Son Referandum Tahminleri

Son Referandum Tahminleri

• %50 üzeri

Oy: 20 27.0%
  • %60 ve üzeri

Oy: 34 45.9%
  • %70 ve üzeri

Oy: 13 17.6%
  • % 50 ve altı

Oy: 7 9.5%

• Kullanılan toplam oy
    74

girdap

Ordinaryus
İşte Başbakan'ın cebindeki son anket

Halkoylamasına bir hafta kala Başbakan Tayyip Erdoğan'a "son düzlük" anketi sunuldu. Halk oylamasındaki son viraj dönülürken yapılan ankette, "evet" oylarının yüzde 54.9 seviyesinde olduğu görüldü.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, Başbakan'a önceki gün sunulan ankette, en çok "evet" Orta Anadolu'nun doğusundan, en çok "hayır" ise Marmara'nın batısından gelecek. Bir sürpriz de BDP'nin halk oylamasını boykot kararı aldığı Güneydoğu'da ortaya çıktı. Güneydoğu'da ankete katılanların yüzde 70,5'i sandık başına giderek oy kullanacağını açıkladı.

Başbakan Tayyip Erdoğan'a, halk oylaması öncesi "son düzlük" anketi sunuldu. Pollmark tarafından 29 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında Türkiye genelinde 57 ilde yapılan ve 5483 kişiyle yüz yüze gerçekleştirilen anket sonucunda, "evet" yüzde 54,9 "hayır" ise yüzde 45,1 çıktı.

Sadece oy vereceğini belirtenler üzerinden yapılan değerlendirmede ise "evet" oyları yüzde 56,2. "hayır" oylarıysa yüzde 43,8 olarak görüldü.

DOĞU ANADOLU-MARMARA HATTI

Ankette en yüksek "evet" oyu Orta Anadolu'nun doğusundaki illerden geldi. Bu bölgede yaşayan vatandaşların yüzde 71,1'i, 12 Eylül'de "evet" oyu kullanacağını açıkladı.

En çok "hayır" oyu ise Marmara'nın batısından çıktı. Bölgeden ankete katılan vatandaşların yüzde 63,7'si "hayır" oyu kullanacağını beyan etti.

BOYKOT DELİNECEK

Ankete katılanların yüzde 7,8'si sandığa gitmeyeceklerini söylerken, yüzde 87,2'si oy kullanacağını açıkladı. Yüzde 5 oranındaki seçmen ise "belli değil" dedi.

Halk oylamasına katılımın en yüksek beklendiği bölge Batı Marmara oldu. Bu yörede halkın yüzde 98.4'ü referandumda oy kullanacağını beyan etti. Sandığa gitme oranının en düşük olacağı bölge ise Güneydoğu Anadolu oldu. Ancak, BDP'nin boykot kararı aldığı bölgede bile referanduma katılımın yüzde 70.5 civarında olacağı tahmin ediliyor.

Anayasa paketini destekleyenlerin yüzde 14,6'sı, anayasa paketine karşı çıkanların ise yüzde 30,9'u sandığa gitmeyeceğini söyledi.

"BUGÜN SEÇİM OLSA" DA SORULDU

Ankete katılanlara, "Bugün bir seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu da soruldu. AK Parti yüzde 39,3, CHP yüzde 23,3, MHP ise 10,2 oy aldı. Geçerli oyların dağılımından sonra şu sonuç çıktı:
AK Parti yüzde 45,5, CHP yüzde 27, MHP yüzde 11,8.

Kaynak

girdap

Ordinaryus
Adil Gür'e göre, "başa baş"

Araştırmacı Adil Gür'ün şirketi A&G, 28-30 Ağustos'ta 46 ilde 3681 hanede yüz yüze görüşme metoduyla anket yaptı. Gür çarpıcı sonuçları Taraf gazetesine değerlendirdi.

Adil Gür gerçek kararsızların oranının yüzde 5-6 olduğunu belirterek sonucu da bu kesimin belirleyeceğini savundu. Kararsızların büyük çoğunluğunu da kadınlar ve gençler oluşturuyor.

Önceki araştırmaya göre, Evet oyu yüzde 50.7'den yüzde 51'e yükseldi. 'Hayır' oyu yüzde 49.3'ten 49'a indi.

Kaynak

girdap

Ordinaryus
CHP'ye yakınlığı ile bilinen SONAR Araştırma Şirketi 39 il, 85 belde ve 100 köyde referandum anketi yaptı.

8 bin kişiye, "12 Eylül'de Anayasa değişikliği için ne oy vereceksiniz?" diye sorulduğu anketin sonuçları Sözcü gazetesinde yayınlandı.

SONAR'ın son araştırmasına göre 'evet' oranları yükselişe geçti ve aradaki fark "kıl payı" denilecek düzeyde.

Anayasa değişikliğine 'hayır' diyenlerin oranı yüzde 50.13, 'evet' diyenlerin oranı ise yüzde 49,87 oldu.

SONAR'ın Ağustos ayı araştırmasında 'hayır' yüzde 50.87, 'evet' ise yüzde 49,13 oranında çıkmıştı.

EVET'İN 1,48'LİK ATAĞI

Ağustos ayında yüzde 1,74'le önde olan 'hayır'cıların geriledeği ve son araştırmayla birlikte 'evet'lerin atağa geçtiği aradaki farkın 0,26'ya düştüğü gözlemlendi.

Kaynak

Sonar'ın sahibi, Sözcü gibi rezil bir gazetede yazar.. O bile böyle bir tablo koyuyorsa ortaya, evet oylarının en az 5 puan önde çıkacağının garantisidir.. :)

ummuhan

Kıdemli Üye
Yüzde yetmişe yakın çıkacak inşaallah....

girdap

Ordinaryus
Yüzde yetmişe yakın çıkacak inşaallah....
İnşallah.. Ben o kadar yüksek beklemiyorum ama, %57 benim tahminim.
Bizim bir çayhane sahibi abimiz var, seçim tahminlerini neredeyse virgülüne kadar bilir genelde. Onun anketini de yazalım buraya, 12 Eylül akşamı test etmiş oluruz. :) % 63,2 evet çıkacak diyor.. Bakalım.

ummuhan

Kıdemli Üye
İnşallah.. Ben o kadar yüksek beklemiyorum ama, %57 benim tahminim.
Bizim bir çayhane sahibi abimiz var, seçim tahminlerini neredeyse virgülüne kadar bilir genelde. Onun anketini de yazalım buraya, 12 Eylül akşamı test etmiş oluruz. :) % 63,2 evet çıkacak diyor.. Bakalım.

Yetmiş civarı dediğim 67 ve üzeri inşaallah.... kazlıçeşme gösterge oluyor dediler biz de gidip baktık öyle gösteriyordu :) 12 eylül akşamı göreceğiz bakalım ne göstermiş biz ne görüp yorumlamışız....

Ramazan günlerindeki duaların buna katkısını hiç akıldan çıkarmamak gerek tabi bu da başka bir gösterge :)

hirahos

Kıdemli Üye
Allah bilir. Dananın kuruğunun kopmasına 6 gün kaldı. İnternette yayınlanmış hemen her ankete baktım. Kimilerinde Evet'ler yüksek, kimilerinde Hayır'lar. Kimilerinde başabaş. Fakat ne hikmetse anketlere pek güvenmiyorum. O nedenle başında sonunda Allah bilir diyoruz.

Tahminin ne derseniz, Allahu alem, evet oyları alacak ve %60'ın üstüne çıkacak diye hissediyoruz. Allah bilir.

ibrahimi

Has Uşak
girdap kardeşim,izninle şıkları ekleyerek anasayfaya ekliyorum.

görüşüm ise hirahos gibi %60 üstünde olması yönünde.

reis

Kıdemli Üye
Bize göre % 50-55 arasında çıkar..
% 54 gibi birşey bekliyorum ben.

"Hayırcı" cephe Kılıçdaroğlu eliyle daha şimdiden "pakete 'hayır' verenlerin hakları ne olacak" diye zırlamaya başladı bile..

% 70'in altında çıkacak her evet için hayırcı cephe işte böyle zırlayıp duracaktır...

Bize göre % 70'in altında çıkacak bir sonuç Türkiye halkının rezaleti ve sefaletidir...

ummuhan

Kıdemli Üye
reis siz yorum yapmayın bence kötü oluyor...
(sizin dediğiniz gibi olmayacak hem :) )

reis

Kıdemli Üye
Yeter ki benim dediğim olmasın da sizin dediğiniz olsun..
Sizin dediğiniz çıkarsa herkese köfte ısmarlayacam.. :)

korakademik

Ordinaryus
yüzde elli civarında
birkaç oy evet veya hayır fazla çıkar.

mhp nin yanında pek çok müslüman cemaatin hayır vereceğini unutmayın.
ayrıca
hayırcıların akp düşmanlığı üzerinde kenetlenmişken.
çarşı pazarı dolaşıyoruz.
evet broşürünü gördükleri anda saldırganlaşıyorlar.
kararsız yüzde 20 likleri de diğerlerinden ayırmak zor.

girdap

Ordinaryus
yüzde elli civarında
birkaç oy evet veya hayır fazla çıkar.

mhp nin yanında pek çok müslüman cemaatin hayır vereceğini unutmayın.
ayrıca
hayırcıların akp düşmanlığı üzerinde kenetlenmişken.
çarşı pazarı dolaşıyoruz.
evet broşürünü gördükleri anda saldırganlaşıyorlar.
kararsız yüzde 20 likleri de diğerlerinden ayırmak zor.

Hangi cemaatler var, o pek çok müslüman cemaat arasında?

korakademik

Ordinaryus
daha önce konusunu açmıştım
pek üstünde durulmadı nedense

ama kısaca ablamın az önce eklediği yazar takımından başlayabiliriz:D
f.gülen karşıtları da hayırcı:D

girdap

Ordinaryus
Benim bu zamana kadar duyduğum tek hayırcı İslami görünümlü cemaat, Haydar Baş cemaati..

korakademik

Ordinaryus
yazıcılar,
foruma pek çok yazı asıldı
takip etmiş olmalısınız.
evet demeyin düzeni desteklersiniz filan
sadece orda 7 grup vardı. küçük olabilirler ama kılpayı giden yarışmada tek oy önemli olabiliyor.

ummuhan

Kıdemli Üye
Yeter ki benim dediğim olmasın da sizin dediğiniz olsun..
Sizin dediğiniz çıkarsa herkese köfte ısmarlayacam.. :)

Köfte istemem (onu akçaabaata gelir yeriz) ama bir hafta sizi forumda kovalarım kaçmaca yok :O bu bana yeter :D..

hirahos

Kıdemli Üye
Bu da başbakanın tahmini:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan referandumda yüzde 55 bekliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam katıldığı Beyaz TV kanalında referandum sürecini değerlendirdi. Yaptırdıkları anketlerin 45-55, 46-54 gibi sonuçlar verdiğini söyleyen Başbakan son sözü halkın söyleceğine işaret etti...

ummuhan

Kıdemli Üye
Başbakan biraz alttan almış haklı olarak :)
Çok rahat ve yüzü gülüyordu :)

fakiri

Kıdemli Üye
MHP'nin akıl almaz tavrı dolayısıyla referandumda istenilen fark maalesef gerçekleşmeyecektir. Hani geçtiğimiz yerel seçimlerde MHP ve SP çıkarmış olduğu adaylarla İstanbul ve Ankara gibi iki büyük metroğpolü neredeyse CHOP'li adyalrın kazanmasına sebepğ olacaklardı ya, işte bu refrandumda da MHP, CHP'nin dolmuşuna binerek büyük farka engel olacaktır.