Suriye İçin Yeni Diplomasi Planı Devrede

spesifik

آزادی قید و بند
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
24,861
Tepkime puanı
4,103
Puanları
113
Konum
Hayâlistan/bul
BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura'nın mayıs ayından itibaren taraflarla ayrı ayrı görüşerek yeni bir diplomatik girişim başlatmayı planladığı belirtildi
NEW YORK - BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Cenevre Bildirisi'ni hayata geçirebilmek için gelecek aydan itibaren taraflarla görüşmeyi planladığı bildirildi.
BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, gazetecilere yaptığı açıklamada, konuya ilişkin henüz kimseye davetiye gönderilmediğini belirterek, Mistura'nın çatışan tarafların yanı sıra bölgesel ve küresel aktörlerle de bir araya gelmek istediğini vurguladı.
Mistura ve yardımcısı Remzi İzzeldin Remzi'nin başlatılacak süreçle ilgili taraflarla temas halinde olduklarını kaydeden Dujarric, Mistura'nın gelecek hafta BM Güvenlik Konseyi'ne de bilgi vereceğini söyledi.
"Çatışmalara derhal son verilmesi ile hükümet ve muhalefetin birlikte yer alacağı geçiş dönemi yönetimi oluşturulması" maddelerinin bulunduğu 2012'de kabul edilen Cenevre Bildirisi'nin hayata geçirilmesi için toplanan Cenevre-2 toplantısında taraflar uzlaşamamıştı.
Kofi Annan ve El-Ahdar el-İbrahimi'nin ardından bu göreve atanan Staffan de Mistura, geçen yıl "çatışmaların bölgesel olarak dondurulması" planını gündeme getirmişti ancak bu konuda da sahaya yansıyan bir uygulama gerçekleştirilemedi.
Suriye'de beşinci yılına giren iç savaşta 220 binden fazla kişi hayatını kaybetti.
AA
 

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Katılım
7 Şub 2012
Mesajlar
11,757
Tepkime puanı
490
Puanları
83
Suriye nerede Amerika nerede..? Suriye'den Amerika'ya ne..! Demokrasi mi sunacak..? Devam etsin daha ne diyeyim...
 
Üst