Sizlerin Dedigine Bakarsak

ALI25

Kıdemli Üye
Katılım
9 Nis 2015
Mesajlar
7,509
Tepkime puanı
106
Puanları
0
Konum
Almanya
Eskiden günümüze birseyler denilip gelindi ve de daha da denilmektedir.

Sizler o türkiyede insanlarin dedigine cok kisi olsun yada az kisi ye bakarsak böyle söz de Ilmi kisvesi var olanlar yada ehli sünnet disi gibi yazilari var olanlara diyorum.

Bu zamana kadar okumus ve ögrenmis vede duydugumuz seyler bir kenara birakmamiz gerekir sizlerin dedigine bakarsak.

Bizler bu zamana kadar okudumuz ve ögrendigimiz ve duyduklarimiz birer yalan mi idi yada birer uydurulmus seyler mi idiler.

Maselef istemeden de sunu diyeyim türkiyede cok kisi bir ahkam kesiyor alim bilene pek yok iken adeta sayilacak miktar da olduklari halde.

Sizler ilim ehli olabilirsiniz hoca gibi yada prof bu da demek degil ki sizler alimler gibi size konusma yetkisini versin sizler de birer mukalid siniz.

Sizler gibi insanlarin demis oldugu sözler yukari da gibi kimselerin söze karsi olup ters oldugu belli ise makul ve de makbul vede itibar da olunmaz.

Bir sey diyorsaniz yada yaziyorsaniz veya konusmak olsun sizler bir havas ehli degilsiniz sizde ister istemez bir mukalidsiniz sayet havas ehlinden de degilseniz.

Bakiyorum eskiden belli alim olmayan insanlara alimler gibi konusmak da ve de bu sanki yetmezmis gibi bir de fetvalar da verirler.


 

ömerusta

Kıdemli Üye
Katılım
16 Ocak 2012
Mesajlar
6,913
Tepkime puanı
239
Puanları
0
ehli sünnet nedir peygambere uyan onun alın dediğini alan atın dediğini atan a ehli sünnet denir

pek iyi peygamber neye kime uyar?
ALLAH c.c. ha onun gönderdiği kitaba yani kurana uyar ehli kurandır
şimdi bu pencereden bakarsak peygamber efendimizin her söylediği emrettiğ şöz kurana uyar her yaptığı fiilde kurana uyar yani kuran dışında bir hüküm getiremez
bir hükmüde kaldıramaz ne haramı helal ede bilir nede helali karam kıla bilir
şimdi ehli sünnet dediğimiz dört mesebe bakalım
imamı azama göre çekirge helal şafiye göre tilki helal şimdi ben hanifi mesebindenim diyen bir müslüman tilki yerse murdar yani haram olanı yemiş günah işlemiş olur
ben şafiyim diyen yerse tilkiyi helal olan bir şeyi yemiş olur günahta işlememiş olur

iki örnekteki insan da müslüman bu nasıl bir din ki birini günahkar diğerini sevap kar ediyor oysa islam birdir hükmüde değişmez o zaman değişen nedir
işte değişen alimlerin fetvasıdır yani peygamber efendimiz dahi helali haram haramı helal edemezken mesep imamları helali haram haramıda helal kılmışlardır
yani mesepler dini parçalayan bölen unsurlardır
şimdi buna ehli kuran ehli sünnet demek doğru olamaz bunlar bize kılavuzda olamaz
o zaman bizim bakmamız gereken kılavuz kurandır ancak hangi imam hangi alim hangi ülema derse desin kurana uyarsa doğrudur uymaz ise yanlıştır
ister çoğunlukta olsunlar ister azınlıkta olsunlar
zuhruf suresi 24 ayet

24 - Gönderilen uyarıcı; "Eğer size babalarınızı üzerinde bulduğunuz dinden daha doğrusunu getirmişsem de mi bana uymazsınız?" deyince, onlar: "Gerçekten biz sizin tebliğ için gönderildiğiniz şeyi tanımıyoruz." dediler.

25 - Biz de onlardan intikam aldık. Bak peygamberleri yalanlayanların sonu nasıl oldu!

bakara suresi
172 - Ey iman edenler! Size kısmet ettiğimiz rızıkların hoş ve temiz olanlarından yiyin ve Allah'a şükredin, eğer yalnız O'na kulluk ediyorsanız.

173 - O, size yalnız şunları haram kıldı: Ölü hayvan, kan, domuz eti, bir de Allah'tan başkası adına kesilen hayvanlar. Sonra kim bunlardan yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına tecavüz etmemek ve zaruret ölçüsünü geçmemek şartıyla ona da bir günah yükletilmez. Çünkü Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.

174 - Allah'ın indirdiği kitaptan bir şeyi gizleyip de bununla biraz para alanlar gerçekten karınları dolusu ateşten başka birşey yemezler. Kıyamet günü Allah onlara ne söz söyler, ne de kendilerini temize çıkarır. Onlara sadece acı veren bir azab vardır.

175 - İşte onlar, hidayeti verip sapıklığı, affedilmeyi bırakıp azabı satın alan kimselerdir. Bunlar, ateşe karşı ne kadar da sabırlıdırlar!


yukarda verdiğimiz ayetler murdar olanları bize açıklıyor bundan gayrisini kim haram murdar kılıyor ?
akıllı olmayanın dini olmaz dinden sorumluda olmaz o zaman aklımız başımızda ise aklımızla islam dinini seçmiş isek
aklımızla kuranı okuyup anlayıp uyacağız yoksa o kadar alim bu kadar ulema demiyeceğiz
hangi alim hangi ülema hatta kulağı kesik köle bile olsa ayetle geliyor ayetten söylüyorsa başımız üstüne diyeceğiz
aksi halde yüzlerce islam çıkar ortaya binlerce bunlara inanan insan çıkar ortaya ali kardeş
benimle yazışırken mutlaka sözüne senet olarak bir ayet getir aksi halde boş sözler boş lakırtı olarak görürüm yazılarını
ALLAH c.c. sanada banada tüm ümeti müslümanada rahmet vede merhamet etsin amin
 

ALI25

Kıdemli Üye
Katılım
9 Nis 2015
Mesajlar
7,509
Tepkime puanı
106
Puanları
0
Konum
Almanya
Ehli sünnet nedir bilmekteyiz cok sukur yüce rabbime bu zamana kadar onlardan olan kimselerin eserleri okuduk ve de daha da okumaktayiz biiznillah.

Peygamber s.a.v in sözünü kimler daha iyi bir ve de anlar bir baska ifade ile bu konuda kimler direk buna bir vakif olur ulema sinifindaki insanlar.

Insanlardan kimse peygamber´e s.a.v uyma ve onun sünnetini bilme vede sarilmada ulema gibi degildirler.

Sen isin fürüna ve ihtilafina gecmissin bunlar arasinda bunun olmasi onlarin da kiymetini düsürmez.

Verdigin ayet-i kerimler hakkinda bir sey demiyorum kimse bunlara bir sey demeye hakki yok bunlar da ancak inanilip ve de bir tasdik edilirler.

Sen bana desene ictihad ne oluyor ve buna ne gerek var idi?bu gibi sey neden cikmis veya nasil cikmis bana desene bakisin neden ibaret senin Ömer Usta kardes.

Yani diyorsun ki bizim akilimiz var ve de bize de yeter öyle mi ona zaman senin sözü veya düsüncen bu ise ne gerek var ki bir muctehid kimseye diye sana sorulmaz mi?.

Bizler neyiz o ulemdan dami cok biliyoruz yada daha mi zekiyiz ve onlarin bilmediklerini ve anlamadiklarini bizler bildik vede anladik mi yoksa ne?.

Sözü uzatmak istemedim güne toparlayim dedim.

Amin ecmain insallah sen sag ol bu etmis oldugun güzel dua icin.
 
 
Üst