Soslu Biftek Tarifi Videosu

Verda

Gales
Düdüklü tencerede yapabileceğiniz çok pratik ama çook lezzetli bir tarif. Canım arkadaşım Derya uzun zaman önce bu tariften bahsetmişti ama bir türlü fırsat olmamıştı. Bugün denedim ve davet sofralarında da kullanabileceğiniz bu pratik tarifi paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Bizim ev halkından tam not aldı, bilginiz olsun. Malzeme miktarlarını kendi denediğim şekli ile veriyorum ancak siz artırıp azaltabilirsiniz.

• 8 dilim biftek
  • Sıvı yağ
  • 2 yemek kaşığı salça
  • 3 adet orta boy domates
  • 10-15 adet arpacık soğan
  • 3-4 diş sarımsak (isteğe bağlı)
  • 1 su bardağı sıcak su
  • Kekik
  • Karabiber
  • Pulbiber
  • Tuz

Tavaya az sıvı yağ koyarak kızdırın. Biftekleri arkalı önlü çok az yağda çevirin. Renginin dönmesi yeterli. Düdüklü tencerenin tabanına hiçbir şey koymadan biftekleri dizin, benim etlerim iki sıra üst üste oldu. Etinizin miktarına göre düdüklüye düzgün bir şekilde dizin. Üzerine rendelenmiş domates, salça ve su karışımını iyice karıştırdıktan sonra döküp yayın. Tarifin orijinalinde yarım kavanoz kadar kışlık domates kullanılıyordu. Benim kışlık domatesim kalmadığı için taze domates kullandım. Yalnız domateslerin lezzetli kırmızı, mis kokulu olması konuda arkadaşım beni uyarmıştı. Sosunuz etlerin üzerini örtmezse çok az sıcak su ekleyebilirsiniz. Evde domates sosunuz var ise salça ya da su eklemenize gerek kalmayacak sadece sos ile etlerin üzerini kaplamanız yeterli olacaktır. İsteğe bağlı olarak arpacık soğan ve ikiye kesilmiş sarımsakları ilave edin. Son olarak baharatları da en üste serpin. Düdüklü tencerenin kapağını kapatın ve kaynama sesi duyduktan sonra kısık ateşe alın, 20-25dk da etleriniz pişecektir. 20dk sonunda kontrol ederek gerekirse 6-7dk daha kaynatırsınız ancak büyük ihtimalle yumuşacık olmuşlardır. Ben yanında nefis bir patates ile servis ettim. Onun tarifini de en kısa zamanda ekleyeceğim. Afiyet olsun.

soslu-biftek-video-fotografi.jpg

http://www.nefisyemektarifleri.com/video/soslu-biftek-tarifi-videosu/

salimabi

Kısıtlı Erişim
daha evvel yemek tariflerinde sanırım sizi hatırlamıyorum , ramazanlık mı oldu bu iş :D :D :D:D @Verda bacım :D

Verda

Gales
Tespit doğru Salimabi ama daha çok sizin için paylaşıyorum çok acıkın fazla sevaba girin diye :O

Verda

Gales
Teşekkür ederim Salimabi :D

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Birincisi ilk başta etin yağda önlü arkalı kızartılması etin mühürlenmesi için.

Etin mühürlenmesi demek dış yüzeyinin hızlı bir şekilde kızartılarak etin suyunu içine hapsetmek içindir.

İkincisi bu eti 20 dakikadan fazla pişirirseniz anası ağlar.

Eti çıkarırken parça parça dökülür.

Güzel basit bir tarif.