Soralım öğrenelim en azından düşünelim!!!

Hakperest

Kıdemli Üye
ayeti ne güzel bağlamından kopardın.

19 bu rakam böyle geçmez
ondokuz bu yazı böyle geçer
sen arapça bilmion mı?

Orada ondokuz görevli vardır dio
sen bunu alıyon 19 ve katları olarak çok saçma bir noktaya getiriyorsun.

Bu mealde böyle geçmiş
Yoksa görevliden bahsetmez
Sayı sembolik olarak gelmiş de olabilir
Üzerinde 19 vardır
Zaten yazıldığı an üzerinde 19 oluyor
Yani müşrikler dalga geçerken
Kuran asıl kroşeyi çakıyor
Hoop günaydın

adams77

Kanalizasyoncu
Bu mealde böyle geçmiş
Yoksa görevliden bahsetmez
Sayı sembolik olarak gelmiş de olabilir
Üzerinde 19 vardır
Zaten yazıldığı an üzerinde 19 oluyor
Yani müşrikler dalga geçerken
Kuran asıl kroşeyi çakıyor
Hoop günaydın

haha ne kadar komiksin yahu bu 19 dillendiren edip yükselin hocası reşat halifedir ve ortaya çıkışıda 1974 tür. Şimdi gelelim bu meseleyi ortaya çıkaranlar sizin gibi iman etmiyor ve bu meseleyi kendi inançlarına fayda sağlamak için kullanıyor. Edip yükselin bu noktaya nereden geldiğine bir bak adam tarikatları yok saydığı gibi nice hadisleride yok sayıyor sen hale• çıkmış müşrikler dalga geçerdi diyorsun :)

bu mealde böyle geçmil diyorsun yoksa görevliden bahsetmez diyorsun bu ne demek yahu :) yazı farklı şeyi ifade eder rakam farklı :)

içinde bulunduğunuz durum çok komik

Hakperest

Kıdemli Üye
haha ne kadar komiksin yahu bu 19 dillendiren edip yükselin hocası reşat halifedir ve ortaya çıkışıda 1974 tür. Şimdi gelelim bu meseleyi ortaya çıkaranlar sizin gibi iman etmiyor ve bu meseleyi kendi inançlarına fayda sağlamak için kullanıyor. Edip yükselin bu noktaya nereden geldiğine bir bak adam tarikatları yok saydığı gibi nice hadisleride yok sayıyor sen hale• çıkmış müşrikler dalga geçerdi diyorsun :)

bu mealde böyle geçmil diyorsun yoksa görevliden bahsetmez diyorsun bu ne demek yahu :) yazı farklı şeyi ifade eder rakam farklı :)

içinde bulunduğunuz durum çok komik

19 bir imtihan vesilesidir
Komiklik için değil haşa

Öyle yada böyle benim için kurana iman esastır
Edipçiler yanıldı diye inkar mı edeceğiz haşa

Yoksa haklı çıkınca resûlünü mü inkar edeceğiz
Geç bunları edıms
Kur-an kumdan kale yapmaya benzemez

adams77

Kanalizasyoncu
19 bir imtihan vesilesidir
Komiklik için değil haşa

Öyle yada böyle benim için kurana iman esastır
Edipçiler yanıldı diye inkar mı edeceğiz haşa

Yoksa haklı çıkınca resûlünü mü inkar edeceğiz
Geç bunları edıms
Kur-an kumdan kale yapmaya benzemez

iyide mushafta doğru yazana iman esastır. Yoksa bu senin mantığın ile diğer dinlere mensup kişilerde doğru yolda olması gerekiyor.

doğru anlam ve manayı yakalamışsan ne mutlu sana yok yakalamamışsan işte o zaman senin neyin kurtaracakki ben kurana iman ettim demen mi?

Dikkat et aldatıcılar Allah ile aldatır :) haklısın kumdan kale yapmaya benzemez bu yüzden ince eleyip sık doku ve ayetleri içinde bulunduğun sisteme uygun şekilde anla ve manalandır. Tarihsel algılar ile köle ve cariye kavramlarını daha derin araştır yoksa senin bu manaların seni başka yola sokuyor heee bunca alim yanıldı mı? Bir tek ben mi bildim :) işte iman çok ince bir çizgidir.

Kaptan

Mecra Yazarı
bunu bugün sormayacagiz da ne zaman soracagiz?

@ihvanistanbul , sana ve senin sahsinda senin gibi düsünen kimselere sunu sormak istiyorum.
polemik olsun diye veya rahatlamak isin sormuyorum, Allah sahidimdir

malum Afrin harekati basladi, bir sürü ölüm haberleri geliyor vs.
hani diyorum "yatakta kac tur döndügümüzü bilen" su meshur gavslariniz ne yapiyorlar?
savaslarda yardim eden, gökten yagmur yagar gibi düsen baslari yesil sarikli evliyalar neredeler?

ihvanistanbul

AkhenAton
bunu bugün sormayacagiz da ne zaman soracagiz?

@ihvanistanbul , sana ve senin sahsinda senin gibi düsünen kimselere sunu sormak istiyorum.
polemik olsun diye veya rahatlamak isin sormuyorum, Allah sahidimdir

malum Afrin harekati basladi, bir sürü ölüm haberleri geliyor vs.
hani diyorum "yatakta kac tur döndügümüzü bilen" su meshur gavslariniz ne yapiyorlar?
savaslarda yardim eden, gökten yagmur yagar gibi düsen baslari yesil sarikli evliyalar neredeler?

Abi anlamadığın şey şu hiçbir şeyhin, gavsın, kutbun, nebinin, rasulun, meleğin velhasılı kelam yaratılmışın elinde yaratma kuvveti kudreti yok. Onların her biri Allahın takdirini gerçekleştirmek için araç/vesiledirler. Allah cc bu kimseler eliyle kimini hidayete erdirir, kimini delalette bırakır. Hendek harbinde yüzleri kara olsun diye dua eden Rasulu zişan elindeki kumu fırlatınca fırtınalar kopuyor ama aynı peygamber taifte taşa tutuluyor?

Birde afrinde yardım etmediklerini nereden biliyorsun? Bu yardım illa zahmetsiz zafer mi olmalı? Belki manevi kuvvetle görünmeyen ordular olarak, belki düşmanın kalbine korku veren suretler olarak, belki pusuya düşecek olan birliği uyandıran bir rüya olarak yardım ediyorlar. Sen istiyorsun ki Allah dostu dediğimiz kutb, gavs değneğiyle dokunsun tüm kafirler ölsün yada hidayet bulsun.

Senin dediğinin Türkçesi şuna benziyor ( tekrar yazmaya üşendim kopyalıyorum:) ):

“(Mûsâ şöyle dedi:)

«â€“Ey kavmim! Allâh’ın size (vatan olarak) yazdığı mukaddes toprağa girin ve arkanıza dönmeyin, yoksa hüsrâna uğramış kimseler olarak dönersiniz!»

Onlar:

«â€“Yâ Mûsâ! Orada zorba bir toplum var! Onlar oradan çıkmadıkça, biz oraya aslâ girmeyeceğiz. Eğer oradan çıkarlarsa, biz de hemen gireriz.» diye cevap verdiler.â€￾ (el-Mâide, 21-22)

“Korkanların içinden Allâh’ın kendilerine lutufta bulunduğu iki kişi şöyle dedi:

«â€“Onların üzerine kapıdan girin; oraya bir girdiniz mi, artık zaferi kesinlikle kazanmış olursunuz. Eğer mü’minler iseniz, ancak Allâh’a güvenin.»â€￾ (el-Mâide, 23)

“(Nankör İsrâîl kavmi ise):

«â€“Ey Mûsâ! Onlar orada bulundukları müddetçe, biz oraya aslâ girmeyiz; şu durumda Sen ve Rabbin, gidin savaşın! Biz burada oturacağız!» dediler.â€￾ (el-Mâide, 24)

Allah dostları gidecek tüm tasarrufatlarıyla her şeyi düzeltecek sen ne yapacaksın?

Hakperest

Kıdemli Üye
Aman aman ne şakalar ne komiklikler. MaşaAllah herkes cem yılmaz...

Rasulullahın hanımına iftira atanlara varıncaya kadar %1 ihtilaflı herkes kardeşin de Allah dostları düşmanın sanki...
Ne o! Allah cc dostları şaka kaldırmıyor mu yoksa
Yahu cübbeli hoca 70 milyona muziplik yapınca sorun olmuyor da
Yolu yanlışlıkla düşen metruk kervansaray gibi bir forumda bana mı yassağ
:rtfm: :swoon:

ihvanistanbul

AkhenAton
Ne o! Allah cc dostları şaka kaldırmıyor mu yoksa
Yahu cübbeli hoca 70 milyona muziplik yapınca sorun olmuyor da
Yolu yanlışlıkla düşen metruk kervansaray gibi bir forumda bana mı yassağ
:rtfm: :swoon:

Dikkat et Allah cc, dostlarıyla eğlenmeni soytarılığa vermez ciddiye alıverir...

ihvanistanbul

AkhenAton
İki tarafta düşmanlığın katmerlisini yapıyor
Biri sapık diyor beriki uydurulmuş din diyor
İki tarafta tekfir problemi var

iki tarafı da dost edinen sende problem yok mu? Muhakkak bu iki taraftan birisi haklı, birisi haksız. Ya sapkın olanın dostusun! ya da uydurulmuş! dine inananın?*

Bi taraf olan bertaraf olur :)

adams77

Kanalizasyoncu
Abi anlamadığın şey şu hiçbir şeyhin, gavsın, kutbun, nebinin, rasulun, meleğin velhasılı kelam yaratılmışın elinde yaratma kuvveti kudreti yok. Onların her biri Allahın takdirini gerçekleştirmek için araç/vesiledirler. Allah cc bu kimseler eliyle kimini hidayete erdirir, kimini delalette bırakır. Hendek harbinde yüzleri kara olsun diye dua eden Rasulu zişan elindeki kumu fırlatınca fırtınalar kopuyor ama aynı peygamber taifte taşa tutuluyor?

Birde afrinde yardım etmediklerini nereden biliyorsun? Bu yardım illa zahmetsiz zafer mi olmalı? Belki manevi kuvvetle görünmeyen ordular olarak, belki düşmanın kalbine korku veren suretler olarak, belki pusuya düşecek olan birliği uyandıran bir rüya olarak yardım ediyorlar. Sen istiyorsun ki Allah dostu dediğimiz kutb, gavs değneğiyle dokunsun tüm kafirler ölsün yada hidayet bulsun.

Senin dediğinin Türkçesi şuna benziyor ( tekrar yazmaya üşendim kopyalıyorum:) ):

“(Mûsâ şöyle dedi:)

«â€“Ey kavmim! Allâh’ın size (vatan olarak) yazdığı mukaddes toprağa girin ve arkanıza dönmeyin, yoksa hüsrâna uğramış kimseler olarak dönersiniz!»

Onlar:

«â€“Yâ Mûsâ! Orada zorba bir toplum var! Onlar oradan çıkmadıkça, biz oraya aslâ girmeyeceğiz. Eğer oradan çıkarlarsa, biz de hemen gireriz.» diye cevap verdiler.â€￾ (el-Mâide, 21-22)

“Korkanların içinden Allâh’ın kendilerine lutufta bulunduğu iki kişi şöyle dedi:

«â€“Onların üzerine kapıdan girin; oraya bir girdiniz mi, artık zaferi kesinlikle kazanmış olursunuz. Eğer mü’minler iseniz, ancak Allâh’a güvenin.»â€￾ (el-Mâide, 23)

“(Nankör İsrâîl kavmi ise):

«â€“Ey Mûsâ! Onlar orada bulundukları müddetçe, biz oraya aslâ girmeyiz; şu durumda Sen ve Rabbin, gidin savaşın! Biz burada oturacağız!» dediler.â€￾ (el-Mâide, 24)

Allah dostları gidecek tüm tasarrufatlarıyla her şeyi düzeltecek sen ne yapacaksın?

Çok basit bir cevap olmamış mı? Bu mantık ile bende şeyh, kutup vs vs olabilrim...

ihvanistanbul

AkhenAton
Çok basit bir cevap olmamış mı? Bu mantık ile bende şeyh, kutup vs vs olabilrim...

Aynı mantıkla gidelim soruyu şu şekle çevirelim: Allah cc. müminlerin dostuyum diyor ama bu kadar müslümanın katledilmesine ses çıkartmıyor göz yumuyor ( zahiren ve bu dünyada ) bu durumda Allah cc müslümanların dostu mu değil yoksa gücü mü yok ( haşa, haşa... ) ?

Allah cc. murad eder geri kalan tüm mahlukat onun muradına hizmet eder. Allah cc. diler gerisi uygular. Allah cc. yaratır, öldürür, diriltir hiçbir şeyhin, gavsın, kutbun, nebinin, rasulun, meleğin velhasılı mahlukatın Allah cc. üzerinde tahakkümü yoktur. Her biri Allahın dilediği kadar, dilediği yere kadar, dilediği miktarda tasarrufatta bulunabilirler. Esasında velilerin kerametleri bağlı bulundukları peygamberin mucizeleri kabilindendir. Yani faraza konuşuyorum şeyh adams efendinin havada namaz kılması yahut görünmeyen orduların komutanı olup düşmanı bozguna uğratması Fahri Kainat Muhammed Mustafa sav'in şanından, mucizelerindendir. O sav'in sahabesi şehit düşerken gazi olurlarken bizim zahmetsiz, tasasız bolluk bereket içinde girdiğimiz her harbi kazanacağımızı düşünmek bile abestir. Birde şu var sanki şehadete engel olunmaması kötü birşeymiş gibi algı var. Halbuki Allah cc. aranızdan şehitler almak istiyorum buyuruyor. Allahın buyruğunun önüne geçebilecek kim var?

Hakperest

Kıdemli Üye
iki tarafı da dost edinen sende problem yok mu? Muhakkak bu iki taraftan birisi haklı, birisi haksız. Ya sapkın olanın dostusun! ya da uydurulmuş! dine inananın?*

Bi taraf olan bertaraf olur :)
İki tarafta haksız
çünkü kendi metodlarını dinin kendisi sanıyorlar
Biri o kadar muhafazakar ki çerçopü de saklayıp duruyor
Öbürü aklı düşünceyi o kadar önceliyor ki dinin bazı öğelerini çöp diye atıyor

İki taraf da dinin ana gereklerini yapıyor bu yüzden kardeşlerimizdir
Çatışıyorlar
Bize düşen "fe eslihu beyne ekheveykum" emridir

adams77

Kanalizasyoncu
Aynı mantıkla gidelim soruyu şu şekle çevirelim: Allah cc. müminlerin dostuyum diyor ama bu kadar müslümanın katledilmesine ses çıkartmıyor göz yumuyor ( zahiren ve bu dünyada ) bu durumda Allah cc müslümanların dostu mu değil yoksa gücü mü yok ( haşa, haşa... ) ?

İşte siz burada giriş bölümünde hata yapıyorsunuz. Sizler OLUŞ 'u oldu bittiye getirmek sureti ile verdiğiniz sözü ve yüklendiğiniz yükün farkında değilsiniz. Sonra Allah haşa şöyle mi diyorsunuz.

eee eskinde azgınlık eden kavimlerde helak oluyordu şimdi neden olmuyorlar? İhvan siz gerçekten sistemi anlamış değilsiniz.