Soğuk havalar diş ağrılarını azdırıyor | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Soğuk havalar diş ağrılarını azdırıyor

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
43
Soğuk havaların diş ağrılarını artırdığını belirten Samsunpark Tıp Merkezi Diş Hekimi Dt. Şebnem Pekel Bayrak, dişlerinden şikâyetçi olanların sıcaktan soğuğa geçişte sıkıntı yaşamamak için dikkatli olmalarını tavsiye etti.


Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla sızlayan dişlerin birçok olumsuzluğu işaret edebileceğine dikkat çeken Dt. Bayrak, "Ağız içindeki çürükler, dişeti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, dişte kırıklar, kırık kalmış kök parçaları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, yanlış beslenme diş sızlama ve ağrılarına sebep olabilir." uyarısında bulundu.

En yüksek hassasiyet ise çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görüldüğünü aktaran Dt. Bayrak, diş yüzeyinde çürük olmasa bile madde kaydına uğramış dişlerde hassasiyet oluşacağını söyledi.

Asitli içecekler çürüksüz madde kaybı oluşturuyor
Dişleri fırçalarken kullanılan sert diş fırçasının fazla kuvvet uygulanımı sonucu diş etinde çekilmelere sebep olduğunu hatırlatan Dt. Bayrak, "Kök yüzeyinin açığa çıkması sebebiyle dişlerde hassasiyet ve ağrı oluşabilmektedir. Beslenme şekli bu hassasiyetleri artırabilmektedir. Kola gibi asitli içecekler, meyve suları, enerji içecekleri, çürüksüz madde kaybına sebep olabilmektedir. Bu tür içeceklerin kullanımı sonucu asitsel içerikle yumuşayan mine ve dentin dokusunun, diş fırçalama sonucu kolayca yerinden kalkmasına sebep olacaktır." şeklinde konuştu.
 

edepyolu

Fe Eyne Tezhebun
İhvan Üyesi
Katılım
2 Eyl 2009
Mesajlar
1,550
Puanları
0
teşekkürler güzel paylaşımlarınız için.

 
Üst