Sosyal Öğrenme (Deney)

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Kitle psikolojisi deniyor buna. Lamba kırmızıyken biri geçince diğerleri yeşile bakmadan geçiyorlar falan. Fark eden olunca geriliyor ama herkes geçince oda geçiyor.

İslamda onun için haramlar cemiyet içinde işlenmez. Kitle bundan etkilenir ve o haramlar yayılır.

İnsanoğlu fert olarak başka, kitle içinde başkadır. Aslında insan şizofren bir varlık. İki yüzlü. Allah öyle yaratmış. Mesela evde yalnızken çay dökülünce başka reaksiyon, misafirlikte dökülünce başka reaksiyon verir insan.

Daha kötüsü ise markette raftan bir şey alırken düşürüp kırmaktır. Markette gezerken sanki kimse umurunda değil gibi gezer insan. Lakin bir şeyi kırınca birden bire herkes umurunda oluverir :))

spesifik

آزادی قید و بند
İki yüzlü esasında ne ağır bir tabir değil mi ?
Ben de öyle düşünüyorum ama iki yüzlülük değil de sınırları etraf kalabalıkken daha iyi koruyor insan belki onursal ...

kırmızı ışıkta kaza yapmıştık o geldi aklıma :)

Darul_Beka

Profesör
İki yüzlü esasında ne ağır bir tabir değil mi ?
Ben de öyle düşünüyorum ama iki yüzlülük değil de sınırları etraf kalabalıkken daha iyi koruyor insan belki onursal ...

kırmızı ışıkta kaza yapmıştık o geldi aklıma :)
deliler ve veliler her yerde aynı davranır onlarda rol yok

Darul_Beka

Profesör

rolle alakalı bir durum değil bu .. irade ile alakalı
bazen insan kendini çok güçlü hissediyor bazen de zayıf
duygularda öyle yansıyor..
kaza anında korktuğunu göstermek rol değil
korkmamış gibi davranmak roldür

spesifik

آزادی قید و بند
kaza anında korktuğunu göstermek rol değil
korkmamış gibi davranmak roldür

Bizim vakıa çok komikti.. Şöfor eşimdi yanında ki geçince oda hareket etti
önünde ki kamyona çarptı.. Eşimin ehliyeti yoktu ,benim vardı kamyondaki adam yanımıza gelene kadar ben şöfor koltuğuna oturdum kazayı üstlendim

daha sonra da eşim nasıl kaza yaptığımı anlattı .. :)

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Size bir hikaye anlatayım. Bu gerçek olmuş.

Fransız devriminde zindanda ne kadar hırsız ve eşkiya varsa devrim mensupları çıkarmışlar. Bu eşkiyalar otomatikmen kitleye dahil olup etrafı yakıp yıkmaya başlamışlar. Lakin işin tuhaf tarafı kitlede hareket edenlerin normalde olduklarının tersini icra etmeleri. Mesela hırsızlar, o yağmada kimsenin malına dokunmamış. Ahlaklı olanlar ise kan dökmüşler.

Normal toplum içinde fevkalade ahlaklı ve dürüst kişilikler kitle ruhuna uyup daha kolay cinayet işleyebiliyorlar. Katliam yapabiliyorlar. Bu bilimsel gerçekleri Avrupa çok iyi biliyor. Işid bu bakımdan fevkalade büyük bir laboratuvardır. Ne çıkarımlar yapılıyor şimdi oradan. Bu Işid'e katılanlar kim bilir belki komşusuna evde pişen yemekten dağıtan tiplerdi ama gel gör kitle içinde neler yapıyorlar. Çok korkunç bir şey bu.

Onun içindir ki tasavvuf ahlakıyla ahlaklanmak çok mühim. İnsanoğlu tarikata girmeden zannetmesin ki yaptığı hayır ve hasenatı Allah için yapıyor. Yapamazsın. Kendini kandırırsın. Kamil Mürşid gözetiminde nefsin ıslah olursa kitle psikolojisi seni etkilemez, aklı selim olursun her daim.

Buna en güzel misal ''Muhammed ölmedi'' diyen Hz. Ömer ve onu silkeleyen Hz. Ebubekir. Tasavvufi ahlak edinmiş kişi ve kurumlar kıyamet kopsa sarsılmaz.

spesifik

آزادی قید و بند
Kaptan olaydı derdi ki , yine tasavvufa bağladın..
Nefis terbiyesinde mesafeleri var ama kabulümdür.. şeyh rabıtası hariç..

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Oo sen en mühim noktayı kabul etmiyorsun. İşin sırrı zaten orada. Rabıtanın hikmetleri saymakla bitmez..

Darul_Beka

Profesör

rabıta forumdaki antitasavvufçuların anlattığından çok farklı bir şey
gerçekte tüm insanlar birilerine rabıta yapıyor
ünlü sanatçıların hayranlarının sanatçılara yaptığı rabıtada en yaygın rabıta şeklidir
onun gibi olmaya çalışmak rabıtanın espirisidir

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
rabıta forumdaki antitasavvufçuların anlattığından çok farklı bir şey
gerçekte tüm insanlar birilerine rabıta yapıyor
ünlü sanatçıların hayranlarının sanatçılara yaptığı rabıtada en yaygın rabıta şeklidir
onun gibi olmaya çalışmak rabıtanın espirisidir
Konu filminde adamın ayağa kalkması falan zaten çevresiyle girdiği rabıtanın sonucudur. Şeyhine rabıtası olmayanın her şeye rabıtası vardır. O sürüklenir gider yaprak gibi. Aslında bir şeyhe rabıtan yoksa tam popüler kültürün adamı olursun. Allah korusun..

Tabi bu noktada Kamil Mürşid olması mühim. Bir sahtekârın peşine takılmakda var. Tıpkı bir hayırsıza nikahlanan kız gibi..

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici

Bağ kurmak başka ..
Şeyhi niye düşüneyim dost
Şeyh bir kavram. Bu kavram sende başka çağrışım yapıyor, bende başka. Onun için ne kadar tartışsak boş. Önce ŞEYH denince sende ne çağrıştırıyor oradan başlamak gerek..

Şener Şen'in Züğürt Ağa'sında yağmur duasına çıktıkları Şeyh'i kastetmiyorum ben.

Kaptan

Mecra Yazarı
Dostun-Dostu bir ara su tasavvuf meselesini konusalim seninle. Biri sana fena halde zokayi yutturmus azizim.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Dostun-Dostu bir ara su tasavvuf meselesini konusalim seninle. Biri sana fena halde zokayi yutturmus azizim.
Konuşalım inşallah lakin zokayı kim yutmuş, kimde kimi ''zokayı yutmuş'' görüyor acaba?

spesifik

آزادی قید و بند

Şeyh bir kavram. Bu kavram sende başka çağrışım yapıyor, bende başka. Onun için ne kadar tartışsak boş. Önce ŞEYH denince sende ne çağrıştırıyor oradan başlamak gerek..

Şener Şen'in Züğürt Ağa'sında yağmur duasına çıktıkları Şeyh'i kastetmiyorum ben.

Ya hu mutasavvuf arkadaşlarım var ..cep telefonlarında şeyhlerinin resmi var.Diyorlar ki 'Allah'ını seversen bir bak ne kadar nurlu değil mi ? ' :)