stv'de yayınlanan diziler

ozti

Asistan
izlemiyorum yararlıda bulmuyorum pek bana göre reyting sağalamk amaçlı bir program başka bir şey yok

Kajin

Paylaşımcı
izlemiyorum bende sakıncalımı bilemiyorum

Kajin

Paylaşımcı
izlemiyorum skınçalımı bilemiyorum

M

Murat Sâki

Guest
inteus' Alıntı:
arkadaşım beyaz sarıklı adam(yusuf sezgin)her bölümde kendisinin bir vicdan aynası olduğunu söylüyor.ayrıca hiç seyretmediysen bir bölüm dahi olsa izlemeni salık veririm,metodlar size ters gelebilir ama bu diziler sayesinde binlerce genç kötü alışkalıklarını bırakmış,hidayete vesile olmuştur.bir hadis(eğer birinin hidayetine vesile olursanız vadiler dolusu develer nispetinde sevap ve değer kazanmış olacaksınız-meali: fabrikalar dolusu mercedes

Ahiret yurdunda vicdan aynası diye bir şey yoktur bunu belirtelim madem program sür real gerçeklerin üzerine yapılıyor böyle bir detayı nasıl göz ardı edebiliyorlar?. Vesile olduğu hakkında bir yorum yapamayacağım çünkü etrafımdan bu gibi yayınların namaz kılmasına vesile olmuş biri yok ama şu kat-i etkisi var iyi veya kötü...

ufuklar27

Paylaşımcı
Web sitesi
www.lotuskitap.com
bence bu programın en önemli özelliği şu:

mazaret üreterek günahlara dalmaya devam eden insanoğluna sorularla mazaretlerinin ne kadar da boş nedenlere dayandığı hatırlatılıyor...

hepimiz günah işliyoruz ve hepimiz kimi zaman inadımızın, kimi zaman gururumuzun kimi zaman da başka kötü yanlarımızın esiri oluyoruz.

iyilikleri ve iyi işleri takdir etmek, kötülememek de bizler için bir vazifedir... belki de bundan dolayı da hesaba çekileceğiz öbür dünyada

inteus

Üye
zınar' Alıntı:
Ahiret yurdunda vicdan aynası diye bir şey yoktur bunu belirtelim madem program sür real gerçeklerin üzerine yapılıyor böyle bir detayı nasıl göz ardı edebiliyorlar?. Vesile olduğu hakkında bir yorum yapamayacağım çünkü etrafımdan bu gibi yayınların namaz kılmasına vesile olmuş biri yok ama şu kat-i etkisi var iyi veya kötü...
ahiretin şeklini,biçimini,biz bilemeyiz ancak oraya ait sırlar ve özellikleri belrtilmiştir.(işin açıkçası nasıl olduğunu bende bilmiyorum-mahşer yerinin şiddeti, korkunçluğu kiyemet süresi ve sahih hadislerde var-yanlışsa düzeltin)
sürreallik olgusu tamamen anlamıyla gerceküstülüğe vurgu yapmıyor.her fırsatta onun öyle olmadığı senaryo nun başındada sonundada belirtiliyor ama seneryo gereği aracların kullanıldığını görüyoruz..detay değil tamemen mesaj ve niteliğiyle bu kurgu üzerine şekillenen bir senorya hatta o detay dediğiniz şey şablonun en temelini oluşturuyor.her neyse ne o filmde emeği gecenlerin nede diziyi yayınlayan tv nin akrabası değilim.ama diğer absurd alacakaranlık dizilerinin karşısında bir secenek ve avantaj olarak sunulmuş ve sanırım minnetle anılacak bir olay.düzeltmeliyim sürreal bir durum yok çünkü sürrealizmde sanatcının sınırsız hayel gücü ve estetik anlayışı vardır.oysa dizi toplumun gerceklerini yansıtıyor evet tümüyle toplumun gercekleri...

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
Nedendir bilmiyorum ama "Beşinci Boyut" u izlemek hoşuma gidiyor. :)
Diğerlerini izlemiyorum.

M

Murat Sâki

Guest
inteus' Alıntı:
ahiretin şeklini,biçimini,biz bilemeyiz ancak oraya ait sırlar ve özellikleri belrtilmiştir.(işin açıkçası nasıl olduğunu bende bilmiyorum-mahşer yerinin şiddeti, korkunçluğu kiyemet süresi ve sahih hadislerde var-yanlışsa düzeltin)
sürreallik olgusu tamamen anlamıyla gerceküstülüğe vurgu yapmıyor.her fırsatta onun öyle olmadığı senaryo nun başındada sonundada belirtiliyor ama seneryo gereği aracların kullanıldığını görüyoruz..detay değil tamemen mesaj ve niteliğiyle bu kurgu üzerine şekillenen bir senorya hatta o detay dediğiniz şey şablonun en temelini oluşturuyor.her neyse ne o filmde emeği gecenlerin nede diziyi yayınlayan tv nin akrabası değilim.ama diğer absurd alacakaranlık dizilerinin karşısında bir secenek ve avantaj olarak sunulmuş ve sanırım minnetle anılacak bir olay.düzeltmeliyim sürreal bir durum yok çünkü sürrealizmde sanatcının sınırsız hayel gücü ve estetik anlayışı vardır.oysa dizi toplumun gerceklerini yansıtıyor evet tümüyle toplumun gercekleri...

tabiki diğer yayın birimlerine oranla bir alternatif olması güzel bir.. Dünya gerçeklerini yansıtıyor deseniz doğrudur, ama ölüm ve ötesi olduğu zaman işin içinden çıkmak zordur burda dediğiniz gibi sanatçının hayal kurgusu devreye giriyor ve kendince mantıklı bulduğu bir korguyu senoryalaştırıyor. Bizde bunun insanlarında oluşan ahiret, mizan, hesap, sorgu, sual inançlarını etkileyebileceğini düşünüyoruz. Millet olarak meraklıyız genelde zahiri olmayan şeylere yöneliyoruz ve merak ediyoruz, birde görsellik ve ilginç bir yaşam örtüsü ile örtüşdüğü zaman vaka daha da güzelleşiyor yani tamamen popilizm'de var işin içinde tamamen faydasız değil düşüncesinde değilsemde tamamen faydalıdır gibi bir düşüncede'de değilim ama buna mukabil olarak Allah'ın varlığını ve haşr bahs'lerini insana hatırlatması güzel...

yasinerbu

Üye
Cenabı Hak insanları hakka davet ederken Hz. Adem (A.S) bu yana nice peygamberler suhuflar ve kitaplar göndermiştir. ve son olarakta bizim peygamerimiz Hz. Muhammed'i (S.A.V.) ve yüce kitabımız Kuran'ı Kerimi göndermiştir.

şu anda bizlere gayb olan ahiret hakkında Kuranı Kerim ve Rasulullah (SAV) vasıtasıyla haber vermiştir. Kabir azabı hakkında ve haşirde insanların nasıl dirileceği ve nasıl sorguya çekilecekleri konusunda vede cennet cehennem hakkında kati naslarla beyanatta bulunmuş ve Rasulullah efendimizi miraca çıkartarak ahireti cenneti cehennemi sorguyu v.s.. peygamberimize göstermiştir.
şimdi kardeşlerim sorgu ve suale şekil vermek STV deki artiste mi kaldı.(geçenlerde proğram öncesi hazırlıkları gösteriyordu pop müzik eşliğinde şamata bir şekilde çekimlere hazırlanıyorlardı)
Yapmayın kardeşlerim dinimizi artislerdenmi öğreneceğiz.

haşir ve ahirete imanını kuvvetlendirmek ve görür gibi ahirete iman etmek isteyenleri Bediüzzaman hz. lerinin telif ettiği 10. sözü okumaya davet ediyorum.(artislerin filmine değil)

inteus

Üye
hanımı hz. aişenin kucağında onu sıkan hayatına ve ümmetine veda ederken peygamber efendimizin söylediği en son söz "cennetteki en büyük buluşmaya..."
1 bu film kimseyi menfi anlamda etkilemiş değil
2 film sadece amil den (yusuf sezginden oluşmuyor)o adam kendine söyleneni yapar(onlarca kadrosuyla şekillenmiştir film)
3 film konseptinin danışmanı türkiyenin en güvenilir fıkıh prefosru ve alimi müçtehid hayrettin karamandır onun sözü dışına çıkılmaz
4 o reglam pop müziğiyle değil jenerik müziğiyle yapılıyor
5 unuttuğumuz hayel etme yetisini kazandırıyor ve ahireti dolayısı ile bu dünyada yapmamız gerekenleri öğütlüyor.
6 bir dizi filminin bu kadar eleştirelecegini hiç düşünmezdim.beyin çok işlevlidir bu gün över yarın dumurdan dumurlara uğratır.neye göre niçin yorum yaptığımızı bilelim..
welhasıl filmin avukatlığını yapmıyorum önyargılarla bozulmuş görüşlere bir tepkimeydi sadece...öbür dünyada oruçdan , namazdan değil de diğer insanlarla olan ilişkilerimizden sorgulanacakmışız gibi bi izlenim verdiği için ayrıca kalitesine kalite katmaktadır...

melde

helina_roje
hayrettin karaman müçtehidmidir? bilmiyorumda ilk defa uydum.

B

BeHReM

Guest
valla bence önemli olan ordan çıkarılacak ders.insanlara yapılacak işlerin sonucunda bir hesap anı olduğu hatırlatılıyor.en azından bana muhasebe yaptırtıyor.o adama takılmanız yersiz...

yasinerbu

Üye
inteus' Alıntı:
hanımı hz. aişenin kucağında onu sıkan hayatına ve ümmetine veda ederken peygamber efendimizin söylediği en son söz "cennetteki en büyük buluşmaya..."
1 bu film kimseyi menfi anlamda etkilemiş değil
2 film sadece amil den (yusuf sezginden oluşmuyor)o adam kendine söyleneni yapar(onlarca kadrosuyla şekillenmiştir film)
3 film konseptinin danışmanı türkiyenin en güvenilir fıkıh prefosru ve alimi müçtehid hayrettin karamandır onun sözü dışına çıkılmaz
4 o reglam pop müziğiyle değil jenerik müziğiyle yapılıyor
5 unuttuğumuz hayel etme yetisini kazandırıyor ve ahireti dolayısı ile bu dünyada yapmamız gerekenleri öğütlüyor.
6 bir dizi filminin bu kadar eleştirelecegini hiç düşünmezdim.beyin çok işlevlidir bu gün över yarın dumurdan dumurlara uğratır.neye göre niçin yorum yaptığımızı bilelim..
welhasıl filmin avukatlığını yapmıyorum önyargılarla bozulmuş görüşlere bir tepkimeydi sadece...öbür dünyada oruçdan , namazdan değil de diğer insanlarla olan ilişkilerimizden sorgulanacakmışız gibi bi izlenim verdiği için ayrıca kalitesine kalite katmaktadır...
iyi seyirler kardeşim.Allah muhabbetinizi artırsın.

uzunminik

Üye
bizler işin görsel yönünü ele alıyoruz.yorumlardan o anlasılıyor fakat mana yönünü az biraz hissedebilirsek açılan kapılardan giremek içen bile degildir.

inteus

Üye
melda' Alıntı:
hayrettin karaman müçtehidmidir? bilmiyorumda ilk defa uydum.
hayrettin karaman bir çok ilahiyat profösürü tarafından müçtehid yada dinde içtihadlarına güvenilen sağlam oteritelerdendir.gerçek bir entelektüel ve akademisyendir. dünya çapında meşhurdur. fıkıh konusunda kanaatimce referanstır. buna kendisi kızabilir ama fetva makamı da denilebilir. gönül rahatlığı ile fıkıh konusunda takip edilebilecek bir adamdır. modern dünyanın dervişi. bir mütevazı hoca.tüm kaynakları -olmaz ya- bir şekilde yok olsa, herkes bildiğini unutsa, tümünü yeniden oturup yazabileceğim kadar öğrenmeye and içtim ben islamı demiş büyük insan..
cemalettin efgani,fethullah gülen cemaati ve milli görüş ün itibar ettiği islam hukukunu en iyi bilen,tanıyan,yaşayan tek örnektir.incidir, mercandır. canımızdır, ciğerimizdir.

Bedrin_Aslanı

Profesör
Hayrettin karamana karşı bu güven nereden geliyor? F.Gülene yakınlığı sayesinde mi? Veya onun yazdığı ve senin okuduğun fıkıh kitaplarına göre mi konuşuyorsun.

inteus

Üye
ne diyim şimdi ben ya hayrettin karamana güvenilmeyecekse.kime güvenilsin:)yoksa sen güvenmiyormusun?

Bedrin_Aslanı

Profesör
inteus' Alıntı:
ne diyim şimdi ben ya hayrettin karamana güvenilmeyecekse.kime güvenilsin:)yoksa sen güvenmiyormusun?

Güvencenin nedeni ne onu soruyorum. heralde kara kaşına kara gözüne güvenmiyorsun. Onun yazdığı fıkıh kitaplarana dayanarak mı bu şekilde konuşuyorsun yoksa sağdan soldan duyduklarınla mı onun bu kadar özelliğine güveniyorsun. Fetva makamı bile demişsin.

inteus

Üye
Limriemvrm' Alıntı:
Güvencenin nedeni ne onu soruyorum. heralde kara kaşına kara gözüne güvenmiyorsun. Onun yazdığı fıkıh kitaplarana dayanarak mı bu şekilde konuşuyorsun yoksa sağdan soldan duyduklarınla mı onun bu kadar özelliğine güveniyorsun. Fetva makamı bile demişsin.
herkes gibi hayrettin karamanı okuyup taradığımı söyleyemem.ufkum öyle olduğunu söylüyor en azından.bu yeterli...biz müçtehidliğinden bahsediyoruz siz fetva makamımı diyorsunuz.peki müçtehid olduğunu kimler söylüyor?zekariya beyaz ve yaşa nuri ve benzeri haricindekiler hemen hemen bütün ilahiyatcılar.alim,prefosor.dekan.gazete ve dergi yazarı.yayın kuruluşları ve film senoryoları konsept danışmanı.uluslarası ilahiyat konularında mehmet aydınla birlikte ismi atfedilen islam hukuku oteritesi,abant toplantıları duayyeni.en önemlisi bu kadar yüce ve geniş bir ilme ve duruşa sahipken tek başına diyanet işleri ni yürüteilecek her sıradan insanın soru ve sorunlarına yanıt verebilen biri.aman neyse akrabası değilim,kime karşı savunduğumunda hiç bir anlamı yok.ben bu vasıflarını sayıyorum sizde inanmıyorsanız aksini iddia edin.madem biliyorsunuz fıkhı