Sokak köpeği sorunu

ihvanistanbul

AkhenAton
ayrıca aynı mantıkla seni öldürsem vebali yok? niye? çünkü yıldırım çarpmasıyla ölmenle benim yüzümden ölmen arasında fark yok. nihayetinde ölüyorsun. benim canına kastetmem neyi değiştirir ki?

Hakperest

Kıdemli Üye
bak tane tane anlatacağım.

mesele bir kaç tane köpek değil. 10 milyon köpek var şu an. bunların yarısı dişi ve dişilerin yarısı doğuracak durumda olsa senede ortalama 2.500.000 dişi köpeğin bir batında 6 tane yavru yapması ( ortalama ) demek. bu da rakamsal olarak 2.500.000 x 6 =15 milyon köpek eder. diyelim ki bu yavruların yarısı bir şekilde öldü. bu durumda bir sene sonra köpek sayısı 17 milyon olacak. sonraki sene daha büyük bir artışla 27 milyon sonraki sene 40 milyon gibi rakamlara yaklaşacak. yahu siz süzme salak mısınız? bunu görmüyor musunuz? ülke nusufu 100 milyon. sizin kafayla gidersek 10 yıl sonra köpek nufusu ülke nufusuna eşitlenecek. 20 yıl sonra 200 milyondan fazla köpek olacak. bu akıl mantık işi mi? madem bu kadar merhametlisiniz be gerizekalılar akrepleri de aynı şekilde besleyelim? kobraları da? ayılarda sokaklarda dolaşsın? onlarınki can değil mi? niye sivrisinekler için ilaçlama yapan belediyelere itiraz etmiyorsunuz? sivrisineğin canının değeri yok mu?
yok süzme salak değilim sızma sağlağım

bak şampiyon sen meseleyi anlamıyorsun
ben denge ve sınırlar diyorum;
bu da hak merhamet çizgisini aşmamalı
bu hem bize hem diğer canlılara yarar, denge sağlanır

sokak köpekleri doğurganlıktan çoğalmıyor
senin israftan doğan çöplerle onları besliyor olmandan kaynaklanıyor

afrikaya yetecek gıdayı çöpe atarsak;
köpüşler de bir güzel semirip, çoğalır

ama yeterli çöp yoksa köpekler bu sefer birbirlerini sınırlar.
kendi bölgelerine yeni üye almazlar, sürüler
ve birbirleri parçalarlar insan yerine

bence tek çözüm gıdaların çöpe atılmaması
ki insanlar o kadar oburlaştılar ki bunu artık yapamazlar.
dolayısıyla ölenlerin vebali köpeklerin değil
oburlaşıp azmanlaşan insanlığındır.
o ölen yavruları köpekler değil biz parçalayıp, bitiriyoruz
ayrıca aynı mantıkla seni öldürsem vebali yok? niye? çünkü yıldırım çarpmasıyla ölmenle benim yüzümden ölmen arasında fark yok. nihayetinde ölüyorsun. benim canına kastetmem neyi değiştirir ki?

hahaha
zeka parıltıları gösteriyon şampiyon

cemaliii

Kıdemli Üye
insanlar bencilleşti, bireyselleşti ve doğayı bozmaya başladılar
sizin gibi betonların ardına saklanıp, bilumum zorluğa ultra hijyen oldukça;
doğa ile dengemiz bozulmaya ve evrende fesat çatlaklıkları oluşmaya başlayalı çok oldu

küçükken köpekleri kovalar köpekler de bizi kovalardı
sevgiyi, korkuyu, heyecanı, cesareti, vefayı öğrenirdik

küçükken hatırlarım öte mahalleye gidip onların köpeği tarafından ısırılmıştım ama
yaşım kemali çoktan geçti ama bizim ilde köpek tarafından öldürülen birini hatırlamıyorum

halbuki nice gençler, nice memurlar, güvenlik mensubunun ve öğretmenlerin hunharca insanlar tarafından öldürüldüğünü gördüm
Ve potansiyel katiller hala her yerdeler
Ve neden biliyor musunuz??!!
çünkü köpeği sevmeyi bilmiyor
içlerinde öteki sevgisi yok çünkü
sadece benim kızım benim param benim huzurum diyorlar

kendimize yalan söylemeyi bırakalım
vahşi olan köpekler değil
onlara biz öğrettik kötülüğü

eğer ilerde arılar ölürse ve sebebi köpeklerin yok olması yada acı çekmesi vb tetiklemişse
(böyle bir ihtimal belki sıfır gibi görünebilir ama tetiklemesi yüksek de olabilir; çünkü
dünyada nasıl bir denge var Allah bilir ancak)
bunun hesabını siz mi vereceksiniz

dünya bencil ve acımasız insan için nasıl olsa
yakın ana.. satı.. öldürün!!
Senin dediğin zamanlar her mahallenin kimseye zararı olmayan maskot köpeği olurdu. Herkes severdi. Şimdi her mahallede 20 köpekten oluşan herkese saldıran köpekler var. Sabah durağa giden kadına saldırıyor okula giden çocuklara saldırıyor. Herkes senin gibi ve diğer hayvanseverler gibi aracına binip konforlu şekilde işe gitmiyor. Birde bu hayvanseverler raidle veya şaplakla sinek öldürüyor. Neden öldürüyorsunuz? onlarında yaşamaya hakkı yok mu?

Sokak köpeği sorunu güvenlik sorunudur artık.

Hakperest

Kıdemli Üye
Senin dediğin zamanlar her mahallenin kimseye zararı olmayan maskot köpeği olurdu. Herkes severdi. Şimdi her mahallede 20 köpekten oluşan herkese saldıran köpekler var. Sabah durağa giden kadına saldırıyor okula giden çocuklara saldırıyor. Herkes senin gibi ve diğer hayvanseverler gibi aracına binip konforlu şekilde işe gitmiyor. Birde bu hayvanseverler raidle veya şaplakla sinek öldürüyor. Neden öldürüyorsunuz? onlarında yaşamaya hakkı yok mu?

Sokak köpeği sorunu güvenlik sorunudur artık.
çözümler insani olsun istiyorum sadece
toplasın belediyeler ve doğaya salsınlar

kimseden yana değilim merhametten yanayım
barınaklarda tutulmaları doğru bir şey değil
ama doğaya salınsın kendi başının çaresine baksınlar

hahaha
sinek mi
gel senle sinek severler derneği kuralım, Cemali hocam
haberlerde şov da yaparız fena mı olur

Son düzenleme:

ihvanistanbul

AkhenAton
bu mu hayvanseverlik? peki doğadaki diğer canlılar? sırf sen vicdan mastürbasyonu yapacaksın diye köpeklerin parçaladığı/ alanını işgal ettiği diğer canlılar nolacak?

Hakperest

Kıdemli Üye
bu mu hayvanseverlik? peki doğadaki diğer canlılar? sırf sen vicdan mastürbasyonu yapacaksın diye köpeklerin parçaladığı/ alanını işgal ettiği diğer canlılar nolacak?

seviyeyi düşürme şampiyon
bir tasavvuf ehline sokak argosu yada adını zikretmek istemediğim küfürbaz sözlük yazarları ağzı sana hiç yakışmıyor

köpeklerin vahşi kurtlar olduğunu sen söylemedin mi
doğal yerlerine gidiyorlar işte

doğada diğer canlılar bir uyum sağlar bir şekilde merak etme sen
Her bir canlıya kendini koruması için bir özellik vermiş Allah
köpek güçlü ise tavşan hızlıdır.

hayvan barınaklarına hiç güvenmiyorum
ne ölü ne de sağdırlar orada
nasıl bir muamele görüyorlar Allah bilir
özgür doğada özgürce yaşayıp özgürce ölür en azından

ihvanistanbul

AkhenAton
10 milyon tavşanı doğaya salarsan doğanın dengesini bozarsin. Orda olmaması gereken 10 milyon köpeği salarsan doğanın dengesini bozarsin. Cehalet senin ata sporun mu?

gamsız

Profesör
Bursa'nın bir ilçe belediyesi topladığı köpekleri dağ yolunda güya uzak bir yerlere bırakıyor marifet gibi, o köpeklerde o civardaki bir arkadaşın bahçesine giriyor 25 tavşan 25 tavuk afiyetle mideye iniyor :D:censored:

ihvanistanbul

AkhenAton
FnvfGjlWIAQBKA-.jpeg

10 yaşında bir çocuk evinin önünde oynarken başıboş bir itin saldırısı neticesinde boğazı parçalanarak vefat etti. tüm itperestler bu cinayetin sorumlusudur. van valisi ve bu konuda adım atmayan tüm yetkililerin elindedir bu sabinin kanı.

Leylifer

Kıdemli Üye
Bundan 3-4 yıl öncesine kadar yaşadığım yerde cok fazla köpek yoktu, fazlalasinca saldırgan olanları belediye itlaf ediyordu. Ama belediye kalkti ilçeye mahalle olarak bağlandı. Durum boyle olunca bizim burayı muteahhitler bastı, inşaatlar basladi, katlar dikilip durdu. Kopek sayısı arttı, saldırgan olanlar itlaf edilemedi. Kucuk yerde belediye her sokagini her mahallesini guzel takip ediyordu ve duruma el koyabiliyordu. Binalar dikilince insanlar cogaldi, suriyelisini mi ararsin, ne ararsan var. Artik sokaga cikinca komşularımı tanimiyorum ki hangi kopek saldirgan bileyim. Belediye başkanının gorev yapip 4 tane muhtarin oldugu yere 1 tane muhtar konulunca( belediye baskani yerine) halkin neye ihtiyaci var bilinemez oldu. Hayvanlari severim, en basitinden benim babam çoban, emekli oldu koyunlari var, sürünün yaninda çoban köpeği de var. Tavuk da var, tavşan da var. Ama saldirgan ve sahipsiz olan kopekleri(hayvanlari) itlaf etmeye de karsi degilim.

Bence en buyuk sorunumuz idarenin halktan kopuk olmasi. İdare halka yakın olabilse her sokaktaki kisinin neye ihtiyaci oldugunu bilse, sadece kopek sorunu cozulmez.

Bizim sokaklarinda korkmadan oynadigimiz mahallemizde bundan 1 ay once amcamin torunu tek basina okuldan eve gidemedi( bir calisma yuzunden servisi kacirmis-kopekler yzuzunden eve gidemedi). Okula benim evim yakin diye bana gelip annesini aratip kendini aldirdi.

Biraz uzun oldu hakkinizi helal edin

gamsız

Profesör
valla akpartiliyim ama bu köpek sorununda çok aciz kalıyorlar vebali ağır olur..
köpek sorunu nasıl çözülür bence çok afedersin bu hayvan hakları korumacıları var ya onlardan bir kaçtanesini ısırırsa (arzu etmem gerçekten ama) meseleye o zaman daha ciddi eğilirler gibime geliyor sanki.