Söylenmesi Caiz Olmayan Sözler

Amine1

Doçent
Katılım
11 Eki 2006
Mesajlar
1,228
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
30
Konum
UZAK DİYARLAR
1- Bir alet çalışmayınca veya bozulunca azizlik etti demek uygun değildir. Çünkü dinimizde aziz; izzetli, şerefli, değerli, evliya gibi anlamlara gelir. Bozulunca şerefli bir iş yaptı denmez.

2- Çocuk yedinci kattan düştü. Mucize olarak kurtuldu demek caiz olmaz. Çünkü mucize sadece Peygamberlerde görülür, çocuğa Peygamber denmiş olur. Allah’ın kudreti ile kurtuldu demek gerekir.

3- Günahkâra veya kâfire, (Günah keçisi) demek caiz değildir.

4- Ana babası Hıristiyan olan, namazda zammı sure olarak (Rabbenağfirli velivalideyye...) âyetini okuması caizdir, salli bariklerden sonra dua olarak caiz değildir.

5- (Haram ama seviyorum) demek haram olur, küfür olmaz.

6- (Allah yazdıysa bozsun) demek, dua niyetiyle caizdir.

7- Kâfire, (dayı, amca, dayıcığım, buyurun) demek, âdet olarak söylendiği için caizdir.

8- Allah bizi düşündüğü için göz vermiş demek caiz olmaz. Zira düşünmek mahluklara mahsustur.

9- (Allah kuşlara kanat vermeyi ihmal etmemiş) demek uygun değildir. Allahü teâlâ ihmal etmez. Sanki ihmal de edebilir anlamı çıkacağı için söylememeli. İhmal etmez anlamında söylemek küfür olmaz.

10- Yüzünü gören Cennetlik veya hacı oluyor, demek caiz olmaz. Çünkü bir kimseyi görmekle Cennetlik veya hacı olunmaz. Bu bakımdan böyle söylemek yanlıştır.

11- Müslümana şeytan gibi adam demek caiz değildir. Cin gibi demek caizdir.

12- Müslüman ölü için (Toprağı bol olsun) demek caiz olmaz, bu ifade gayri müslimler için kullanılır.

13- (Allah kuşların planını kader defterine çizerken yakıt ihtiyaçlarını da hesaba katmış) demek caiz ise de böyle ifadeler kullanmak uygun olmaz.

14- (Allah insanın binasını hücre tuğlası ile örmüş) demek caiz ise de dememelidir.

15- Kâfire yaptığı iyilik için Allah razı olsun ifadesini imana gelmesini veya "Allah razı olduğu şekle çevirsin" diye niyet ederek söylemek caizdir.

16- (Allah unutmadı) demek edepsizlik olur. Sanki böyle demekle unuttuğu zaman da olabilir anlamı çıkmaması için böyle söylememeli.

17- (Allah yarattı demem döverim, almadan vermek Allah’a mahsus) gibi sözler küfür olmaz, ancak, Allahü teâlânın ismini, gereksiz yere kullanmak hürmetsizlik olur. Lüzumsuz yere yemin gibidir.

18- Şerefsizim ki doğru söylüyorum demek caiz değildir. Müslüman böyle söylemez.

19- (Anam avradım olsun) demek küfür olmaz. Ama müslümana böyle söylemek yakışmaz.

20- Kalbin çalışmasına Allah’ın mucizesi denmez. Allah’ın kudreti, hikmeti demelidir.

21- İlah yerine "Ey rahmeti bol padişah" demek, ibadet olmayan yerlerde caizdir.

22- Eskimiş Kur'an demek caiz değildir. Eski Mushaf olur ama, eski Kur'an olmaz. Kur’an, Allah kelamı demektir. Kur'an-ı kerimin kağıtlara yazılmış şekline Mushaf denir. Bunun gibi, büyük Kur'an, küçük Kur'an demek de caiz olmaz.

23- Kur'an için antivirüs programı, Resulullah için yürüyen Kur'an, Savaş Peygamberi, Allah için mimar, sanatçı diyenler var. Böyle söylemek caiz değildir. Çünkü Allahü teâlânın isimleri, tevkîfîdir, yani dinin sahibinin bildirmesine mevkuftur, bağlıdır. İslamiyet’in söylediği ismi söylemelidir. İslamiyet’in bildirmediği isim söylenemez. Ne kadar iyi, güzel isim olsa da, söylenmez. Dinde bid’at çıkarılmamalı. Diğerleri de böyledir. Allah Resulüne, Allah kelamına saygı göstermeli, misyonerlerin tuzaklarına düşüp de müslüman olarak böyle şeyler söylememeli.

24- Bazıları, “Domuz oğlu domuz, domuz gibi bakıyorsun. Eşek oğlu eşek demek küfürdür, çünkü böyle söyleyince Hz. Âdem'e kadar gider. Böyle söyleyenin iman ve nikahını tazelemesi gerekir” diyorlar. Bunlar doğru değildir. Hz. Âdem'e kadar gitmez. Böyle söylemek uygun değilse de, küfür olmaz. Müslüman böyle sözler söylemez.

25- (Anladıysam Arap olayım) demek uygun değildir. Niyeti, Arabı, Peygamber efendimizi kötülemek ise küfür olur.

26- (Allah bana kulum demesin) diyerek yemin etmek caiz değildir, çok tehlikelidir.

27- Allah’a akıl sahibi demek caiz değildir, akıl mahluktur. Allahü teâlâ aklın yaratıcısıdır.

28- Eskiden mürşid-i kâmiller vardı, ama dünya işlerinden anlamazlardı demek caiz değildir. Onlar ahiret işleri gibi, dünya işlerini de bilirlerdi. Bazı kimseler de evliya ayrı, âlim ayrı diyorlar. Yani evliya ilimden anlamaz diyorlar. Evliya haramdan, mekruhtan kaçan salih kimsedir. İlim olmadan haramdan, bid'atlerden nasıl kaçılır ki?

29- İnsanlar için, (Beni ihya etti, beni ihya ettiniz) demek caiz değildir. İhya etmek kelimesi, canlandırmak, can vermek, diriltmek anlamındadır. Bu anlamda kullanılması uygun değildir.

30- Allah insanı veya şu çocuğu özenerek yaratmış demek caiz değildir. Allahü teâlâyı acizlikle suçlamak olur. Allah bir şeye "Ol" dedi mi hemen oluverir. O şeyi yaratmak için zahmet çekmez, yorulmaz. Yaratıcı, yaratılanla mukayese edilmez. İnsanı veya güzel çocuğu yaratmak için çok gayret gösteriyor, hayvan veya çirkin çocuk için özenmeye lüzum görmüyor demek olur ki, böyle sözler insanı imandan çıkarır. (Hadika)
 

Uveys El Konevi

Paylaşımcı
Katılım
25 Eki 2006
Mesajlar
284
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Konya
Amine1 Kardeş! gerçekten çok önemli bir mevzuya temas etmişsin...Allah Senden Razı Olsun!..Bizi aydınlattığın için...
Toplumda ve çevrede böyle küfür ve bid'at içeren bir sürü söz var..Bunlara çok dikkat etmek lazım...
________________________

Ben de aklıma gelen yanlış sözlerden birkaçını yazayım:

*Ölen biri için "Ebedi istirahatgahına defnedildi" denilmez.Çünkü bizim inancımıza göre ahiret vardır ve ölen kişi ebediyen mezarda kalmaz..Bu ifade küfür içermektedir.

*Bazı milliyetçi basın organlarında yer alan yanlış ifadeler var.

1-Mesela Yeniçağ gazetesinin gazete sloganı aynen şöyle:
"Bu memleket tarihte Türk'tü,bugün de Türktür ve ebediyyen de Türk olarak yaşayacaktır..."
Bu ifade küfür içermektedir.Çünkü bizim inancımıza göre kıyamet kopacaktır ve dünya darmadağın olup yıkılacaktır.Bu dünya yıkıldıktan sonra bu memleket kalır mı ki ebediyyen Türk kalsın(!)..

2-"Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur." Diyorlar...Bu ifade Kuran'a aykırıdır.Çünkü ayette Allah-u Teala : "Şüphesiz ki müminler kardeştirler" mealinde buyuruluyor.

3-"Ne mutlu Türk'üm diyene" Bu söz de yanlıştır.Çünkü inanan bir insan için mutlu ve saadetli olmanın tek yolu Müslüman olmaktır..Bir insan Türk olabilir ama Cehennem'e gider.O insan mutlu mudur?

4-Meclisin duvarında yazan şu söz de yanlıştır:
"Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir." deniliyor.

Halbuki Kuran'da Allah şöyle buyuruyor:
"De ki: Şüphesiz ben Rabbimden gelen apaçık bir delile dayanıyorum. Siz ise onu yalanladınız. Çabucak gelmesini istediğiniz (azap) benim yanımda değildir. Hüküm ancak Allah'ındır. O hakkı anlatır ve O, doğru hüküm verenlerin en hayırlısıdır"
Hükmetme yetkisi ancak Allah'a aittir.Yöneticiler ancak Allah'ın hükümlerini uygulamakla memurdurlar.Kafalarından hüküm çıkaramazlar...Yoksa Küfre sürüklenirler...

____________________________________________

daha bunun gibi çok örnekler var..şimdilik bu kadar yazacağım...aklıma geldikçe yazmaya devam ederim.. ALLAH'A EMANET OLUN!...
Selam ve Dua ile....
 

akesga

Asistan
Katılım
8 Ocak 2007
Mesajlar
205
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Üveys kardeşim. Bak sende yanlış yazmışsın..
''Aklıma gelen yanlış şeyler değil'' demeyecektin, TÜRK KELİMESİ BANA BATIYOR, ZORUMA GİDİYOR, TÜRK DENİNCE HAFAKANLAR BASIYOR diyecektin. Bizde senin en demek istediğini anlayacaktık.
Selametle.
 
Katılım
14 Eyl 2007
Mesajlar
10
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
50
Konum
anadolu
türk olmaktan gurur duyuyorum hiçbir zananda türk olmadıgımım kuskusuna düşmedim,ne mutlu türküm diyene
 
Katılım
3 Haz 2007
Mesajlar
304
Tepkime puanı
4
Puanları
0
Yaş
38
1- Bir alet çalışmayınca veya bozulunca azizlik etti demek uygun değildir. Çünkü dinimizde aziz; izzetli, şerefli, değerli, evliya gibi anlamlara gelir. Bozulunca şerefli bir iş yaptı denmez.(Hadika)

Allah razı olsun bilgilendirdiğin için. Özellikle şu yukarıdaki maddede yazan dikkatimi çekti. Ne kadar da kullanıyoruz ama ne kadarda kötüymüş Çok sağol...
<Bazen farkına varmıyoruz işte, hatırlatması gerekiliyormuş.
 
O

OverdosE

Guest
bence üveys dogru söyluyo.bu kadar abartmamak lazım Türk olmayı.kendi seçimimiz olmayan bişeyle bu kadar övünmek saçma.önemli olan Müslüman olmak.
 
Katılım
14 Eyl 2007
Mesajlar
10
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
50
Konum
anadolu
bence üveys dogru söyluyo.bu kadar abartmamak lazım Türk olmayı.kendi seçimimiz olmayan bişeyle bu kadar övünmek saçma.önemli olan Müslüman olmak.
islamıda kendimiz seçmedik,anna babamızda ögrenmedikmi?islamda türklükte bizim ikiside birbirnden ayrılmaz ikilidir
 

mustafaceylan

Asistan
Katılım
8 Eyl 2007
Mesajlar
396
Tepkime puanı
15
Puanları
0
Yaş
41
bunlardan bahseden bir kitap vardı.insanı uçuruma götüren sözler diye.
 
O

OverdosE

Guest
islamıda kendimiz seçmedik,anna babamızda ögrenmedikmi?islamda türklükte bizim ikiside birbirnden ayrılmaz ikilidir
islamı kendimiz seçtik.ateistte olabilirdik...ama istesekte yunan olamayız dimi???turkluk o kadar önemli degil.ayettede dediği gibi insanlar tanısıp kaynassınlar diye kavim kavim ayrıldı.önemli oldugunu kuran da söylemıyor..peygamberimizde arabın arap olmayana karsı bi üstünlüğü yoktur diyor.ve baska bi hadistede görmustum milliyetçiligin tasvip edilmedigini.
 

akesga

Asistan
Katılım
8 Ocak 2007
Mesajlar
205
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Üveys kardeşin alıntıladığı sözlerin kavmiyetçilikle filan bir ilgisi yok. Her söz söylendiği zamanın gereğince değerlendirildiğinde ayrı bir anlam taşır. Mesela birçok karşıt anlamlı atasözü vardır. ''iti an çomağı hazırla'' dersin mesela başka zamanda ''iyi adam lafının üzerine gelirmiş'' dersin. Sözlerde bir sıkıntı yok ama anlayış farklı olunca problem çıkıyor tabi.
 
Katılım
27 May 2007
Mesajlar
25
Tepkime puanı
0
Puanları
0
arkadaşlar biraz düşünelim

Üveys ve Criss kardeşlerimin kötü niyetle bişey söylemediğine adım gibi eminim. akesga ve balım sultan kardeşlerimizde objektif olarak biraz düşünürlerse aslında Türklük dedikleri mensubu olduğumuz kavimdir ve bu kavimde şerefi müslüman olmakla bulmuştur. Bizde Elhamdülillah müslüman olmamızın yanında Türk olmakla da övünüyoruz ama; MÜSLÜMAN olmakla Türk olmayı kıyaslamaya kalktık mı Allah bilir biz ne kadar sakat bi kıyas yapmış oluruz. Onun için arkadaşlar fikirlerimizden nem kapmaya değil biraz birşeyler öğrenmeye çalışalım. ve unutmayalım hiç birşey Müslümanlıktan önemli değildir. Herşeyden önce, ilk önce Müslümanlık
 
Üst