayy

Kıdemli Üye
@ihvanistanbul lafons ve hakperest cevabı vermiş zaten bana gerek kalmadan. Ezcümle "şeriat zâhire göre hükmeder kimsenin kalbini açıp bakmakla mükellef değiliz".

Not : Çelebiler de zaten yazı içerisinde deist olabileceğini söyleyip üstüne bahsi geçen kimsenin inandığı "ilah"a (olmayan ilah) duâ etmiş..

Çelebiler değil benim.
Senin cehalet, sığlık sınırlarını aşamam ama yine de biraz zorlayayım.
6.Yüzyıldan öncesine gittiğinde de şimdi senin El-İlah/Allah diye çağırdığın ilahı kimse tanımıyordu,
hatta senin Allah'ın peygamberi olarak saydığın peygamberler de,
Musa'nın, İsa'nın inandıkları ilahı Allah diye çağırdıklarını düşünmüyorsun değil mi?
Yok öyle düşünüyorsan, senin cehaletin ala vezni rezalet seviyesinde,
ne tarih okursunuz, ne felsefe, ne dinler tarihinden haberiniz var ne bişeyden.
Önünüze konulan bir kap uyduruk bilgiyle aç ruhlarınızı güden baronlara teslim olmuşsunuz.

Gözlerinizi açın biraz kitabullahı okuyun, tarih,sosyoloji, felsefe, mantık ne biliyim bişeyler okuyun.
Dünya üzerinde hatasız kusursuz, çelişkisiz, İslamın tam tanınımının yapılabildiği (!)
eşi benzeri bulunmayan Ehli sünnetin bir toplulukta doğma piyangosu size çıktı, kaç milyar insandan
Allah sizi seçti, ehli sünnet bir anadan babadan doğdunuz, bu gazla Cenneti Ala'nın en şerefiyeli yerine kadar gideceksiniz,
zannız bu, hayır hiç acaba bile demiyorsunuz, arkadaş ben sadece bulunduğu yolu canhıraş savunan buldumcuğun biriyim,
demek yahudi bir anadan babadan doğdam bugün filistinde pis müslümanlar diye haykıran kippalı bir Yahudi olacaktım diye bile sorgulamak aklınıza gelmiyor.

Özetle yaratıcı, ezelden beri hep aynı yaratıcı idi, kendisi de diyor ki, ister Araplar gibi El-İlah/Allah diyin, ister yahudiler gibi Rab, Rahman diyin,
hangi isimle çağırırsanız o yaratıcı benim diye.
Sizin bugün o yaratıcıya Tengri yerine Allah demenizin sebebi Muaviye döneminde Horasana atanan Kuteybe Bin Müslim denen
cihatçı Arap çapulcusunun, usul usul ipek,yün,hayvancılık yapıp kendi hallerinde yaşamaya çalışan
senin Türk atalarına barbarca saldırıp Talkan ormanlarına cesetlerini asıp, kadınlarını, çocuklarını asimile etmesidir.
Türkler birlik olup direnebilseydi, bugün o ordulara ve Araplara ağız dolusu lanet eden bir Tengrici olacaktın.

Bunları söyleyen birinin akaid bilgisinin çok zayıf olduğu ortadaymışmış (!) yahu güldürmeyin adamı be, akaidmiş,
günümün yarısı bazen tefsir,ders vs dinlemekle geçiyor, dinlerken yalın bir zihinle öğrenmek, bilgiye ulaşmak için okur dinlerim ben
sizin gibi tapınma duygularımı tatmin etmek için değil.

Kaptan

Mecra Yazarı
Eskiden Kur'an okuyunca imanımız artardı, şimdilerde ise birilerinin tartisma kültürü ve kufru artırıyor.

Her an Mekke'de yaşar gibi yaşamak mümkün değil elbette. Sahabe dahi zaman zaman bundan muzdarip olmuş "Allah Resulünün huzurunda olduğumuz sırada cennet ve cehennem söz edilir, sanki gozlerimizle görmüş gibi oluruz. Oradan ayrılıp çoluk çocuğumuza, bağ bahcemize karışınca çoklukla unutup gidiyoruz " demişlerdi.

Yani ezilip buzuldukleri zamanlari oldu ama asla imanlarını kaybetmediler.

Bizlerde de oluyor, imanımızın artıp eksilebiliyor, bugün çok heyecanlı, istekli, arzuluyken yarın daha durgun, isteksiz olabiliyoruz.

Yalnız buradaki durum öyle birsey degil. Şu yazılanları okuyorum da Sübhanallah! Acayip yorumlar, marjinal çıkışlar, ipe sapa gelmez fikirler.

Demek ki okumalarımız bizi daha iyi bir müslüman yapmaya yetmiyor, bunu anladım.

Son düzenleme:

Hakperest

Kıdemli Üye
Çelebiler değil benim.
Senin cehalet, sığlık sınırlarını aşamam ama yine de biraz zorlayayım.
6.Yüzyıldan öncesine gittiğinde de şimdi senin El-İlah/Allah diye çağırdığın ilahı kimse tanımıyordu,
hatta senin Allah'ın peygamberi olarak saydığın peygamberler de,
Musa'nın, İsa'nın inandıkları ilahı Allah diye çağırdıklarını düşünmüyorsun değil mi?
Yok öyle düşünüyorsan, senin cehaletin ala vezni rezalet seviyesinde,
ne tarih okursunuz, ne felsefe, ne dinler tarihinden haberiniz var ne bişeyden.
Önünüze konulan bir kap uyduruk bilgiyle aç ruhlarınızı güden baronlara teslim olmuşsunuz.

Gözlerinizi açın biraz kitabullahı okuyun, tarih,sosyoloji, felsefe, mantık ne biliyim bişeyler okuyun.
Dünya üzerinde hatasız kusursuz, çelişkisiz, İslamın tam tanınımının yapılabildiği (!)
eşi benzeri bulunmayan Ehli sünnetin bir toplulukta doğma piyangosu size çıktı, kaç milyar insandan
Allah sizi seçti, ehli sünnet bir anadan babadan doğdunuz, bu gazla Cenneti Ala'nın en şerefiyeli yerine kadar gideceksiniz,
zannız bu, hayır hiç acaba bile demiyorsunuz, arkadaş ben sadece bulunduğu yolu canhıraş savunan buldumcuğun biriyim,
demek yahudi bir anadan babadan doğdam bugün filistinde pis müslümanlar diye haykıran kippalı bir Yahudi olacaktım diye bile sorgulamak aklınıza gelmiyor.

Özetle yaratıcı, ezelden beri hep aynı yaratıcı idi, kendisi de diyor ki, ister Araplar gibi El-İlah/Allah diyin, ister yahudiler gibi Rab, Rahman diyin,
hangi isimle çağırırsanız o yaratıcı benim diye.
Sizin bugün o yaratıcıya Tengri yerine Allah demenizin sebebi Muaviye döneminde Horasana atanan Kuteybe Bin Müslim denen
cihatçı Arap çapulcusunun, usul usul ipek,yün,hayvancılık yapıp kendi hallerinde yaşamaya çalışan
senin Türk atalarına barbarca saldırıp Talkan ormanlarına cesetlerini asıp, kadınlarını, çocuklarını asimile etmesidir.
Türkler birlik olup direnebilseydi, bugün o ordulara ve Araplara ağız dolusu lanet eden bir Tengrici olacaktın.

Bunları söyleyen birinin akaid bilgisinin çok zayıf olduğu ortadaymışmış (!) yahu güldürmeyin adamı be, akaidmiş,
günümün yarısı bazen tefsir,ders vs dinlemekle geçiyor, dinlerken yalın bir zihinle öğrenmek, bilgiye ulaşmak için okur dinlerim ben
sizin gibi tapınma duygularımı tatmin etmek için değil.
Biz Allah cc a tapınma için okuruz
Sen okumanı dinler nasıl gelişti diye oku bizi bağlamaz

En güzel isimler Allahındır ve vahiyle kendini bize tanıtmıştır hangi dilde adı ne önemli değil
Biz khuda deriz mesela, beriki yezdan der mühim değil
Vahyi es geçip tapınılmayan tanrı ise Allah desen bile müşriklerin uzak tanrı, deist tanrı anlayışıdır
Ha putları eş koştun ha antropolojiyi ha comtenin bilim dinini farketmez

çelebiler

Kıdemli Üye

Yok ben Atatürk'ün Müslümanlığından şüphe etmeden alemlerin rabbi olan Allah'a dua ettim.

cahid

Kıdemli Üye
@Yahayy deisti de ateisti de bizim gözümüzde ve bütün müslümanların indinde kâfirdir. Kâfirlerin inandığı ile bizim inandığımız arasında fark var. Biz eşi benzeri ortağı olmayan Allah'a inanırız ve inancımızın belgesi Kur'an'dır. Deistler İslam'ı , cennet cehennemi , Peygamberleri reddeden bilim ve aklı putlaştıran kimselerdir. Bunlarla biz aynı şeylere inanmadığımız gibi yaratıcının tek olması dışında ortak bir noktamız yoktur da olamaz da. Biz tevhide inanırken onlar yaratıcı olarak kabul ettiklerine bilim ve aklı da ortak koşarlar. Biz bilim ve aklı da vahiy merkezli değerlendiririz. Senin gibi kitap okuyacağımıza, günlerce vaktimizi boş şeylere harcayacağımıza hiç kitap okumayalım daha iyidir. Okuduğun kitaplar seni kendini İslam üstü gören şahsiyetleri savunmaya yönlendiriyorsa benim gözümde çöp hükmündedir. Dinsiz filozofların fikirlerini okuya okuya Allah'ın kâinatında Allah'ı hayatından çıkaran varlıklarla aynı görüşleri savunmaya başlamışsın da haberin yok. Kitabı okuyacaksan , kâinatı okuyacaksan eşi benzeri ortağı olmayan tek olan Allah'ın hayat nizâmı olarak gönderdiği Kur'an'a göre Peygamber örnekliğinde okuyacaksın. Bunun dışında okudukların yazanların şahsi görüşleri dışında bir şey değildir. Kur'an ve sünnetle mutabık ise alırız değilse çöpe atarız.

Müslüman bir anne babadan doğduğumuz için ne kadar şükür etsek azdır. "Sen, sevdiğini doğru yola eriştiremezsin, ama Allah, dilediğini doğru yola eriştirir. Doğru yola girecekleri en iyi O bilir." (Kasas 56) Ehl-i sünnet bizim ya da kimsenin tekelinde değil isteyen o dâireye dahil olabilir. Cennete gidip gitmeyeceğimizin garantisi yok ama Allah'tan (c.c.) ümidimizi de kesmiyoruz. Bununla birlikte deistlerle aynı safta yer almadığımız için de şükrediyoruz!!!

cahid

Kıdemli Üye
Eskiden Kur'an okuyunca imanımız artardı, şimdilerde ise birilerinin tartisma kültürü ve kufru artırıyor.

Her an Mekke'de yaşar gibi yaşamak mümkün değil elbette. Sahabe dahi zaman zaman bundan muzdarip olmuş "Allah Resulünün huzurunda olduğumuz sırada cennet ve cehennem söz edilir, sanki gozlerimizle görmüş gibi oluruz. Oradan ayrılıp çoluk çocuğumuza, bağ bahcemize karışınca çoklukla unutup gidiyoruz " demişlerdi.

Yani ezilip buzuldukleri zamanlari oldu ama asla imanlarını kaybetmediler.

Bizlerde de oluyor, imanımızın artıp eksilebiliyor, bugün çok heyecanlı, istekli, arzuluyken yarın daha durgun, isteksiz olabiliyoruz.

Yalnız buradaki durum öyle birsey degil. Şu yazılanları okuyorum da Sübhanallah! Acayip yorumlar, marjinal çıkışlar, ipe sapa gelmez fikirler.

Demek ki okumalarımız bizi daha iyi bir müslüman yapmaya yetmiyor, bunu anladım.

Okumak var okumak var Kaptan. Her okumak anlamak için yetmiyor demek ki. Allah (c.c) cümlemizi okuduğunu anlayanlardan eylesin. Amin.

cahid

Kıdemli Üye
Yok ben Atatürk'ün Müslümanlığından şüphe etmeden alemlerin rabbi olan Allah'a dua ettim.

Kişiler karışmış ama "[FONT=&quot]Dünyaca bilinmektedir ki, bizim devlet yönetimimizdeki ana programımız, Cumhuriyet Halk Partisi programıdır. Bunun kapsadığı prensipler, yönetimde ve politikada bizi aydınlatıcı ana çizgilerdir. Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya yaşamdan almış bulunuyoruz.[/FONT][FONT=&quot](Alkışlar)" (https://www.tbmm.gov.tr/tarihce/ataturk_konusma/5d3yy.htm ) bu sözleri sarfeden kimsenin müslümanlığından şüphe etmiyorsunuz yani pes doğrusu... [/FONT]

Kaptan

Mecra Yazarı
Aziz Nesin bile anladi bazi arkadaşlar hala anlayamadi. Ne demişti hatırlayın;

"Gerçek müslüman Atatürk'ü sevemez. Seviyorsa ya almaktır ya da sahtekar".

Ve ekliyor;

Çünkü Atatürk müslümanlar açısından sevilecek birşey yapmadı.

Ben demiyorum Aziz diyor. Işıklar içinde yatsın.