Süleyman Özışık: "CHP'yi destekliyorum!"

alanyali07

Kıdemli Üye
CHP'yi destekliyorum!

CHP kurmayları, asgari ücretin 2019 yılında 2 bin 200 TL'ye çıkarılması, asgari ücretteki vergi yükünün kaldırılmasını öngören kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu.

Helal diyorum, başka bir şey demiyorum.

Latife, ironi, espri falan yapmıyorum.

Sahiden helal olsun diyor ve bu kanun teklifini amasız, lakinsiz, fakatsız desteklediğimi açıklıyorum.

Yeter da!...

Hakikaten yeter artık yani...

Yaşam koşulları bu kadar pahalanmışken, asgari ücretlinin adeta 'nan'a muhtaç edilmesine, "Şartlarımız, koşullarımız bu zammı kaldırmaz"diyenlere veya diyecek olanlara peşinen yeter artık!

Yeryüzünde bu kadar at varken, kodaman beylerin asgari ücretliye binme hevesine burada bir son vermek gerekiyor.

Asgari ücretli dediğimiz kesim, kendimizi bildik bileli bu ülkenin kahrını çekiyor. Çalışıyor, çabalıyor, didiniyor hatta darbelerde canını ortaya koyuyor ama sürünen yine hep onlar oluyor.

Zaten aldıkları asgari ücretten kesilen vergi sayesinde ellerinde avuçlarında üç kuruş para kalıyor. Onu da ekmeğe mi versin elektriğe mi yoksa doğalgaza mı?

Bir kez de onların yüzü gülsün kardeşim. Bir kez de onlar mutlu olsun.

İnşallah iktidardan birileri, "Kılıçdaroğlu bol keseden atmayı seviyor"türünden tuhaf açıklamalar yapmaz.

Hatırlatırım!..

Bu sözler daha önce 7 Haziran seçimlerinde söylendi, faturası çok ağır oldu.

Bence CHP'nin getirdiği kanun teklifinin olduğu gibi kabul edilmesi, hatta mümkünse, "Bu para da asgari ücretliye yetmez" denilerek artırma önerisi getirilmesi gerekiyor.

Son birkaç yılda giderek açılan gelir dağılımı makasının kapatılması için bu rakamın verilmesi şart.

Bir başka deyişle, hep garip gureba fedakârlık yapacak değil ya, biraz da iş dünyası fedakârlık yapsın!

Özetle...

CHP'nin vatandaşın işine yarayan bu muhalefet tarzını alkışlıyor, kanun teklifini tüm kalbimle, tüm samimiyetimle destekliyorum.

CHP'yi destekliyorum!

ihvanistanbul

AkhenAton
asgari ücret 2300 değil 5700 olsa ne değişecek? Paranın miktarını değil değerini arttırmaktır bereket.

Popülist yaklaşımlarla ülke yönetilmez. evet bu ülke 2500 tl asgari ücreti kaldırmaz çünkü devlet vergisinden kısmıyor. 2500 tl asgari ücretli çalışanın işverene maliyeti 3700 tlyi geçecek. üstüne asgari ücret baz alınarak hesaplanan tüm cezalar/vergiler..vs katmerlenecek. herkes bu giderleri fiyata bindirecek. bu sefer 2500 tl yetmeyecek. 5000 yapacaksın durum yine aynı. fırıncı 5 kişi çalıştırıyorum maliyetim arttı ekmek artık 4 lira diyecek, manav keza aynı. büyük holdingler teşviklerle devlete yaslayacak sen fazla vergi vereceksin.

alanyali07

Kıdemli Üye
asgari ücret 2300 değil 5700 olsa ne değişecek? Paranın miktarını değil değerini arttırmaktır bereket.

Popülist yaklaşımlarla ülke yönetilmez. evet bu ülke 2500 tl asgari ücreti kaldırmaz çünkü devlet vergisinden kısmıyor. 2500 tl asgari ücretli çalışanın işverene maliyeti 3700 tlyi geçecek. üstüne asgari ücret baz alınarak hesaplanan tüm cezalar/vergiler..vs katmerlenecek. herkes bu giderleri fiyata bindirecek. bu sefer 2500 tl yetmeyecek. 5000 yapacaksın durum yine aynı. fırıncı 5 kişi çalıştırıyorum maliyetim arttı ekmek artık 4 lira diyecek, manav keza aynı. büyük holdingler teşviklerle devlete yaslayacak sen fazla vergi vereceksin.
aynen öyle..
asgari ücreti ne kadar artırırsan bu zaten şirketlerin ve esnafın fiyat artırmasına ve vatandaşın harcamasına yansıyacak.

iktidar o asgari ücretlinin parasının değerini artırıcı önlemleri alacak ve gerçekleştirecek.

Kaptan

Mecra Yazarı
Olsun, artması psikolojik olarak bayağı bi götürüyor

abdullah birisi

Kıdemli Üye
şimdi, yeni hal yasası çıkartıyorlar,ve işyerlerimizi, elimizden almaya çalışıyorlar,, bu konuda mecliste bizi destekleyen, hdp ve chp var, sizce ne yapmalıyız... bu konuda, akparti ve mhp milletvekilleri, yasadan bi haber, aslına bakarsanız, bakan ve cumhurbaşkanıda konuyu bilmiyorlar, 2 adet, sermayenin sözcülüğüne soyunmuş, bürokratların oyununa gelmiş durumdalar....evet. ne yapmalıyım....

ihvanistanbul

AkhenAton
şimdi, yeni hal yasası çıkartıyorlar,ve işyerlerimizi, elimizden almaya çalışıyorlar,, bu konuda mecliste bizi destekleyen, hdp ve chp var, sizce ne yapmalıyız... bu konuda, akparti ve mhp milletvekilleri, yasadan bi haber, aslına bakarsanız, bakan ve cumhurbaşkanıda konuyu bilmiyorlar, 2 adet, sermayenin sözcülüğüne soyunmuş, bürokratların oyununa gelmiş durumdalar....evet. ne yapmalıyım....
Allah yardimcin olsun abi. Demek ki iki seneye kalmaz parasiylada meyve sebze bulamayacagiz. Turkiyr venezuella olmaz diyordum ama ince ayarlarla oynuyorlar.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Allah yardimcin olsun abi. Demek ki iki seneye kalmaz parasiylada meyve sebze bulamayacagiz. Turkiyr venezuella olmaz diyordum ama ince ayarlarla oynuyorlar.
ve maalesef, kimsede başlarına gelecek olanı bilmiyor, İnşaallah, kanun tasarısı, yasalaşmadan, değiştirilir.. aynı saikle, 2010 da yine hal yasası çıkartmışlardı, biz , o vakitte, bu yasanın bir işe yaramayacağını söylemiştik, döndük dolaştık aynı yere geldik, şimdi ise, tam bir dinamit yerleştiriyorlar, bakalım, Allah sonumuzu hayr etsin...

ihvanistanbul

AkhenAton
ve maalesef, kimsede başlarına gelecek olanı bilmiyor, İnşaallah, kanun tasarısı, yasalaşmadan, değiştirilir.. aynı saikle, 2010 da yine hal yasası çıkartmışlardı, biz , o vakitte, bu yasanın bir işe yaramayacağını söylemiştik, döndük dolaştık aynı yere geldik, şimdi ise, tam bir dinamit yerleştiriyorlar, bakalım, Allah sonumuzu hayr etsin...

Milletin çoğu hem gamsız hem habersiz.

Olay hal yasası değil sadece. dışardan bir gözle bakalım:
ben halde dükkan açmak için servet dökeceğim, paramı riske atıp eleman çalıştıracağım, işlerimi yoluna koymak için araç alacağım ve tüm bu kademelerde devlet beni kaz gibi yolacak ( elemandan ayrı vergi ,araç satarken ayrı vergi, mazotundan ayrı vergi, kirasından ayrı vergi, şirket açılışından ayrı vergi ) en sonunda birgün gelip sen bu işi yapamazsın yasaklıyoruz diyecekler. burası komünist bir ülke mi ki devlet kafasına göre serbest piyasayla oynuyor? şimdi halcilerin zararını kim karşılayacak? Niye kimse düşünmüyor aklım almıyor. yahu serbest piyasada piyasayla böyle oynanır mı? Allah aşkına millet niye yatırım yapsın bu ülkeye? Ben vatandaş olarak devlet aklına güvenmiyorum. Bugün serbest olan bir iş için trilyonlar harcayabilirim ve yarın devlet kafasına göre yasak diyebilir. benim güvenmediğim sisteme yabancı niye para soksun? Anca faize sokar o da döner bize girer zaten.

Sen getirmesen/haldeki komisyoncu çiftçiden sürekli tedarik yapıp çiftçiyi beslemese kim üretecek? bize kim sunacak. mesele sadece fiyatlar değil şu an mesele bu işi yapanlar madem öyle yapmıyorum ne haliniz varsa görün derse biz cebimizde paramız olsa bile nasıl bunlara ulaşacağız? Allah aşkına ankaraya gidip çiftçiden soğanı ben mi alacağım? Yahut hadi soğan stoklanabilen birşey günlük tüketim mallarını çiftçi nasıl satacak? komisyoncu dediğin adam sürekli çiftçi adına alıp satıyor şimdi çiftçi ürününü mü toplasın pazarlamayla mı uğraşsın? çiftçi üretmekten bezerse ne yapacağız?

Adam soğan stokluyor stokçuluk yapma deniliyor tamamda bu yasalsa adam yapar, sen üretimi planla da adama fırsatı verme. kaldı ki ben bunada inanmıyorum...

Allah sonumuzu hayır etsin. Başımızdakilere her daim firaset basiret ve hidayet bizlere karşıda merhamet versin. Ne diyelim kendimiz ettik herkes buldu...

alanyali07

Kıdemli Üye
yeni hal yasasında bahsettikleri "soğuk zincir, ambalajlama vs" gibi olaylar da fiyatları daha artıracak..
buna dair eleştiriler de var..
soğuk zincir ambalaj gibi zorunluluklar ciddi maliyet meydana getirir.. bunlar için ayrıca personel istihdamı gerekiyor vesair..

sağlıklı bir üretim planlaması yapılmadan bu işten de sonuç alınması pek mümkün değil..

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Adam soğan stokluyor stokçuluk yapma deniliyor tamamda bu yasalsa adam yapar, sen üretimi planla da adama fırsatı verme. kaldı ki ben bunada inanmıyorum...

soğan, yılda bir kez hasadı yapılan bir mahsul, ve depolanmak zorunda, eylül sonu gibi en son hasadı yapılır, en erken de, nisan mayıs gibi de ilk hasadı yapılır, yani, en az 7 ay depolanmak üzere,STOKLANIR,
ve bu aylar içerisinde, arza göre piyasaya sürülür, devlet şu an, insanların mallarrını zorla sattırabilir ve fiyatlar bir anda, 50 kuruşuda düşer, hatta çöpe bile gider, peki ya 1 ay sonra ne olacak, ithalmi edeceksin
ithal ettiğğini, kaça satacaksın, peki zarar eden üretici, bir daha ekermi...ve bunu gibi bir sürü çıkmaz, bence bürokratlar bunu bilerek yaptı, kamuoyunda böyle bir algı oluşturup, aracı diye halcileri hedef gösterip, bu yasayı meşru hale getirmekti niyetleri ve Allah korusun, başarmak üzereler....

Son düzenleme:

Kaptan

Mecra Yazarı
Kooperatifler kurulsun, direk satış olsun. Avrupa'da bu şekilde işliyor.

Depoları vardır nasılsa. Komisyoncular yüzünden 1 liralık şeyi 3 liraya alıyoruz. Hal yasası değişmeli.

cemaliii

Kıdemli Üye
Asgari ücretin 1600e çıkması hataydı. Chp popülist politika yaptı. Ak parti önce uymadı ama tek başına iktidar olamayınca onlarda popülist politika izledi ve maalesef 1600 tl oldu. Türk siyaseti bu popülizmi bırakmalıdır.

Hâl meselesine gelelim. Bir vakitler Küçük 1 ilde görev yapıyorum. 1 meyve türü bulunduğum ilde 4 lira. Aynı meyve bize 2 saat uzaklıktaki ilde 1 tl. Üstelik aynı toptancı mersinden getiriyor bu ürünü. Bizim ile bırakıp daha 2 saat yol gidip benzin yakıyor. Normalde orada daha pahalı olması gerekirken bizde daha pahalı. Manava meyveyi alırken bu konuyu sormuştum. Abi burdaki hâlde 4 komisyoncu var. Hepside birleşmiş tek ve yüksek fiyat uyguluyorlar, diğer ilde komisyoncu ve rekabet çok o yüzden daha uygun fiyatlar dedi.

alanyali07

Kıdemli Üye
Manava meyveyi alırken bu konuyu sormuştum. Abi burdaki hâlde 4 komisyoncu var. Hepside birleşmiş tek ve yüksek fiyat uyguluyorlar, diğer ilde komisyoncu ve rekabet çok o yüzden daha uygun fiyatlar dedi.
sen de hemen inandın değil mi :D komisyoncusu öyleyse manavı nasıldır birdüşün derim..
hiçbir manav yüzde 100 veya daha fazla kar koyduğunu da söylemez..

abdullah birisi

Kıdemli Üye
halde iki sınıf esnaf vardır, biri tüccar diğeri komisyoncu, tüccar vasıflı esnaf, kendi direk dalından yani bahçeden alır, kendi işyerinde, kendi nam ve hesabına çalışır, komisyoncu ise, üretici adına , gunlük satılan rayiç bedel üzerinden satış yapar, ve bütün masraflar dahil yüzde 8 komisyon alır, bu kanunla sabitlenmiştir.... Türkiye den Rusya ya giden milyonlarca dolarlık sebze meyve komisyon usulu satılmak üzere gönderilir keza Iraka veya diğer ülkelere de, zebze ve meyve de iharacat denilen şey bile bu şekil yapılıyor..,Avrupa da hallerde komisyon usulu çalışır, cahilcane konuşanlara derimki, avrupa da, kooperatifler direk satış yapmaz, yapanlar az, yunanistan bunu yapıyor biraz daha fazla, onlarında hali ortada ki, bütün satışlar bu şekilde değil...herkez sanıyorki, üretici birliği olursa, daha ucuza satar, o kadar çok yanılıyorunuzki, bütün dengeyi komisyoncular sağlıyor, Üretici birlikleri, malı, çöpe atar yine piyasaya sürmez, görüştüğüm hiç bir kooperatif veya üretici şahıs, halde malı satmak istemiyor,..ben olsam bende, ürettiğim malı halde kendim satmak istemem, yerinde daha değerli satarım çünkü...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Asgari ücretin 1600e çıkması hataydı. Chp popülist politika yaptı. Ak parti önce uymadı ama tek başına iktidar olamayınca onlarda popülist politika izledi ve maalesef 1600 tl oldu. Türk siyaseti bu popülizmi bırakmalıdır.

Hâl meselesine gelelim. Bir vakitler Küçük 1 ilde görev yapıyorum. 1 meyve türü bulunduğum ilde 4 lira. Aynı meyve bize 2 saat uzaklıktaki ilde 1 tl. Üstelik aynı toptancı mersinden getiriyor bu ürünü. Bizim ile bırakıp daha 2 saat yol gidip benzin yakıyor. Normalde orada daha pahalı olması gerekirken bizde daha pahalı. Manava meyveyi alırken bu konuyu sormuştum. Abi burdaki hâlde 4 komisyoncu var. Hepside birleşmiş tek ve yüksek fiyat uyguluyorlar, diğer ilde komisyoncu ve rekabet çok o yüzden daha uygun fiyatlar dedi.

mesela ne aldın, portakal mı, finike mi sordun, vasingtonmu, çavdır mı, mersin mi, adanamı, yoksa antalya merkez mi...
en ucuzu, adana, sonra, mersin,sonra antalya merkez, sonra vasington, sonra finike, sonra çavdır,,,,

ve bu portakallar arasında yüzde 400 varan fiyat farkı vardır,,

sonra salak oğlu salak tvci, gider adanaya, bahçede portakal 1 lira, manavda, 6 lira, be hayvanoğlu hayvan, manavdaki, hangi cins portakal sordunmu,..sonra, yurdum insanı, sorgulamadan, sazan gibi, söver, aynı soğanda olduğu gibi...

bütün ürünleri, yöre ve kalite farklılığı vardır, ve daha bir sürü neden,,,

memlekette herşey öyle değilmi ama....en masumu. komisyoncu ama kamuoyunun önüne atılan, komisyoncu...

alanyali07

Kıdemli Üye
sonra salak oğlu salak tvci, gider adanaya, bahçede portakal 1 lira, manavda, 6 lira, be hayvanoğlu hayvan, manavdaki, hangi cins portakal sordunmu,..sonra, yurdum insanı, sorgulamadan, sazan gibi, söver, aynı soğanda olduğu gibi...

memlekette herşey öyle değilmi ama....en masumu. komisyoncu ama kamuoyunun önüne atılan, komisyoncu...
bu sadece meyve sebzede değil balık çeşitlerinde bile söz konusu..
tvde haber yapıyor şaşkın muhabir, karadeniz hamsi 5 tlye kadar düştü diyor.. sonra tezgahta balıkesir
hamsisini gösteriyor..
hem de balıkesirdeki balıkçıda gösteriyor bunu..
halbuki karadeniz hamsisi fiyatı farklıdır şehir şehir..

müşteri gelir karadeniz hamsisi satan esnafa aklınca bilmişlik yapar, ben tvde izledim hamsi 5 tlye düşmüş sizde neden 10 tl ..

herkes ayrı cahil anlıcan :D

abdullah birisi

Kıdemli Üye
bu sadece meyve sebzede değil balık çeşitlerinde bile söz konusu..
tvde haber yapıyor şaşkın muhabir, karadeniz hamsi 5 tlye kadar düştü diyor.. sonra tezgahta balıkesir
hamsisini gösteriyor..
hem de balıkesirdeki balıkçıda gösteriyor bunu..
halbuki karadeniz hamsisi fiyatı farklıdır şehir şehir..

müşteri gelir karadeniz hamsisi satan esnafa aklınca bilmişlik yapar, ben tvde izledim hamsi 5 tlye düşmüş sizde neden 10 tl ..

herkes ayrı cahil anlıcan :D
buda yetmiyor, yeni hal yaptırcam diyor, özel şirkete, 49 yıllığına, yap işlet devret ile, sonra, şu an 4000 lira gibi kira ödüyoruz, kaldıki her masraf ürüne eklenmek zorunda, aldığımız duyumlara göre, bu kiraları 40-50 bin lira arası yapmayı düşünüyorlarmış...dert neydi, sebze meyve fiyatlarını düşürmek...evet, zam yaparak fiyat düşürecekler... düşünebiliyormusun, adam üretici olarak malını sattıramıyor, ya ne olacak, sen illaki, malını tüccara satacaksın..böyle zorbalık olurmu.

cemaliii

Kıdemli Üye
mesela ne aldın, portakal mı, finike mi sordun, vasingtonmu, çavdır mı, mersin mi, adanamı, yoksa antalya merkez mi...
en ucuzu, adana, sonra, mersin,sonra antalya merkez, sonra vasington, sonra finike, sonra çavdır,,,,

ve bu portakallar arasında yüzde 400 varan fiyat farkı vardır,,

Belkide senin dediğin gibidir. Komşu ilde portakal 1 tl, benim yaşadığım yerde 4tlydi. Buna kendim şahidim. Ama ürünün aynısı olduğunu söyleyen benim meyve aldığım manavım. Onun yalancısıyım. Bu olay yıllar önce yaşandı.

Sonuçta sizin işiniz mesleğiniz. Bizden daha iyi bilirsiniz. Bizimki hariçten gazel okumak.

ihvanistanbul

AkhenAton
Torku bi kooparatif ama digerlerinden ucuz degil. Hatta bazi buyuk rakiplerinden pahali. Uretici kazansin hatta tarim ve hayvancilikla ugrasanlar coook kazansın ki uretim miktari artsin, fiyati gerekli gorurse devlet suspanse etsin.