Sudoku-Sudoku Nedir?

efruz

Kıdemli Üye
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,170
Tepkime puanı
735
Puanları
0
Konum
İstanbuL
Oyun Rakamlarla oynanmaktadır ama matematikle ilgisi yoktur. Toplama veya çarpma bilgisi gerektirmez. Soldan sağa ve yukarıdan aşağıya dokuz kareden oluşan oyun, kendi içinde de dokuzar karelik bölümlere ayrılmıştır. Bu karelere 1′den 9′a kadar rakamlar yerleştiriyorsunuz. Sudoku Japon tipi bulmacadır, harfler yerine rakamlar kullanılarak çözülür.

Bulmacanın zorluk derecesine göre ipuçları verilir. Her sırada ve kendi içinde bölünmüştür ve her dokuz karelik bölümde aynı rakamdan sadece bir tane olabilir. Sudoku uzmanları, oyunun sadece mantık yürüterek oynanacağını, bu yüzden de en çok Avrupa’da özellikle geçen yıl başlayan Sudoku çılgınlığı, Amerika’yı kasıp kavurmaktadır ve oynayan sayısı her geçen gün artmaktadır. Sudoku zekâ gücünü geliştirici entelektüel bir rakam bilmece türü. Otobüste, trende, öğlen aralarında, tenefüslerde rahatlıkla oynanabilecek bir oyun.

sudoku.jpg


Sudoku Nasıl Oynanır

Toplamda 9×9=81 kare olan kümelere 1′den 9′a kadar rakamlar yerleştirilir. Her bir rakam, her bir satırda ve her bir sütunda sadece bir kez kullanılabilir. Her bir rakam, 3×3=9 kareden oluşan bloklarda da sadece bir kez kullanılabilir. Bulmacayı tamamlamak için tabloyu öyle bir şekilde doldurmalısınız ki dokuz kareden oluşan her satır, her sütun ve her blok 1′den 9′a kadar bütün rakamları içersin, hiçbir rakam tekrarlanmasın ve eksik kalmasın. Bazı rakamlar bulmacaya zaten yerleştirilmiş olacaktır. Bu rakamlar ne kadar artarsa bulmaca o kadar kolaylaşır. Bir sudoku bulmacanın çözümü zorluk derecesine göre 20 dakika ile 2 saat arasında değişebilir.

 
Üst