Son Referandum Tahminleri

Son Referandum Tahminleri

• %50 üzeri

Oy: 20 27.0%
  • %60 ve üzeri

Oy: 34 45.9%
  • %70 ve üzeri

Oy: 13 17.6%
  • % 50 ve altı

Oy: 7 9.5%

• Kullanılan toplam oy
    74

AynAlı

Kıdemli Üye
akpnin yanlışlığı var burda.referandumu güç gösterisine dönüştürmüş, genel seçim havasında olmasına neden olmuştur, halbuki referandum anayasa için yapılıyor,hiçbir siyasi amaç gütmüyor havası oluşturulmalıydı,bu durum referandumu tehlikeye atmıştır..evet ve hayır oyları birbirine çok yakın olacak .kilit kişiler ise mhpye tavır almış az sayıdaki ülkücü kısım ve bdpli boykotçu kısım.antimhp ülkücüler evet diyecektir kesin ama boykotçular ise kesinlikle hayır demeyecektir.yani başa baş geçen evet-hayır yarışında bu iki kısım oluşumun evet deme hissiyati oluşursa evet hayırı geçer.

gargi

Asistan
bence referandumda % 65 ten aşağı evet çıkmaz. ben ne evetçi ne de hayırcıyım hiç gitmeyeceğim oy kullanmaya ama benim tahminim %65 ten aşağı düşmez evet oyları.

ummuhan

Kıdemli Üye
bence referandumda % 65 ten aşağı evet çıkmaz. ben ne evetçi ne de hayırcıyım hiç gitmeyeceğim oy kullanmaya ama benim tahminim %65 ten aşağı düşmez evet oyları.

Oy kullanmayan ya da hayır diyenler ile diplomatik ilişkilerimi keseceğim kardeş ona göre :)

girdap

Ordinaryus
Referanduma sayılı günler kala açıklanan anketlere göre ‘evet’ oyları hayır oylarının önüne geçmiş görünüyor. Bugün açıklanan son araştırmaya göre ise ‘evet’ oyları arayı bir hayli açmış durumda.

Referanduma 5 gün kala ANDY-AR açıkladığı son araştırmaya göre ‘evet’ oyları kararsızlar dağıtılmamış halde 14, kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise yüzde 14,8 oranında önde görünüyor.

ANDY-AR Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin 1-06 eylül tarihleri arasında toplam 25 ilde 4 bin 743 kişi ile yüz yüze görüşme yöntemiyle yaptığı araştırmanın sonuçları açıkladı.

Araştırmada deneklere yöneltilen, “12 Eylül’de gerçekleştirilecek olan Anayasa değişikliği referandumunda oyunuzu 'Evet' olarak mı yoksa 'Hayır' olarak mı kullanmayı düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya verilen yanıtlara göre, 12 Eylül’de yapılacak Anayasa oylamasında sonuçların çıkması şöyle tahmin ediliyor.

'EVET'Çİ KARARSIZLAR

Kararsızlar dağıtılmadan, Evet oyları yüzde 54’1, Hayır yüzde 40,1 Kararsızlar ise yüzde 5,8 oranında çıkarken, bu oranlar kararsızlar dağıtıldıktan sonra, Evet yüzde 57,4, Hayır yüzde 42.6 oranında şeklinde oluşuyor.

Geçtiğimiz ay yapılan araştırmada yüzde 10,5 oranında olan ‘Kararsız’ seçmenin son çalışmada 5,8’e düştüğünü belirten ANDY-AR Sosyal Araştırmalar Merkezi Başkanı Faruk Acar, “Tercih yapan 4,7 oranındaki kararsız seçmenin 'Evet' oylarının açık ara artmasında etkili olduğu da gözlemlenmektedir.” dedi.

'EVET'Çİ VE 'HAYIR'CI BÖLGELER

Araştırma sonuçlarının bölgesel olarak değerlendirildiğinde, “Evet” tercihinin yoğun olarak, Doğu, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde görüldüğünü belirten Faruk Acar, Hayır oylarının etkili olduğu bölgeleri ise “Ege, Trakya ve Akdeniz bölgeleri” olarak sıraladı.

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR VE BURSA'DA DURUM

Referandum sonuçlarını il bazında etkileyecek iki il olan İstanbul ve Ankara’da ‘Evet’ oylarının araştırmaya göre önde olduğunu ifade eden Acar’ın yorumu şöyle: İstanbul’da Evet oyları yüzde 5 ile 8 puan aralığında ve ‘Hayır’ oylarının önünde. Ankara’da ise bu kadar bir puan aralığı olmaksızın ‘Evet’ oyları yine daha yüksek bir orana sahip” Bursa'da da 'Evet' oylarının önde olduğunu belirten Acar İzmir'de ise 'hayır' oylarının önde olduğunu belirtiyor.

BOYKOT DEĞİL, BLOK EVET

BDP’nin boykot kararından sonra nasıl bir tablo çıkacağı merak edilen Doğu ve Güneydoğu’da oluşması beklenen tabloyu Faruk Acar şu şekilde analiz ediyor: “BDP’nin boykotuna uyacak olan seçmen, ancak kırsal bölgelerde görülmektedir. Bu da seçmen sayısının azlığı sebebi ile genel ortalamada etkin olamayacağından Güneydoğu bölgesinde blok bir Evet sonucunu ortaya koyacaktır.”

Haber 7

MECZUP

Profesör
Bence %70 bulmasada on ayakın olacak inşAllah... Vatanımız için en hayırlısı olsun ...

En çok üzüldüğümde evet çıktığında yani inş öyle olucak hayır diyenlerin de yeni anayasamızdan yararlanmaları ...

Dergaz

Profesör
Fitne fesat yayan, karaproganda yapan cok. O yuzden % 51 cikmasi bile yeterli.

Dergaz

Profesör
21639540668.jpg

manifesto

Yasaklı
Durun bende bir tahmin yapayım %55 dedim sayalım,60 ver üzeri olsa fena olmaz

TakVa

Ordinaryus
Yüzde 60 ı geçer inşallah. ama görünen o ki yüzde 55 üzeri gibi. Kararsızlar karar verirse yüzde 60 üzeri çıkacak inşallah.

|SEÇKiN|

Profesör
hayır cephesi ülkemizi de etkileyen global ekonomik krizin faturasını tayyip beye kesmek istiyor. eğer ki, işsizlik, yoksulluk bu kadar etkilemeseydi ülkeyi, sanırım yüzde seksenlerin üzerine bile çıkabilirdik. fakat bu durumda sanırım %64 ancak alabiliriz gibi duruyor.

Allah-u a'lem!

Nihle

Profesör
Rabbim utandırmasın inşaAllah ..

girdap

Ordinaryus
Genar da son anketini açıkladı

4295 denek üzerinde yapılan en kapsamlı referandum anketinde 'evet-hayır' mücadelesinde son tabloyu ortaya çıkardı. GENAR tarafından yapılan son ankette bazı partiler ise oy kaybı yaşıyor.İşte o tablo..

Katılım oranının %88’lerde olacağı halk oylamasında %53.8 olarak EVET oylarına karşılık HAYIR oylarının %46.2’de kalacağı son ankette deneklerin hangi bölgeden oldukları da yayınlandı. Akdeniz ve Ege Bölgesi Hayır derken Geri kalan bölgelerde Evet oyları önde gidiyor.

2201009080128218.jpg

5201009080127576.jpg

http://www.cafesiyaset.com/foto-galeri.php?cID=139127&s=0