SOBALI evde BÜYÜYEN çocuk...

HENGAMe

Yeni

Sobanın borusunda bulunan çamaşır kurutma tellerine asılı olan okul önlüğü...nün kurumasını beklemiş çocuktur...

Sobalı Evde Büyüyen Çocuk

Kış sabahları bazen üşümekten yataktan çıkmayı istemeyensoba kokusunuseven üstünde kaynayan çaydanlığın sesini sevenüstündeki kestaneninmandalina elma kabuklarının kokusunu tanıyan seven bahçede kardaoynadıktan sonra üstüne ellerini tutup ısıtmayıseven sobalı odadanöteki odaların soğukluğu nedeniyle çıkmakistemeyen kömür kokusu odunkokusu çalı çırpı çıtırtısı ateş gürlemesi nedir bilen çocuktur...

Yıllar sonra büyüdükten sonra kaloriferli veya kombili bir evde bilehalen "oturma odası"nın kapısını kapayan rahatsız bir insandır...

İlerleyen yıllarda kestaneye bayılan ama çocukluğundan hatırladığı tadı bulamayan bir büyük insan olacaktır...

Sobanın üzerine kolonya dökerek alev denemesi yapmış çocuktur...

Elbiselerinin bir köşesi kurutulurken yanmıştır...

Büyüdüğünde yazın bile yorgan kullanmadan uyuyamama alışkanlığına veher mevsim açık kapıları kapama hastalığına sahip olacak çocuk...

Gizli gizli sobanın arkasına pastel boya değdirip boyanın eriyereksoyutsanat eserlerine dönüşmesini izleyen koku farkedilip kendisinemüdahaleedilene kadar bunu değişik renklerle yapmaya devam edençocuktur...

Nohutun leblebiye dönüşünü soba üstünde görmüş cocuktur...

Yün coraplarini sobaya dayayarak ayaklarini isitmistir bu cocuk....

Geceleyin atesin kırmızı ve sarı renklerinin dansını evin tavanında seyreden çocuktur...

Elinin kolunun bir kenarında muhtemelen nasıl olduğunu hatırlayamadığı yanık izleri olan çocuktur...

Sobanın kenarına pısıp dakikalrca ısınansonra kosarak aynaya bakanvekıpkırmızı yanakları görünce kendini begenen bundan zevk alancocuktur...

Annesi evde yokken soba sönmesin diye sobaya tahta kömür taşımayı görev bilmiş çocuktur...

Gece lambasinin isigi yerine sobanin alevlerine bakarak uyuyan cocuktur...

Soba tütünce tırsmış çocuktur...

Sobanın üstüne mantar koyup tuzlayıp sonra afiyetle yiyen çocuktur...

Sobanin onunde mavi legen icinde banyo yapmis cocuktur...

Muhakkak bir kere evi havaya ucurma macerasini yasamis cocuktur...

Sobanın sıcaklığını ne kaloriferle ne de doğalgazla ısınan evde bulabilmiş çocuktur...

Önlük yakalığını kumaş mendilini bilumum ufak tefek malzemeyi soba borusuna yapıştırmak suretiyle ütülemiş olan çocuktur...

Sıcacık odada radyo dinlemeyi...

Sevdikleriyle zaman geçirmeyi...

Annesinin ördüğü kazağı o sıcaklıkta yinede giymeyi...

Özelliklede hasta olmayı çok iyi bilen çocuktur...

HENGAMe

Yeni

Sobanin onunde
mavi legen icinde banyo yapmis cocuktur...

:D
renk hiç değişmez

ibrahimi

Has Uşak
sobayla büyüdüm ama sobayı arıyorum dersem yalan olur.
tabi o kömür çuvallarını taşıyanlar,külü dökenler bayanlar değil rahatsınız :D yaşasın teknoloji yaşasın rahatlık :)

HENGAMe

Yeni
iyiki çocukken sobalı evde oturmuşum..
şimdide iyiki doğal gaz neyin çıktı:D

HENGAMe

Yeni
büyükken sobanın pisliğini ayması çok zor..mesela çocukken pastel boya olayını çok denemişimdir:D
ama büyükken sevmem imkansız:)
BEN SAHİP ÇIKIYORUM AMA HATIRALARA:p

reis

Kıdemli Üye
Erzurumluya "küresel ısınma hakkında ne düşünüyorsun" diye sormuşlar.
"Vallah gardaş, sobanın yerini heç bişe tutmir" diye cevap vermiş..

HENGAMe

Yeni
sobayla hemhal olup yakanların sağ elinde kıl olmazmış...:D

ismail

Yeni
:(.
yaşanmış şeylerin yazıya dökülmesi ayrı bir tat veriyor
sobada yanan meşe odunu kokusu duyar gibi oldum

_Berceste_

bir tutam delilik...
Muhakkak bir kere evi havaya ucurma macerasini yasamis cocuktur...

benim yüzümden anacigimin elleri yanmisti :(

ummuhan

Kıdemli Üye
Sobalı evde büyüyen çocuk mavi, leğende değil soba boyası ile boyalı aynı renk metal leğende ya da bakır leğende yıkanmıştır :)

HENGAMe

Yeni
bizimki mavi leğendi..yaş itibariyle siz tabi daha eskisiniz ozamanlar olmazdı böyle şeyler...:)

_Berceste_

bir tutam delilik...
siz baya eskisiniz ozaman:D biz banyoda yikanir soba önünde kurulanirdik :)

Hüda-i Gülü

MücrimE
:) Sobalı evde büyümek çok farklı. İnşaAllah bizim çocuklarımız da bunu tadacak. En sevdiğim de sobanın üzerinde kestane pişirmek.. Hele de kendi ağacından ellerinle toplamışsan..

mü'HÜR

Ordinaryus
Evimiz de sobalı günleri hatırlayamıyorum, baya küçüktüm.Doğalgaz sobasını kullanıyorduk, ben baya özledim...

Kömür sobasını kurslardan bilirim ve çok severdim... Duman kokusunu,odayı fırın gibi yapışını (benim gibi sıcağı seven) insan için mükemmel...Sobalı evde oturmak avantajlı olduğu gibi, dezavantajlı da olabiliyor. Hem olsa diyorum, hem olmasa... Şu gerçek ki, kaloriferler hiçbir sobanın yerini tutamıyor.

hacifersat

Doçent
:) Sobalı evde büyümek çok farklı. İnşaAllah bizim çocuklarımız da bunu tadacak. En sevdiğim de sobanın üzerinde kestane pişirmek.. Hele de kendi ağacından ellerinle toplamışsan..

selam muhterem ben yazıcaktım lakin evvel davranmışsın :) bilmiyorum lakin doğalgazda olsa sobadan vazgeçmem :) hazır yanıyorken bir kaç kestane atayımda keyfini çıkarayım... birde resminimi çekip göndersem ağzınız sulansın :) bi sobalı bu garip var desenize sitede :)

cicek demeti

Sükut
selam muhterem ben yazıcaktım lakin evvel davranmışsın :) bilmiyorum lakin doğalgazda olsa sobadan vazgeçmem :) hazır yanıyorken bir kaç kestane atayımda keyfini çıkarayım... birde resminimi çekip göndersem ağzınız sulansın :) bi sobalı bu garip var desenize sitede :)
yaaaa bende isterim burada zaten hasretim yaaa