Sorgulayan Müslüman !

adams77

Kanalizasyoncu
Melekler sorguladı:

30. Hani Rabbin, Meleklere: 'Muhakkak ben, yeryüzünde bir halife var edeceğim' demişti. Onlar da: 'Biz seni şükrünle yüceltir ve (sürekli) takdis ederken, orada bozgunculuk çıkaracak ve kan dökecek birini mi var edeceksin?' dediler. (Allah:) 'Şüphesiz sizin bilmediğinizi ben bilirim' dedi.
31. Ve Adem'e isimlerin hepsini öğretti. Sonra onları meleklere yöneltip: 'Eğer doğru sözlüyseniz, bunları bana isimleriyle haber verin' dedi.
32. Dediler ki: 'Sen yücesin, bize öğrettiğinden başka bizim hiçbir bilgimiz yok. Gerçekten sen, her şeyi bilen, hüküm ve hikmet sahibi olansın.'

hadir buyur bay bilgin efendi melekler neyi sorgulamış? göster bize bizde görelim!!

Senin dediğini yapan iblis bunu göremeyecek kadar bilgilisin kalkmış beni yargılıyorsun

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kur'an'da ifade edilmiş olan Din tamamlanmıştır, sorgulanmaz, uygulanır..!

Sanırım, şöyle bir şey de var, mes'elenin o yanı sorulabilir:

Mesela, Kur'an "(...) yaklaşmayınız..!!! (...)" emriyle bir toplum belirlemiştir...

Orada kadınlar sebepsiz bir halde dolaşamazlar...
Kadınlar açık saçık dolaşamazlar...
Kadınlarla erkeklerle iç içe kucak kucağa okuyamazlar, çalışamazlar, ortamı kuşanamazlar vs...

Bunlar sorgulanmazlar...

Sorgulansa da Kur'an cevabını vermiştir...

"İnnehü kene ******ten ve se e sebilen..!" şeklinde...

Onun için gene de sorgulanmaz...

Bu örnekleme tüm şey'ler için geçerlidir...

Kafirler, müşrikler, münafıklar "sorgulama" alanına zaten girmezler, Allah'ın bu hukukunu onlar ancak lağvetmek isterler...

Yapılması gereken şey sorgulamaktan ziyade İslam düşmanlarının önünü kesebilmektir...

Bilmem anlatabildim mi..?

NOT:

Allah Allah..!!! Forum ayeti bile yıldızladı... Tövbe..!!!

adams77

Kanalizasyoncu
kamiller neyi sorguladığını çok iyi bilir içinizi ferah tutun

lafons7275

Kıdemli Üye
30. Hani Rabbin, Meleklere: 'Muhakkak ben, yeryüzünde bir halife var edeceğim' demişti. Onlar da: 'Biz seni şükrünle yüceltir ve (sürekli) takdis ederken, orada bozgunculuk çıkaracak ve kan dökecek birini mi var edeceksin?' dediler. (Allah:) 'Şüphesiz sizin bilmediğinizi ben bilirim' dedi.
31. Ve Adem'e isimlerin hepsini öğretti. Sonra onları meleklere yöneltip: 'Eğer doğru sözlüyseniz, bunları bana isimleriyle haber verin' dedi.
32. Dediler ki: 'Sen yücesin, bize öğrettiğinden başka bizim hiçbir bilgimiz yok. Gerçekten sen, her şeyi bilen, hüküm ve hikmet sahibi olansın.'

hadir buyur bay bilgin efendi melekler neyi sorgulamış? göster bize bizde görelim!!

Senin dediğini yapan iblis bunu göremeyecek kadar bilgilisin kalkmış beni yargılıyorsun

Melekler, Allahın halife olarak Ademi yaratmasının hikmetini sorguladı. Biz varız burada, seni hamd ile teşbih ediyoruz. Sen ise yeryüzünde bozgunculuk yapacak, kan dökecek insan yaratıyorsun.

Allah ise onları susturdu ve siz bilmezsiniz dedi.

İş bitti.

Sorgulamak yok. İtaat var.

Ve dünyaya bir bak, her yer kan gölü...

adams77

Kanalizasyoncu
Melekler, Allahın halife olarak Ademi yaratmasının hikmetini sorguladı. Biz varız burada, seni hamd ile teşbih ediyoruz. Sen ise yeryüzünde bozgunculuk yapacak, kan dökecek insan yaratıyorsun.

Allah ise onları susturdu ve siz bilmezsiniz dedi.

İş bitti.

Sorgulamak yok. İtaat var.

Ve dünyaya bir bak, her yer kan gölü...

biraz aklını kullan melekler kendi bilgilerini sorgulayarak dünya 'da ne olacağını söylüyorlar!! sizin melek tanımınızda zaten böyle bir şeyin olması mümkün değil bir kere burada hata ediyorsun.

Peki melekler karşımı gelmiş secde etmemişler mi?

lafons7275

Kıdemli Üye
biraz aklını kullan melekler kendi bilgilerini sorgulayarak dünya 'da ne olacağını söylüyorlar!! sizin melek tanımınızda zaten böyle bir şeyin olması mümkün değil bir kere burada hata ediyorsun.

Peki melekler karşımı gelmiş secde etmemişler mi?

Bak yine aynı şey.

Cevap yok, bilgi yok. Muhatabına arkası kesilmeyen sorular.

Hem bilgin yok, hem de bilgiye itiraz var. Hem kel hem bodur misali...

adams77

Kanalizasyoncu
Bak yine aynı şey.

Cevap yok, bilgi yok. Muhatabına arkası kesilmeyen sorular.

Hem bilgin yok, hem de bilgiye itiraz var. Hem kel hem bodur misali...

bu kadar kasıtlı saptırılmaz.

Dediler ki: 'Sen yücesin, bize öğrettiğinden başka bizim hiçbir bilgimiz yok. Gerçekten sen, her şeyi bilen, hüküm ve hikmet sahibi olansın.'

ayet ortada sen bunu nasıl okuyorsun anlamıyorum?

güzel kardeşim melekler kendilerine verilen daha önceki bilgi ile konuşuyorlar buda kendi ellerindeki verileri sorguladıklarını gösteriyor. Fakat iblisin yaptığı daha farklı şey elindeki verileri yani bilgiyi daha üstün görüyor gelecek bilgileri beklemeden kibirlenip diretiyor.

çocuk olma lütfen daha neye itaat edeceğini bilmiyorsun kalkıyorsun sorgulama yok itaat var diyor!!

kelime oyunların devam edeceğine ortaya sen bilgi koyda görelim? Sürekli sen şöylesin sen böylesi falan filan inter milan demekten sıkılmadın mı? hadi canım top sende görelim hünerlerini

adams77

Kanalizasyoncu
- elindeki bilgiyi sorgulayan melekler var.

- elindeki bilgiyi herşeyden üstün tutan iblis var.

- bu kadar basit bir konuda bile cart curt eden lafons7275 var.

lafons7275

Kıdemli Üye
bu kadar kasıtlı saptırılmaz.

Dediler ki: 'Sen yücesin, bize öğrettiğinden başka bizim hiçbir bilgimiz yok. Gerçekten sen, her şeyi bilen, hüküm ve hikmet sahibi olansın.'

ayet ortada sen bunu nasıl okuyorsun anlamıyorum?

güzel kardeşim melekler kendilerine verilen daha önceki bilgi ile konuşuyorlar buda kendi ellerindeki verileri sorguladıklarını gösteriyor.

Hakikaten vakit kaaybısın. En başta bana itiraz ediyorsun sonra benim söylediğimi kendin itiraf ediyorsun. Hadi kardeşim hadi...

adams77

Kanalizasyoncu
Hakikaten vakit kaaybısın. En başta bana itiraz ediyorsun sonra benim söylediğimi kendin itiraf ediyorsun. Hadi kardeşim hadi...

kelimeleri cımbızlamaya devam senin işin bu zaten :) paşa göynün bilir para ile saadet olmaz.

edit : arkadaş halen ortaya bir şey koymuş değil halen benim üzerimden ekmek yemek derdinde :) gülermisin ağlarmısın

adams77

Kanalizasyoncu
insan bir kere şunu görür :)

melekler sorguluyor diye bir ceza alıyor mu? sorguluyorlar bilmediklerini öğreniyorlar böylece O 'na secde ediyorlar.

ya iblis ne yapıyor!!

lafons7275

Kıdemli Üye
melekler sorguluyor diye bir ceza alıyor mu? sorguluyorlar bilmediklerini öğreniyorlar böylece O 'na secde ediyorlar.

Melekler neyi öğrendiler? Ademoğlu kan dökecek dediler. Allah siz bilmezsiniz dedi.

Onlar da sustu ve itaat etti.

Sorgulamalarına devam etmediler.

Sen en iyisini bilirsin Allahım dediler ve secde ettiler.

adams77

Kanalizasyoncu
Ortaya koyduğum bilgi:

Sorgulamak yasak, itaat farz.

yaw he he

bu yüzden mezheplere ayrıldınız!! kendinize ehli sünnet adını taktınız? bu kadar ayrılık itaatten kaynaklanıyor galiba!! fıkıh, icma vs vs bunlar sorgulamadan olan şeyler zaten

sorgulamadan mı? itaat ederek mi? yaptınız :)

yaw he he

adams77

Kanalizasyoncu
Melekler neyi öğrendiler? Ademoğlu kan dökecek dediler. Allah siz bilmezsiniz dedi.

Onlar da sustu ve itaat etti.

Sorgulamalarına devam etmediler.

Sen en iyisini bilirsin Allahım dediler ve secde ettiler.

bir kere ademoğlu değil :)

güzel kardeşim bu olay insaların günlük hayatında bile olabilecek bir olaydır.

Sen bilmezsin Allah bilir sen sürekli benim için yola gelmez senden ümidi kestim diyorsun oysa sen farkındamısın Allah 'ı sorguluyorsun beni yola getirmek senin elinde mi? benden ümidin kesildiğini sen mi bileceksin!! Allah 'ın bana neyi ne zaman vereceğine sen karar veremezsin sen üzerine düşeni yerine getir sana verilene şükür et hamd et kimsenin başına kakma sende var diye olmayan ile dalga geçme olur mu?

Meleklerin görevi nedir güzel kardeşim!! sonra diyorsun soru soruyorsun bazı şeyleri unutuyorsun hatırlatmak suç mu?

adams77

Kanalizasyoncu
sorgulanması istenen şey hayatımız içinde karşımıza çıkan ve bize üzerinde düşünmeden kabul etmemiz gereken şeyler.

burada neden haşa Allah geceyi yaratmış yaratmasaymış gibi yaratılış üzerine olan bir sorgu yok :) yada Allah neden salatı emretmiş ki ne gereksiz şey felan diye sorgulayanda yok!!

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
niye sorgulacam sorgulacaksam niye müslüman olduk sorgulama müslüman olmadan önce

adams77

Kanalizasyoncu
Hani Rabbin, Meleklere: 'Muhakkak ben, yeryüzünde bir halife var edeceğim' demişti. Onlar da: 'Biz seni şükrünle yüceltir ve (sürekli) takdis ederken, orada bozgunculuk çıkaracak ve kan dökecek birini mi var edeceksin?' dediler. (Allah:) 'Şüphesiz sizin bilmediğinizi ben bilirim' dedi.

arkadaş ayette sorgulama geçmemesine rağmen kendi kafasına göre takılarak kendini haklı çıkarmak için işkembe-i kübra 'dan melekler sorguladı diyor.

kitapta bir sürü düşünmeyecekmisiniz , akletmeyecekmisiniz, aklınızı kullanmayacakmısınız ayetler var arkadaş halen sorgu yok düşünme yok akıl yok diyor.

yahu insan biraz adaletli olur içinde bulunduğun dünya 'da şeytanın sana perdelediği gerçekler var sana ayetlerin üzerini örterek farklı birşeyler algılaman için çalışıyor.

azıcık sorgula kaybetmezsin