Suriyeli çocuğun acı dolu sevinci

İlim Talebesi

Yasaklı
Suriyeli bir çocuk, ailesiyle yiyecek bir şeyler bulmak için gittiği halde karıştırdığı çöpten salatalık çıkınca sevinçten havaya uçtu.

suriyeli_cocugun_aci_dolu_sevinci_h243012.jpg

Antalya'da, ayaklarında terlikle, çorapları bile bulunmayan çocuklar atık sebze ve meyveleri toplamak için çöp konteynerlerine girdi. Konteynerin içinde bir süre çöpleri karıştıran Suriyeli bir çocuk, daha sonra dışarı çıkarak bulduğu salatalıkla annesine koştu. İsmi bilinmeyen erkek çocuğunun elindeki iki adet salatalıkla annesine koşarken yaşadığı sevinç yüzüne yansıdı.

suriyeli%201.jpg

sureyeli%203.jpg

suriyeli%202.jpg

elbiss

Ordinaryus
Benim anlayamadığım bu ailelere kira yardımı ve geçinme yardımı verilmiyor mu ?...ki genel manasıyla şehirde kalan ailelere bu yardımlar veriliyor....eğer geçimlerini sağayamayacak kadar idameleri zor ise bu insanlar bulunup kamplara yerleştirilmeleri gerekiyor...olmuyor Böyle...

Aileler kendi zorluklarını çocuklarını daha gencecik yaşta çektirmemeleri gerekiyor...kaldı ki yemek için sevindiği ürünler sağlık ve hijyen açısından da büyük sıkıntı...Aileler bu konuda kendilerini düşünmüyorlarsa çocuklarını düşünmek zorundalar...bu konuda Suriyeli güzel insanlara konu ve içerikler anlatılmalı diye düşünüyorum...

Şahsen resimdeki portreyi ve sahneyi gördüğümde yüreğim burkuldu.....İnsanları Böyle çaresiz şekilde görmek istemem kaldı ki çözümler dünyada halen varken..

Böyle.

elbiss

Ordinaryus
Esas mesele ve sorunun ana kaynağı bizim yerli evsiz barksız insanlarımızda onların bir çogu halen soguk hava şartlarında dışarda kalmayı seçmeleri yada kimsesizler yurduna yerleşmemeleri oldukça sorun....

Bundan 2 yıl evveldi geçimini topladığı kartonlarla sağlayan ve üzeri başı kir olan orta yaşlı bir beyfendiyi gördüğümde uzaktan izlemek istemiştim...bu izlenimlerimde kendi karnının açlığını düşünmeyen bu beyfendi elindeki ekmeginden koparıp ve birde elinde bulunan salamın yarısını koparıp kediyle yemeğini paylaşması çok onur vericiydi....

Dışarıda yatıp kalktıgı her haliyle oldukça belliydii..elleri oldukça kirliydi kirlilik sabitleşmiş halde yüzüne ve saçlarına vurmuştu fakat benim gözümde yaptıgı davranışla hepimizden oldukça temiz saf ve onurluydu....belki gün içerisinde yanından geçen insanlar ondan hoşnut olmayacak derecedeydi fakat ÖYLE bir PAYLAŞIM yapmıştı ki o anını görmek dünyalara bedeldi...

Durdum düşündüm çok şükür ALLAH ım dedim halen İNSANLIK ölmemiş o zaman halen yapılacak birşeyler var dedim...umarım vardır yanılmıyorumdur..

Soguk havalarda kalan KEDİLER KÖPEKLER İÇİN sizlerden ricam bu kış ortamlarında onlara bir tas da olsa sıcak yemeklerinizden paylaşabilmenizdir....Maglum şehirler modernleştikçe çöp kovalarıda kapaklı oluyor....hele ki bu KIŞ SOĞUKLAR ında KAR altında yemek bulabilmeleri çok zor oluyor...

Bu konuda tüm DÜNYA İNSANLARINI duyarlı olmaya davet ediyorum....yaşatılacak bir can BİN umut demektir....Sizin karnınız tokken dışarıdakilerde AÇIKMASIN....

Böyle.

İlim Talebesi

Yasaklı
elbiss Suriye bizim ayıbımızdır.Ensar -Allah onlardan razı olsun- bizi görseydi yazıklar olsun derdi.