Sudan'da kadın pantolon giydiği için kırbaçlandı? Bu şeriatmıdır?

-Muhammed-

Profesör
Pantolon erkek kıyafetidir. Hz. Peygamber "Kadına benzemeye çalışan erkeğe, erkeğe benzemeye çalışan kadına lanet olsun." demiştir. Dinen yasaktır. Böyle bir amacı olmasa dahi caiz değildir. Hadislerle desteklidir ve Kuran apaçık kadının sınırlarını koymuştur. Kırbaçlama bence yanlış bir yöntem. Daha düzgün birşey yapılabilirdi, illa yapılması gerekiyorsa..

Okyanus

Profesör
Kadını suçu acaba gerçekten pantolon giymek mi?Başka bir suç olsa bile bu şekilde cezalandırması ne derece islami.Etraftakilerin kıkırdaması ne derece müslümanca gibi sorular geliyor akla.

-Muhammed-

Profesör
İslam kısasa kısas der. Kadın birinin kolunu kesmiş olsa ya kolunun kesilmesi lazım gelir yahut fidyesini ödemek zorundadır. Yani suç cezasız kalmaz. Lakin pantolon günümüzde herkesin giyebileceği kıyafetmiş gibi kabul ediliyor. Oysa dinen caiz olmadığı belli. Sanırım Sudan'lılar kırbaçla eşdeğer tutmuşlar bu hatayı :(

tebeyyün

Doçent
Bizim polisimiz laik devletin kanunlarından güç alarak nasıl dövüyorsa orda da şeriat'a göre cezalandırılması gerekenler cezalandırılıyor. Bu kadar basit.

tebeyyün

Doçent
keşke okadar basit olsa..

Evet bizi kötü görüyorlar öcü görüyorlar değil mi acaba Allah bizi nasıl görüyor.
diyen var mı?
Önceliğimiz bu değil sözde demokratik toplumlar kendilerini tehtit eden her şeyi yakıp yıkarken ortadan kaldırırken aman bu azmanlar bizi öcü olarak görmesin demeliyiz.
Biliyorum ben laf anlatılmaz biriyim.
Irak'ta birbuçuk milyonu katladen insanlar ve bunların destekçilerinin(ve tüm laiklerin) fok balıklarına nasıl sahip çıktığını görünce kimse bana laf anlatamaz.

agbi

Yasaklı
http://webtv.hurriyet.com.tr/1/12104/0/1/tek-sucu-pantolon-giymek.aspx

hurriyet habere itibar etmem ama bu haberi izleyince kafamızda halletmemiz gereken şeylerin çokça olduğunu anlıyoruz..

Ben izlerken ürperdim..
Doğrus din bumudur değilmidir,dinin beklediği bizden bu uygulamalarmıdır pek inandırıcı gelmedi..

Benim bakış açım farklı

Onlarca yıl bu millet İran la & Tarikat senaryoları ile vb.leri ile DİNDEN soğutulmak istenmiş.

Bu haber de onların devamı.

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Bizim polisimiz laik devletin kanunlarından güç alarak nasıl dövüyorsa orda da şeriat'a göre cezalandırılması gerekenler cezalandırılıyor. Bu kadar basit.

diğer Ülkelerin Polislerini ve muamelelerini ,bilhassa yabancılara karşı
olan tavırlarını görseniz ,acaba hala bu fikri savunurmuydunuz ,çok merak ettim doğrusu

Almanya'da ,bu sene parkda çocuğu ile oynayan başörtülü bir bayan,
sözle taciz eden adamlar hakkında suç duyurusunda bulunuyor ve
mahkemede tanık olarak kürsüye çıkarken ,sanıkların tanıdığı, kadını orada
bıçakliyarak öldürüyor ,Polislerin gözü önünde !!! Polisler kadının eşini tutuyorlar
ama adam rahatca cinayet işliyor onca kişinin yanında
müdahale, iş işten geçtikden sonra yapılıyor

milletimizin Polisi ise ,başka milletin konsolosluğunu korumak
uğruna canını veriyor ,kaldı ki milleti için yapmasın bunu !

kıyas yapalım bir ,hangi devletin Polisi daha iyi ?

tebeyyün

Doçent
diğer Ülkelerin Polislerini ve muamelelerini ,bilhassa yabancılara karşı
olan tavırlarını görseniz ,acaba hala bu fikri savunurmuydunuz ,çok merak ettim doğrusu

Almanya'da ,bu sene parkda çocuğu ile oynayan başörtülü bir bayan,
sözle taciz eden adamlar hakkında suç duyurusunda bulunuyor ve
mahkemede tanık olarak kürsüye çıkarken ,sanıkların tanıdığı, kadını orada
bıçakliyarak öldürüyor ,Polislerin gözü önünde !!! Polisler kadının eşini tutuyorlar
ama adam rahatca cinayet işliyor onca kişinin yanında
müdahale, iş işten geçtikden sonra yapılıyor

milletimizin Polisi ise ,başka milletin konsolosluğunu korumak
uğruna canını veriyor ,kaldı ki milleti için yapmasın bunu !

kıyas yapalım bir ,hangi devletin Polisi daha iyi ?

Ben hangi fikri savunuyormuşum çok merak ediyorum.Allah rızası için açıklayın bende azcık kendimi tanıyayım.
Yahu diyorum ki bu felek öyle bir ters-yüz olmuşki insanlıktan nasipsiz Allah'sızlar bize geçip ders vermeye çalışıyor.
"İçlerinde kötülük işlenen bir cemiyet, bu kötülükleri bertaraf edecek güçte olduğu halde, seyirci kalır, müdahale etmezse, Allah'ın hepsini saran umumir bela göndermesi yakındır."(hadisi şerif)
Ellerinde bu gücü bulunduranlar antitez değil tez olanların Allah'ın kanunlarını uygulamaktan başka çaresi yok.Zaten başımıza ne geldiye Allah'sızlığı tercih ettiğimiz için geldi.
"Nefsimi kudret elinde tutan Zat'a kasem olsun, ya mar'ufu emreder ve münkerden de yasaklarsınız veya Allah'ın katından umumi bir bela gönderilmesi yakındır.O zaman yalvar yakar olursunuzda duanız kabul edilmez."
Müslümanların Allah'tan başka kimi var kimi memnun etme derdindeler ki işte memnun etme derdine düştüğümüzden beridir başımızdan belalar eksik olmuyor çünki bu yeni nesil put'lar memnun olmak nedir bilmiyor.tokluk hissini unutan hayvanlar gibiyiz!
Sudan yönetimi ne yapsın şimdi!!!

Mahmut Akar

Asistan
Web sitesi
www.tefsirdersi.com
Cezalandırma şekli zaten yanlış

Ne suçu işlediği de muallak?
Hürriyetin suç olarak işaret ettiği nitelik yani
kadının "pantolon giymesinden ötürü cezalandırıldığı"
bence kocaman bir yalan.

_sercan_

Doçent
her haber sitesi başka bir suçtan dolayı diyor..işin aslı ne gerçek açıklama gelirse anlaşılır...
fakat sayın manifesto arkadaş sizden amerikan askerlerinin Müslüman hanımlara yaptıkları aşağılık haraketlerle ilgilide konular görmek isterdik! mesala aşağılık amerikan askerlerini şiddetle kınayan bir başlık ta atabilirsiniz eklediğiniz habere.. bu sadece bir istek kabul edip etmemek size kalmış.

agbi

Yasaklı
her haber sitesi başka bir suçtan dolayı diyor..işin aslı ne gerçek açıklama gelirse anlaşılır...
fakat sayın manifesto arkadaş sizden amerikan askerlerinin Müslüman hanımlara yaptıkları aşağılık haraketlerle ilgilide konular görmek isterdik! mesala aşağılık amerikan askerlerini şiddetle kınayan bir başlık ta atabilirsiniz eklediğiniz habere.. bu sadece bir istek kabul edip etmemek size kalmış.

Bende sizi

Şevket EYGİ nin

1969 6 filo askerlerine karşı yaptıkları içinde yazmanızı beklerdik.

_sercan_

Doçent
ben o yıllarda yaşamadım...
benim yaşadığım yıllarda ilk başta anap ve sonrasında akp hükümetleri amerikan askerlerine yol açtı! ülkemizin üzerinden geçipte Müslüman katletmeleri için! bende bir insan olarak bu yanlışların hep karşısında oldum!

hacifersat

Doçent
selam. videoda kadının pantolon giydiği görülmüyor. üzerinde görülen vucut hatlarını belli etmeyen bir dış elbise var. Yani görüntüye konulan başlık ile , görüntü farklı şeyler !!! Gördüğüm kadarıyla kadının yüzünede kırbaç geliyor !!! Yüze vurmak zaten haramdır. Burda da bir sıkıntı var. Hem Sudan'da şeriat kanunları uygulanıyormu dersen dünyanın hiç bir yerinde uygulanmıyor ki orda uygulansın !!! klasik din düşmanlarının dayatması bir görüntü !!! şimdiki medyadan daha ne bekleyebilirsin ki !!!

Sudan'da % 30 kadarı hristiyan ve başları açık geziyor. Şayet şer'i bir devlet ise önce onların başını kapatsın !!! Şimdi bazı zevatlar çıkıpta eşitlikten, insan hak ve özgürlüğünden bahsederse bizde deriz ki işte başı kapanınca ikiside eşit oluryor, ya müslim gençlerin günahı ne deriz :) neyse selam....

agbi

Yasaklı
ben o yıllarda yaşamadım...
benim yaşadığım yıllarda ilk başta anap ve sonrasında akp hükümetleri amerikan askerlerine yol açtı! ülkemizin üzerinden geçipte Müslüman katletmeleri için! bende bir insan olarak bu yanlışların hep karşısında oldum!

İŞTE sizdeki eksiklik

GEÇMİŞİ BİLMEMEK

BİLMEMEK ayıp değil

ÖĞRENMEMEK ayıp
Ben de osmanlı zamanında yaşamadım ama kendime göre biliyorum.

TakVa

Ordinaryus
Sudan'da kadın pantolon giydiği için kırbaçlandı? Bu şeriatmıdır

Giyim kuşam için insan kırbaçlamak devletin görevi değildir.

Devletin görevi insanların özgürce yaşamasını sağlamaktır. Günah sevap defterinden sorumlu melekler gerekeni yapıyor zaten, devlet elinde kırbaç, insanları sindiremez.

manifesto

Yasaklı
Herkes kendi evinin önünü süpürmeli..ABD askerlerinin yaptığı sebep olduğu vahşet burada ki bu kırbaç olayını meşrulaştırmaz.Dinin böyle bir emri beklentisi olduğunu sanmıyorum.
Herşeyden önce insani bir görüntü değil..kırbaçlanıyorken etrafında ki polisler kıkır kıkır gülüyor..
Sebeb pantolon giymekmidir zina etmemkmidir bilmem ama bu metod yanlış..Batıya islamı hoş göstermek için bu tepkiyi veriyor değiliz..Gerçek manada hoş olmayan bir görüntü olduğu için tepkimiz.
İslam böyle bir dindir dedirtmeye kimsenin hakkı yok

ibrahimi

Has Uşak
Yorumlar gösteriyor ki biz şeriatı bilmiyoruz bir.Şeriat bize ağır gelir iki.Nefsimize göre konuşmamalıyız üç.ç

Erkam.

Kıdemli Üye
Kırbaç şeriatta vardır örnek bir hadis vereyim;

Rasûlullah (sallallah u aleyhi ve sellem):

"Şarap içeni kırbaçlayın, ikinci ve üçüncü içişinde de kırbaçlayın, dördüncü kez içerse artık onu öldürün." buyurmuştur. (Ebu Davud, Hudûd, 36; Tirmizî, Hudûd, 15.)

Pantolonda kırbaç varmıdır bilmiyorum. Ama görüntüde kadının pantolonunun ferace gibi birşeyin altında. Yani herkesin göreceği bir halde değil. Bu şekilde cezada bir değişiklik olur mu onu da bilmiyorum. Ama şeriat kurallarını bilmeden de bu yanlış bu insanlık suçu gibi sözler söylemek de doğru olmasa gerek.

vesselam..