Sokak köpeği sorunu

ihvanistanbul

AkhenAton

cahid

Kıdemli Üye
Desteklediklerinizin mama lobilerini ihya etmek için çıkardığı 5199 sayılı kanun sayesinde köpeklerin canı insanlardan daha değerli hale geldi.. İnsanlara doğal etin karbon safsatalarıyla yasaklanmak istediği dünyada bu köpeklere kiloyla et ve etlerden yapılan mama dağıtılıyor!!

ihvanistanbul

AkhenAton
FxgHbBcWwAATJ22.jpeg

yaklaşık 3000 köpek için harcanan para 1 milyon tl.

türkiyede bunlardan milyonlarca var. hala birileri itlaf etmeyelim diyor. bunların mallarına el koyup sokak itlerine harcayacaksın malları bitincede itleri itlaf edeceksin.

cemaliii

Kıdemli Üye

ihvanistanbul

AkhenAton
FxpeKiuWIAEUEVt.jpeg

Kurum: Ankara Büyükşehir Belediyesi Sözleşme bedeli: 13.7 milyon TL Sözleşme tarihi: Nisan 2023 İhale kayıt no: 2022/1472561

cemaliii

Kıdemli Üye
Ekli dosyayı görüntüle 4473

Kurum: Ankara Büyükşehir Belediyesi Sözleşme bedeli: 13.7 milyon TL Sözleşme tarihi: Nisan 2023 İhale kayıt no: 2022/1472561

Belediyelerin paraları neden buralara gidiyor? Belediyelerimiz bu kadar zengin mi? Bu paralar okul, yol, köprü park, otopark,kreş vs birçok faydalı hizmette kullanılsa daha iyi olmaz mı?

Cenan

Ordinaryus
Bizim oralarda yaygındır (güneydoğu da) İçinden çıkılmaz bir mesele olduğunda "şeriata gidelim" derler.

Din bu konuda ne diyor?

Hakperest

Kıdemli Üye
Bizim oralarda yaygındır (güneydoğu da) İçinden çıkılmaz bir mesele olduğunda "şeriata gidelim" derler.

Din bu konuda ne diyor?
insan hayatını açıkça tehtid eden unsurları kaldırmak mümkün olup kaldırmamak teselsülen cinayete ortak olmak demektir. Bununla birlikte öldürdüreceğiniz uyuz bir köpek bile olsa acı vermeden yapmak gerekir. Tabi hayvanlarında yaşam hakkı vardır. eğer öldürmeden bu iş halloluyorsa bu hakları ellerinden alınmamalı. diğer yandan hayvanların fiziksel ve metafiziksel denge unsuru olduklarını düşünüyorum. bazılarının botanik faydaları var. mesela arılar bitkisel denge unsurudurlar. varsayalım ki arılar zehirli bir ölümcül varyasyonları oldu. Bu durumda arı nesli yok edilmesi insanlığın dünyanın sonunu açlık dolayısıyla getirmesine olasılık kazandırır. Dolayısıyla orta yolu bulmak gerekir. Köpek populasyonu kontrol altına alınması ancak bu yapılırken onlara iyi muamele yapılması çözüm gibi görünüyor.

Metafizik faydalarının olması uçuk bir fikir olarak sanılmasın. kanta göre beyinlerde apriori düzenekler vardır. bilmediğimiz bir biçimde işler ve teselsülen fiziksel sonuçlara yol açarlar. Mesela köpekler, çocuklara sevgi ve korkuyla başa çıkmasını öğretir. Ama bunu öğrenirken canından olmaması da bizim sorumluluğumuzdadır. ne var ki insan bencildir. ihaleler, çıkarlar onları kötüleştirir. bizim ilçede 120 bin civarında; ve hala diş tedavisi özele havale edilerek yaptırılıyor. Mücrim, gaspçı, tecavüzcü, terörist vs. hapishanede dişini yaptırabilirken. biz dişimizi özgür ve vergisini ödeyen sigortalı olmamıza rağmen yapamıyoruz. Çekilecek bir dişim var ama kendi şehrimde (özel poliknikler hariç) çekemiyorum.

ihvanistanbul

AkhenAton

Din bu konuda ne diyor?
Din insana zarar veren insanin oldurulmesine ( yeryuzunde fesat cikartan/katl vs.. ) cevaz verirken kopek, akrep, fare gibi mahlukatin itlafina elbette cevaz veriyor.
Suslu cumlelerin ardina saklanip romantizm kasmanin alemi yok. Bu sorun itperestlerin elleriyle olusturup buyuttukleri devlet erkinin vaktinde mudahale etmeyip yanginin yayilmasini bekledigi bir sorundur. Acilen tum kopekler toplanip 2 hafta icinde sahiplenilmeyenlerin itlaf edilmesi ve bu surecin tum masraflarinin itperestlerden tahsil edilmesi gerekiyor.

Cenan

Ordinaryus
Çekilecek bir dişim var ama kendi şehrimde (özel poliknikler hariç) çekemiyorum.
Baska bir il yada ilceden randevu alip gitmeniz gerekiyor artık.

Köpek tarafından saldıriya uğradığınızda o köpeği öldürme hakkına haizsinizdir. Burası tamam.

@ihvanistanbul kardeşim, siz sahiplenilmeyen köpekler itlaf edilmeli demissiniz. Ben şunu merak ediyorum.
Bu sahipsiz köpekler, potansiyel saldirgan köpek katagorisine mi giriyor? Buna nasil karar vereceğiz? Bu konuda İslam ne buyuruyor? Toplu olarak katline cevaz veriyor mu?

Bunun cevabını bulamadım. Yada okuduklarımi anlayamadım.

Hakperest

Kıdemli Üye

Köpek tarafından saldıriya uğradığınızda o köpeği öldürme hakkına haizsinizdir. Burası tamam.

@ihvanistanbul kardeşim, siz sahiplenilmeyen köpekler itlaf edilmeli demissiniz. Ben şunu merak ediyorum.
Bu sahipsiz köpekler, potansiyel saldirgan köpek katagorisine mi giriyor? Buna nasil karar vereceğiz? Bu konuda İslam ne buyuruyor? Toplu olarak katline cevaz veriyor mu?

bir köpeğin tehlike arz edip etmediği uzmanlar tarafından anlaşılabilir. bu türler itlaf edilebilir yada barınaklardan çıkarılmaz. öte yandan populasyonları kısırlaştırma ile dengede tutulabilir. öldürmenin toplu olup olmaması önemli değil, köpeğin tehdit olup olmadığı ile haraket edilir.
Bu durumu tespit sanıldığı kadar kolay değildir. yani hangi köpeğe ne işlem yapılacak, populasyon ne oranda tutulacak, sorumluluk ve uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Aksi durumda bir kedi için cehenneme giden bir köpek için de cehnneme neden gitmesin.

ihvanistanbul

AkhenAton

Kopeklerin niyetini okuyup anlayacak durumda degiliz. Toplu halde tehlike arz ettikleri gercek. Hastaligi pisligi cabasi. Toplu itlaftan baska her yol romantikliktir. Akil var fikir var su an 10 milyondan fazla kopek oldugu tahmin ediliyor. 1 tl harcansa gunde maliyet 10 milyon tl. Ayda 300.000.000 tl yılda nerdeyse pek cok bakanligin butcesindem fazla para it bakimina gidecek. Bu israf degilde nedir? Bu hayvanların yedigi hayvanlarin cani değerli değil mi?

KAFKAS

Kıdemli Üye

Fetva bu şekilde

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Köpekler ne kadar sorunsa kedilerinde bir o kadar sorun teşkil ettiğini düşünüyorum.

İnsanoğlu olarak dünyanın dengesini bozduk.

Özellikle pandemi döneminde insanların evlerine kapandığı dönemde sokak hayvanlarının da davranışları değişti.

Diğer bir konu kedisi olan arkadaşlarım var. Kedinin maması aşısı kumu chip takılması kısırlaştırılması... bir sürü derdi ve masrafı var.

Aylık kediye yapılan masraf 1000 TL yi buluyor. Kediyi besleyen arkadaşlara desem ki bir aç doyurun bir yetime ayakkabı alın sevinsin.

Yaklaşmazlar...

Geçenlerde bir arkadaşım psikoloğa gittik dedi. Hayırdır derdin mi var dedim, yok kediyi götürdüm dedi.

Kedilerin psikoloğa götürüldüğünü de böylelikle öğrenmiş oldum.

Neticeye gelecek olursak bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorum. Türkiye'ye gelen turistlerin en şaşırdığı şey sokaklarda sahipsiz kedilerin köpeklerin gezmesi.

Yurt dışında böyle bir olay yok, sahipsiz hayvan yok.

Selam ve dua ile.

Hakperest

Kıdemli Üye
Köpekler ne kadar sorunsa kedilerinde bir o kadar sorun teşkil ettiğini düşünüyorum.

İnsanoğlu olarak dünyanın dengesini bozduk.

Özellikle pandemi döneminde insanların evlerine kapandığı dönemde sokak hayvanlarının da davranışları değişti.

Diğer bir konu kedisi olan arkadaşlarım var. Kedinin maması aşısı kumu chip takılması kısırlaştırılması... bir sürü derdi ve masrafı var.

Aylık kediye yapılan masraf 1000 TL yi buluyor. Kediyi besleyen arkadaşlara desem ki bir aç doyurun bir yetime ayakkabı alın sevinsin.

Yaklaşmazlar...

Geçenlerde bir arkadaşım psikoloğa gittik dedi. Hayırdır derdin mi var dedim, yok kediyi götürdüm dedi.

Kedilerin psikoloğa götürüldüğünü de böylelikle öğrenmiş oldum.

Neticeye gelecek olursak bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorum. Türkiye'ye gelen turistlerin en şaşırdığı şey sokaklarda sahipsiz kedilerin köpeklerin gezmesi.

Yurt dışında böyle bir olay yok, sahipsiz hayvan yok.

Selam ve dua ile.
en büyük sorun insan sorunu zaten hocam
merhamet ve sevgi kodlarımız da bozulunca böyle oldu zaten.
insanlar vicdan, vefa vb erdemleri bozulunca hayvanları yüceleştirdiler.

kediler de sorun elbette ama asıl geleceği ve ahireti çalan hayvanlar değil
bu hayvanlar en fazla boğazımızdan belki de hayatımızdan alırlar
asıl sorun insanlığın; insanlığını, erdemini, dinini kaybetmesi
Buradan bakınca köpek, kedi vb sorunu devede kulak kalıyor.

dikkat edersen islam düşünce forumunda neler konuşulduğuna
aşı, kedi, köpek, politika vb

hep konfor odaklı seküler konular konuşur olduk
köpekler ve kediler bitmeden biz biteceğiz sanırım