sorularımı cevaplayabilir misiniz?acil

: E n E S :

Asistan
1.Şiirde en küçük nazım birimi mısradır.Mısra..............................................
2.......................................................................................................................... ... . ..... ....... nazım şekli denir.Türk şiirinde nazım şekillerini üç başlık altında inceleyebiliriz.
1.Divan Edebiyatında Nazım Şekilleri:
a)Beyitle kurulan nazım şekilleri:............................................................
b)Bentlerle ve dörtlükle kurulan nazım şekilleri:.........................................................................................

2.Halk Edebiyatında Nazım Şekilleri:
a)Anonim halk edebiyatı nazım şekilleri:...................................................
b)Aşık edebiyatı nazım şekilleri:.............................................................

3.Yeni Türk Edebiyatında Nazım Şekilleri:
a)Kurallı nazım şekilleri:........................................................................
b)Serbest nazım şekilleri:......................................................................

Hece Ölçüsü
Hece ölçüsü,.................................................................eşitliğine dayanır.

Durak
Hece ölçüsüyle yazılan şiirlerde,....................................................Bu ayrım yerlerine durak denir.

KAFİYE
Kafiye,.............................................................................benzerliğidir.
Kafiye genellikle............................................bulunur.

Ölçü(vezin):.................................................................................
..........................................

Mısra:.............................................................................................
.....................................................

Kafiye:..........................................................................................
................................................

Nazım:.............................................................................................
...........................................
yardım ederseniz sevinirimmmmmmmmmm............

NehiR

mütebessim :)
sınav mı yapıyosun bizi enes..valla bunların hepsini forumda bilen arkadaşlar vardır da..ben de biliyorum ama :p terim anlamlarını yazamam sen en iyisi googleden arattır :)

Asistan
perşembe gunu edebiyattan yazılı var hoca çalışma kağıdı verdi bende edebiyattan anlamadığım için sizlere sordum, hepsini google dan bulabileceğimi sanmıyorum........:uzgunum[1]: :uzgunum[1]:

AdigeBatur

Profesör
Web sitesi
www.blogcu.com
1.Şiirde en küçük nazım birimi mısradır.Mısra..............................................
2.......................................................................................................................... ... . ..... .......ç.çö.övvg nazım şekli denir.Türk şiirinde nazım şekillerini üç başlık altında inceleyebiliriz.
1.Divan Edebiyatında Nazım Şekilleri:
a)Beyitle kurulan nazım şekilleri:.Gazel, kaside, mesnevi, Kıt'a
b)Bentlerle ve dörtlükle kurulan nazım şekilleri: rubai, tuyuğ, murabba,musammat, muhammes, müseddes, tahmis, taştir, şarkı, terkib-i bent, terci-i bent,

2.Halk Edebiyatında Nazım Şekilleri:
a)Anonim halk edebiyatı nazım şekilleri:türkü, mani, ninni, ağıt
b)Aşık edebiyatı nazım şekilleri:koşma, semai, varsağı, destan

3.Yeni Türk Edebiyatında Nazım Şekilleri:
a)Kurallı nazım şekilleri: sone, terza-rima,
b)Serbest nazım şekilleri: serbest müstezat, mensur şiir, serbest şiir

Hece Ölçüsü
Hece ölçüsü,"Mısralardaki hece sayısının" eşitliğine dayanır.

Durak
Hece ölçüsüyle yazılan şiirlerde, "mısralardaki kelimeler arasında hece sayısına göre boşluk olur" Bu ayrım yerlerine durak denir.

KAFİYE
Kafiye," mısra sonlarındaki ses benzerliğidir" benzerliğidir.
Kafiye genellikle "mısra sonlarında" bulunur.

Ölçü(vezin):...şiirin yazılış düzenidir. Türk şiirinde hece ve aruz vezni kullanılır.

Mısra: Şiirin her satırına mısra denir.
Kafiye: (yukarıda yazdım)

Nazım: "Şiir. düzyazı şeklinde olmayan yazı" yardım ederseniz sevinirimmmmmmmmmm............

İnşallah işine yarar kardeşim.
.

Asistan
Allah razı olsun kardeşim................:shake2[1]: :shake2[1]: :shake2[1]: :good[1]: :clap2: :clap2:

nur_Sahra

Asistan
acayip zor ya cidden ALLAH size kolaylik versin...