SP sinde İLGİNÇ gelişme Eeee ŞİMDİ NE OLACAK ?

hirahos

Kıdemli Üye
Şöyle dense, tehlikesizdir:

Arkadaş, bu hareketin lideri Erbakan'dır. Ve hareketin (camianın) liderine her şartta itaat ve sadakat temel ilkesidir. Biz bunu bir düstur olarak görüyoruz.

Böyle demeye kimsenin sözü olmaz. Bir parti ilkesidir der geçersiniz. O ilkeyi beğenen beğenir, harekete dahil olur. Beğenmeyen dahil olmaz. Sorun da tehlike de yok.

Ancak işi, parti liderimize itaat ve sadakat Allah'ın emridir, şu Ayet bunu buyurur tarzına dönüştürdüğünüz için tehlikelidir.

Bazılarımız bu tarzı sıradan ve doğal imiş gibi algılıyorlarsa onların sorunu. Biz böyle bir tarzı reddediyoruz.

Ayeti kullananlar ve onları "anlayışla" karşılayanlar aslında şunu söylemiş oluyorlar:

Allah ve Resulü mutlak olarak yanılmazlar. Erbakan da öyle... Çünkü Ayet-i Kerime bu sıradadır. Hiç olacak iş mi, Erbakan, Allah ve Resulü gibi mutlak yanılmaz olsun! Böyle bir tasavvuru vicdanınıza ve kalbinize nasıl sunabiliyorsunuz? Artık bir kez daha incelikle tefekkür edilmeli ki edilirse hak verilecektir.

Allah akıl fikir versin. Özellikle Ehli Tarik olup da Erbakan' için Ayetin kullanılmasında bir sakınca görmeyenlere diyorum.

Buna normal gözüyle bakanlar, başka liderler için de Ayetlerin kullanılmasına ses çıkaramazlar. Adama sorarlar sonra, niye ona değil de buna!

Mesela herkes, kendi cemaat liderlerini komutan olarak görebilir. En uç cemaatler dahi. En sapıtmışları dahi. Haşa Allah'ın emri ya. Kendine Kur'anı siper etmeyecek bir tane adam kalmaz cihanda... Hepsi de kendine itaat ister.

Not: Ne dediğinizi anlamadık. Tefsirlere baktınız mı aziz kardeşim? Kendiniz bizzat. Arifan Yolcusu.

arifan yolcusu

Profesör
Ey iman edenler! İhtilafa düştüğünüz meseleyi, Allah’a ve Resulü’ne götürün
İtaat etmek 2

06 AĞUSTOS 2010

"Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygambere de itaat edin ve sizden olan emir sahibine de... Eğer herhangi bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz; Allah'a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanız, onu Allah ve Resulüne arz edin. Bu, daha iyidir ve sonuç bakımından da daha güzeldir." [Nisa, 59]
  • itaat-etmek-2-medium-0.jpg

Ayetin iniş sebebi...

Said bin Cübeyr'den rivâyet edildiğine göre bu âyet, Abdullah bin Huzafe bin Kays dolayısıyla indirilmiştir. O sırada Hz. Peygamber, onu bir müfrezeye komutan olarak göndermişti. Süddi'nin rivayetine göre de Resulullah, Halid bin Velid kumandasında bir müfreze göndermişti ki, içlerinde Ammar bin Yasir de vardı. Gittiler, geceleyin hareket hedefleri olan kavme yakın bir yere kondular. Onlar da casuslarından aldıkları bir haber üzerine sabaha kadar kaçtılar. Yalnız içlerinden bir adam çoluk çocuğuna eşyalarının toplanmasını emretmiş ve kendisi gece karanlığında yürüyüp Halid'in askerine gelmiş ve Ammar bin Yasir'i sorup yanına varmış, "Ey Ebu Yakzan, demiş, Ben Müslüman oldum diye şehadet ettim, kavmim ise sizin geldiğinizi işitince kaçtılar, ben kaldım; benim Müslüman olmam yarın bir fayda verir mi, yoksa ben de kaçayım mı?" diye sormuş.
Ammar da, "Hayır kaçma! Sana fayda verir." demiş. O da kaçmamıştı. Sabahleyin Halid akın etmiş, o adamdan başka kimseyi bulamamışlar. Onu malı ile beraber tutmuşlar. Ammar, durumu haber alınca Halid'e gelmiş, "O adamı bırak, çünkü o Müslüman oldu ve ben ona eman verdim" demiş. Halid de, "Sen kim oluyorsun da adam kurtarıyorsun" diye çıkışmış ve bundan dolayı birbirlerine söz atmışlar.
Nihayet Resulullah'a mahkeme için başvurmuşlar. Hz. Peygamber, Ammar'ın eman vermesine izin vermiş ve bir daha amire karşı böyle kendi kendine söz vermemesini de hatırlatmış, bunun üzerine peygamberin yanında da atışmışlar. Halid, "Ey Allah'ın elçisi! Bu burnu kesik kölenin bana sövmesine müsaade eder misin?" demiş.
Resulullah da: "Ey Halid! Ammar'ı kötüleme, çünkü Ammar'ı kötüleyeni Allah kötüler, Ammar'a karşı kin besleyenden Allah nefret eder, Ammar'a lanet edene Allah lanet eder" buyurmuş. Ammar da öfke ile kalkmış. Bunun üzerine Halid, arkasından koşup elbisesinden tutmuş, özür dilemiş, o da razı olmuştu.
Tartıştığınız şeyi, Kur'an ve Sünnet'e götürünüz!

İşte söz konusu ayet bunun üzerine indi, diye nakledilmiştir. Bu iki rivayetin çözümüne göre âyet, müfreze komutanları ve askerî işler sebebiyle inmiş ve fakat itaat meselesini genel olarak esaslı bir nizama bağlamıştır.
Bundan dolayı Ey müminler! Gerek genel bir şekilde birbirinizle ve gerek yetkililer ile sizin aranızda ve gerekse yetkili olanlar arasında herhangi bir şey hakkında tartışırsanız onu Allah'a ve Resulü'ne götürünüz. Yani yalnız kendi arzu ve isteğinizle halletmeye kalkışmayınız. Çarpışmalara düşmeyiniz. Başkalarına da gitmeyiniz de önce Allah'ı, ikinci olarak Hz. Muhammed'i kendinize başvurulacak yer biliniz, bu hükme ve bu mahkemeye müracaat ediniz. Aranızda biricik hakem ve hâkim Allah ve Peygamberini tanıyınız.
Değişik hükümlerinizi, fikirlerinizi Allah'ın âyetlerine ve Hz. Muhammed'in açıklamalarına tatbik ederek ve uydurarak birleştiriniz ki, Allah'a müracaat, Allah'ın birliğine inanmada samimiyetle Allah'ın âyetlerini araştırmak ve incelemekle, Resulü'ne müracaat da zamanında kendisine ve ondan sonra sünnetine ve halifelerine durumu arz etmekle olur.
Kur'ân'da açıkça belirtilen, sünnette açıkça belirtilen, yetkililerin ittifakıyla üzerinde ittifak edilen ve sahih kıyas ile nasslardan çıkarılan hükümler. Bununla beraber bu dördüncüsü ile ihtilaf azaltılabilirse de tamamen birleştirilemez. Bunda anlaşmazlık çıktığı zaman da yetkililerin şûrasına ve nihayet sultanın emrine müracaat olunur ki, bu da "Allah'a itaat ediniz, Resul'e ve sizden olan emir sahiplerine itaat ediniz." emri gereğince Allah'ın emrine müracaat etmektir. Ve "Emanetleri ehline vermenizi emrediyor." [Nisâ, 4/58] bunun da kaynağıdır.
Bir olayda ihtilafa düştüğünüz zaman...

Ve mutlaka Müslümanlar bir olayda ihtilafa düştükleri zaman ilk önce 'Allah'ın birliğine inanmak', 'emaneti ehline vermek' ve 'adaletle hükmetmek' vazifelerini göz önünde bulundurup, kendilerini Allah'ın ve Peygamberin huzurunda toplanmış görerek ona göre düşünmeleri ve fikirlerini ve arzularını Allah Teâlâ'nın himayesi altına vermeleri ve daima hakkın birliği yolunda gitmeleri lazım gelir. Eğer Allah'a ve ahiret gününe gerçekten iman ediyorsanız böyle yaparsınız, Allah'a ve Resulüne ve yetkililere itaat eder ve şayet bir şeyde aranızda çekişme olursa onda da Allah'ın ve Resulünün hükümlerine başvurursanız, bu başvurmak sizin için halen sırf iyiliktir, çekişmeyi keser. Ve sonuç açısından da daha güzeldir.
Bu emirleri tespit ettikten sonra işin başında adlî ve teşriî (kanun koymaya ait) esaslar üzerinde itaat etmeyi temin etmek ve müminlere adaletle hükmetmek emredilmiş iken, adalet ve hakka aykırı hükmetmeye istekli olmamaları ve muhakeme meselelerinde adalete aykırı harekette bulunma vaziyeti almamaları ve tağutlar mahkemesine müracaat etmemeleri gerektiğini telkin ve mümin ismi altında Peygambere itaat etmekten hoşlanmayan ve onun hükmüne razı olmayıp başka mahkemelere müracaat edenlerin münafık olduğunu anlatmak ve sonuçta Resulullah'a itaati sağlamlaştırmak için dikkat çekilerek buyruluyor ki:
Nisa, 60: "Şunları görmüyor musun? Kendilerinin sana indirilene ve senden önce indirilene inandıklarını ileri sürüyorlar da tağuta inanmamaları kendilerine emrolunduğu halde, tağut önünde muhakemeleşmek istiyorlar. Şeytan da onları bir daha dönemeyecekleri kadar iyice sapıklığa düşürmek istiyor."
Nisa, 61: "Onlara: "Allah'ın indirdiğine ve Peygambere gelin!" denince, münafıkların senden büsbütün uzaklaştıklarını görürsün."
Nisa, 62: "Ya nasıl, elleriyle yaptıkları yüzünden başlarına bir felaket gelince, hemen sana geldiler de: "Biz sadece iyilik etmek ve arayı bulmak istedik." diye Allah'a yemin ediyorlar."
Nisa, 63: "Onlar, Allah'ın kalplerindekini bildiği kimselerdir; Onlara aldırma, onlara öğüt ver ve onların içlerine tesir edecek güzel söz söyle!"

http://www.milligazete.com.tr/haber/itaat-etmek-2-172618.htm

hirahos

Kıdemli Üye
Biz tefsirlere baktınız mı dedik, siz Gazete küpürlerine bakmışsınız. :)

arifan yolcusu

Profesör
en azından kendim bağlamamışım di mi:)
kardeş ihtilaflı konu diyorum anlamıyorsun...
bütün tefsirleri dök o zaman
kimi komutan,kimi halife,kimi ulema kimi mürşid diyecektir
yanılıyorsak ittifak var diyorsanız buyrun düzeltin

alanyali07

Kıdemli Üye
Şöyle dense, tehlikesizdir:

Arkadaş, bu hareketin lideri Erbakan'dır. Ve hareketin (camianın) liderine her şartta itaat ve sadakat temel ilkesidir. Biz bunu bir düstur olarak görüyoruz.

Böyle demeye kimsenin sözü olmaz. Bir parti ilkesidir der geçersiniz. O ilkeyi beğenen beğenir, harekete dahil olur. Beğenmeyen dahil olmaz. Sorun da tehlike de yok.

Ancak işi, parti liderimize itaat ve sadakat Allah'ın emridir, şu Ayet bunu buyurur tarzına dönüştürdüğünüz için tehlikelidir.

Bazılarımız bu tarzı sıradan ve doğal imiş gibi algılıyorlarsa onların sorunu. Biz böyle bir tarzı reddediyoruz.

Ayeti kullananlar ve onları "anlayışla" karşılayanlar aslında şunu söylemiş oluyorlar:

Allah ve Resulü mutlak olarak yanılmazlar. Erbakan da öyle... Çünkü Ayet-i Kerime bu sıradadır. Hiç olacak iş mi, Erbakan, Allah ve Resulü gibi mutlak yanılmaz olsun! Böyle bir tasavvuru vicdanınıza ve kalbinize nasıl sunabiliyorsunuz? Artık bir kez daha incelikle tefekkür edilmeli ki edilirse hak verilecektir.

Allah akıl fikir versin. Özellikle Ehli Tarik olup da Erbakan' için Ayetin kullanılmasında bir sakınca görmeyenlere diyorum.

Buna normal gözüyle bakanlar, başka liderler için de Ayetlerin kullanılmasına ses çıkaramazlar. Adama sorarlar sonra, niye ona değil de buna!

Mesela herkes, kendi cemaat liderlerini komutan olarak görebilir. En uç cemaatler dahi. En sapıtmışları dahi. Haşa Allah'ın emri ya. Kendine Kur'anı siper etmeyecek bir tane adam kalmaz cihanda... Hepsi de kendine itaat ister.

.
:clap2:
Bir ayeti ele alıp, siyaset tarafgirliği ile yorumlayıp,kendi siyasi görüşüne alet etmek hiç uygun değil..İşte bu türlü siyasetten Bediüzzaman'ın kaçtığı gibi kaçmak lazım.."Siyasetten Allah'a sığınırım"

hirahos

Kıdemli Üye
en azından kendim bağlamamışım di mi:)
kardeş ihtilaflı konu diyorum anlamıyorsun...
bütün tefsirleri dök o zaman
kimi komutan,kimi halife,kimi ulema kimi mürşid diyecektir
yanılıyorsak ittifak var diyorsanız buyrun düzeltin

Kardeşim ihtilaf mihtilaf yok. İhtilaf olduğunu zannediyorsunuz, o kadar. İhtilaf varsa hani nerde kim yazmış ihtilaflı olduğunu.

Uzatmaya gerek yoktur, siz öyledir demekle öyle olmayacaktır.

Mutlak itaat emri ulema topluluğunadır. Sevad-ı Azama...

1- Erbakan Ulema topluluğu değildir. Bir şahsın ilmi olsa bile topluluk (sevad-ı azam) başkadır. Öncekileri ve sonrakileri de içine alır.

2- Erbakan, fiili devlet yöneticisi de değildir.

3- Erbakan, İslam ordusu kumandanı da değildir. Nokta. Olsa olsa Müslümanlardan bir neferdir. Eğer Erbakan komutansa Müslüman olan bütün Parti başkanları da komutandır o zaman. Bu işin içinden çıkamazsınız. Hz. Ömer efendimize, Eğer eğri olursan, seni kılıcımızla doğrulturuz diyen Sahabeyi hatırlayınız. Onlar Vahyin inişine ve açıklayanına şahid oldular.

Yapacaksanız bu parti işlerini İslam kavramlarını kendinize siper etmeden yapınız. Daha emindir, salimdir o yol. Dileyen Erbakan'ın sözünden çıkmasın, bizi de ilgilendirmez zaten.

Biz Erbakan'ı yanılmaz, her görüş ve sözünde isabet ehli olarak görmüyoruz. Kendisine tavsiyemiz ahir ömründe bu parti pırtı işlerini bıraksın. Bir köşeye çekilip zikirle, fikirle, şükürle meşgul olsun. Mutlaka da Sünnet-i Şerif üzere SAKAL bıraksın. Anlaşıldı mı efendim?

Ves'selam.

arifan yolcusu

Profesör
ihtilaf ayetin tefsiri için demiştim:)
erbakan hocamız şuan bu sistemde dediğin hiçbirine uymamaktan eyvallah...
biz ona milli görüş lideri olarak ittiba ediyoruz...
hoca yukardakilerin hiçbirine tam uymamakla beraber hepsinden biraz nasiplenmiştir....
biz siyaseti amaç olarak değil araç olarak gördüğümüz için
islam kavramlarından sıyrılmamızı tavsiye etmeniz gülünçtür...
biz davamızı parti olarak değil partiler üstü olarak görmekteyiz..
Allahın düzenin olmadığı bir diyarda millet böyle rezil olur...
Mevla bizleri yolunda memur eylesin...
diğer bi husus biz bu foruma siyaset yapmaya gelmedik
particilikle bu forumun kirletilmesini de istemeyiz...
eğer uzun uzadıya konuşmak istersen forum adresi verelim orda gerekli açıklamalrı alırsın inşaAllah...
Mevla bizleri parti pırtı için değil,
Mü'min olduğu için seven kullarından eylesin...
Selamet ve istikametle kal...

arifan yolcusu

Profesör
:clap2:
Bir ayeti ele alıp, siyaset tarafgirliği ile yorumlayıp,kendi siyasi görüşüne alet etmek hiç uygun değil..İşte bu türlü siyasetten Bediüzzaman'ın kaçtığı gibi kaçmak lazım.."Siyasetten Allah'a sığınırım"

ihvan siyasetten Allah sığınma yok...
bu yahudi oyunudur...
Müslümanlar otursun idareye katılmasın
Siyasetin şerrinden Allaha sığınma var..
Üstad da şuan ki gibi müslümanların birbirini kırdığını görmüş
bulunduğu siyasi kimlikten ayrılmıştır...
Alimler ilim işiyle, siyasiler yönetim işiyle uğraşmalıdır
Bize düşen de ümmetin vahdeti için dua etmek ve doğru adımları atmaktır inşaAllah...

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
ihvan siyasetten Allah sığınma yok...
bu yahudi oyunudur...
Müslümanlar otursun idareye katılmasın
Siyasetin şerrinden Allaha sığınma var..
Üstad da şuan ki gibi müslümanların birbirini kırdığını görmüş
bulunduğu siyasi kimlikten ayrılmıştır...
Alimler ilim işiyle, siyasiler yönetim işiyle uğraşmalıdır
Bize düşen de ümmetin vahdeti için dua etmek ve doğru adımları atmaktır inşaAllah...

Dediklerin doğru ama erbakanı kimseye zorla emir veya halife diye kabul ettiremezsiniz....
Size oy vermeyenleri kafirlikle suçlayamazsınız...

agbi

Yasaklı
yiğit dediğin kaynağınıyla beraber verendir...
bu ayetin tefsiri konusunda ihtilaf vardır...
hamd olsun ulema olarak da emirimiz mevcuttur..
Mevla bizi sadıklardan eylesin...

TEFSİRLERDE İHTİLAF

O zaman KAÇ İSLAM var.

Tefsir sana göre bana göre değişikmi ?

MÜSLÜMANLAR ARASINA İHTİLAFLARIN VAR OLMASI HERKESİN KENDİNE GÖRE KURAN I YORUM YAPMASIDIR.

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
[SIZE="3"

[B][COLOR="red"]Kısa keselim:[/COLOR][/B]

Erbakan, Ayet-i Kerime'de geçen "Emir Sahiplerinden" midir? HAYIR. Erbakan ve çevresi devlet yöneticisi, devlet idarecisi dahi değildir.

Öyleyse bu Ayeti alıp Erbakan'a itaat Allah'ın emridir, ona isyan eden HELAK OLUR diyenler haklı mı? HAYIR

Öyleyse Erbakan taifesi Ayet-i Kerimeyi kendi menfaatlerine kullanıyorlar.

[/SIZE]

Aynen öyle

Saadet partisinde kongrede Milli görüscüler arasinda Ayete göre anlasmazlik cikti

Bu anlasmazlik yüzünden Allah ve Rasülünemi gittiler? Tabiki Hayir

Peki kime gittiler? Peygamber düsmanina gittiler.

Iste buna Milli görüscüler Müslümanlik diyorlar.

Kendilerini Allah in yerine koymaktan korkmuyorlar?

İstihya

Doçent
Bu partinin akıbeti ne olacak acaba?

bakış

Kıdemli Üye
Bu partinin akıbeti ne olacak acaba?
Ne olcak kardeşim.aynen devam.Bak biraz sonra mahallemde toplantı var.oraya katılacam.Seçime 10 ay var.Mahallemizde bi tane parti yok,bizden başka.
Bizim derdimiz anlımızın akıyla başa geçmek,yoksa akparti gibi sırtımızı egemen güçlere dayamak süretiyle iktidara gelebilirdik.

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Ne olcak kardeşim.aynen devam.Bak biraz sonra mahallemde toplantı var.oraya katılacam.Seçime 10 ay var.Mahallemizde bi tane parti yok,bizden başka.
Bizim derdimiz anlımızın akıyla başa geçmek,yoksa akparti gibi sırtımızı egemen güçlere dayamak süretiyle iktidara gelebilirdik.

Benim oturdum yerde SP üc Kisiyle toplanti yapiyordu

iki kiside tasindi gitti , baskan yanliz kaldi.

ıtri

Üye
Ne olacağinı bekleyelim görelim derim.
Allah ömür verirse kim bilir daha neler göreceğiz?

bakış

Kıdemli Üye
Allah Allah.Ne yapalım kopmalar bizi ilgilendirmiyor.Biz onları kovmadıkki.Kendileri gittiler.Hayırlı olsun diyelim.
Biraz önce toplantıdaydık.11 kişi ile mahalle toplantımızı yaptık.Açık açık söyledik,istişare ettik,kararınız nedir dedik?
1 arkadaşımız ben bundan sonra siyaseti bırakıyorum dedi.Kararına saygılıyız.

Dün ilçede arkadaşlarımız aynı istişareyi yaptılar ve 40 kişiden 3 kişi ayrılıyorum dedi.
Hayatın heralanında kopmalar vardır.