Sünni yaşamı nedeniyle İran'da idama mahküm edilen gencin mektubu

|SEÇKiN|

Profesör
İdama mahkum Müslüman: Allah'tan başka hiçbir güç ya da kuvvet yoktur.

idama-mahkum-musluman-allahtan-baska-hicbir-guc-ya-da-kuvvet-yoktur-h1462116521-771ba5.jpg

Sünni İslam yaşayışlarının yasak olduğu ve cezasının idam olduğu İran Cumhuriyeti'nde, idama mahkum olan bir Müslüman genç tüm ümmete mektup yazdı.

İran'da idama mahkum edilen sünni müslümanlardan Ferzad Honarjoo, bulunduğu hapishaneden bir mektup yazdı.

Yazdığı mektubunda, haksız olarak tutuklandığını ve daha sonra idama mahkum edildiğini dile getirdi.

Rajai Shahr hapishanesinden yazılan mektubunnda, "Ben her gün idamımı bekliyorum ama Allah'tan başka hiçbir güç ya da kuvvet yoktur." dedi.

İşte o mektup:

"Hamd, bütün gücün sahibi Allah'ın.

Ve bütün alemlere kılıç ile rahmet olarak gönderilen Peygamberimize selam ve salat olsun.

6 yıldır tutukluyum. İran hükümeti bir suçum olmadan beni Rajai Shahr cezaevinde tutuyor.

Ama buda onlara yetmedi ve bu yüzden beni ölüme mahkum ettiler ve yüksek mahkeme bunu onayladı. Şimdi benim ölüm cezam açıkça yazılı ve dosyamda yazılı.

Ben her gün idamımı bekliyorum ama Allah'tan başka hiçbir güç ya da kuvvet yoktur.

Ben inanıyorum ki hiçbir şey ölümü ne hızlandırabilir ya da geciktirebilir ve her insan bu dünyayı önceden belirlenmiş zamandan sonra bırakır.

Kardeşlerime sesleniyorum beni dualarınızda unutmayın ve benim için Müslüman olarak ve bir mümin olarak Allah'a dönmem için dua edin.

Kardeşiniz

Ferzad Honarjoo (Ebu Bekir)."

KaynaK

garip70

Ordinaryus
Rabbim kalbini İslama ısındırdıktan sonra başka yönlere çevirmesin inşallah ve canını alırken şehit olarak alsın. Rabbim yar ve yardımcısı olsun inşallah. Amin

|SEÇKiN|

Profesör
İdama mahkum Müslüman: Allah'tan başka hiçbir güç ya da kuvvet yoktur.

idama-mahkum-musluman-allahtan-baska-hicbir-guc-ya-da-kuvvet-yoktur-h1462116521-771ba5.jpg

Sünni İslam yaşayışlarının yasak olduğu ve cezasının idam olduğu İran Cumhuriyeti'nde, idama mahkum olan bir Müslüman genç tüm ümmete mektup yazdı.

İran'da idama mahkum edilen sünni müslümanlardan Ferzad Honarjoo, bulunduğu hapishaneden bir mektup yazdı.

Yazdığı mektubunda, haksız olarak tutuklandığını ve daha sonra idama mahkum edildiğini dile getirdi.

Rajai Shahr hapishanesinden yazılan mektubunnda, "Ben her gün idamımı bekliyorum ama Allah'tan başka hiçbir güç ya da kuvvet yoktur." dedi.

İşte o mektup:

"Hamd, bütün gücün sahibi Allah'ın.

Ve bütün alemlere kılıç ile rahmet olarak gönderilen Peygamberimize selam ve salat olsun.

6 yıldır tutukluyum. İran hükümeti bir suçum olmadan beni Rajai Shahr cezaevinde tutuyor.

Ama buda onlara yetmedi ve bu yüzden beni ölüme mahkum ettiler ve yüksek mahkeme bunu onayladı. Şimdi benim ölüm cezam açıkça yazılı ve dosyamda yazılı.

Ben her gün idamımı bekliyorum ama Allah'tan başka hiçbir güç ya da kuvvet yoktur.

Ben inanıyorum ki hiçbir şey ölümü ne hızlandırabilir ya da geciktirebilir ve her insan bu dünyayı önceden belirlenmiş zamandan sonra bırakır.

Kardeşlerime sesleniyorum beni dualarınızda unutmayın ve benim için Müslüman olarak ve bir mümin olarak Allah'a dönmem için dua edin.

Kardeşiniz

Ferzad Honarjoo (Ebu Bekir)."

KaynaK
Bu haberin üzerinden 4 küsur yıl geçmiş. Sünni kardeşimizin akibetinin ne olduğunu bilmiyorum ama, muhtelif konu ve mesajlarında sürekli İran güzellemesi yapan Kodoo adlı arkadaşımıza ithaf etmek geldi aklıma. İran üzerine toz kondurmayan kıymetli arkadaşımız oradaki sünni topluma yapılan zulüm ve aşağılama politikaları konusunda ne düşünür merak ederim.

Not: Üzerinden bunca zaman geçen bir konuyu hortlatmak gibi bir adetim olmamasına rağmen merakımın hassasiyetine binaen özrümü de kabul edersiniz inşaallah. :)

Hakperest

Kıdemli Üye
شاهو ابراهیمی بعد از گذشت دو سال که از انتقال او به زندان رجایی شهر کرج می‌گذرد هنوز اجازه ملاقات با همسرش را به‌دست نیاورده.»
وی در پایان خاطرنشان کرد: «اتهام این افراد که موجب صدور حکم شد اقدام علیه امنیت کشور از طریق ارتباط با گروههای سلفی عنوان شده که ایشان در تمام طول دادرسی اتهامات انتصابی را تکذیب کرده‌اند.»

Selefi örgüt üyeliği ile ülke emniyetini tehlike altına alma suçlaması var. İthamları red etmişler mahkumlar.
Son nakledildiği zindanda 2 yıl boyunca eşiyle görüştürülmemiş;
Hatta idam öncesi akrabaları ile görüştürülmemiş.

Görünen o ki Şii olmayan halk baskı altına alınmış.
Bununla yetinilmemiş akrabalarına duygusal işkence de yapılmış.
Eşiyle görüştürülmeme ne ya..

Kaynak(ve haberin tamamı)

Not: haber kaynağı kimlerin bilgim yok, savundukları fikirler nedir bilgim yok ve beni bağlamaz. Ayrıca iddia ve isnadları bilmiyorum ben sadece bu kaynağa göre yorum yaptım.

kodoo

Asistan
İran övgüye layıktır. Ve benim foruma geri dönüş amacım İran filmlerinden beğeneceklerinizi paylaşmaktır. Siyaset konuşmaya lüzum görmüyorum. O yüzden kendi açtığım konularda siyaset yapmışsam benimle siyaset konuşman mantıklı olur, başka başlıklarda adımı getirerek dedikodu yapmanın da lüzumu yoktur.

Bu tür sözde haberlere gelince. Kaynak lazımdır. Yani bir kişiyi sırf sünni olduğu için öldürüldü derseniz saçma olur. İran'da milyonlarca sünni var, neden idam edilmiyorlar? İran'daki İslam kanun ve nizamda idamın başlıca sebepleri vardır; ADAM ÖLDÜREN BİRİSİNİ MAKTÜLÜN AİLESİ DE AFFETMEZSE KISAS GEREĞİ ÖLDÜRÜLMESİ, TERÖRİSTLİK, TECAVÜZCÜLÜK..vesaire.

Eğer böyle bir idam yapılmışsa yani, bu suçlardan birisini işlemiş olmalı. Sünnilik adını kullanarak bunu yapması ve karşılığında idam edilmesi onu masum, İran İslam Cumhuriyetini suçlu kılmaz. İran'da Cündullah, Sipah-ı Sahabe gibi Işid zihniyetli ve Pakistan merkezli terör örgütleri vardır. Bunlar kendi fikirlerine uymayan sünni ve şii alimleri şehid etmektedir. Pekala onlardan birisi de olabilir bu şahıs.

İki dakikalık şu klibi izlerseniz faideli olacaktır:

Görüldüğü üzere; İran'da sünni-şii İslami Vahdeti savunan sünni alimler; tekfirci örgütler tarafından hedef alınmaktadır. Bu örgütler İran Devrim Muhafızlarına saldırı düzenlediği gibi Sünni alimlere de saldırmaktadır. Özellikle Sistan-Belücistan ve Kürdistan eyaletlerinde aktiftir bu tekfirciler.

Ben Van'da ikamet ediyorum. Bazen yöreden arkadaşlar gelip "İran bir genci Kürt olduğu için asıyor" diyorlar. Saçmalamayın. Kürt olduğu için asılır mı? Muhtemelen PJAK teröristidir ve aldığı direktiflerle; ırkçılığı reddedip vahdeti savunan bir mamustayı (Kürt İslam alimi) şehid etmiştir. O yüzden kısas uygulanıyordur. İşin ilginç tarafı; kafatasçı Türk faşisti gençler de İran'ın PKK'yı desteklediğini iddia ediyor. Böyle bir şey olabilir mi? İran aynı zamanda hem Kürtleri katletsin, hem de silahlandırsın? Bunlar mesnetsiz birer iddiadan öteye gidemiyor. İran, Kürtlerin de hamisidir, lakin Kürtleri İran'dan ayırıp ayrı ve ateist bir devlet kurmasına çalışan ve bu amaçla mamustaları şehid eden sözde Kürtleri de asmaktadır. Benzer şekilde İran sünnilerin hamisi iken (ki hem ülke içerisinde hem de Filistin, Bosna gibi ülkelerde buna şahid oluyoruz), sözde Belüç halkına ayrı bir devlet kurmak amacı ile İran Devrim Muhafızlarına saldırı düzenleyen BAE ve Suud destekli, Pakistan merkezli Cündullah terör örgütüne de göz açtırmadı, açtırmıyor.

Laik/Dinsiz hükümetlerde bile isyan etmiş FETÖ gibi terör örgütü üyelerinin yaptıkları katliam ve yıkım sebebiyle idam edilmesini savunan bizler; şu veya bu mezhep de olsa sonuçta Şeriat ile yönetilen İslam Devletlerinde isyan edip kan dökmüş terör örgütü üyelerinin idamını neden savunmalaylım?

Sonuç olarak; Türkiye'de muhatap kesime göre çıkarılan-uydurulan: "İran Sünnileri katlediyor", "İran Kürtleri idam ediyor", "İran Türkleri eziyor" (ve hatta İran'dan Türkiye'ye kaçmış bazı dinsiz-imansız, namazsız-niyazsız, it-kopuk Fars ırkçılarının "İran rejimi Arapçıdır, Farslara zulmediyor. Bize ne Filistin'den. Ülkemizin kaynakları neden Hamas'a, İslami Cihad'a akıyor. İran Farsları düşünmüyor. Şah rejimi geri gelsin." demelerini dahi gördüm) gibi iddialar algı oluşturmak içindir. Çünkü İran İslam Cumhuriyeti Kürtleri de, Farsları da, Türkleri de, Türkmenleri de, Arapları, Belüçleri de.. Sünnileri de birbirinden ayırt etmiyor. Hatta azınlık olmaları sebebiyle verilen haklar daha fazladır. İşte İran'da sünnilerin durumunu sünnilerden dinleyin, izleyin. O da olmadı şudur şurası, pasaport alıp pandemi bitince gidin. Vizeye gerek yok. Ben şahsen çocuklarımı alıp gittim Tebriz'e. Farsça bilmeye gerek de yok. Herkesle gayet Türkçe konuşup anlaştım.

Mısırlı bir gazetecinin İran gezisi.. Sünnilerle birlikte namaz kılması.. Sünni alimlerle görüşmesi..

kodoo

Asistan
Ayrıca madem eski başlıkları yeniden diriltiyorsunuz. Şu ve benzer başlıkları da diriltiniz:

Forumunuzun üyeleri, belki de sizler, siz derken şahsen siz değil.. ama belki başka üyeler bilmiyorum (sonuçta YeniOsmanlı, Manifesto, Agbi, AğlamaKaranfil... gibi onlarca kişi vardı FETÖ'yü savunan. Belki isim değiştirip geri geldiler), "Samanyolu TV'yi İran'a tokat attı" diye savunup o dönemde dahi "Cennete giden yol İran'dan geçse ben o yoldan gitmem" diyecek kadar şerefsizlik yapabilen FETÖ terör örgütünü överken. Biz FETÖ'nün hain olduğunu, İslam Dünyasında ayrılık çıkarmak istediğini söylüyor, İslam Ümmetinin birleşmesi gerektiğini söylüyorduk. Yani ben 40 yıldır ne isem oyum. Fikirlerim değişmiş değil. Ama siz değişkensiniz. 90'larda şeriatçı.. 20 sene önce FETÖCÜ, Süleymancı.. 15 sene önce demokrat.. 10 sene önce Adnan Oktarcı.. 5 sene önce Kuytulcu.. Bugün Menzilci.. Laik.. Yarın da başka bir şey.. Belirli-sabit doğrularınız olsun.. Ondan sonra benimle siyaset tartışmayı düşünün.

Son düzenleme:

kebîkec

İhvan Forum Üye
Ayrıca madem eski başlıkları yeniden diriltiyorsunuz. Şu ve benzer başlıkları da diriltiniz:

Forumunuzun üyeleri, belki de sizler, siz derken şahsen siz değil.. ama belki başka üyeler bilmiyorum (sonuçta YeniOsmanlı, Manifesto, Agbi, AğlamaKaranfil... gibi onlarca kişi vardı FETÖ'yü savunan. Belki isim değiştirip geri geldiler), "Samanyolu TV'yi İran'a tokat attı" diye savunup o dönemde dahi "Cennete giden yol İran'dan geçse ben o yoldan gitmem" diyecek kadar şerefsizlik yapabilen FETÖ terör örgütünü överken. Biz FETÖ'nün hain olduğunu, İslam Dünyasında ayrılık çıkarmak istediğini söylüyor, İslam Ümmetinin birleşmesi gerektiğini söylüyorduk. Yani ben 40 yıldır ne isem oyum. Fikirlerim değişmiş değil. Ama siz değişkensiniz. 90'larda şeriatçı.. 20 sene önce FETÖCÜ, Süleymancı.. 15 sene önce demokrat.. 10 sene önce Adnan Oktarcı.. 5 sene önce Kuytulcu.. Bugün Menzilci.. Laik.. Yarın da başka bir şey.. Belirli-sabit doğrularınız olsun.. Ondan sonra benimle siyaset tartışmayı düşünün.

Van kahvaltısı ısmarla millete. Sofrada ne varsa tek başına yemişsin çok enerjik olmuşsun. :) Eski defterleri açmanın kimseye faydası yok. Eski hal muhal ya yeni hal ya izmihlal :) Dünya gerçekten değişti. Kırk yıllık benim diyenler bile 39 yıl önceki kendileri değiller...

İranın ve dahi Çinin bile övgüye layık tarafları vardır. Hakkını teslim ederiz. Yerilecek yerleri de vardır haddimizce yereriz. Uçlarda dolaşmak çatışmayı doğruryor ki sen de buna değinmişsin zaten.

2811

Okumadıysan müsait bir zamanda okumanı tavsiye ederim. Özellikle haritaları incelersen tam konuya açıklık getirir sanıyorum.

kodoo

Asistan
Not; İran aleyhindeki herhangi bir haberde Hucurat Suresi 6. ayetteki emre uymak gerekir. İşin doğruluğu araştırılmalıdır. Çünkü haberi size getiren kişi şahsen fasık olmasa da, onun da bu sözümona haberi aldığı aktarma zincirinin halkalarından birisi fasık olabilir. O yüzden ayetin hükmü devamlı geçerlidir. Farsça araştırma yapamadınız, yani bir de diğer tarafı dinleyemediniz diyelim. Mantık yürütünüz.

Örneğin bu yalan haberde;

1- Madem İran sünnilere zulmediyor ve seslerini kesiyor. Neden hapiste tuttuğu kişiye mektup, röportaj, bildiri hakkı versin? Hem de dünya halklarını kendi aleyhine çevirecek bir bildiri. Sırf bu bile, bu bildirinin böyle bir şahsın, tabi varsa, adına başkası tarafından yazıldığına delildir.

2- Haberde(?) geçen isim şöyle: "Ferzad Honarjoo (Ebu Bekir)". Şimdi mantıklı olalım, sıradan bir sünni vatandaş neden kendi adını beğenmesin. Yanına bir takma isim koysun? Belli ki bir terör örgütü üyesi bu. Ve dağdaki lakabı da Ebu Bekir.

Son düzenleme:

kodoo

Asistan
Van kahvaltısı ısmarla millete. Sofrada ne varsa tek başına yemişsin çok enerjik olmuşsun. :) Eski defterleri açmanın kimseye faydası yok. Eski hal muhal ya yeni hal ya izmihlal :) Dünya gerçekten değişti. Kırk yıllık benim diyenler bile 39 yıl önceki kendileri değiller...

İranın ve dahi Çinin bile övgüye layık tarafları vardır. Hakkını teslim ederiz. Yerilecek yerleri de vardır haddimizce yereriz. Uçlarda dolaşmak çatışmayı doğruryor ki sen de buna değinmişsin zaten.

Ekli dosyayı görüntüle 2811

Okumadıysan müsait bir zamanda okumanı tavsiye ederim. Özellikle haritaları incelersen tam konuya açıklık getirir sanıyorum.

Mesele enerjiklik değil. Aksine yorgun hissediyorum kendimi.. Fırsatım olmadığı ve var olan biraz enerjimi çeviriye harcamak istediğim için.. Ve biraz da nereden samimiyeti buldularsa, bana kahve ağzı ile yazan gençlerle aynı seviyeye düşüp yazışmamak için siyasi konuları açmıyorum. Sitenizde sürekli zaman harcayacak birisi değilim. Tercüme edilen güzel dini filmleri; islamiforum, ihyaforum, diniforum gibi üç-beş forum sitesine attığım gibi buraya da atıyorum. Yani hiçbir forumda zaman öldüren-öldürecek birisi değilim.

Bir İran filmi paylaştım.. Beyefendiler rahatsız oldu.. İzlemezük dediler.. Yazdılar.. İzlemesinler sıkıntı değil..

Halbuki Amerikan dizileri.. Hint filmleri için onlarca başlık kendileri açmışlar.. Olsun, yine de sıkıntı değil.. O başlıkların altına Amerika'nın cürümlerinden bahseden olmasın önemli değil.. Övüp dursunlar katil conilerin filmlerini..

Ancak; benim bir-iki film tavsiyem üzerinden benimle siyasete tartışmaya girmek niye? Enerjik olup tartışma açan sizsiniz.. Sadece film paylaşan beni siyasi konulara ve yazmaya çeken sizsiniz. Konuşunca da suçlu olan benim öyle mi?

Hakperest

Kıdemli Üye
Not; İran aleyhindeki herhangi bir haberde Hucurat Suresi 6. ayetteki emre uymak gerekir. İşin doğruluğu araştırılmalıdır. Çünkü haber size getiren kişi şahsen fasık olmasa da, onun da bu sözümona haberi aldığı aktarma zincirinin halkalarından birisi fasık olabilir. O yüzden ayetin hükmü devamlı geçerlidir. Farsça araştırma yapamadınız, yani bir de diğer tarafı dinleyemediniz diyelim. Mantık yürütünüz.

Örneğin bu yalan haberde;

1- Madem İran sünnilere zulmediyor ve seslerini kesiyor. Neden hapiste tuttuğu kişiye mektup, röportaj, bildiri hakkı versin? Hem de dünya halklarını kendi aleyhine çevirecek bir bildiri. Sırf bu bile, bu bildirinin böyle bir şahsın, tabi varsa, adına başkası tarafından yazıldığına delildir.

2- Haberde(?) geçen isim şöyle: "Ferzad Honarjoo (Ebu Bekir)"

Şimdi mantıklı olalım, sıradan bir sünni vatandaş neden kendi adını beğenmesin. Yanına bir takma isim koysun? Belli ki bir terör örgütü üyesi bu. Ve dağdaki lakabı da Ebu Bekir.
Bak ben tekfirci falan değilim
Şia da selefiler de Sünniler de kardeş bilirim.
Her ülkede örgütler vs olur ve devlet mücadele eder. Bu anlaşılır bir durum.

Yargılanma 6 sene sürmüş ve son iki sene eşi dahil kimse ile görüştürülmemiş. Bu nasıl vicdansızlık söyler misin?!!
Bunları yapabilen bir adalet sisteminin isnat ettiği suçlara ve yargılama adaletine nasıl güveneyim.
Adam Sünni ilimlerde okuyacak sonra örgüt mensubiyeti isnat edilecek ve yıllarca hapis edilecek
İşkence ve acıklı bir ölüm.
Bana kalsa olay adli vaka değil, toplumsal bir sindirmedir.

Hoş, şia yı kardeş bilirim ama çok keskin yayılmacılık ruhları ve Sünni düşmanlıkları çok feci.

kodoo

Asistan
Sünni düşmanı iseler neden BAE, Suud vb. sözde sünni ülkeler Hamas üyelerini hapse atıp, İsrail ile anlaşırken.. İran Hamas'a silah ve teçhizat versin, desteklesin.

Sünni düşmanlığı yok piyasada. Paylaştığım belgeseli izleyiniz.. Yüzbinlerce Sünniyi ve Sünni Alimleri dinleyiniz oradaki..

Ve İran'da hapiste mühlet verilir bazı sebeplerden ötürü. İdam hükmü hemen uygulanmaz.. Tövbe etmesi beklenilir.. Maktüllerin aileleri belki affeder bu arada.. Belirli sebepleri vardır beklemenin.. Mühlet dolunca idam edilir. Bu rahmettir, işkence değil.

uzAyli

İhvan Forum Üye
Allah Iranin belasini versin