Sözcü: Erdoğan'ın Meclis'e Sokacağı 3 Başörtülü İsim...

TakVa

Ordinaryus
3 TÜRBANLI İSİM MECLİS'E GİRECEK

Başbakan kendi kızını, bir bakanın kız kardeşini ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşini millet vekili yapacak diyen gazete, böylece türban Meclis'e girecek ve 11 yıl önce Meclis'ten türbanı nedeniyle atılan Merve Kavakçı'nın intikamı alınmış olacak.

İşte Sözcü'nün o haberi

Üniversitelerde türbanı serbest bırakan Erdoğan'ın şimdiki hedefi Meclis.. Ankara'da konuşulan iddia şu: Erdoğan, türbanlı isimleri milletvekili yapacak. İlk sırada kızı Sümeyye var... Bakan Selma Kavaf'ın kardeşi Sema Ramazanoğlu da adaylar arasında..

PLANA BAK

Bir diğer aday ise merhum BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülfer hanım.. Bu isimler milletvekili seçilip Meclis'e girecek. Böylece Erdoğan hem türbanı Meclis'e sokmuş olacak, hem de türbanlı olduğu için 11 yıl önce Meclis'ten atılan Merve Kavakçı'nın intikamını alacak.

sonsayfa

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
1- Sözcü gazetesi gazete değil bir paçavradır, hiç bir yazdığının geçerliliği yoktur.
2- Akp başörtülü aday gösteremez, buna yürekleri yetmez. (inşaallah ben yanılırım, akp en az 10 başörtülü miletvekilini meclise sokar, ben de akpyi ayakta alkışlarım)

TakVa

Ordinaryus
1- Sözcü gazetesi gazete değil bir paçavradır, hiç bir yazdığının geçerliliği yoktur.
2- Akp başörtülü aday gösteremez, buna yürekleri yetmez. (inşaallah ben yanılırım, akp en az 10 başörtülü miletvekilini meclise sokar, ben de akpyi ayakta alkışlarım)

Başbakanın niyeti başörtüsünü kamudada serbest bırakmak. Ab ülkelerinde başörtülü milletveki olabiliyorsa buradada olur.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Başbakanın niyeti başörtüsünü kamudada serbest bırakmak. Ab ülkelerinde başörtülü milletveki olabiliyorsa buradada olur.

tabiki olmalıdır, bunun tersi yobazlıktır.

başbakanın niyetini bilemem, ama sözcüye söylemeyeceğini iyi bilirim. başbakanın niyeti kamuda başörtüsünü serbest kılmaksa elini tutan mı var ayrıca?

kendisi başbakan.

yök başkanı gibi bir genelge yayınlar kamuda çalışan memurelerin başörtülü çalışmalarının önünü açar.

meclise kızını sokmakla (sözcü denen paçavra öyle diyor) kamuda başörtüsünü serbest bırakmanın alakası yok sayın takva.

Önce kamuda serbest olmalı, sonra meclise girmeli başörtülü hanımlar bu daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

TakVa

Ordinaryus
tabiki olmalıdır, bunun tersi yobazlıktır.

başbakanın niyetini bilemem, ama sözcüye söylemeyeceğini iyi bilirim. başbakanın niyeti kamuda başörtüsünü serbest kılmaksa elini tutan mı var ayrıca?

kendisi başbakan.

yök başkanı gibi bir genelge yayınlar kamuda çalışan memurelerin başörtülü çalışmalarının önünü açar.

meclise kızını sokmakla (sözcü denen paçavra öyle diyor) kamuda başörtüsünü serbest bırakmanın alakası yok sayın takva.

Önce kamuda serbest olmalı, sonra meclise girmeli başörtülü hanımlar bu daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

Evet önce kamuda serbest olacak zaten sonrası gelir.

Başbakan dayatmayla iş yapmıyor, zamana yayıp kamuoyunda tartışmaya açıp, insanların anlamasını sağlıyor, böylece tepkiler azalıyor.

Yargıda değişim olmaya başladı, chp nin koşa koşa iptal için gideceği bir mahkeme olmayacak başörtüsü her yerde serbest olduğunda.

TakVa

Ordinaryus
Mecliste Başörtüsü için adım atmayacaksanız, kendi başıma hareket edeceğim

Başörtüsü sorununun çözümü için tartışmalar yoğunlaşırken, iktidar partisinde de beklentiler yükseldi. AKP’nin Kurucular Kurulu Üyesi Fatma Ünsal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, "Kadınların Meclis’e başörtüsü ile girme zamanının geldiğini" ve adım atılmaması halinde bağımsız hareket edeceğini söyledi.

AKP’nin önceki gün Kızılcahamam’da sona eren istişare toplantısının basına kapalı bölümünde söz alan Fatma Ünsal, ‘Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi’ne (CEDAW) atıfta bulundu.

Ünal, Erdoğan’a, Komite’nin bir raporuna göre Türkiye’de kadınların yüzde 70’inin başörtüsünden dolayı eğitim, çalışma ve siyaset alanından dışlandığını anlattı.

"Türkiye’de kadınların yüzde 70’inin sadece seçme hakkı var. Seçilme hakkı yok" diyen Ünsal, başörtüsü konusunun AKP’ye açılan kapatma davasına da malzeme olduğunu hatırlattı. Ünsal, çıkışını şöyle sürdürdü:

"Bu konuyu tartışmamızın zamanı geldi. Kadınlar, başörtüsüyle Meclis’e giremiyor. Geçmişte, Merve Kavakçı olayı yaşandı. Bu konuda, adım atmayacaksanız kendi başıma bağımsız hareket edeceğim."

Erdoğan ise şu yanıtı verdi:

"Biz bu konuda samimiyiz. Samimiyetimizi sorgulamayın. Ancak üniversitelerdeki sorunu bile çözemedik. Bu konuda nelerle karşılaştığımızı biliyorsunuz. Ayrılırsanız üzülürüz ama böyle bir karar verirseniz ‘hayırlı olsun’ deriz."

Radikal’in sorularını yanıtlayan AKP’li Fatma Ünal, başörtüsü konusunun sadece AKP’nin değil tüm Türkiye’nin sorunu olduğunu söyledi.

Ünal, AKP’nin 8 yıldır iktidarda olduğunun ve sorunun halen çözülmediğinin hatırlatılması üzerine, "Ben ‘yüzde 100 kusur yargıda ya da muhalefette’ demiyorum ama yüzde 100 kusur AK Parti’de değil. Kusuru paylaştırmak lazım" karşılığını verdi.

Radikal

TakVa

Ordinaryus
Yargıtay başsavcısının son çıkışından sonra bu girirşimini erteler sanırım.

TakVa

Ordinaryus
Erdoğan: Siyasette her şey olabilir

Erdoğan'a, 12 Haziran'da yapılacak genel seçimlerle ilgili sorular da yöneltildi. "Başörtülü vekil görebilir miyiz?" sorusuna karşılık gazetecilere, "Bu yolu siz açacaksınız." diyen Başbakan Erdoğan, "Yani olabilir mi?" sorusunu da, "Siyasette her şey olabilir." şeklinde cevapladı.

Milletvekili listesinde yeni isimlerin olup olmayacağına ilişkin olarak da şunları söyledi: "Mevcut kadroda elenenler tabii ki olacaktır. Şu 4 yıllık performans bunun çok açık net şeyidir.

Bunların içinde devamsızlık yapanlar tabii ki elenecektir. 336 kişi olacaksın, yeri gelecek toplantı yeter sayısı olmayacak, bize bu acıyı çektirenlerle yola devam edemeyiz.

Hedeflerimiz içinde 25-30 yaş arası birkaç genci Parlamento'ya sokacağız. Bayanlarda daha çok arkadaşı Parlamento'ya taşıyacağız."

samanyoluhaber

korakademik

Ordinaryus

kendi milletvekiline sahip çıkamayan parti sözcülerinin
başkalarına akıl vermesi tezattır.
sahi o milletvekiliniz ne demişti çıkarken:d meclisten

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
kendi milletvekiline sahip çıkamayan parti sözcülerinin
başkalarına akıl vermesi tezattır.
sahi o milletvekiliniz ne demişti çıkarken:d meclisten

:)

Sataşma olsun, laf olsun da nasıl olursa olsun değil mi?

hadi diyelim ki kendi miletvekilerimize sahip çıkamadık, (ben parti sözçüsüyüm ya:)) iyi de başkalarına akıl vermemiz niye kötü olsun ki?

Bakarsınız iyi bir şey söylüyorsak alırsınız, yok kötü bir şey söylüyorsak almazsınız.

baştan yok siz konuşamazsınız demek mantıklı mı sizce?

bak orda rahatlıkla ne demişim: "sözçü gazete değil bir paçavradır" buna itirazın var mı? yoksa sözcüyü iktidar yandaşı olarak çok mu seviyorsun:)

AKP başörtülü aday göstermez diyorum, yürekleri yetmez diyorum bu benim düşüncemdir, peşinden de ekliyorum: İNŞAALLAH BEN YANILIRIM diyorum, MECLİSE BAŞÖRTÜLÜ SOKARLARSA AKPYİ AYAKTA ALKIŞLARIM diyorum...

Kötü mü sence bu sözüm?

senin gibi partizanlık gözlüğümü takıp akp iyi bir şey yapsa bile kötü mü yaptı deyim?

Eğer böyel istiyorsan söyle öyle yapayım:)

"o milletvekiliniz...." demişsin ya, o milletvekili TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN milletvekili idi, sen nerelisin?

"o milletvekili" başörtülü bir miletvekili idi, acaba başörtüsü seni hiç ilgilendirmiyormuydu, hadi biz beceriksisiz vs.vs. siz nerdeydiniz? Başörtülü bir hanım meclisten atılırken yoksa o başka partiden diye içinizden sevinç naraları felan mı atıyordunuz?

Bugün akp başörtülü bir miletvekili soksa meclise, ona mecliste dayatmalar yapılsa ben akpli olmamama rağmen, akp karşıtı olmama rağmen ilk eylemin en başında ben olurum!

çünkü ben siz değilim!

TakVa

Ordinaryus
Sümeyye Erdoğan milletvekili olmalı mı?

BAŞBAKAN Erdoğan'ın küçük kızı Sümeyye, salı günü AK Parti'nin grup toplantısını izleyerek bu soruyu gündeme yerleştiriverdi.

Geçtiğimiz temmuz ayından beri AK Parti Genel Merkezi'nde danışman sıfatıyla dış basında Türkiye ile ilgili yazıları takip etmekle görevlendirilen Sümeyye Erdoğan'ın siyasete ilgi duyduğunu düşünmek yanlış olmaz.

Sümeyye'yi ilk kez annesi Emine Erdoğan ile Pakistan'daki selzedelere yardım götürmek için çıktığımız seyahatte izleme fırsatı buldum. Bizlere eşlik eden Caroline Koç'un Sümeyye ile ilgili gözlemleri bugünlerde daha da anlam kazanıyor. "Belli ki dış dünyaya büyük merakı var. Tıpkı Chelsea Clinton (eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın kızı) gibi annesine ve babasına eşlik ederek bir şeyler öğrenmeye, tecrübe edinmeye çalışıyor" demişti .:clap2:

Caroline Koç. Gerçekten öyle görünüyordu. Selzedelerle yakından ilgileniyor, korkunç manzara karşısında duyduğu acı yüzünden okunuyordu.

Eğitimine baktığımız zaman Sümeyye gayet donanımlı. ABD'nin Indiana Eyaleti'nde sosyoloji okuyan Sümeyye, dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında sayılan The London School of Economics'te master yaptı. Bir yıl boyunca Ürdün'de Arapça dili eğitimi aldı.

Turgut Özal'ın oğlu Ahmet, Adnan Menderes'in oğlu Aydın ve Alparslan Türkeş'in oğlu Tuğrul örnekleri üzerinden kimileri, başarılı politikacıların çocuklarının politikada asla başarılı olamadıklarını iddia ediyor. Yanılıyorlar.

Tam tersi. Birçok başarılı politikacının politikada başarılı çocukları oldu ve halihazırda da var. Mesela Hindistan'ın efsanevi başbakanlarından Nehru'nun kızı İndira Gandhi, babasının gölgesinde filan kalmadı. Bazı tartışmalı uygulamalarına rağmen (Hindistan'daki nüfus patlamasını engellemek için erkekleri zorla sterilize ettirme programı tam bir fiyaskoydu) halen saygıyla anılıyor.

Myanmar'da (Birmanya) 1990 yılında yüzde 59 oyla iktidara gelen ancak ordunun iktidara el koymasıyla birlikte ev hapsine mahkûm edilen muhalefet lideri Aung San Sui Kyi, Birmanya'nın milli kahramanlarından General Aung San'ın kızı.

Sadece kendi ülkesinde değil tüm dünyada demokrasi mücadelesinin sembolü haline gelen Aung San Sui Kyi, babasından çok daha fazla tanınıyor.

Beğenin beğenmeyin Suriye diktatörü Hafız Esad'ın oğlu Beşir, tahminlerin aksine ve tüm uluslararası baskılara rağmen ülkesini demokratik yöntemlerle olmasa dahi oldukça iyi yönetiyor.

Babası kadar zalim değil. Örnekleri daha da çoğaltabiliriz. Ve özetle şunu diyebiliriz: "Sümeyye, Tayyip Erdoğan'ın kızı olduğu için siyasette başarılı olamaz" diye bir kaide yok. (Ancak gerçekten siyaset yapmak istiyorsa bunu ticaretle birlikte yürütmesi söz konusu olamaz.)

Ne var ki Erdoğan Ailesi'ne yakın çevrelerden edindiğimiz bilgiye göre, Başbakan kesinkes aile fertlerinin siyasete girmesine sıcak bakmıyor, hatta yasaklıyor diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde Sümeyye, babasına şaka yollu "Beni milletvekili yapacakmışsın" demiş. Erdoğan gülmüş, ama yukarıda belirttiğimiz görüşlerini tekrarlamış.

Bu görüşleri değişir mi bilemeyiz. Ancak Sümeyye'nin önünde çok daha büyük bir engel var. O da inancından dolayı taktığı başörtüsü.

Yine Başbakan'a yakın kaynaklardan edindiğim bilgi, gelecek milletvekili seçimlerinde AK Parti hiçbir surette bir başörtülü kadını milletvekilliğine aday göstermeyecek.

Sebebi malum. Yargıda pusuda bekleyenlere koz vermek istemiyor.

Yazık, çok yazık, AK Parti'nin olası başörtülü adayları arasında anılan MYKK üyesi ve aynı zamanda kadın doktoru olan Sema Ramazanoğlu, bence mükemmel bir milletvekili, hatta Sağlık Bakanı olabilir. Ama sırf başını örtüyor diye böyle bir şansı yok.

Hadi üniversitelerde başörtüsü yasağı sadece fiilen değil resmen kaldırıldı diyelim. Hukuk okuyan başörtülü genç kadın avukat olamıyorsa, tıp okuyan devlet hastanesinde doktorluk yapamıyorsa o diplomaların, onca yıl verilen emeğin ne kıymeti olabilir.

Başörtüsünü kafaya takanlar, esas 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle açıklanan tüyler ürpertici tabloya bakıp biraz bu konuda seslerini yükseltsinler.

amberin zaman

reis

Kıdemli Üye
Başörtülüler Meclise girmeli... Ama bu işe Ak Parti karışmaMAlı..

Bağımsız olarak girmeliler...

Üstelik bağımsız aday olurlarsa 3 tane değil belki 10 tane girerler.. :)

TakVa

Ordinaryus
Başörtülüler Meclise girmeli... Ama bu işe Ak Parti karışmaMAlı..

Bağımsız olarak girmeliler...

Üstelik bağımsız aday olurlarsa 3 tane değil belki 10 tane girerler.. :)

Pusudaki savcıyı bildiği için herhalde böyle yapacaktır.

TakVa

Ordinaryus
Benim Başörtülü Milletvekili Adaylarım

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Lübnan dönüşü uçakta bombayı patlamış.

“Başörtülü kadınlar bu seçimde milletvekili olabilir” sinyali vermiş.

İşte buraya yazıyorum: Bu açıklamanın ardından Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başı fena halde derttedir.

Başörtülüler arası büyük ve derin rekabet konusuyla öyle kolay baş edemez.:glm

Çünkü...Yıllarca harekete emek veren ve kendilerini “Meclis’e girmesi gereken ilk başörtülü milletvekili” olarak gören o kadar çok kadın var ki...

Üstelik hepsi alıngan... Üstelik hepsi rekabetçi... Üstelik hepsi maraza çıkarmaya hazır...

Bu durumda...“Başbakan Erdoğan siyasi hayatının en büyük sorununu başına almış durumdadır” denmez de ne denir?

Ama benim yufka gönlüm, yine dayanamadı ve Başbakan Erdoğan’ı “Füze Kalkanı”ndan bile daha zorlu bir dertle baş başa bırakmaya razı olmadı.

Oturdum, bir “aday listesi” hazırladım. Bazı isimlerin avantaj ve dezavantajlarını çıkardım.

“Gayret benden, takdir Başbakan’dan” diyerek takdim ediyorum:

- MERVE KAVAKÇI: Gerçi eski yaraları deşmek gibi bir görüntüye yol açabilir ama “28 Şubat’la hesaplaşmak” için ondan daha iyi bir “doğrudan mesaj” da bulunamaz.

- AYŞE BÖHÜRLER: Üslubu, tarzı, demokratlığı ve onca hizmeti nedeniyle tartışmasız en önemli adaydır.

- SİBEL ERASLAN: İki sorunu var: Fazla duygusal ve geçmiş günleri biraz fazla yad etme meraklısı... Bu iki sorun aşılırsa neden olmasın?

- FATMA K. BARBAROSOĞLU: Olabilir. Ancak ona mutlaka nazlanarak ve zorlanarak kabul etme şansı tanınmalı. Başka türlü olmaz.

- YILDIZ RAMAZANOĞLU: Dikkat! Muhafazakâr demokrat bir parti için biraz sıra dışı kaçabilir.

- HİLAL KAPLAN: “Bu kadar emek vermişler varken dünün türbanlısı hepimizin önüne mi geçecek” türü bir kız kardeş kavgasına yol açabilir. Aman dikkat!

- CİHAN AKTAŞ: Alıngandır kendisi... Bu yüzden en azından bir teklifte bulunulsa, yani en azından kendisine bir reddetme şansı verilse iyi olur.

- ŞULE YÜKSEL ŞENLER: Türbanın ilk ateşleyicisi... Onun yüzünden türbana, “şulebaş” diye isim takılmış... Huzur Sokağı’nın, Birleşen Yollar’ın, Bilal’in, Hilal’in, Feyza’nın hatırı var... Yani sembolik olarak düşünülebilir.

- ÜMİT MERİÇ: Sonradan başını kapatmış bir sosyolog profesör... Üstelik babası Cemil Meriç... Gerçi “ithal aday” denilerek maraza çıkmasına neden olabilir ama o kadar risk de alınacak tabii...

- HİDAYET TUKSAL: Biraz fazla feminist diye itiraz edenler çıkabilir. Ama duyduğuma göre Ankara’da kreş işine girmiş. Bunun bir denge yaratacağını, hatta “Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı” için bir şans bile olacağını düşünüyorum.

- ESRA ELÖNÜ: Tek bir türbanlı tipi yok... “Uslular” var, “ağırbaşlılar” var, “nüktedanlar” var... Tabii bir de “marjinal türbanlılar” var. Peki onları kim temsil edecek? Esra kardeşimiz neden “Meclis’in hırçın kızı” olmasın ki?

- BİRİCİK SUDEN: Şimdi diyeceksiniz ki, “Biricik Hanım’ın bu listede ne işi var Ahmet Hakan? Yoksa kapandı mı?” Cevap veriyorum: Başbakan’ın verdiği işaretten sonra o çoktan başörtüsü tasarlamaya başlamıştır bile...:glm

ahmet hakan

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Sümeyye erdoğan açıklama yapmış, babam görevde iken benim milletvekili adaylığım sözkonusu olamaz, kesinlikle böyle bir şeyi babam kabul etmez demiş. Kızını aday yapması dedikodular oluşturur doğru olmaz, ama başka başörtülü hanımların meclise girmesi güzel olur.

AynAlı

Kıdemli Üye
bu emin çölaşan kadar bedhah bir adam görmedim ben..

agbi

Yasaklı

Mesajınızın % 70 ine katılıyorum YÜREKLERİ YETMEZ düşüncenize katılımıyorum.

Bugün TÜRKİYE bizim inandıklarımız yaşayan bir Ülke değil ONLARCA YIL YALAN HABERLERLE & İFTİRALARLA VB. ile BİLİNÇALTALRINA yerleştirilen bilgilerin Hakim olduğu bir TÜRKİYE.

DAHA BUNA TOPLUM HAZIR DEĞİL

SİSTEMİN oluşturduğu kanunlar anında KARŞIMIZA ÇIKAR.

ZAMAN HUZURSUZLUK ZAMANI DEĞİL.

ÖZETLERSEK yürek işi değil akıl İŞİ BU İŞLER yürek OLUP MEYDAN OKUYUP dayak YEMEKTENSE akıl LA HAREKET EDİP kalıcı zafer BANA GÖRE DAHA MANTIKLI.