Sorusu olan var mı?..

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Okula giden herkes, öğretmenlerin ders sonunda sormakla mükellef oldukları şu cümleyi bilir:

Sorusu olan var mı?

İnternasyonal eğitim sistemine giren bu cümlenin amacı, genç dimağları sorgulamaya ve soru sormaya alıştırmaktır. İslam ülkeleri içinde kendi eğitim sistemine bu cümleyi kazandıran tek ülke Türkiye.. Ve çok yeni!.. Bize batıdan 200 sene sonra geldi.. Diğer islam ülkeleri mi? Hiç sormayın, onlar bizden de beter, bu nüansların hikmetini anlamaktan ışık yılı uzaktalar. Önlerine koysanız görmezler, üstüne para verseniz inat edip gene görmezler.. Medrese ve Kur'an kurslarımız mı? Donlarına ederler. Hemen hadisten Kur'an'dan delil getir derler, getirirsin, gene de kabul ettiremezsin.. Bu cümleyi müderrislerimiz 1000 yıl geride, Bağdat ve Semerkand medreselerinde unutup geldiler. Es kaza oraları gezen Avrupalı kâşifler bulup almışlar.. Biz mi? Biz, dışarı çıkarken evde ne unuttuğumuzun hâlâ farkında değiliz. 1000 yıl geçtiği halde farkında değiliz. Evimizden yürütülen eşyaları bit pazarında görünce ''lazım değil, bende var'' havası içinde yanından geçiyoruz. Sende ne var? Emin misin? Gözünü açta bir bak neyin var?

Neyse, lafı uzatmayım. Neyin kalmış evde, onu göstereyim!..

Biraz önce Google'e ''sorusu olan var mı?'' cümlesini yazdım. Bütün Türkçe internet sitelerinde bu soru, yazı nev'inde tam tamına 789 bin defa geçiyor. Müthiş değil mi? İlerleme var. Arapçasını denemedim. Muhtemelen 10 bini geçmez. Onu da siz deneyin!..

İşin çarpıcı tarafı ne biliyor musunuz? Türkiye'nin nüfusu Almanya ile başa baş sayılır. Tahmin edin bakalım bu cümleyi Almanca olarak verince Google'de çıkan adet kaç? Hayatta tahmin edemezsiniz!..

El cevap: 273 milyon..

Evet, birey sayısı bizimle başa baş sayılabilecek insanların 350 kat gerisindeyiz.. Bu şu demektir: Akıl, zeka ve merak seviyesi olarak 1 Alman = 350 Türk.. Diğer müslüman sitelerine oran verip nüfuslarını bize dahil etseniz tahminimce 1'e 5 bin falan olur..

Bu hazin durum canınızı hâlâ sıkmadıysa gidin yatıp uyuyun. Nasıl olsa odanız sıcak, çeşmenizde su, dolabınızda ekmek var!.. Gerçi canınız sıkılsa nolacak? Bu zekâ seviyesinin canı sıkıldığı zaman bildiği tek şey var: Öfkelenip birbirini gırtlaklamak! Zaten öyle de oluyor..

Ben yatmaya gidiyorum, hadi size iyi geceler!..

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Demek ki neymiş...

"Sorusu olan var mı" kelimesinin google da kaç defa geçtiği bir ülkenin ne kadar gelişmiş olduğunu gösteriyormuş...

:)

Bu arada bilmiyorsanız söyleyeyim

Dünyada en pratik zekaya sahip ırklardan birisi Türklerdir...

kebîkec

İhvan Forum Üye
Evrimimizi tamamlayamışız :)

sorusu olan varmı sorusu konu anlatıldıktan sonra anlaşılmayan , eksik kalan yerler var mı diye sorulan bir sorudur. Google de fazla çıkan ülkelerin iyi anlatamadığını söylememiz bu açıdan pek mümkün görülebilir. Yani adamlar bir şey anlatıyor ama anlaşılıp anlaşılmadığından emin değiller ve soruyorlar.

Birde sana katıldığım noktadan irdeleyeyim. Doktor hastasına sorunuz var mı diye sorarsa onunla iletişide olduğu anlaşılır. Polis , asker sorarsa iki anlama gelebilir ya gaz ve cop gelecektir yada hakkaten bir konunun anlaşılması için çaba sarf edilmştir. Örneğin Narkotik Bürodan yetkililer okullarda uyuşturucu veya cinsel istismarla ilgili bir seminer vermiş olabilir. Avukat sorarsa, hakim sorarsa, market sahibi sorarsa..... Herkes sorabiliyorsa insanlar birbirini anlamaya çalışıyor demek olabilir.

Sorusu olan var mı ? :)

ummuhan

Kıdemli Üye
Sorusu olan var mı? denmediği için geri kaldılar dimağları çalışmadı yani .... ben buna gülerim :D

Müslüman olanın böyle bir soruya ihtiyacı yoktur zira Kur'an-ı Kerim'de pek çok yerde akıletmez misiniz? düşünmez misiniz? gibi insanı tefekkür ve düşünceye muhakemeye sarf eden ayet-i Kerimeler mevcuttur... bırakalım artık şu batı tarzı eğitme (!) biçimini cidden yoruyor artık vesselam...

adams77

Kanalizasyoncu
Var...

Kim cevap verecek :)

lafons7275

Kıdemli Üye
Başınızda bir komutan, askere emir veriyor, saldırın...

Asker başlıyor komutanı sorgulamaya, ya komutanım şuan yağmur yağıyor,

ya komutanım karnım ağrıyor,

ya komutanım senin bu emrin doğru değil, bizi göz göre göre ölüme yolluyorsun,

ya komutanım iyi düşündün mü?

vs....

Asker sorgulamaya devam etsin...

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Demek ki olmuşla ölmüşe gerçekten çare yokmuş!..

cemaliii

Kıdemli Üye
dostundostu birader sen muhafazakar camiaya birkaç tık fazlasin. ama senin gibi muhafazakarlara bu ülkenin peynir ekmek gibi ihtiyacı var.

spesifik

آزادی قید و بند
Merak ettim bencağızda -son kararın mı ?- yazdım
1.810.000 çıktı
sonuç : Ne kadar kararsız bir milletiz dimi =)

garip70

Ordinaryus
Sorusu olan var mı diye bir soru sormuştu bir zamanlar bizim profesör. Bi arkadaş kalktı şimdi hatırlayamadığım bir soru sordu. Profesör şöyle bi baktı. "Bu ne şimdi. Bu ne biçim soru. Böyle soru mu olur." dedi. Anfide buz gibi bir rüzgar esti. Hepimiz üşümüştük. Sonra profesör tekrar sordu. "Başka sorusu olan." Tabi buna kim cesaret eder. Sustuk. Profesör konuştu. "Çıkabilirsiniz."

Başka sorusu olan var mı?

ALI25

Kıdemli Üye
Kisi karsimda olursa ister istemez sorularim da olur ve buda o kisiye göre de degisir.

garip70

Ordinaryus
Sorusu olan var mı sorusu ders sonunda sorulmaz sınıfta. Başka sorusu olan var mı, ya da anlaşılmayan bir yer var mı diye sorulur.

Ayrıca Kur'anda açıklandığında sizi üzecek sorular sormayın uyarısı vardır.

Çok soru sormamayı biz sahabelerden öğrendik. Çünkü edep açıklanmadıkça soru sormamayı gerektirir.

Eğitimde eksik yönümüz edeptir. Eskilerde var olan edep günümüzde kalmadığı için eğitim yerle yek sak olmuş durumda. Yoksa soru sormadığımız için değil.

cemaliii

Kıdemli Üye
bir kişinin aklını sorduğu soruyla ölçebilirsiniz. ne kadar güzel soru sorabilirse o derece akıllıdır.